TOP Odšťavňovače

Zelené nápoje, šťávy jak je možná neznáte...Ozeleňte svoji stravu

Zelené potraviny, nápoje, šťávy

       zelene potraviny
(Jedlé byliny, rostliny)

SYMBOL Šest klíčových vlastností zelených šťáv, nápojůSYMBOL

Zelené nápoje a šťávy jsou komplexní přirozené zelené potraviny...

1. Zelené nápoje sytí i čistí organizmus zároveň. Jsme složeni přibližně ze 70 biliónů buněk. Každá buňka stejně jako celý organismus potřebuje hodnotnou stravu a dokonalé vylučování. Zelené nápoje buňky sytí i pročišťují zároveň. Čištěním a zásobováním organismu prodlužujeme biologický věk. Mezi věkem “chronologickým”a “biologickým” je výrazný rozdíl. Chronologické stáří je definováno datem narození. Je to počet let, která jsme již prožili. Tento věk ale nic neříká o tom, kolik let je před námi. To naznačuje věk “biologický”. Je to věk reálný, který vyjadřuje míru opotřebení organismu. Dvěma lidem je čtyřicet let a jeden vypadá a cítí se na třicet. Druhý, chronologicky stejně starý, vypadá na padesát a cítí se na sto. To je reálný, biologický věk. Je určován genetikou, psychikou, vnějšími okolnostmi a životním stylem, jehož podstatnou částí je výživa. Nejvíce pro své zdraví v této oblasti uděláme změnou obsahu našich talířů. Proti této změně stojí ale dvě mocné síly – nedostatek vůle a rychlá doba. Soudný člověk pohlédne na svůj talíř a odpoví si, zda je vše v pořádku. Pokud nikoliv, nejlepším řešením jsou zelené potraviny a zelené nápoje. Ty zhodnotí všechny potenciálně prospěšné složky našeho jídelníčku a zneškodní složky potenciálně škodlivé. Tím náš imunitní systém nastaví na vyšší výkonnost. Zelený nápoj neničí viry ani bakterie. Nepromazává klouby a neotupuje akutní bolest. Není, a přece JE “všelékem”. Povzbudí a posílí přirozenou imunitu a s problémy si stejně nikdo neporadí lépe, než ona sama.

2. Zelené nápoje jsou komplexní a přirozené. Jejich fytolátky působí souvztažně a jejich účinek nelze srovnat s žádnou umělou kombinací. Látky jsou propojeny a posilují se. Dohromady tvoří chemickou reakci, podobnou “dominovému efektu”. Postavte články domina, vynechejte jediný kousek uprostřed a hra končí. I život je chemickou řetězovou reakcí, která končí ztrátou byť jediného prvku. V rostlinách bylo např. identifikováno přes 600 různých karotenů. Syntetika ale obsahují karoteny maximálně 3! Při norské studii podávali kuřákům preparáty s beta karotenem. Přestali s tím. Riziko onemocnění rakovinou plic vůbec neklesalo. Naproti tomu “obyčejná” mrkev snížila riziko o 40 %. V izolovaných preparátech prostě chybí spojovací látky, které účinky zvyšují. Američané za izolované látky utratí nejvíce peněz, přesto jsou až na 25. místě v žebříčku dlouhověkosti. Hans-Günter Berner v knize “Hladovění nad plným hrncem” vykresluje človíčka, který se cpe, tloustne, ale přesto umírá na nutriční podvýživu. Zdravotní problémy souvisejí i s nedostatkem minerálů. Vyčerpaná půda živí plodiny, ty sytí nás, a proto i přes plná břicha umíráme hlady. Co myslíte, chybí našemu tělu minerály jako například železo či vápník? Ano, chybí. A chybí nám na talíři? Nechybí! Naopak jsme jimi přejezeni jako žádná generace před námi! Žádná generace před námi se tolik necpala masem, sýrem a mlékem, které těmito látkami přetékají. Nižádná generace se “neucpávala” sušenkami obohacenými vápníkem a vitamíny. A přesto žádná generace tolik netrpěla nedostatkem těchto látek, kterými se my krmíme od rána do večera. I kdybychom se vápníkem opravdu krmili od rána do večera, bez fytolátek a bez pohybu nám pouze zanese ledviny. Bez zásaditého prostředí a vazeb na fytolátky nám železo pouze zabetonuje stolici a tím potrhá konečník.Mnozí se úzce zajímají jen o nutriční hodnoty, ale nerozumí tomu, že fytolátky účinkují v přirozeném prostředí 1000x silněji. Proto pozitivní reakce vyvolá již malinká dávka správné stravy.

3. Zelené nápoje mají vysoký obsah chlorofylu. Jestli o kvalitě benzínu vypovídá výše oktanového čísla, tak o kvalitě zelené stravy vypovídá množství chlorofylového pigmentu. Už v roce 1940 přinesl chirurgický časopis “Journal of Surgery” zprávu o 1200 nemocných, kterým chlorofyl urychlil hojení ran. Chlorofyl se podle Barbary Simonsohnové chová jako “kondenzátor sluneční energie”. Dr. Swopeová o něm říká že “zelenou krev rostlin mění v našem těle na červenou”. Proč? Je pozoruhodné, že hemoglobin, naše krevní barvivo, má podobnou chemickou strukturu jako chlorofyl. Rostliny díky chlorofylu žijí a my lidé dýcháme. Chlorofyl nám zlepšuje krevní obraz, urychluje hojení ran, popálenin a brání zánětům a infekcím. Díky němu dochází k lepšímu přenosu kyslíku, což zvyšuje výkon a brání vzniku infekčního prostředí. Zajímavý je i názor léčitelů. Ti tvrdí: V zeleném barvivu je koncentrováno sluneční světlo a energie, která nám předává moudrost a lásku. Zelená hraje roli i při léčbě barvami, uklidňuje, harmonizuje a léčí tělo i duši. Zelená je barvou srdeční čakry, centra naší energie, a zelené potraviny tuto čakru posilují. Zelené nápoje obsahují mj. také tryptofan, ze kterého se tvoří serotonin, hormon radosti a štěstí. Bez něj hloupneme a ztrácíme vyrovnanost a pocit štěstí. S poklesem hodnoty serotoninu přijde deprese a únava. Večer tělo přemění serotonin na melatonin a my lépe usínáme. Pozoruhodná shoda vědy a intuice, že? Chlorofyl je ale pouze jedním z řady dalších rostlinných barviv. V trávě se nachází i alfa a beta karoten, zeaxanthin a řada xantofylů. Ty ale nejsou vidět, protože je chlorofyl všechny překryje.

