TOP Odšťavňovače

Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, recepty

RECEPTY OVOCNÝCH A ZELENINOVÝCH ŠŤÁV NAJDETE V KNIHÁCH DR.NORMANA WALKERA, KE STAŽENÍ ZDE JAK JE TO S VÝŽIVOU? ŽIVÉ POTRAVINY

JAK VYUŽÍT ODPAD Z ODŠŤAVŇOVAČE - RECEPTY

ovoce_organy

Zázračný len - návrat ke zdraví a pohodě Jídelníček v kombinaci s čerstvými šťávami zde Proč pít čerstvé šťávy a jíst zelené potraviny? Proč pít čerstvé šťávy?, Proč odšťavňovat? Recepty zdravé výživy zde co jí a pije maminka pijí její miminka... Tělo jako odšťavňovač Nadváha Recepty živé stravy : Vitakucharka_28_04_09[1].pdf (2,5 MB)

*****************************************************************************************************************************************************************************************

Pravidla pro správnou konzumaci ovocných a zeleninových šťáv

 • Konzumujte je vždy na lačný žaludek - min. 3h po jídle, max. 30min. před jídlem
 • Léčivé s obsahem dobře vstřebatelných vitamínů, minerálů a enzymů jsou pouze čerstvé šťávy bez pasterizace a jakékoli další úpravy
 • Šťávy nikdy nevypijte naráz, ale po malých doušcích a v ústech chvíli nechte promísit se slinami
 • Šťávy pijte čerstvé a neuchovávejte je déle jak 12h. Po odšťavnění probíhají oxidační procesy a snižuje se obsah vitálních látek. U citrusů už po 15 minutách je výrazně snížen obsah vitamínu C.
 • Jednotlivé druhy šťáv můžete pít samostatně nebo také míchat, ve fantazii se meze nekladou, ale je třeba si vyzkoušet co moje trávení unese. Kombinace šťáv z ovoce a zeleniny má svá omezení.

Proč pít šťávy s odstupem od obvyklé stravy a na lačný žaludek? Pokud bude ve vašem žaludku zrovna zpracováván nedělní oběd a vy ho zalijete čerstvou ovocnou šťávou, veškerý užitek bude ta tam. Šťáva nemůže přes masu potravy projít a cukry v ní obsažené začnou kvasit, což naopak způsobí nepříjemností v podobně krkání, pálení žáhy či plynatosti a vitální látky přijdou na zmar.
Nepleťte si také ovocnou šťávu s takzvaným "smoothie", tedy koktejlem z rozmixovaného ovoce. Tyto koktejly jsou také zdraví prospěšné a užitečné, ale neplatí o nich to samé jako o ovocných šťávách, jelikož stále obsahují vlákninu ve stejném poměru jako v celistvých plodech.

Recepty z čerstvých šťáv, smoothie, mléka z ořechů a další nápady.

DŽUSOVÁ INSPIRACE NA SNÍDANI

Potřebujete se ráno rychle probudit? Vyzkoušejte tohle.

Ke správnému probuzení a nastartování do nového dne vám pomůžou 2 pomeranče, čtvrtka žlutého melounu, čtvrtka ananasu a 1 kiwi.

Tato zajímavá směs chutná skvěle a představuje výborný snídaňový džus. A jak na to? Pomeranče zbavte slupky a rozdělte je na měsíčky. Kiwi oloupejte, ananasovou dužinu oddělte od kůry. Odstraňte jádra melounu a odkrojte slupku. Postupně ovoce odšťavněte, zamíchejte ve sklenici a skvělá snídaně je na světě.

NĚCO PROTI ÚNAVĚ

Padáte už dnes tak zvaně na pusu? Tenhle koktejl vás postaví na nohy.

AVOKÁDOVÝ ENERGIZÉR

K tomuto proti únavovému nápoji budete potřebovat 3 mrkve, 5-7 špenátových listů a polovinu avokáda.

Mrkve vydrhněte a odkrojte konce. Špenátové listy omyjte a odšťavněte, totéž učiňte s mrkví. Výborně vám k tomu poslouží odšťavňovač Sana EUJ 707. Avokádo rozkrojte na polovinu a vyjměte pecku. Šťávy nalijte do mixéru, vložte pokrájené avokádo a rozmixujte dohladka. Výslednou šťávu přelijte do sklenice a výborný nápoj je na světě.

JAK NEJLÉPE PŘEMĚNIT ČERSTVÝ ŠPENÁT NA LAHODNÝ NÁPOJ?

Pro někoho nejedlá zelená tráva, pro jiné výborná chutná zelenina. Seznamte se s prastarou vitamínovou bombou a jejím současným moderním zpracováním.

ZÁZRAK JMÉNEM ŠPENÁT

Léto je pro mnohé z nás obdobím zasloužené dovolené. Velká většina obyvatel České republiky vyráží k moři a často vybírá zájezdy s programem „all inclusive“. Co to pro náš organismus znamená? U drtivé většiny z nás nějaké to kilo navíc, které dokáže prázdninovou pohodu nepěkně narušit. Co s tím?

Rozhodně zapomeňte na drastické diety a „zázračné hubnoucí přípravky“. Raději nalaďte své tělo a metabolismus na správnou, a především zdravou vlnu. K tomu vám mohou pomoci ovocné a zeleninové šťávy, které dodají organismu pořádnou dávku energie, vitamínů, stopových prvků a dalších nezbytných živin.

Ovocné a zeleninové šťávy podrobí naše tělo kompletní detoxikací a pomohou odbourat typická „all inclusive kila“.

Špenát je zástupcem listové zeleniny, která v sobě ukrývá pořádnou vitaminovou bombu. Spojení se svalnatým Pepkem Námořníkem nebylo jen tak čistě náhodné. I když dle nejnovějších průzkumů neobsahuje tolik železa, jak se vědci původně domnívali (zmatky ve výpočtech má na svědomí desetinná čárka), kromě nezanedbatelného množství tohoto prvku jeho šťavnaté lístky ukrývají také bohatou zásobu karotenoidů, luteinu, draslíku a vlákniny.

Špenát působí preventivně proti rakovinotvorným buňkám, slepotě, anémii a zácpě. Jeho konzumace je také doporučována osobám trpícím vysokým krevním tlakem.

JAK SI PŘIPRAVIT CHUTNOU VITAMINOVOU BOMBU?

Chcete-li vyzkoušet netradiční úpravu špenátových lístků, sáhněte po kvalitním přístroji) a vyrobte si svůj domácí špenátový džus.

Na tuto vitaminovou bombu, která vaše tělo očistí od všech nežádoucích vlivů, budete potřebovat:

 • dostatečné množství čerstvého špenátu,
 • citronovou šťávu,
 • kousek na jemno nastrouhaného zázvoru
 • a ovocnou šťávu nebo kvalitní džus dle chuti.

Chutě jednotlivých surovin propojte v mixéru, nalejte do vyšších sklenic a ozdobte například plátky citronu nebo jiného ovoce. Tento koktejl je nejen velmi chutný, ale také dietní a zdravý. I přes tyto vlastnosti dokáže rychle zasytit a zahnat chuť na sladké kalorické bomby.

DIETNÍ BANÁNOVÝ KOKTEJL PRO ZDRAVÍ

Trápí vás nějaké to kilo navíc, které jste si přivezli z letní all inclusive dovolené? Rozhodli jste se zapracovat na přebytečných kilogramech a vytvarovat postavu dle svých představ? Pak jste zřejmě nasadili některá dietní opatření, která by vám měla v cestě za vysněným cílem pomoci. Pokud jste vsadili na ovocné a zeleninové šťávy, vydali jste se správným směrem!

BANÁNŮ SE NEMUSÍTE VZDÁVAT ANI PŘI DIETĚ

Dostatek vitamínů a dalších pro tělo nezbytných látek je základem úspěchu. Kromě toho můžete prostřednictvím ovocných koktejlů maličko zhřešit a dopřát si něco sladkého.

V případě, že se i v rámci „mlsání“ chcete držet dietních zásad, určitě se nemusíte vzdávat ani své oblíbené pochoutky – banánu, který mnoho z nás považuje za jedno z nejkaloričtějších druhů ovoce. Ve skutečnosti tomu tak není. Banány totiž obsahují ze 75 % pouze vodu, bílkoviny a důležité vitamíny.