4. Zelené nápoje jsou enzymaticky aktivní. Všichni se rodíme s jakousi “enzymatickou bankou”, jejíž vyčerpání znamená smrt. Tepelně zpracované jídlo sice chutná, ale zároveň se chová jako pijavice. Vysává naše enzymatické zásoby. Život z vlastních zásob připomíná příběh cesty kolem světa za 80 dní. S větrem o závod pluli cestovatelé za velkým cílem. Došlo uhlí, odtrhali dřevo z trupu lodi a nakonec spálili i drahocenný nábytek z podpalubí. Cíl byl důležitější než vybavení. A tělo funguje obdobně.

Ideální strava organismus nevysává, ale vyživuje! I proto zelené nápoje pijí lidé, kteří sahají na hranice svých možností. Vrcholoví sportovci jako kulturista David Hawk, maratónec Jerry Dunn či profesionální golfová legenda Arnold Palmer jistě vědí, co dělají, když pravidelně pijí zelené nápoje.

5. Zelené nápoje jsou zásadotvorné. 98 % populace trpí nemocemi zubů. A jaká je příčina zubního kazu? Překyselení organismu. Nevěřte zázračným zubním pastám! Jistěže na kratičko osvěží dech a strhnou zubní plak, ale zuby se nekazí proto, že je málo čistíme, ale potřebujeme je čistit proto, že špatně jíme. Zelená strava působí zásadotvorně a to drží na uzdě rakovinotvorné látky žijící z překyselení. Nejdramatičtějším příkladem je krev. Ta prostě musí mít zásaditost okolo 7,4. To je otázka života a smrti. Jestliže hrozí celkové překyselení, organismus poměr kyselosti a zásad nerovnoměrně rozloží, aby nedošlo k ohrožení životně důležitých center. Obrazně řečeno, přelije zásaditost z míst, kde nás ztráta ideálního prostředí tolik neohrozí. Třeba z ústní dutiny, tenkého střeva a z močového ústrojí. Nejprve si “půjčí” od úst. Důsledkem je zvýšená kazivost zubů, zubní plak, krvácivost dásní, parodontóza a např. zápach z úst. Ještě horší je, že kyseliny naruší chuťové pohárky, čímž zvýší chuť na cukry, tuky a sůl. Zelené nápoje kyselost vyrovnávají. Ústní problémy pak přirozeně mizí. Zdraví není žádný zázrak! Být zdravý je normální. A co na to diabetici? Regulace zásaditosti upravuje průchod cukrů skrze střevní stěny. Tím se postupně normalizuje hladina cukru v krvi. I toto se děje zcela přirozeně! Je to funkce řádné stravy.

Problém překyselení je učebnicovým příkladem vztahu: příčina – nemoc – léčba. Jen v Německu se za léky proti překyselení a pálení žáhy utratí 3 miliony euro ročně! Tyto “léky” na několik hodin neutralizují žaludeční kyseliny. Když ale kyselinu potřebujeme na trávení, máme smůlu, není. Nestrávená potrava putuje střevy a stane se jedovatou.

Antacida potlačí i kyselost, které je nezbytná. Pamatujme, překyselená těla potřebují “průplach” zásaditou stravou,jinak vzniká prostředí, ve kterém se nemoci líhnou jako kuřata v inkubátoru. Nemoc je parazit. Žije z nás. Sytí se námi. Nemoc si krmíme jako domácího mazlíčka, který se zvrhne v nezvládnutelnou bestii. Medicína je pouze “management krize”. Léky té námi vykrmené hyeně sice nasadí náhubek, ale jediným řešením je jíst zelenou stravu, která vývoj nemocí ruší. Přínos pro děti: Šťáva z mladého ječmene má stejné pH jako mateřské mléko. Se zelenými nápoji začněte co nejdříve po odstavení od prsu. Mladý ječmen vytváří přirozené prostředí lépe než pasterizované kyselinotvorné ovocné džusy obsahující cukr. Navrhuji – udělejte pokus. Zalijte své pokojové rostliny Coca-colou. Za dva dny odumřou z překyselení. U dětí můžete limonádami vyvolat osteoporózu už v jedenácti letech. Nezvykejte děti na sladké, vyrostou z nich slaboši!

Učte je alespoň 1x denně pít “zelené mléko”. Trochu vykompenzujete zlozvyky, se kterými prohráváte a možná již ani nebojujete.

6. Zelené nápoje mají vysokou přirozenou antioxidační aktivitu. Pokud neužíváme zelené antioxidanty, pleť trpí a stárne i přes sebedražší kosmetickou péči. Klaus Oberbeil říká: “Bez antioxidantů pleť při opalování žlukne stejně jako máslo ponechané na slunci”. Ministerstvo zemědělství v USA v doporučení z r. 1995 uvádí: “Antioxidanty v potravinách rostlinného původu snižují riziko onemocnění rakovinou a chronickými chorobami.” Zelená šťáva brání před rentgenovým i jinými druhy záření.

Vyrobte si zelený nápoj pro zdraví

 

Také vysušená šťáva je enzymaticky živá  pokud je šetrně skladovaná a šetrně vysušená při 31°C, což splňuje např. český dovozce z USA firma GREEN WAYS (v ceně cca 1150,- Kč za 220 g). Její výhodou je uživatelsky příjemné použití, příprava trvá pár vteřin... (ale zase není v ní organická voda, jako ve šťávě kterou si vyrobíte doma z vlastní zeleniny), avšak doma za mnohokráte delší čas! Podstatné je, že kvalita této šťávy GW bez vlákniny je pro člověka stravitelná a bez komplikací , kdežto šťávy vytvořené z rozemletého klasu mohou být pro řadu uživatelů těžko stravitelné, někteří na tuto vlákninu mají alergické příznaky! Přitom je ještě důležité jakou zeleninu použijete a z jakého prostředí i půdy ve které rostla (některá je postižena chemickými hnojivy, jiná neobsahuje látky, které běžně dříve v půdě byly obsaženy). Navíc pozor na trhu v ČR je řada tzv. levnějších nabídek ječmene, přitom se jedná většinou o rozemletý klas na prášek, který mnozí nerozeznají od prášku usušené šťávy a který by měl stát řádově méně než musí být technologicky náročná a dražší výroba sušené šťávy! Další nabídka v ČR je z Nového Zélandu, (kde klima je vlhké a teploty jsou vysoké..., což má vliv i na obtížnost skladování prášku ze šťávy) Srovnání zelených potravin ZDE.