Na druhou stranu je zde nezanedbatelné množství cukru, což řadí banány mezi potraviny se středním glykemickým indexem. I přesto o nich však můžeme tvrdit, že patří mezi dietní druhy ovoce, jen je potřeba vědět, jak je upravit. Lákavou a chutnou úpravou může představovat například lahodný banánový koktejl, který zvládnete připravit během několika málo minut.

JAK SI PŘIPRAVÍTE DIETNÍ BANÁNOVÝ KOKTEJL?

Pro přípravu dietního koktejlu z banánu budete pochopitelně potřebovat banán (nejlépe ten v bio kvalitě), 250 ml sójového mléka, lžičku medu na případné doslazení a mandle na dozdobení nebo ochucení. Vše důkladně promixujte a dochuťte dle potřeby.

Vyhněte se přezrálým banánům a klasickému cukru, který by z dietního koktejlu udělal pravou a nefalšovanou kalorickou bombu. Pár mandliček můžete buďto rozmixovat spolu s banánem nebo jimi sklenici pouze jemně dozdobit.

Pokud do svého denního plánu zařadíte trochu pohybu navíc, s touto dietní pochoutkou nemusíte mít žádné výčitky svědomí.

PROSPĚŠNÉ ÚČINKY BANÁNU

Nejrůznější a na sobě nezávislé vědecké studie totiž prokázaly, že látka tryptofan, která je v banánech přítomná, se v těle člověka přeměňuje na známý serotonin a dodává mu tak na elánu a zbavuje jej depresí, či úzkostlivých stavů.

Kromě tryptofanu banány obsahují také značné množství železa a draslíku. Železo hraje důležitou roli u osob trpících chudokrevností, draslík by měly naopak ve větší míře přijímat osoby s vysokým krevním tlakem nebo kardiovaskulárními onemocněními v rodině.

Banány jsou také bohaté na vlákninu a příznivě tak působí na střevní mikroflóru. Kromě jiného zbavují nepříjemného pálení žáhy, premenstruačního syndromu nebo těhotenských nevolností.

A jedno praktické využití na závěr: Pokud jste se vrátili z bujaré oslavy a ráno vám zrovna není dvakrát do skoku, přinuťte se vypít banánový koktejl oslazený medem, který bude mít na vaše zažívání i bolest hlavy doslova zázračný účinek.

ODŠŤAVŇUJEME DÝNI: 3 RECEPTY PRO ZDRAVÍ A KRÁSU

Dýňová sezóna právě vrcholí. Jestliže se i vám urodil oranžový obr, se kterým tak docela nevíte, co si počít, rozhodně neobětujte tuto okrasnou a vitamíny nabitou zeleninu pouze podzimní výzdobě. Vyřezávané dýně s poblikávající svíčkou sice působí velmi efektně a tajemně, ovšem jejich blahodárné účinky na organismus člověka jsou o mnoho zajímavější a prospěšnější. I když je dýně z celých 90 % tvořena pouze vodou, zbylých 10 % představuje koktejl plný vitamínů, antioxidantů a dalších tělu prospěšných látek. Jaké neduhy nám může pomoci dýně odstranit a pro jaké účinky je hojně využívaná také v kosmetickém průmyslu? Odpovědi naleznete o pár řádků níže. Kromě toho pro vás máme tři lahodné dýňové recepty, které si zaručeně oblíbíte.

PŘÍRODNÍ LÉKÁRNA I KOSMETICKÝ SALÓN

O dýni se traduje, že je přírodní lékárnou a kosmetickým pomocníkem v jednom. Pro svůj nízký podíl sacharidů je skvělou dietní potravinou, která by rozhodně neměla chybět ve vašem „light“ jídelníčku.

Tato zázračná zelenina obsahuje vysoký podíl vlákniny přispívající ke správnému fungování trávicího traktu. Málokdo ví, že právě zde je uloženo až 80 % imunitního systému. Z logiky věci lze tedy vyvodit informaci o tom, že dýně posiluje přirozenou obranyschopnost člověka, což je právě v podzimním období velké plus.

OMLAZUJÍCÍ ÚČINKY I PREVENCE RAKOVINY

Vláknina je však pouze jednou, nikoli jedinou tělu prospěšnou látkou, kterou tato zázračná zelenina obsahuje. Kromě jiného zde naleznete bohatou zásobu draslíku, selenu, sodíku, železa, zinku, luteinu, fosforu, kyseliny nukleové nebo vitamínu A. Tyto látky příznivě působí na nervový systém, srdce a krevní oběh, obnovu a regeneraci buněk, vypínání vrásek, zrak, kvalitu zubů, vlasů a nehtů nebo na léčbu nejrůznějších kožních neduhů.

Vědecké studie navíc potvrdily, že pravidelná konzumace oleje z dýňových semínek je také výbornou protinádorovou prevencí.

VYZKOUŠEJTE ZÁZRAČNÉ ÚČINKY DÝNĚ I VY

Máme pro vás tři lahodné recepty, díky kterým se můžete přesvědčit o přednostech dýně na vlastní kůži i žaludek:

Domácí dýňový džus

Dužinu dýně rozřezejte na kousky, které se vejdou do vašeho odšťavňovače. Nic nezkazíte ani tehdy, pokud k dužině přidáte nějaká ta semínka. Po odšťavnění dostatečného množství zeleniny můžete domácí dýňový džus osladit dle chuti nebo jej smíchat se skořicí, muškátovým oříškem, či kořením do perníku.


Teplý dýňový koktejl

Pro podzimní večery je tento recept doslova jako stvořený. K jeho přípravě budete potřebovat šťávu z dýně, mléko, rozpuštěnou bílou čokoládu, skořici, mletý zázvor, muškátový oříšek a vanilkový cukr. Dýňovou šťávu smíchejte s mlékem a čokoládou a nechte vařit na mírném ohni. Dle chuti přidávejte skořici, zázvor a muškátový oříšek. Na závěr koktejl oslaďte nebo přidejte vanilková semínka.


Dýňová šťáva s citronem

K přípravě lahodné dýňové šťávy budete potřebovat odšťavněnou dužinu, několik pomerančů, citron a na dochucení cukr. Šťávu z dýně smíchejte se šťávou z pomeranče a citronu. Dochuťte klasickým nebo třtinovým cukrem dle chuti. Na ozdobení můžete přidat lístečky máty nebo kostičky dýně. Nápoj chutná nejlépe vychlazený s kostkami ledu.

Všechny výše uvedené recepty jsou nenáročné jak na čas, tak na množství surovin. Chuťový výsledek a dopad na váš organismus však bude rozhodně stát za to!

BOJUJEME S PODZIMNÍ ÚNAVOU ODŠŤAVŇOVÁNÍM

Barevné listí se přesunulo ze stromů na zem, jsou čtyři hodiny odpoledne a za okny už je tma, předpověď počasí hlásí mlhy a déšť. Do sychravého podzimu se vám ráno nechce příliš vstávat, večerní tma vás zase láká zpátky do postele.

NAMÍCHEJTE SI PŘÍRODNÍ ENERGETICKÝ NÁPOJ

I když byste určitě nejraději trávili celé dny pod peřinou s velkým hrnkem čaje a dobrou knížkou, povinnosti do jara nepočkají a únavu musíte překonat. S tím vám nejvíce pomohou zdravé dobroty, které si doma snadno odšťavníte.

Ze studentských let si možná ještě pamatujete nejrůznější recepty, jak rychle získat spoustu energie na celonoční učení. Nejobvyklejší je spořádat spoustu cukru, ať už ve formě čokolády nebo slazeného kofeinového nápoje. Po nadměrném příjmu energie v podobě bílého cukru ale rychle následuje zase pokles, tedy únava.

Mnohem účinnější jsou přírodní látky obsažené v ovoci, ale i v zelenině nebo v semínkách. Nezpracované cukry jsou pro vaše tělo přirozenější než ty průmyslově získávané, proto je dokáže využít efektivněji.

VSAĎTE NA VITAMINY

Co tedy konkrétně vhodit do odšťavňovače na podzim? Určitě by nemělo chybět ovoce nabité vitaminy – pomeranče, jablka, mandarinky nebo ananas. Svěží chuť ovoce vám připomene léto, vitaminy se pak budou hodit v boji proti podzimnímu nachlazení. Nezapomínejte ale ani na zeleninu, taková mrkev obsahuje spoustu vitaminu A, a navíc chutná skvěle.

OVOCE OSVĚŽÍ, ZÁZVOR ZAHŘEJE, SEMÍNKA POVZBUDÍ

Inspirujte se několika oblíbenými recepty na podzimní přírodní šťávy plné života:

 • Každodenní vzpruha - 2 jablka, 1 pomeranč, kousek zázvoru
 • Citrusový koktejl – 2 pomeranče, 2 mandarinky, 1 citron, 1 grep
 • Mrkvová svačinka - 8 mrkví, 1 jablko, 1 citron, kousek zázvoru

Do odšťavňovače se nebojte nasypat i trochu slunečnicových semínek, obsahují hodně hořčíku, který je spolu s vitaminy jedním z nejsilnějších bojovníků s únavou.

ZÁZRAK, KTERÝ U NÁS ROSTE V KAŽDÉM SADU

Znáte ten čas: začíná podzim, ráno se už musíme pořádně oblékat a odpoledne se stmívá nějak podezřele rychle. Nejlepší připomínku horkých letních dnů přitom najdeme doslova na každém rohu v nepřeberných variantách: právě dozrálé jablko nabité vitamíny.

JEZTE (NEBO PIJTE) JEDNO JABLKO KAŽDÝ DEN

Jablka paří mezi neoblíbenější ovoce a nakrájeným šťavnatým měsíčkům plných zdraví odolá jen málokdo. A co teprve čerstvě vylisovaná jablečná šťáva!

Říká se, že jedno jablko denně dokáže ochránit před řadou nemocí. Jablka totiž obsahují spoustu důležitých látek, jako jsou antioxidanty, vitaminy, minerály nebo vláknina. Díky nim dokážou:

 • posílit imunitu
 • snížit hladinu cholesterolu
 • zlepšit trávení
 • posílit srdce
 • snížit riziko vzniku cukrovky
 • pomoci při hubnutí
 • detoxikovat játra

Zároveň přispívají k prevenci onemocnění Alzheimerovou nebo Parkinsonovou chorobou nebo některých druhů rakoviny.

NÁPADY PRO ODŠŤAVŇOVAČ

Když nemáte čas nebo se vám nechce jablka krájet a kousat, odšťavněte je! Ovoce se lépe tráví v tekutém stavu, vaše tělo si tedy z čerstvě vymačkané jablečné šťávy vezme úplné maximum.

Výhodou jablek je, že je v odšťavňovači můžete kombinovat takřka s každým ovocem nebo zeleninou. Čerstvé šťávě vždy dodají tu správnou sladce lahodnou chuť, ať už její základ tvoří mrkev nebo citron.

 • Nejčastěji se k jablkům přidávají hrušky nebo různé citrusy.
 • Když se v zimě chcete zahřát, přihoďte k jablkům kousek zázvoru.
 • Malé děti pak milují kombinaci jablek s mrkví a s citronem.

Vyzkoušejte recept na šťávu na imunitu. Potřebovat budete:

 • tři jablka
 • jeden citron
 • jeden pomeranč
 • čtyři mrkve
 • půl okurky a červené zelí

Množství surovin měňte podle aktuální chuti.

PROPAŠUJTE DO JÍDELNÍČKU ČERVENOU ŘEPU

Když se řekne červená řepa, možná vás napadne školní jídelna a otlučená skleněná miska plná podivné sterilizované fialové hmoty. Školní kuchařky se z nějakého důvodu rozhodly všem lidem řepu znechutit. Už jste ale ochutnali řepovou polévku, řepové špagety nebo čerstvý řepový džus? Věřte, že nic z toho nemá se školní jídelnou nic společného.

PROČ JÍST ČERVENOU ŘEPU?

Červená řepa obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek, jako je vápník, sodík, selen, draslík, hořčík, vitamin C a několik vitaminů typu B.

Její červené barvivo je důležitý antioxidant, který zabraňuje kornatění cév. A jaké další účinky bude mít zařazení červené řepy do vašeho jídelníčku na vaše zdraví?

 • posílení imunity
 • detoxikace těla
 • podpora činnosti žaludku, žlučníku a jater
 • prevence rakoviny
 • posílení vlasů a nehtů, zpevnění pleti
 • lepší nálada

PŘIPRAVTE SI NÁPOJ PLNÝ ZDRAVÍ

Červenou řepu můžete vařit, péct i nakrájet do salátu. Nejjednodušší způsob, jak řepu připravit, je však odšťavnění.

Čerstvě připravená řepová šťáva je hodně koncentrovaná, doporučujeme vám ji proto zředit vodou nebo v odšťavňovači namíchat s jinou zeleninou či ovocem. Řepu můžete přidat ke všem vašim oblíbeným šťávám, dodá jim krásně nafialovělou barvu. Pokud mají fialovou rády vaše děti, máte vyhráno!

Z červené řepy po odšťavnění zbude dužina, která je stejně jako šťáva plná zdravých látek. Nevyhazujte ji! Připravit z ní můžete třeba krásně růžové řepové sušenky (s nimi zabodujete hlavně u malých princezen).

Potřebovat budete:

 • 350 g drtě z odšťavněné červené řepy, mrkve a jablek
 • 80 g kokosu, 100 g hrozinek a 100 g brusinek
 • šťávu z půlky citrónu
 • lžičku skořice
 • 3 vrchovaté lžíce medu

Vše důkladně smíchejte, ze směsi vytvořte placičky a ty sušte několik hodin na plechu buď v sušičce, nebo v pootevřené troubě. Dobrou chuť!

Posilněte svoji imunitu zázrakem v podobě vitamínu C

BOJUJEME PROTI CHŘIPCE S ČERSTVÝMI ŠŤÁVAMI

V zimním období se chřipka nebo nachlazení vyhne jen pár šťastlivcům. Všechny ostatní čeká ucpaný nos, bolest v krku a únava. Chřipce však můžete účinně předcházet, případně alespoň výrazně zmírnit její příznaky. Stačí do svého jídelníčku zařadit hodně ovoce a zeleniny. A jak ho do sebe nejsnáze dostat? Přece v podobě čerstvé šťávy!

POSILNĚTE SVOJI IMUNITU

Imunitní systém má za úkol bojovat se všemi viry a bakteriemi, se kterými naše tělo přijde do kontaktu. Pomozte mu s tím! Konzumujte zdravé potraviny, a vaše tělo jejich cenné látky využije v boji s různými nemocemi.

Nejcennější jsou pro vás vitaminy, ale i minerální látky, jako je hořčík, zinek, selen, železo a další. Uvidíte, že i za drobné změny ve stravování se vám tělo brzy odvděčí.

ZÁZRAK JMÉNEM VITAMIN C

V zimě pamatujte především na vitamin C! Je to jeden z nejúčinnějších vitaminů, má neocenitelný význam v tradiční i moderní medicíně. Doporučená denní dávka vitaminu C se pohybuje mezi 60 a 100 mg, v období chřipek ale naše tělo potřebuje i 500 mg. Céčka se navíc nejde předávkovat, je totiž rozpustné ve vodě, proto se tělo případného nadbytku snadno zbaví.

Nejpřirozenější je příjem vitaminu C v potravinách spolu s podpůrnými živinami, pilulkám totiž naše tělo stále příliš nerozumí, a neumí je proto plně využívat. Podívejte se, kolik je vitaminu C v zelenině a ovoci, které si můžete doma odšťavnit. V posledním sloupečku tabulky zjistíte, kolik gramů příslušné potraviny byste museli sníst, abyste do sebe dostali doporučených 500 mg pro období zimy.

 

Nebo to všechno můžete naházet do odšťavňovače a připravit si lahodnou čerstvou šťávu! 500 mg vitamínu C obsahuje tento recept:

 • dva pomeranče
 • tři citróny
 • hrst černého rybízu
 • dvě kiwi
 • několik jahod Tak na zdraví!

 

Jahody v zimě? Přejděte na sezónní ovoce a zeleninu - je to zdravější!

Maruška z pohádky o dvanácti Měsíčcích by to dnes měla mnohem jednodušší. Pro čerstvé jahody si i v únoru stačí zajít do supermarketu. Od ovoce a zeleniny, které strávilo několik týdnů na cestě (mnohdy přes půl zeměkoule), ale nemůžete očekávat žádné zázraky. Cenných látek v něm zbylo jen minimum a s chutí to také není příliš valné.

PROČ JE SEZÓNNÍ ZELENINA A OVOCE ZDRAVĚJŠÍ A CHUTNĚJŠÍ

Když máte na výběr, vždy volte potraviny, které zemědělci sklidili poblíž a nedávno. I když je výběr v některých období omezenější, vyplatí se to!