      

Zelený nápoj je buď ve vodě rozmixovaná směs čerstvých bylin a využívá nejen léčivých vlastností jednotlivých rostlin, ale především zeleného listového barviva, chlorofylu. Nebo vylisovaná šťáva z listů bylin nebo zeleniny, kde je možné si zvolit poměr vlákniny ve šťávě. 

K trávení vlákniny je nutná energie, kterou při použití čerstvě vylisované šťávy má tělo celou beze zbytku okamžitě k využití. Rovněž při mixování méně lahodných listů je u vylisované šťávy případná hořkost vlákniny nižší. Navíc pokud jsou v půdě, kde zelenina byla pěstována těžké kovy nebo nevhodná hnojiva tak je výhodou, že pokud vlákninu odstraníme pijeme jen čistou vylisovanou šťávu. Je to proto, že vše špatné v zelenině nebo ovoci je spojeno s vlákninou, nikoliv se šťávou! Proto je významné jak kvalitní zeleninu používáme z hlediska zdrojů tzn. vlastní zdroje nebo neznámé - kupované.  Pozor na množství neznámých druhů bylinek...může být zde pravdou, že v malém množství lék a ve velkém jed!

Přesto i jen dobře rozmixovaný nápoj z  (doporučovaných druhů i množství) listové zeleniny je lépe využitelný pro náš organizmus než trávení rozkousané pevné stravy, přitom je znáno, že vláknina je pro člověka nestravitelná, jak to opravdu se stravitelností je zjistíte v článku: Srovnání zelených potravin ZDE. (Množství u méně známých druhů zkoušíme jen velmi opatrně - co sneseme!)

"Člověk obětuje zdraví, aby vydělal peníze. Pak obětuje peníze, aby získal zpět zdraví. Je tak úzkostlivý ohledně budoucnosti, že si neužívá přítomnost; následkem čehož nežije v přítomnosti, ani v budoucnosti; žije, jakoby neměl umřít a pak umírá, aniž kdy skutečně žil…!" 

Zelený chlorofyl v nápoji:

-          podporuje krvetvorbu

-          zlepšuje krevní obraz

-          působí hojivě – urychluje hojení ran, popálenin

-          brání zánětům, infekcím

-          má silné detoxikační a desinfekční účinky

-          výrazně zlepšuje přenos kyslíku, tím zvyšuje výkon orgánů a brání vzniku infekcí.

Zelený nápoj navíc organismu dodává velké množství biologicky aktivních látek.

Konkrétně – životodárných enzymů, vitamínů, organicky vázaných minerálních látek a stopových prvků, bioflavonoidů, polyfenolů, antioxidantů a esenciálních (nepostradatelných) aminokyselin.

Zelený nápoj  čistí (detoxikuje) organismus a zvyšuje jeho obranyschopnost organismu.

Zelený nápoj má mimo výše uvedených vlastností mimořádně silný energetický potenciál radiovitality a jedná se z tohoto pohledu o potravinu na samém vrcholu energetických možností s mimořádným přínosem pro energetiku organizmu.

Zelený nápoj  je zásadotvorný a působí proti překyselení organismu organizmu, což má pozitivní vliv při kožních i kloubních onemocněních, kdy se organismus většinou dlouhodobě nachází v acidóze.

Příprava:
 

Lze jej připravit z jakékoli zelené natě sebrané z čisté lokality. Nejčastěji se do zeleného nápoje trhá např. jetel luční, vojtěška lucerka, kopřiva dvoudomá,  smetanka lékařská, řebříček obecný, kostival lékařský, jitrocel kopinatý, třezalka tečkovaná, brutnák lékařský. Byliny opereme je pod tekoucí vodou. Byliny odšťavníme v pomaloběžném odšťavňovači (např. Sana EUJ 707 by Omega) Čerstvá šťáva je koncentrovaná, čistá, přírodní  organická a pro naše tělo ideální  tekutina – tekutá výživa. Ta je po naředění vodou připravena k pití. Drť zalijeme vodou (nejlépe destilovanou) a necháme v chladničce několik hodin vylouhovat. Poté z drti získáme tzv.“druhák“  tím, že ji přecedíme přes síto. Nejprve přes hrubé a potom přes jemné sítko. Zelený zázrak nikdy neslaďte cukrem, pouze  medem. Tím získáte dokonalý zdroj pro své trvalé zdraví. Uchováváme jej zásadně ve tmě, v uzavřené lahvi a v ledničce maximálně do druhého dne. Nápoj má mít jasně zelenou travní barvu a pokud se barva oxidací změní na olivovou již jej nekonzumujeme. Poté je vhodný třeba na omývání některých vnějších neduhů nebo do koupele.  Byliny můžeme sbírat většinou od jara až do konce listopadu. Chuť zeleného nápoje můžeme upravovat vzájemným poměrem bylin. Jetel a kostival je sladký, kopřiva a kontryhel neutrální, řebříček trochu hořkokyselý, pampeliška hořká, šťovík kyselý.

Dávkování je individuální podle toho, co kdo snese! Při chronických onemocněních je vhodné začít menší dávkou a postupně zvyšovat, případně si nápoj naředit vodou. Někdy je nutné před používáním rozmixovaných nápojů raději započít detoxikací a oživením funkcí střev, pokud máme již nějaké obtíže.

http://www.vitarian.cz/view.php?cisloclanku=2012040701

Detoxikační zelený nápoj – „Hloubkový čistič.“

Syrová strava je prospěšná tím, že má všechny biologicky aktivní látky – enzymy, vitamíny, aminokyseliny, organicky vázané minerální látky a stopové prvky neporušené a to spolehlivě podporuje, zlepšuje a usnadňuje trávení.

Nejlepším způsobem, jak začít den, je vypít zelený nápoj-detoxikační koktejl „Hloubkový čistič“, který je silnou kombinací živých, syrových zelených potravin:

okurka, celer (řapíkatý), petržel, koriandr, zázvor, citron

Tato kombinace je navržena tak, aby alkalizovala vaše tělo, pomohla k očistě orgánů, očistě jater a vaší krve. Detoxikuje, proto se nazývá „Hloubkový čistič.“

Je to pro lidi nejsnazší způsob, jak začít mnohem zdravější životní styl. Vždy je budeme podporovat, aby ráno začali zdravým zeleným koktejlem. Je to něco, co je pro vaše tělo dobré, nastartuje vás a pomůže vám začít čistit vaše tělo. Každá složka je zvolena ze zcela konkrétního důvodu.