Ovoce a zelenina z druhého konce světa urazí dlouhou a náročnou cestu, než se dostane na pulty našich obchodů. Aby banány zůstaly žluté a rajčata červená, musí jim pěstitelé trochu pomoci, na řadu proto přichází pesticidy, barviva a konzervanty – nic, co by našemu tělu prospívalo.

Sezónní produkty od místních farmářů naopak k zákazníkovi cestují jen pár hodin, díky tomu si zachovávají cenné látky i chuť. Jedna mrkev z Moravy tedy v sobě může mít daleko více vitaminů než pět pomerančů z Kolumbie.

VÝHODY SEZÓNNÍCH POTRAVIN

 • Jsou plné vitaminů, minerálů a dalších cenných látek.
 • Obvykle nejsou chemicky ošetřené.
 • Jsou levnější než potraviny dovážené z jiných podnebných pásů.
 • Mají více chuti.

SEZNAMTE SE, SEZÓNNÍ POTRAVINY

V každém ročním období se sklízí jiné druhy plodin. Prohlédněte si stručný kalendář sezónních potravin, který jsme pro vás připravili:

Jaro – ředkvičky, hlávkový salát, jahody, květák, kedlubna, ledový salát
Léto – mrkev, rajčata, broskve, hrášek, brokolice, cuketa, jablka, okurky
Podzim – cibule, hroznové víno, petržel, ořechy, hrušky, dýně
Zima – růžičková kapusta, pórek, polníček, řeřicha

Seznam samozřejmě není kompletní, většina potravin navíc patří do několika období (například jablka se sklízí od července do října, patří tedy do léta i podzimu).

ZÁLEŽÍ I NA SKLADOVÁNÍ

Některé druhy ovoce a zeleniny se musí zkonzumovat nebo zpracovat do několika týdnů od sklizně (meruňky, borůvky, švestky), jiné můžete skladovat několik měsíců i déle. Potraviny, které vydrží po celý rok, jsou například:

 • cibule
 • celer
 • mrkev
 • brambory
 • červená řepa
 • česnek
 • pórek
 • ořechy

RECEPTY PRO ODŠŤAVŇOVAČ OD JARA DO ZIMY

Připravujte si ze sezónních plodů zdravé a chutné šťávy! Poradíme vám, co se hodí do odšťavňovače uprostřed horkého léta a čím svému tělu prospějete v zimním období chřipek.

Detoxikační jarní šťáva – mix zelené listové zeleniny (špenát, hlávkový salát, mangold, ledový salát)
Svěží ovocná letní šťáva – hrst jahod, 2 jablka, 3 mrkve, 2 broskve
Podzimní šťáva na imunitu – 4 hrušky, 2 jablka, dva trsy hroznového vína
Zahřívací zimní šťáva – 4 jablka, červená řepa, zázvor

V zimě si tedy na rozdíl od zlé Maruščiny macechy dejte na jahody zajít chuť, uvidíte, že na jaře vám pak budou chutnat o to více.

VYZKOUŠEJTE ŠŤÁVU ZE SYROVÝCH BRAMBOR

Milujete bramboračku, bramborovou kaši nebo bramboráky? A už jste někdy ochutnali syrové brambory? Někdo je miluje od malička, jinému vůbec nechutnají. Syrové brambory jsou ovšem zdravější než vařené, obsahují totiž mnohem více cenných látek. Zkuste si je hodit do odšťavňovače, možná vám bramborová šťáva zachutná!

BRAMBORY JSOU PLNÉ DŮLEŽITÝCH MINERÁLŮ

V Evropě se brambory objevily až v 18. století, rychle si ale získaly oblibu a dodnes jsou součástí většiny evropských kuchyní. Nejsou totiž náročné na pěstování, ale mají vysokou výživovou hodnotu. Ze zdravotního hlediska jsou hodnotné, protože obsahují draslík, hořčík, vápník, zinek, fosfor, železo a další. Z vitaminů v bramborách najdete vitamin C a B (ve slupce).


Minerály a vitaminy jsou důležité pro fungování celého našeho těla. Když budete brambory pravidelně zařazovat do vašeho jídelníčku, můžete se těšit na tyto zdravotní účinky:

 • zdravé srdce a cévní systém
 • hormonální rovnováha
 • fungování metabolismu
 • zdravější kosti a klouby
 • lepší imunita
 • odolnost proti stresu

Proces vaření však velkou část důležitých látek ničí, z vitaminu C například v uvařených bramborách nezbude nic. To ale neznamená, že byste na vařené brambory měli zapomenout, stále obsahují hodně zdravých sacharidů. Odpusťte si spíše smažené brambory (hlavně hranolky), ty už toho mají se zdravím společného jen málo.

PRAVIDLA PRO KONZUMACI SYROVÝCH BRAMBOR

Pozor na zelené brambory! Nikdy nejezte brambory, které jsou byť z malé části zelené. Syrové zelené brambory jsou dokonce jedovaté, a mohly by vám způsobit vážné potíže.

Stačí jedna brambora týdně! I když jsou syrové brambory zdravé, nejezte je moc často. Hrozí vám bakteriální onemocnění a trávicí potíže, naše tělo totiž není na syrové brambory příliš zvyklé.

Odšťavněte si je! Šťáva z brambor vám zachutná, můžete ji kombinovat třeba s mrkvovou nebo jablečnou šťávou, navíc se brambory v tekutém stavu snadněji tráví.

RECEPTY PRO ZDRAVÍ

 • samotná šťáva z brambor pomáhá ke snížení krevního tlaku, je to lék na podráždění žaludek, nechutenství i únavu
 • když k ní do odšťavňovače přidáte lněné semínko, získáte přírodní projímadlo
 • šťáva z brambor v kombinaci s citronovou šťávou snižuje překyselení organismu
 • k bramborám přihoďte červenou řepu, posílíte imunitu

Nebo ochutnejte bramborovou šťávu jen tak!

OVOCE A ZELENINA LÉČÍ

Jste zvyklí chodit s každým problémem k lékaři? Užíváte hodně léků, ale máte pocit, že vám to nijak nepomáhá? A co zkusit přírodní léky, které se ukrývají v zelenině a ovoci? Přečtete si, jaké nemoci můžete léčit pomocí ovocných a zeleninových šťáv a inspirujte se našimi recepty.

DBEJTE NA PREVENCI

Nikdo nechce být nemocný. Jen málokdo si však uvědomuje, že velkou část svého zdraví má v rukou sám. Správnou životosprávou můžete předejít celé řadě nemocí, a dokonce je i léčit. Kromě dostatečného pohybu svému zdraví prospějete i hodnotnou výživou, která je bohatá na ovoce a zeleninu.


Ideální způsob, jak ovoce a zeleninu konzumovat, je pití čerstvých šťáv. Potraviny se totiž lépe tráví v tekutém stavu, vaše tělo si tedy ze šťávy vezme úplné maximum živin.

CITRUSY NA CHŘIPKU, RAJČATA PROTI RAKOVINĚ

Každá potravina má jiný obsah živin, minerálů i vitaminů. Přinášíme seznam častých zdravotních problémů a potravin, které si s nimi poradí.

 • bolest hlavy – mrkev, špenát, červená řepa
 • chřipka – citrusové plody, mrkev, ředkvičky, zázvor
 • kašel – citron, křen, mrkev, červená řepa
 • křečové žíly – červená řepa, okurka, mrkev, špenát
 • rýma – citrusy, jablka, mrkev, okurka
 • vysoký tlak – červená řepa, mrkev, špenát
 • rakovina – teplá šťáva z rajčat, červená řepa

Všimněte si, že červená řepa se v našem seznamu vyskytuje několikrát. Patří totiž mezi nejhodnotnější zeleninu, kterou se vyplatí pít, i když žádné zdravotní potíže nemáte.

RECEPTY NA LÉČIVÉ ŠŤÁVY

Šťáva pro období chřipek a nachlazení

 • 2 pomeranče
 • 2 citrony
 • 1 jablko
 • 2 mrkve
 • kousek zázvoru

Šťáva pro zdravější cévy

 • červená řepa
 • 3 mrkve
 • hrst špenátu
 • jablko

Menu pro prevenci rakoviny

 • salát z červené řepy
 • tomatová polévka
 • spaghetti aglio olio s rajčátky
 • sušenky z dužiny červené řepy

Nebo si namixujte vlastní zdravou šťávu. Zkazit ji nemůžete. Co se ovoce a zeleniny týče, nemusíte se držet žádných předpisů. Jezte a pijte, na co máte chuť a neomezujte se ani v množství!