Okurky patří k nejúčinnějším druhům zeleniny. Kombinace okurky a celeru dokáže spoustu věcí. Jednou z nich je úžasný zásaditý efekt – tato zásaditost je nejdůležitější. Většina vaší stravy je kyselá, proto se všichni snažíme vést lidí k zásadité stravě. Tyto dvě věci dohromady jsou velmi zásadité.

Celer je jednou z nejvíce podceňovaných potravin na planetě. Všichni si prostě myslí, že celer je jen vláknina a voda. Ve skutečnosti celer obsahuje 18 aminokyselin. Z celeru a okurky můžete dostat 18 aminokyselin a máte kompletní bílkoviny.

To je velmi důležité, mimo jiné to pomáhá vyrovnávat hladinu cukru v krvi a podobné věci. Dále tam máte petržel, která je skvělým čističem krve. Koriandr, který napomáhá vašemu tělu v nakládání s těžkými kovy a toxiny (podmínkou použití koriandru je nepřítomnost amalgámových plomb v ústní dutině). Protizánětlivý zázvor a opět citron, zásaditý, a také pomáhá čistit ledviny.

Skutečně to chutná skvěle. Jak dlouho trvá příprava? Ranní příprava zabere pouhých pět minut.

Takže je to velmi jednoduché, velmi rychlé, velmi bohaté na živiny a je to skvělá snídaně.

Tento koktejl si můžete několika různými způsoby. Buď v mixeru, jako koktejl, který ponechá všechna vlákna neporušená, nebo lépe pomocí odšťavňovače jako džus, což je lépe stravitelné. Na zeleném koktejlu nebo šťávě je dobré to, že vystačíte s velmi jednoduchými surovinami. Nemusíte někam chodit a shánět a kupovat drahé suroviny. Většina lidí má už tyto suroviny doma nebo na zahradě. Snažte se to mít tak jednoduché, jak je to možné.

Pozn.- Pozor - přitom je třeba pochopit, že nejsme všichni stejní a tak někdo více vlákniny těžko snese...záleží na stavu slinivky a dalších aspektech jako je stav jeho střev apod. Takže pro velkou většinu z nás je nejvíce stravitelná jen šťáva z odšťavňovače, ale také množství šťávy není pro každého stejné i když je bez vlákniny. Kombinace se šťávami jiného druhu je další hledisko, které musíme vyzkoušet. O tom lze najít na našich stránkách řadu vysvětlení. Příkladem je šťáva z kopřiv, která pří větším množství je pro ledviny velmi zatěžující, pří malém osvěžující.... Dále si musíme vyzkoušet kolik vlákniny a z jakého druhu ovoce či zeleniny snášíme bez obtíží a poté posoudit reakci jak to proběhlo...(zajímavé je např. doporučení pana Markuse, který míchá šťávu z 2/3 zelených listů s ovocem...) Někteří z nás snesou jen spařenou zeleninu, někdo má se stravitelností syrové zeleniny velký problém. O nestravitelnosti nejen travní vlákniny, ale i zeleniny (která je proto čističem jako koště ve střevech, kterým se uklízí a to je její přednost vlákniny mimo jiné, ale pro každého bude i přiměřené množství individuální!) lze se dočíst i v článku: Srovnání zelených potravin ZDE. , kde příklady jak tráví travní vlákninu zvířata jsou jasné a pochopitelné. Dalším hlediskem jak zjistit co každému vyhovuje ve stravě více či méně je rozdílný metabolismus každého z nás viz náš článek Metabolické typy. Navíc používání odšťavněných bylin, je rovněž možné, ale jen s velkou znalostí co a v jakém množství použít. Pro to je nejznámější rčení "V malém množství lék, ve větším jed!" Admin

********************************************************************************************************************************************************************

Další souvislosti níže:
 

Video přípravy:

http://suprememastertv.cz/zdraviasport1.php?anim1=organic_lives_detoxikacni_koktejl_cz.flv

http://www.odstavnovace.info/chlorofyl/

Chlorofyl - terapeutické využití 

Chlorofyl je pigment absorbující světelné záření v každé zelené rostlinně. Nachází se na membránách chloroplastů. Chlorofyl je velká molekula složená z vodíku, uhlíku, kyslíku, dusíku a hořčíku (magnesia). Jeho úlohou je iniciovat fotosyntézu, komplexní biochemický proces, během kterého se přetváří voda a oxid uhličitý (CO2), za pomoci sluneční energie, na sacharidy a kyslík. Tyto pigmenty působí jako receptory a transformátory světelných kvant. Na fotosyntéze je závislá každá forma života na Zemi. Základní struktura chlorofylu je tvořena porfyrinovým prstencem uspořádaný na centrální atom – hořčík. Tato struktura je téměř shodná se strukturou hemoglobinu až na centrální atom, který je v případě hemoglobinu železo (hemoglobin je krevní barvivo, součást červených krvinek uskutečňující přenos kyslíku).

 

Konzumace a účinky chlorofylu
Již v roce 1940 bylo zjištěno, že konzumace chlorofylu zvyšuje schopnost těla produkovat hemoglobin a tak zvyšovat efektivitu přenosu kyslíku. Je to látka podporující celkovou regeneraci a rychlou tvorbu krve (jako pro býložravce tak člověka). Enzymy v chlorofylu jsou schopny rozkládat a neutralizovat volné radikály a tím zpomalují proces stárnutí. Hořečnatý kationt v chlorofylu je důležitý pro aktivitu enzymů a pro správnou srdeční činnost. Chlorofyl je nejlepším zdrojem minerálů (zejména železa, vápníku, hořčíku a draslíku), vitamínů (A, B, C, E). Alkalizuje tělo a zvyšuje elektrický náboj krve. To má vliv na lepší rozpustnost krve, díky které se pak lépe vylučují odpadní látky. Pomáhá při vylučování těžkých kovů a jiných chemikálií. Bylo zjištěno, že ani ve velkých dávkách se chlorofyl “nevybarvil” jako toxický nebo alergický.

Zdroje chlorofylu
Mezi běžné zdroje patří zejména zelenolistá zelenina: špenát, všechny druhy salátů, všechny druhy kapusty, zelí, petrželová nať, brokolice a řapíkatý celer. Avšak vydatným zdrojem nejkvalitnějšího chlorofylu jsou některé mořské a sladkovodní řasy (mořský salát, chlorella a různé druhy algae) a zejména všechny divoké byliny (např. třezalka tečkovaná, kopřiva dvoudomá, brutnák lékařský, smetanka lékařská – pampeliška, jitrocel kopinatý, řebříček lékařský, kozlík lékařský, andělika lékařská, lopuch, bodláčí a jiné).

Tip k využití

Zelené listy rostlin jsou zásobníkem energie ze Slunce. Šťáva z nich je velmi vydatný a dostupný zdroj organických minerálů, vitamínů a aminokyselin. Je to ta nejdůležitější složka potravy na kterou bychom neměli zapomínat! Zejména čerstvě vylisovaná šťáva z divokých bylin znamená pro tělo doslova transfuzi. Pokud chceme být silní, musíme konzumovat zejména potravu bohatou na chlorofyl! Konzumace zelených plodin působí proti tělesným pachům a také vyvažuje příjem kyselinotvorných potravin (ořechy, semena, avokáda, česnek).

Chlorofyl a jeho terapeutické využití

Chlorofyl (chlorophyllum) je přírodní látka, způsobující zelené zbarvení rostlin. Molekula chlorofylu má jedinečnou schopnost přeměňovat sluneční energii na energii chemické vazby prostřednictvím fotosyntézy. Takto zelené rostliny vyrábějí sacharidy, základní zdroj energie pro další biochemické a biologické procesy na Zemi.

Již dávno před objevem chlorofylu a fotosyntézy byly zelené části rostlin ceněny jako přírodní léčiva.

Jedinečné vlastnosti chlorofylu způsobily, že byl jednou z nejdříve vědecky zkoumaných přírodních látek za účelem terapeutického využití. Moderní medicína “objevila” tento prostředek v první polovině 20. století, dnes se v medicínské praxi využívá především jako prostředek pro podporu hojení ran a v oblasti ústní hygieny.

Hojení ran bez ohledu na jejich původ a druh probíhá ve třech fázích, které se navzájem časově překrývají a prolínají. Každá fáze se vyznačuje specifickými buněčnými procesy, kterých se účastní různé enzymy, cytokiny a další látky.

První fáze je exsudativní (čistící, zánětlivá). Její základní složkou je fagocytóza, zajišťovaná především makrofágy a neutrofilními granulocyty, které se přesouvají do místa zánětu, fagocytují celulární detritus, patogenní mikroorganismy a cizorodé látky. Zároveň tyto buňky secernují cytokiny, mediátory zánětu a růstové faktory, které aktivují další typy buněk, potřebných k hojení. Neutrofily a makrofágy produkují proteolytické enzymy, které rozkládají poškozenou, devitalizovanou tkáň.

Druhá fáze hojení je fáze granulační (proliferační). Během ní se tvoří granulační tkáň, zásobená cévami. Fibroblasty a buňky cévního epitelu jsou stimulovány cytokiny a růstovými faktory. Fibroblasty produkují kolagen a proteoglykany, novotvořené cévy prorůstají granulační tkáň a vzniká tak podklad pro následnou epitelizaci.

Třetí fáze je epitelizační. Zahrnuje migraci, dělení a diferenciaci buněk epitelu pod vlivem růstových faktorů. Buňky bazální vrstvy cestují z okraje rány k jejímu středu a zároveň k povrchu rány. Míra epitelizace závisí na stupni granulace. V průběhu této fáze dochází k přestavbě epidermis s restituováním všech vrstev a funkcí. Vytváří se jizevnatá tkáň.

Pro omezení komplikací a usnadnění jednotlivých fází hojení se používají antiseptika a látky podporující granulaci a epitelizaci. Tradičně se jako epitelizancia využívají například kyselina pantothenová (resp. panthenol), azulen, obvazy s obsahem polysacharidů (pektin) či želatiny. Látkou s významnými antiseptickými a epitelizačními účinky je chlorofyl.

Biologické účinky chlorofylu

Za prokázané lze považovat:

·   deodorační účinky, a to jak po místním, tak i celkovém podání

·         antibakteriální (bakteriostatické) účinky

·         podpora granulace a epitelizace tkáně při hojení ran

·         protiradiační a chemoprotektivní účinky

Jednotlivé účinky chlorofylu se vzájemně doplňují a kombinují.

Deodorační účinky chlorofylu

Deodorační účinky chlorofylu byly vědecky potvrzeny ve 40. letech minulého století. V následujícím desetiletí následoval obrovský boom v oblasti výroby hygienických prostředků s obsahem chlorofylu. Objevil se toaletní papír, dětské pleny, prostěradla, žvýkačky, zubní pasty a mnoho dalších produktů s obsahem chlorofylu. V období této “chlorofylové hysterie” byla ale také provedena řada seriózních výzkumů, které potvrdily pozitivní význam obsahu chlorofylu jako lokálního deodorantu

Antibakteriální účinky chlorofylu

Chlorofyl je bakteriostatický až mírně baktericidní prostředek. Působí především tak, že vytváří prostředí nevhodné pro růst bakterií. Zvláště účinný je proti anaerobním bakteriím.

Chlorofyl a hojení ran – klinické studie

Klinické studie účinků chlorofylu a jeho derivátů byly zahájeny v USA ve 40. letech. Bylo potvrzeno, že aplikace roztoků s obsahem derivátů chlorofylu podporuje hojení ran a snižuje nepříjemný zápach u různých typů hnisavých lézí. Ve více než 400 případech hnisavých poranění a onemocnění, léčených ve Winter General Hospital v USA, topická aplikace Cu-chlorofylinu způsobila rychlé vyčištění rány a odstranění zápachu, provázejícího hnisání. Stimulovala také granulaci a epitelizaci tkání lépe než v jiné té době používané prostředky. Terapie Cu-chlorofylinem byla úspěšná v řadě klinicky popsaných případů nehojících se chronických kožních lézí, většinou vředů, které vzdorovaly konvenčním léčebným metodám. Chlorofyl také snižuje svědění, bolest a lokální dráždění spojené s povrchovými poraněními. Významné zlepšení a zhojení spojené s úlevou od svědění a pálení bylo při terapii Cu-chlorofylinem pozorováno v řadě dermatologických případů včetně spálenin,. V řadě klinických studií byl prokázán potenciál Cu-chlorofylinu jako tkáňového stimulantu a rány hojícího prostředku při léčbě širokého spektra popálenin, dermatologických potíží a poraněních kůže i dásní.

Metody hodnocení účinnosti Cu-chlorofylinu, využívající srovnávací terapie s jinými prostředky (indikovanými v podobných případech) u pacientů s dvojnásobnými srovnatelnými poraněními většinou prokázaly, že Cu-chlorofylin je účinný jako prostředek pro podporu hojení ran.

Na druhé straně Lam a Brush ve své studii zjistili účinnost chlorofylu a při léčbě poranění laboratorních zvířat, nikoli však v klinických experimentech. Další práce indikovala pouze tendenci ke zlepšení stavu rány po aplikaci Cu-chlorofylinu.