ZELENÉ ŠŤÁVY JSOU CHUTNĚJŠÍ, NEŽ SI MYSLÍTE

Patříte mezi ty, kterým nechutná nic, co je zelené? Pokud ne, určitě někoho takového alespoň znáte. Zelená barva totiž obvykle v lidech evokuje, že jídlo je sice zdravé, ale ne příliš chutné. Vyzkoušejte zelené šťávy, které jsou velmi zdravé a při správné kombinaci surovin mohou být i nečekaně chutné!

DENNÍ DÁVKA ZDRAVÍ V JEDNÉ SKLENICI

Zelené potraviny mají především detoxikační účinky na náš organismus. To znamená, že obsahují látky, které odvádí škodliviny z našeho těla, zároveň dostatečně hydratují a podporují látkovou výměnu.

A JAKÉ JSOU DALŠÍ DŮVODY, PROČ PÍT ZELENÉ ŠŤÁVY?

 • příjem vitaminů a minerálů, které jsou důležité pro naše tělo a pro prevenci nejrůznějších onemocnění
 • potraviny se snadněji tráví v tekutém stavu
 • snadnější a rychlejší konzumace než „chroupání“
 • dodržování pitného režimu
 • dobrý pocit a dobrá nálada

Je to málo? Tak si připočtěte ještě více energie, zdravé trávení, silné srdce, bystřejší mozek, pružnou pleť nebo krásné vlasy. A tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho.

KOMBINUJTE ZELENINU A OVOCE PODLE VAŠÍ CHUTI

I když sklenici šťávy vypijete během chvíle, nedělejte to z donucení nebo se sebezapřením. Když z toho nebudete mít radost, požadované účinky se dost možná vůbec nedostaví. Najděte si svůj recept, který vám bude chutnat!

ZÁKLAD ZELENÝCH ŠŤÁV OBVYKLE TVOŘÍ TYTO SUROVINY:

 • okurka
 • špenát
 • kapusta
 • mangold
 • cuketa
 • brokolice
 • stonky celeru

PRO LEPŠÍ CHUŤ MŮŽETE DO ODŠŤAVŇOVAČE PŘIDAT:

 • jablko
 • ananas
 • hrušku
 • limetku nebo citrón
 • meloun
 • mátu

Vyberte si tedy několik surovin z první skupiny a vyzkoušejte je pokaždé ochutit něčím jiným. Neomezujte se ale jen našimi tipy, chuti se meze nekladou! Kupte si na trhu nebo ve vaší prodejně, co vás láká nejvíce.

CELEROVÝ DRYÁK

S blížící se sezónou můžete vyzkoušet například celerový dryák, který, navzdory svému názvu, chutná velmi dobře a svěže. Do odšťavňovače vložte:

 • 1 jablko
 • 5 stonků řapíkatého celeru
 • 1/2 neoloupaného bio citrónu
 • 2 kostky ledu

VYZKOUŠEJTE ŠŤÁVU ZE ZELENÉHO JEČMENE

Zelený ječmen je v podstatě velmi mladý ječmen, který si můžete vypěstovat i sami na balkóně v truhlíku. Stačí zasadit semínka, nechat na slunci a zalévat, ječmen můžete sklízet a odšťavňovat už po deseti dnech.

Šťáva z mladého ječmene zvyšuje obranyschopnost organismu a pomáhá v boji proti civilizačním chorobám, protože mimo jiné snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Je vhodná i při překyselení žaludku, migrénách nebo nespavosti.

Experimentujte, kombinujte, ochutnávejte a nezapomeňte mít z pití zelených šťáv radost!

Víte, jaký je rozdíl mezi tuřínem a řepou?

Červenou řepu jste možná ochutnali ve školní jídelně, ale jedli jste někdy tuřín? A víte, jak vlastně tuřín vypadá? Na první pohled bývá hodně podobný červené řepě, jen uvnitř není červený, ale je světlý jako brambora. Seznamte se s oběma plodinami a s jejich léčivými účinky!

VYPADAJÍ PODOBNĚ, CHUTNAJÍ PODOBNĚ

Tuřín i červená řepa je kořenová zelenina, která není náročná na pěstování. Z obou plodin se konzumuje hlavně kořen, který má tvar koule. Červená řepa je na povrchu i uvnitř vždy zabarvená do fialova, tuřín má však několik odrůd různých barev.

Chuť tuřínu i řepy je nasládlá, mírně pikantní. Pokud jste ještě nejedli ani jedno z nich, podobá se třeba kedlubně. Obě zeleniny se hodí i do podobných receptů, můžete je třeba nakrájet na plátky a upéct na plechu v troubě. Přidávají se ale i do salátů nebo do polévek.

TUŘÍN PRO LEPŠÍ TRÁVENÍ, ŘEPU PROTI RAKOVINĚ

Tuřín ani řepa nepatří mezi nijak zvlášť oblíbenou zeleninu. Obě plodiny mají totiž pověst levných surovin, které se jedly hlavně v chudých časech. Je to ale velká škoda, protože co se cenných látek týče, tuřín i řepa jsou mnohem hodnotnější než dražší druhy zeleniny!

TABULKA ZÁZRAČNÝCH VLASTNOSTÍ

 

PŘIPRAVTE SI ČERSTVOU ŠŤÁVU PLNOU ZDRAVÍ

A jak si z řepy nebo tuřínu udělat chutnou šťávu? V první řadě potřebujete výkonný odšťavňovač. Doporučujeme vám šnekový odšťavňovač, který si poradí i s velmi tvrdou kořenovou zeleninou. Bulvy nakrájejte na menší kousky, a postupně vložte do přístroje.

Čerstvou řepovou šťávu si napoprvé raději trochu zřeďte vodou, její detoxikační účinek by mohl být až příliš silný. Při pročištění organismu totiž všechny škodlivé látky nejdříve prochází krví, to mnohdy vede k nepříjemným stavům, jako jsou migrény nebo horečka.

Odšťavněný tuřín klidně vypijte jen tak, nebo vyzkoušejte tento chutný recept:

 • 2 střední tuříny
 • 1 červená řepa
 • 3 mrkve
 • hrníček borůvek

Vše naházejte do kvalitního odšťavňovače a získáte krásně fialový nápoj plný antioxidantů, vitaminů a minerálů, který můžete pít každý den.

5 osvěžujících nápojů z jahod

Právě teď nastává období, kdy se zahrádky, pulty obchodů a farmářské stánky plní krásnými zralými jahodami. Stačí se na ně jen podívat, a už je jasné, že jsou mnohem sladší, šťavnatější a zdravější než ty, které jste si mohli koupit v zimě v supermarketu. Co s úrodou jahod udělat? Zkuste jahody přihodit do odšťavňovače a vychutnejte si je v podobě lahodné šťávy!

JAHODY VÁM POMOHOU SHODIT KILA I ZLEPŠIT ZRAK

Znáte někoho, kdo nemá rád jahody? I odpůrci zdravé výživy si na míse jahod s chutí pochutnají! Je ale velký rozdíl, zda tu mísu jahod nasbíráte na své zahrádce nebo ji přinesete v únoru z obchodu.

Sezónní jahody jsou zkrátka mnohem zdravější, a budou vám í více chutnat! Proto neváhejte, a rychle si běžte pár kil nakoupit – než bude po sezóně.

A JAKÉ JSOU HLAVNÍ ZDRAVOTNÍ BENEFITY JAHOD?

 • červené barvivo zajišťuje rychlejší spalování tuků
 • zlepšují krátkodobou paměť
 • zlepšují trávení díky obsahu vlákniny
 • mají protizánětlivé účinky
 • flavonoidy snižují riziko kardiovaskulárního onemocnění
 • posilují kosti
 • zlepšují zrak
 • biotin posiluje vlasy a nehty a zpomaluje stárnutí
 • snižují krevní tlak

Jahody jsou plné vitaminů, minerálů a antioxidantů. Patří mezi nejzdravější ovoce, v jejich konzumaci se tedy rozhodně nemusíte omezovat!

VYZKOUŠEJTE ČERSTVOU JAHODOVOU ŠŤÁVU

Ovoce i zelenina v tekutém stavu je lépe stravitelná a snáze se konzumuje. Z čerstvé šťávy si navíc tělo vezme mnohem více prospěšných látek, než kdyby mělo ovoce trávit jen rozkousané. Inspirujte se našimi recepty na čerstvé šťávy s jahodami!