Použití chlorofylu má pozitivní vliv i na popáleniny způsobené teplem, chemikáliemi a radiací, a to jsou-li či nikoli infikovány. Kladnou stránkou terapie chlorofylem (na rozdíl od většiny ostatních prostředků) je, že po jeho opakovaném podávání se zvyšuje citlivost tkáně na jeho hojivé účinky. Collings zjistil, že doba hojení povrchových poranění je kratší při terapii chlorofylem než při použití penicilinu, vitaminu D, sulfanilamidu nebo žádné léčby.

Chlorofyl omezuje vznik otoků snižováním syntézy fibrinu. To je příčinou mírných antikoagulačních, heparinu podobných vlastností chlorofylu, které mohou podporovat lokální imunitní odpověď tkání., Protiradiační a chemoprotektivní účinky chlorofylu První poznatky o ochranných účincích chlorofylu, resp. podávání zelených rostlin proti záření se datují do 50. a počátku 60. let minulého století. Protiradiační ochrana byla tím větší, čím vyšší obsah chlorofylu měly použité rostliny. V současné době je v oblasti ochrany proti různým typům záření a chemickým kancerogenům soustředěna převážná část výzkumu účinků chlorofylu. Výsledky experimentů a poznatky týkající se této problematiky jsou dnes už poměrně obsáhlé. Vyplývá z nich, že chlorofyl a jeho deriváty mají preventivní antikarcinogenní účinky. Vzhledem k jejich v podstatě nulové toxicitě při terapeutických dávkách představují zajímavý potenciální prostředek v prevenci nádorových onemocnění. Řasa chlorella pyrenoidosa ze zelených potravin TOP, má nejvyšší obah chlorofylu ze všech známých na chlorofyl bohatých potravin.

Nejvíc je hořčíku (Mg) obsaženo v chlorofylu zelených rostlin

Zeleného elixíru na  je zemi dostatek pro všechny...jen někteří ještě neví, že je to i pro ně !

Výroba mladého ječmene v Kalifornii

Výroba sladkovodní řasy Chlorelly Pyrenoidosy na Taiwanu

 

 

Zelené potraviny a chudokrevnost – anémie X

V každém lidské těle koluje 5,5 – 6 litrů krve. Jednou z nejdůležitějších funkcí krve je přenos kyslíku. Bez něj není života. Ten se naváže na červené krevní barvivo – hemoglobin a červené krvinky jej pak transportují po těle. V důsledku nedostatku hemoglobinu dochází k poklesu zásobování orgánů a svalů kyslíkem (Hypoxie).

Tělo pak na tento nedostatek odpovídá zrychleným dechem a srdeční frekvencí, což způsobuje vyčerpání a únavu.

·         nedostatek železa, vitamínu B12 a kyseliny listové – toto způsobuje poruchu tvorby červených krvinek

·         tělo likviduje krvinky, které v sobě nesou špatné krevní barvivo

·         krvácení – jak vnější tak skryté (nejčastěji do zažívacího traktu)

Projevy:

·         výrazná bledost, únava, zrychlený dech a srdeční frekvence

·         nechutenství, obtíže při polykání, zácpa či průjem, u žen slabší menstruace

·         horší hojivost ran

·         snížená tělesná výkonnost a mohou se vyskytnout i známky srdečního selhávání

Možnost léčby:

V první řadě samozřejmě vypátrání a odstranění příčiny. Pokud nelze vyvolávající příčinu odstranit, či než dojde k dosažení uspokojivého stavu, je vhodné organismu pomoci:

·         doplnit železo – dospělý člověk 200-300 mg denně, děti 5 mg/ 1kg váhy

·         doplnit vitamín B12 a kyselinu listovou

·         doplnit tyto potřebné látky prostřednictvím zelených potravin. Pokud se podíváte na

·         následující chemické vzorce, můžete vidět stejnou stavbu hemoglobinu a chlorofylu. Jediným rozdílem je centrální prvek – železo – hořčík.

Zelené rostliny vám mohou s problémem chudokrevnosti pomoci.

Chlorella pyrenoidosa, Chlorella Kessleri obsahují mimo jiné vitamín B 12, chlorofyl a železa dokonce 20-30krát více než špenát. Zelené nápoje z léčivých rostlin obsahují kyselinu listovou a železo v organickém vázaném stavu, které na rozdíl od redukovaného železa (v anorganické formě) nepůsobí zažívací potíže.

Jídlo základ života

Obezita a nadváha hýbe světem, ale přitom je většina lidí podvyživená.

Nyní na jídle opravdu záleží víc než kdy jindy. Příroda vždy lidem nabízela to, co potřebovali, navíc lidské organismy byly na tuto stravu navyklé.

Dnešní doba ovšem nabízí hromadu lákadel ve formě cukrů, škrobu a nekvalitních bílkovin jako menšího zla, umělých sladidel, konzervantů, přepáleného tuku a syntetických léčiv ve formě zla většího.

Jedinou cestou ven je pak neúčastnit se toho, této módy poslední doby, poslouchat své tělo a investovat do vlastního zdraví spíš formou kvalitní prevence, než obcházením nemocnic.

“Zdraví lidé mají mnoho snů – ale nemocní mají jen jeden sen – být zdravý”

Zelené potraviny jsou řešením.

Zelené potraviny jsou řazeny mezi tzv. superpotraviny.

Jedním z důvodů, proč se na ně je stále více se rozšiřující názor na to, že naše strava by měla obsahovat velký podíl rostlinné složky ideálně v syrovém stavu.

Jedině tak mají potraviny možnost si zachovat dostatek vitamínů, minerálů a enzymů.

Pokud je šťáva ze zelených potravin čerstvá, nutriční hodnoty jsou nejvyšší!

Šťávu ze zeleniny lze dále velmi snadno zkvalitnit využitím možnosti znásobení síly čerstvé šťávy např. z celeru, červené řepy, mrkve a jiné kořenné zeleniny,

Ovoce a zeleninu ničím nenahradíš. Nalezneme v nich vitamíny, minerální látky, vlákninu a mnoho dalších biologicky aktivních látek. Ty všechny nás chrání před řadou onemocnění včetně rakoviny a také dodávají elán do života.

Cena Vašeho zdraví a Vaše odvaha

vzít odpovědnost do vlastních rukou !

Věnujte jednou v životě svůj čas něčemu, co má velký význam pro Váš život a pro Vaše zdraví ! Pomozte si sami, zkuste to ! Nemáte co ztratit….

Možná namítnete tohle všechno již dávno víme…, podstatnější je jestli se Vám podařilo změnit trvale svoji stravu?