JAHODOVÁ DUHA

 • spousta jahod
 • řapíkatý celer
 • jablko
 • trochu špenátu

JAHODOVÁ OKURKA

 • spousta jahod
 • jedna nebo dvě okurky
 • jablko
 • dvě mrkve

JAHODOVÝ CITRUS

 • spousta jahod
 • limetka
 • citrón

JAHODOVÝ BANÁN

 • spousta jahod
 • dva banány
 • mléko

(je lepší použít mixér)

JAHODOVÉ KIWI

 • spousta jahod
 • dvě nebo tři kiwi
 • jablko
 • mrkev

 

Tak na jaký z těchto nápojů máte největší chuť? Přidali byste si do odšťavňovače ještě něco dalšího? Udělejte to! Jahodová šťáva zajistí sladkou chuť při jakékoliv kombinaci.

CHCETE SE DOŽÍT VYSOKÉHO VĚKU? PIJTE RAJČATOVOU ŠŤÁVU (A POKUD MOŽNO, TAK MÍSTNÍ)

Milujete chuť čerstvých rajčat ze zahrádky? Máte rádi rajčatové saláty, omáčky a polévky? A už jste vyzkoušeli šťávu z rajčat? Sezona rajčat právě začíná. Zkuste letos jejich úrodu spotřebovat jinak než jste zvyklí. Rajčatová šťáva je chutná a osvěžující, ale hlavně bohatá na lykopen, přírodní antioxidant, který chrání před řadou vážných onemocnění.

POZNEJTE SÍLU LYKOPENU

Lykopen je barvivo, díky kterému mají rajčata červenou barvu. Zároveň ale působí jako antioxidant, který bojuje proti volným radikálům ve vašem těle. Co všechno díky tomu zvládá?

 • Pomáhá předcházet rakovině (prostaty, plic, žaludku, prsu a dalším).
 • Snižujte vysoký krevní tlak a hladinu cholesterolu.
 • Chrání před onemocněním cév a srdce.

Kardiovaskulární onemocnění a rakovina jsou přitom nejčastější příčiny úmrtí. Britští vědci už proto dokonce vyvinuli rajčatovou pilulku s vysokým obsahem lykopenu, která se brzy může stát součástí prevence i léčby zmíněných onemocnění.

Ve 100 ml čerstvé rajčatové šťávy najdete asi 10 mg lykopenu. Dobrým zdrojem jsou pak i tepelně upravená rajčata, ať už v tomatových polévkách nebo omáčkách na těstoviny.

ZAHRÁDKA VERSUS „SUPERPLANTÁŽ“

"Dobře, jdu do toho, ale kde vzít rajčata,“ na první pohled směšná otázka, na druhý už méně. Pokud nemáte dobře zásobený domácí zdroj, musíte se totiž vydat na nákup. A v supermarketech bohužel ještě stále často narazíte jen na rajčata vypěstovaná mimo Českou republiku – nejčastěji ve Španělsku.

Vypadají krásně, ale chuťově? Kulantně řečeno, čerstvou šťávu bychom si z nich nedali. Čím to?

 • Jsou to speciálně vyšlechtěné druhy rajčat s vysokým výnosem, které se sklízí před plným dozráním.
 • Nepěstují se v půdě, ale v obřích sklenících zavěšené na speciálních konzolích – vyživuje je speciální kapková závlaha dávkovaná počítačem.
 • Výsledkem jsou velké a trvanlivé plody, které ale postrádají to nejdůležitější – úžasnou rajčatovou vůni a chuť.

Zkuste tedy pro letošek místo do supermarketu vyrazit pro rajčata na čerstvou šťávu na některé z mnoha farmářských tržišť. Rychle jich přibývá a jistě najdete nějaké i blízko vašeho domova.

PŘIPRAVTE SI LETNÍ RAJČATOVÝ DRINK!

Pro přípravu osvěžujících drinků jsou vhodnější cherry rajčata, z nichž získáte méně hustou šťávu, která se k těmto nápojům více hodí.

Rajčata už máte? Výborně. Rajčatová šťáva je součástí oblíbeného koktejlu Bloody Mary, který se tradičně podává s ledem a ozdobený celerovou natí. Vyzkoušejte jeho zdravější verzi!

DO ODŠŤAVŇOVAČE PŘIDEJTE:

 • cca 500g cherry rajčat (nebo 10 běžných rajčat)
 • jednu mrkev
 • tři celerové natě

NÁPOJ DOCHUŤTE:

 • špetkou soli a pepře
 • trochou chilli nebo omáčkou Tabasco
 • citronovou šťávou

Nebo ochutnejte samotnou rajčatovou šťávu bez dalších ingrediencí. Možná vám zachutná natolik, že už si do ní nic dalšího nepřidáte. Místo chilli a pepře vás pak bude hřát dobrý pocit z toho, že děláte něco pro své zdraví.

PODÍVEJTE SE MU POD SLUPKU A OCHUTNEJTE JEJ JAKO NIKDY PŘEDTÍM

Když na pultech uvidíme první rozesmáté červené půlměsíce se sprškou černých peciček, máme jasno. Léto je opravdu tady! Zkuste to s nimi ale letos trochu jinak. Přidejte si je do svých oblíbených receptů na čerstvé šťávy nebo si je rovnou odšťavněte samotné. Vychlazená šťáva z melounu je ideální letní drink. Přečtěte si, proč se ji vyplatí pít, a s čím si ji můžete namíchat.

MELOUN JE SLADKÉ OVOCE I ZDRAVÁ ZELENINA

Meloun je tykvovitá rostlina, stejně jako třeba dýně nebo okurka. Podle některých odborníků jde o ovoce, podle jiných o zeleninu. U nás se největší oblibě těší vodní meloun s červenou dužinou a cukrový meloun, který je na povrchu i uvnitř žlutý.

Oba obsahují velké množství vody (v průměru 90%), minimum kalorií, přírodní cukry a spoustu vitaminů a minerálů.

CO VŠECHNO MELOUN OBSAHUJE?

Jedna porce melounu (asi 150 g) pokryje 21% doporučené denní dávky vitaminu C a 17% vitaminu A. Dále je to dobrý zdroj draslíku, lykopenu, vitamínů skupiny B, zinku, hořčíku a dalších minerálů. A jaké jsou díky tomu jeho zdravotní účinky?

 • zlepšuje zažívání, pomáhá při zácpě nebo proti pálení žáhy
 • působí příznivě při zánětlivých onemocněních
 • posiluje ledviny
 • snižuje krevní tlak a chrání srdce
 • pomáhá předcházet nádorům
 • zpevňuje pokožku

V létě vám pak meloun pomůže s hydratací organismu, na kterou možná někdy zapomínáte. Nedostatek tekutin přitom způsobuje bolesti hlavy, únavu a nesoustředěnost. Klidně si tedy ukrojte pořádně velký kus melounu. O svou postavu se bát nemusíte.

OSVĚŽTE SE MELOUNOVOU ŠŤÁVOU S MELOUNOVÝM LEDEM!

Zapomeňte v létě na přeslazené limonády, které nehasí žízeň, a navíc jsou plné chemie. Dopřejte si šťávu z čerstvého melounu a dalšího ovoce a zeleniny. Stačí vše, co máte rádi, naházet i s kousky melounu do odšťavňovače.

INSPIRUJTE SE TĚMITO LETNÍMI RECEPTY:

 • dva velké kusy vodního melounu, hrst hroznového vína, půl limetky, led
 • velký kus vodního melounu, pět mrkví, pět jablek, citrón, led
 • půlka cukrového melounu, velká hrst špenátu, třetina okurky, petržel

Místo ledu vyzkoušejte ledové kousky melounu. Stačí je vykrájet z melounu a zmrazit. K tomu vám poslouží speciální vykrajovátko na meloun, ale i obyčejná vykrajovátka na cukroví.

Věřte, že orosené sklenici sladké narůžovělé šťávy z melounu v tropických dnech neodolá ani zarytý odpůrce ovoce a zeleniny!

POZNEJTE, JAK VYUŽÍT SUPERPOTRAVINY I – MALINY

Už jste někdy slyšeli výraz superpotraviny? Přemýšlíte, co je asi na obyčejných potravinách tak super? Tento měsíc vám v minisérii článků představíme hned tři z nich. Jsou to jídla významně prospěšná našemu zdraví, která zároveň v ničem neškodí. První z nich jsou maliny. Milujete je čerstvě natrhané ze zahrádky? Tak si jich klidně dopřejte, kolik chcete! Přečtěte si, jaký mají vliv na naše zdraví, a v jakých podobách si je můžete vychutnat.