Zelené nápoje a potraviny = řešení, které je naším lékem.

Proč užívat zelené potraviny

Pokud jste dětství prožívali před více než třiceti lety, možná si také ještě pamatujete na  „kult vitaminu C”. Samozřejmě že už tehdy znala věda i ostatní vitaminy, k obyčejným  lidem se však informace o jejich významu příliš nedostávaly. Zato „céčko” bylo vnímáno málem jako nejdůležitější živina. Děti od rodičů i učitelů poslouchaly historky o ubohých námořnících postižených kurdějemi a každý večer poslušně cucaly kyselé vitaminové tabletky.

Dnes ovšem víme, že přínos tabletek pro zdraví nebyl příliš významný. A dokonce se ukazuje, že tělu nijak zvlášť neprospějeme, ani když budeme polykat všechny známé vitaminy, o minerálech nemluvě. Navzdory pokroku vědy se totiž znovu a znovu ukazuje, že člověk není chytřejší než příroda a sebedokonalejší multivitamin nikdy nedokáže nahradit živiny, které nám poskytuje přirozená, zvláště pak rostlinná strava.

Když se podíváme například na zmíněný vitamin C, samozřejmě zjistíme, že jeho význam je mimořádný. Je důležitý pro řadu tělesných funkcí a mimo jiné i pro zdraví pojivových tkání – je například prokázáno, že jeho nedostatek ve stravě několikanásobně zvyšuje riziko vzniku některých kloubních onemocnění. Když ale vědci v roce 2004 podávali vysoké dávky samotného „céčka” morčatům trpícím artrózou, zjistili překvapivou věc: nejen že se stav jejich kloubů nezlepšil, on se dokonce výrazně zhoršil!

Rostliny totiž obsahují nejen vitaminy a minerály, ale i stovky dalších látek. A mezi nimi stále existuje dost takových, o jejichž významu mají vědci jen velmi mlhavé tušení. Tyto živiny navíc nejsou jen souborem izolovaných látek, ale fungují společně, jako soukolí dokonalého stroje. Některé navzájem zvyšují svoji účinnost či podporují vstřebávání, jiné se zase chrání před zničením při průchodu kyselým prostředím v žaludku…

Stále více odborníků na výživu se proto shoduje, že pestrý jídelníček, který obsahuje vysoký podíl syrové rostlinné stravy, je jednou z nejlepších věcí, které pro své zdraví můžeme udělat.

Zvláště výjimečné místo při tom zaujímají zelené potraviny. Jak už jejich název napovídá, jde o zelené rostliny, většinou výhonky obilovin, luštěnin či zelené řasy, které představují mimořádně bohatý a účinný koktejl živin – vitaminů, minerálů, bílkovin, enzymů, chlorofylu a dalších. Konzumují se ve formě čerstvě připravených šťáv k přípravě nápojů nebo se přidávají do jídla. Protože jsou zhotovené z léčivých rostlin, obsahují všechny živiny v ideálních poměrech nutných pro jejich správné vstřebávání a využití. Díky tomu mají zcela unikátní vliv na lidské zdraví a představují jak vynikající součást prevence, tak i vhodný doplněk léčby mnoha nemocí.

Zelené nápoje a zelené potraviny jsou dokonalé, protože jsou připraveny pro naši výživu samotnou Přírodou, naší Matkou přesně tak, jak potřebujeme a můžeme nejlépe využít. Jedna látka podporuje druhou aby mohla ještě lépe působit, být využita naším organismem.

Představují svým mohutným antioxidačním působením hráz proti spoustě nemocí s rakovinou v čele. Jsou lehce uchopitelné, jednoduché na přípravu, ideální do dnešní doby.

Lidé se dnes rádi vracejí k naší Matce Přírodě, do lesů, luk a strání. Poctivě užívají přírodních darů, které jsou schopny optimalizovat naše tělesné funkce a vytvořit tak prostředí pro náš dlouhý a zdravý život. Zelenými nápoji a zelenou stravou můžeme nahradit klasická (tepelně upravovaná) jídla a tím pádem zdravě hubnout, a přitom nestrádat. Jejich účinek na organismus směřuje především k harmonizaci činnosti všech orgánů a systémů a k úpravě jejich funkcí k normálu.

Zelené nápoje jsou komplexní tekutou výživou, což v praxi znamená, že obsahují v ideálním poměru takřka všechny živiny nutné ke správné funkci našeho těla:

-         vitamíny (např. beta-karoten s ochrannou funkcí proti škodlivým účinkům slunečního záření)

-         minerály

-         stopové prvky

-         aminokyseliny,vč.velkého množství lyzinu podporuje léčbu infekcí oparem (herpes simplex)

-         nukleové kyseliny, enzymy

-         fytolátky (např. chlorofyl, který má protizánětlivé účinky a odstraňuje tělesné pachy)

-         jedinečný růstový faktor (CGF)

-         přírodní antibiotikum Chlorellin

-         vlákninu (ta se uplatňuje v procesu detoxikace a je nejlepší prevencí nádoru tlustého střeva)

-         vysoký obsah kyseliny listové

 

Detoxikační schopnosti zelených nápojů a zelené syrové stravy

Způsob, jakým zelené nápoje a zelené potraviny detoxikují náš organismus:.

-Mají schopnost vázat na strukturu své buněčné stěny nebezpečné látky a odvádět je z těla. Jedná se především o těžké kovy (např. rtuť či kadmium, hliník, barium), zbytky léčiv apod. Nestravitelná část vlákniny navíc mechanicky podporuje očištění střevní stěny od usazených nánosů, zlepšuje střevní peristaltiku a pomáhá předcházet zánětlivým procesům.  Zelené nápoje obsahují také obrovské množství přírodních antioxidantů, které vychytávají volné radikály (volné kyslíkové molekuly).

Volné radikály hrají významnou roli v rozvoji mnoha dalších chorob. Zelené nápoje snižují kyselost vnitřního prostředí a tím významně podporují růst správné střevní mikroflóry a naopak potlačují rozvoj plísní a kvasinek, se kterými se často setkáváme např.podávání antibiotik. Zelené nápoje rovněž posilují imunitu organismu a mají významné  protizánětlivé účinky.

Více info o souvislostech naleznete na našem webu:  Zelené potraviny    JAK JE TO S VÝŽIVOU? ŽIVÉ POTRAVINY

Kniha autora Mudr. Paavo Airola "Džusový půst" ke stažení zde.

juiceČerstvé, za studena pomalu lisované zeleninové šťávy jsou obrovským zdrojem, pro tělo vysoce příznivých, látek. Těžko sníte denně kilo mrkve, ovšem vypít ji není problém. Pokud šťávu vylisujete, podstatným způsobem zvyšuje využitelnost trávicím organizmem a rychlost působení na lidský organizmus.

Při lisování obilných tráv, které se ještě v padesátých letech prodávaly v lékárnách, je využitelnost obilních džusů pro lidské tělo zásadní. Víte, jaký je nejoblíbenější džus v Japonsku ? Mladý ječmen. Po sklenici čistě přírodní šťávy se budete rychle cítit skvěle. A není to ani drahé. Vždyť například kilo mrkve je v ceně kolem 10 Kč.

V čerstvých za studena pomalu lisovaných šťávách jsou obrovským přínosem enzymy. Nyní se ale podívejme na fytochemikálie.

Fytochemikálie

Jsou látky, které si vytvářejí rostliny. Pro člověka mají velký vliv jako látky pro omlazování, detoxikaci, a antioxidační účinky. Pokud jíte ovoce a zeleninu, vstřebatelnost látek je kolem 17 %, navíc trávení trvá 3 – 6 hodin. Pijete – li vylisované šťávy, využitelnost se zvyšuje na 65 % a dobra trávení se snižuje na 10 až 15 minut. Jde tedy o „rychlé nakopnutí organizmu“.

Polyfenoly

Nejznámější vlastností polyfenolů je antioxidace. Snižují cholesterol, který se jinak usazuje na stěnách cév a podněcuje rozvoj aterosklerózy. Polyfenoly obsahují například červená vinná šťáva i červené víno. Jak se říká: „Ve víně je pravda“, a pokud se navíc budeme řídit výrokem ….. „ Všechny látky jsou jedy, záleží na dávce “ ….. jak kdysi vyslovil Paracelsus, střídmá konzumace červeného vína našemu zdraví může jen prospět.

Lykopen

Lykopen je nedávno objevená látka. Pigment, který dává rajčatům červenou barvu. Patří do skupiny karotenoidů, které mají antioxidační vlastnosti. Dokáže zneškodnit volné radikály a pomoci vyplavení z těla. Lidské tělo si ji neumí Lykopen samo vyrobit. Snižuje riziko výskytu rakoviny, , kardiovaskulárních a degenerativních onemocnění, cholesterolu v krvi, zabraňuje stárnutí kůže a slouží jako ochrana před UV zářením.

Betakarotén

Má vliv na zdravý zrak a pokožku a vlasy. Jde o provitamín, který se v těle mění na vitamín A. Říká se mu taktéž mrkvové barvivo. Užívá se na začátku opalovací sezony. Je dobré přidat citrónovou šťávu a tuk. Přebytečné zásoby se uloží v kůži, poznáte to ve změně barvy kůže. U přírodního zdroje nehrozí předávkování. S mrkvovou šťávou mám perfektní zkušenosti. Do týdne dokáže změnit krevní obraz výrazně k lepšímu stavu. Pokud pijete 3 týdny, budete vypadat jako ze solárka.

Kyselina listová

Je jedním z vitamínů skupiny B. Má velký vliv na tvorbu nových buněk, měla by se užívat v těhotenství. Ve stravě, pokud nepijeme zeleninové šťávy, je příjem kyseliny listové, zvláště v těhotenství, nedostatečný. Bohaté na kyselinu listovou jsou především následující potraviny:

Fazole, hrách, pomeranč, ananas, rajčata, zelenina – listová zelenina, zejména špenát, brokolice, růžičková kapusta, chřest.

Protože většina těhotenství je neplánových, měla by se kyselina listová užívat pravidelně v produktivním věku.

Vitamín C

Byl objeven v roce 1928. Jednou dobu byl používán jako lék na všechno. Od nachlazení po rakovinu. Jeho nedostatek i přebytek je pro lidské tělo problém. Je nezbytný k životu a udržení zdraví. Je citlivý na teplo a vysoce citlivý na oxidaci. Zpracováním se snižuje obsah vitamínu C o 10 % každých 5 minut vaření. Sušením se snižuje o 50 %. Velká ztráty způsobuje konzervace a blanšírování. Za pokojové teploty se ztrácí do měsíce, včetně džusů. Nejlepší je zdroj vitamínu zmrazit, či zabránit oxidaci uchováním v suchém místě v tabletách. Nedostatek se projevuje snížením pevnosti cévní stěny, vypadáváním zubů, snížením vazivového aparátu zubu, snížením odolnosti organizmu k nemocem apod.

Flavonoidy

Flavonoidy, jinak nazývané vitamín P, se nacházejí v ovoci, v květech, v zelenině, i v čaji a v dalších potravinách. Chrání buňky uvnitř těla před škodlivými látkami přicházejícími zvenčí i zevnitř organismu. Dobře působí proti zánětům, ničí viry a mají antioxidační účinek.

Katechiny

Katechiny jsou podobné jako flavonoidy a nacházejí se především ve vyšších rostlinách, jejich nejvýznamnějším zdrojem je čajovník čínský (Camellia sinensis), který působí jako prevence před onemocněním cév a srdce, vývojem žaludečních vředů a rakoviny tlustého střeva.

Antokyany

Antokyany můžeme najít, jako barviva rozpustná ve vodě, ve zralých plodech ovoce, v květech (např. růže, vlčí mák) a v některé zelenině (červené zelí). Jsou červené až modrofialové.

Indol

Indoly jsou látky, které umí přetransformovat hormony škodlivé v hormony pozitivně působící. Pomáhá jako prevence onemocnění spojených zrovna s hormony – nádory vaječníků, prostaty, varlat, dělohy, prsou,…

Isoflavony

Jde o fytoestrogeny, podobné ženským hormonům. Používají se při léčbě potíží v klimakteriu a jako prvence proto osteoporóze. Vyskytují se v sóji a v červeném jeteli, čočce a lnu.

Jak vidíte, zdraví může být zábavné a chutné. Pití šťáv má v praxi velký dopad na redukci váhy. Prostě nemáte hlad a na sladké ani chuť. Jsou i lidé, kteří svoji „nutriční spokojenost“ posunuli ještě dál. Nejen pití čerstvých zeleninových, za studena pomalu lisovaných šťáv, ale stali se z nich vitariáni. Počet veget barů v ČR v poslední době prudce roste. Zkuste ochutnat, třeba vám bude tato strava vyhovovat. Současná probíhající společenská změna prochází i změnou stravování. Společnost se mění. Změna však je i opačným směrem k tradiční výživě nebo podle metabolických typů.