PRODLUŽTE SI MLÁDÍ A UPEVNĚTE SVÉ ZDRAVÍ

Maliny patří k nejzdravějším plodinám na světě. Obsahují totiž velké množství antioxidantů, které zpomalují stárnutí a pomáhají bojovat s nejrůznějšími nemocemi. Kromě nich v malinách najdete i železo, hořčík, draslík, zinek, vitamin C, několik vitaminů B i vlákninu.

A JAKÉ MAJÍ MALINY KONKRÉTNÍ DOPADY NA ZDRAVÍ?

 • zlepšují imunitu
 • zostřují zrak
 • působí jako prevence rakoviny
 • zlepšují stavy cukrovky
 • spalují tuky
 • podporují tvorbu červených krvinek
 • posilují srdce a cévy
 • přispívají k hormonální rovnováze

Nejzdravější jsou maliny, které si sami natrháte nedaleko svého bydliště. Ty, které se k nám dováží přes půl zeměkoule, v sobě po tak dlouhé cestě mnoho prospěšných látek už nemají, a navíc ani nejsou tak sladké.

PŘIPRAVTE SI RŮŽOVÝ NÁPOJ PLNÝ ZDRAVÍ!

Skvělý způsob, jak do sebe rychle a chutně dostat spoustu zdravých látek, je odšťavňování. Drobné bobulovité plody se nejvíce hodí jako doplněk ke šťávám z tvrdšího ovoce a zeleniny. Nápoje vždy příjemně osvěží a dodají jim nezaměnitelnou chuť.

K přípravě čerstvých šťáv s obsahem drobných lesních plodů potom použijte šnekový odšťavňovač či mixér, dosáhnete tak optimální konzistence vašich originálních drinků.

Maliny, stejně jako všechno ostatní ovoce a zeleninu, před konzumací vždy umyjte, i když jste je natrhali přímo u vás za domem.

Přidejte si je do své oblíbené čerstvé šťávy nebo se inspirujte jedním z našich receptů:

RŮŽOVÉ OSVĚŽENÍ

 • čtvrtka melounu
 • velká hrst malin
 • půlka citronu
 • spousta ledu
 • kousky máty na ozdobu

ZDRAVÁ SVAČINA

 • tři jablka
 • čtyři mrkve
 • červená řepa
 • velká hrst malin
 • půlka citronu

A když budete mít chuť místo jedné hrsti malin do odšťavňovače přidat hrsti dvě, klidně to udělejte! Pamatujte, že superpotravin si můžete dopřát, kolik chcete.

POZNEJTE, JAK VYUŽÍT SUPERPOTRAVINY II – BORŮVKY

Chodí se na ně hromadně do lesa, zbožňujeme je v koláčích, knedlících i jen tak samotné a mají mimořádné zdravotní účinky. Borůvky patří mezi nejzdravější potraviny na světě a my vás z nich navíc naučíme připravovat chutný nápoj.

DOPŘEJTE SI ŠTÍHLOU POSTAVU I LEPŠÍ NÁLADU

Borůvky, podobně jako další příbuzné drobné bobuloviny, obsahují hodně antioxidantů, které mají v našem těle téměř zázračné účinky. Díky neustávajícímu boji s volnými radikály a dalšími škodlivinami zpomalují stárnutí a pomáhají předcházet vážným chorobám, především rakovině.

V borůvkách ale najdete i vitaminy A, B, C, E, selen, zinek, hořčík nebo železo.

KDYŽ DO JÍDELNÍČKU ZAŘADÍTE DOSTATEK BORŮVEK, MŮŽETE SE TĚŠIT NA:

 • lepší zrak
 • zdravé močové cesty
 • bystřejší mozek
 • zdravé srdce
 • štíhlou linii
 • bezproblémové zažívání
 • veselejší náladu
 • silnější imunitu

Ne vždy máte možnost si borůvky nasbírat sami. Jak ve stánku nebo v obchodě poznáte, které borůvky jsou plné zdraví? Vybírejte spíše menší a tvrdší kuličky s hladkým povrchem, při zaštěrchání s krabičkou by měly samostatně poskakovat.

S CHUTÍ BORŮVEK EXPERIMENTUJTE!

Borůvky mají velmi specifickou chuť, jídlům navíc dodávají zajímavou barvu. Přidávat borůvky do sladkých jídel, jako jsou buchty nebo knedlíky je ale škoda. Už proto, že při tepelné úpravě přijdou o velkou část cenných látek. Pochutnejte si na nich bez přidaného cukru.

Vyzkoušejte čerstvou borůvkovou šťávu. V ní všechny antioxidanty, vitaminy i minerály zůstanou, a tělo si s ní navíc poradí ještě lépe než s kuličkami. Borůvky přidávejte jako doplněk ke svým oblíbeným odšťavňovacím receptům! Pro zpracování bobulovin je ideální vertikální odšťavňovač Sana EUJ-808.

Nebo vyzkoušejte jednu z těchto kombinací:

 • borůvky, několik listů špenátu, okurka
 • borůvky, červená řepa, hrst jahod, citron
 • borůvky, dvě jablka, dvě mrkve
 • borůvky, brokolice, celerové stonky, tři mrkve

Záměrně neuvádíme, kolik borůvek do receptů patří. Čím více jich do koktejlu přidáte, tím lépe!

Dopřejte si osvěžení, které umí víc, než jen zahnat žízeň!

Jak využít superpotraviny III: Ostružiny | EUJUICERS.COM

POZNEJTE, JAK VYUŽÍT SUPERPOTRAVINY III – OSTRUŽINY

Konec léta se pomalu blíží, s ním i konec sezony čerstvého ovoce a zeleniny. V posledním díle našeho letního speciálu o superpotravinách si ho ale ještě užijeme. Tentokrát vám představíme ostružiny. Ty dozrávají v půlce srpna, takže ještě máte šanci natrhat si je čerstvé. Čtěte, proč si ostružin dopřát pořádný kbelík, a jak si z nich připravit luxusní elixír.

PROMLSEJTE SE S OSTRUŽINAMI KE ZDRAVÍ

Ostružiny jsou přímo nabité zdravými látkami. Jejich tmavá barva je znakem toho, že obsahují hodně antioxidantů. Díky tomu vás ochrání před nemocemi, které souvisí se stárnutím. Největší roli hrají antioxidanty v boji s rakovinou.

V jedné hrsti ostružin najdete 50 % doporučené denní dávky vitaminu C a 36 % denní dávky vitaminu K. Ostružiny jsou dále bohaté na hořčík, draslík, vápník, kyselinu listovou nebo vitamin A.

DÍKY VŠEM TĚMTO A DALŠÍM LÁTKÁM MAJÍ OSTRUŽINY TYTO ZDRAVOTNÍ ÚČINKY:

 • starají se o zdravé srdce a kardiovaskulární systém
 • zvyšují imunitu, a tak vás chrání před rakovinou i obyčejným nachlazením
 • chrání zdraví pokožky po opalování
 • pomáhají oddálit chvíli, kdy budete potřebovat dioptrické brýle
 • přirozeně bojují se symptomy PMS
 • díky vysokému obsahu vlákniny příznivě působí na zažívání
 • vitamin K se postará o lepší vstřebávání vápníku, který zajistí zdravější kosti

Kromě plodů ostružiníku můžete konzumovat i jeho listy. Přimíchejte si je do salátu nebo si z nich uvařte čaj, který pomáhá například proti zánětu dásní nebo při průjmu.

PŘIPRAVTE SI ČERSTVOU SUPERŠŤÁVU!

Kromě výše zmíněných důvodů, proč jíst ostružiny, je zde ještě jejich výborná chuť. Hodí se do jakékoliv šťávy, ke sladkému ovoci i k zelené zelenině. Posilněte se před obdobím chřipek a nachlazení našim posledním prázdninovým receptem.

Superšťáva plná antioxidantů:

 • miska jahod
 • 1 mango
 • miska ostružin
 • miska borůvek

Dobrou chuť a na zdraví!

PŘIPIJTE SI NA ZDRAVÍ ČERSTVOU ŠŤÁVOU Z HROZNOVÉHO VÍNA!

Milujete hroznové víno, ať už v podobě zelených kuliček nebo zlatavého suchého vína? A už jste někdy ochutnali čerstvou šťávu z hroznů? Pokud ne, teď je nejvyšší čas to udělat! Hrozny už dozrály a vy si můžete vychutnat jejich sladkou chuť, kterou si v zimě v supermarketu zkrátka nekoupíte.

7 DŮVODŮ, PROČ SI DOPŘÁT HROZNOVÉ VÍNO

Réva vinná patří mezi ušlechtilé druhy ovoce. Pěstuje se především na výrobu vína, její plody přitom patří k nejzdravějším druhům ovoce. Obsahují spoustu důležitých vitaminů a minerálů, ale i velmi účinný antioxidant resveratrol.

A jaké mají hrozny zdravotní účinky?

 • bojují s rakovinotvornými látkami
 • podporují správnou činnost srdce
 • snižují krevní tlak
 • posilují zdraví tlustého střeva
 • chrání zrak
 • podporují mozkovou činnost
 • pomáhají předcházet onemocněním prostaty

Cenné látky se po zpracování hroznů na víno z velké části ztratí. Podle mnohých vědců má i víno spoustu zdraví prospěšných vlastností, obsahuje ovšem alkohol, který zbytečně zatěžuje játra i další orgány a může mít na zdraví naopak zhoubné účinky.

ZKUSTE TO BEZ ALKOHOLU!

Zralé hrozny mají výraznou sladkou chuť. Neředěná šťáva z hroznů je tedy velmi chutná a navíc stoprocentně zdravá. Připravte ji dětem místo slazené limonády! Pochutnají si stejně a navíc si posílí imunitu.

Hroznovým vínem ale můžete dochutit i zeleninové šťávy, nebo si ho přidat do jakéhokoliv oblíbeného receptu pro odšťavňovač. Nechte se inspirovat!

POSLEDNÍ LETNÍ OSVĚŽENÍ

dva velké kusy melounu
hrst hroznového vína
půlka limetky nebo citronu
led

ZELENÁ ŠŤÁVA NA IMUNITU

celá okurka
ledový salát
hrst špenátu
dvě hrsti hroznového vína

SLADKÁ SVAČINA

tři mrkve
dvě jablka
hrst hroznů

Šťáva z hroznů zachutná každému. Podávejte ji klidně ve skleničkách na víno – možná zjistíte, že nealkoholické víno z odšťavňovače vám chutná více než to z vinných sklípků.

UŽ SE VÁM PŘEJEDLY ŠVESTKOVÉ KNEDLÍKY? PŘIPRAVTE SI ŠVESTKOVOU ŠŤÁVU!

Nevíte si rady, co s letošní úrodou švestek? Pokud už vám švestky nechutnají v koláčích ani v knedlících, natož jen tak samotné, odšťavněte si je! Čerstvá šťáva ze švestek je skvělý způsob, jak do sebe dostat všechny prospěšné látky bez nutnosti přidávat cukr nebo alkohol. Přečtěte si o švestkách něco více a inspirujte se našimi recepty.

ŠVESTKY ZLEPŠUJÍ TRÁVENÍ A CHRÁNÍ PŘED RAKOVINOU

Švestky jsou příbuzné s broskvemi a nektarinkami, mají malý obsah kalorií a tuku i nízký glykemický index. To znamená, že byste je měli zařadit do jídelníčku, pokud se snažíte snížit svoji váhu. Díky obsahu důležitých vitaminů a minerálů navíc prospívají vašemu zdraví.

JAKÉ JSOU JEJICH NEJDŮLEŽITĚJŠÍ ÚČINKY?

 • úleva od zažívacích problémů
 • ochrana před infarktem
 • ničení rakovinotvorných buněk
 • prevence cukrovky
 • silnější kosti
 • zlepšení paměti

Pokud si švestky kupujete na trhu nebo v obchodě, vyberte si takové, které nejsou ani příliš tvrdé, ani příliš měkké. Na barvě tolik nezáleží, některé odrůdy jsou totiž více modré, jiné spíše do červena.

NECHTE SE PŘEKVAPIT CHUTÍ ŠVESTKOVÉ ŠŤÁVY!

Šťáva ze švestek v sobě obsahuje všechny důležité látky, a navíc má lahodnou chuť. Hodí se do ovocných receptů, ale klidně ji můžete zkusit zkombinovat i se zeleninovou šťávou!

Ranní budíček

5-10 švestek
3 jablka
2 grepy

Odpolední svačina

hrst švestek
červená řepa
5 mrkví
1/2 citronu

Večerní koktejl

5 švestek
hrst lesních plodů
hrst třešní
led

Poznejte chuť švestek v podobě, jak ji ještě neznáte! Uvidíte, že po knedlících ani koláčích plných nezdravých tuků a cukrů se vám stýskat nebude. Odšťavňování je totiž nejchutnější a zároveň nejzdravější cestou konzumace ovoce a zeleniny.

JE VENKU CHLADNO? ZESILTE PŘÍSUN VITAMÍNŮ!

Vytáhli jste už ze skříně podzimní kabát a pod nohama vám na ulici zašustilo první barevné listí? Nastupující podzim má krásnou barvu, s klesajícími venkovními teplotami ale roste riziko prochladnutí. To pak často vede k nachlazení, rýmě nebo dokonce zánětu močových cest. Braňte své tělo před nízkými teplotami a posilněte ho vitaminy.

TEPLÉ OBLEČENÍ NENÍ VŠECHNO

Na začátku října se tradičně začínají plnit lékařské ordinace. Na pracovištích, ve školách i ve školkách začíná řádit rýma, kašel a chřipka. Pokud máte oslabenou imunitu, a zapomenete si na cestu do práce vzít šálu, můžete si být jisti, že do druhého dne vás začne bolet v krku.

V chladném počasí se viry a bakterie navíc rychleji šíří. V místech, kde proudí hodně lidí, jako je metro nebo supermarkety, je tedy riziko nákazy ještě vyšší. Jak se proti onemocnění bránit?

 • oblékejte si několik vrstev oblečení
 • často si umývejte ruce
 • jezte hodně ovoce a zeleniny
 • pijte bylinkové čaje
 • přidávejte si do jídla cibuli a česnek

Zkrátka - posilněte svůj imunitní systém natolik, abyste se na něj mohli spolehnout i ve chvílích, kdy přijdete do kontaktu s nemocí.

ZAJDĚTE SI RADĚJI PRO OVOCE NEŽ DO LÉKÁRNY

V zimě se kromě ordinací obvodních lékařů plní i lékárny. Spousta lidí sází na doplňky stravy, které slibují účinný boj s nachlazením nebo posílení obranyschopnosti. Vaše tělo ale mnohem raději přijímá vitaminy a minerály z přirozených zdrojů, tedy především z potravin.

A jak do sebe snadno dostat hodně cenných látek, když nemáte čas celý den chroupat jablka a mrkve? Vypijte si je! Ovoce se v tekutém stavu navíc lépe tráví. Inspirujte se našimi vitaminovými recepty pro odšťavňovač.

 

RECEPTY PRO SILNĚJŠÍ IMUNITU

CITRUSOVÉ OSVĚŽENÍ

 • dva pomeranče
 • citron
 • grep

VYDATNÁ SVAČINKA

 • tři jablka
 • pět mrkví
 • červená řepa

NĚCO NA ZAHŘÁTÍ

 • dvě jablka
 • dvě hrušky
 • kousek zázvoru

Dopřejte si tolik ovoce, kolik chcete! Pomůžete svému tělu vzdorovat nachlazení, a ještě si navíc pochutnáte.

PŘIPRAVTE SI ZDRAVOU OŘECHOVOU SVAČINU

Vlašáky? Mandle? Nebo kešu? Jaké jsou vaše nejoblíbenější ořechy? Víte, že patří k nejzdravějším plodinám na světě? Hrst ořechů denně pokryje denní potřebu hned několika důležitých minerálů. Jsou ovšem hodně kalorické, proto si raději nutkavou chuť na další várku nechte zajít. Přečtěte si, jaké zdravotní účinky mají různé druhy ořechů, a jak si z nich připravit zdravé pochoutky!

VLAŠSKÉ OŘECHY POSILUJÍ SRDCE, ARAŠÍDY ZASE PROSPÍVAJÍ MOZKU

Každý druh ořechů má trochu odlišný obsah živin. Mandle například obsahují hodně vápníku, pistácie jsou bohaté na vitamin B6 a lískové ořechy zase na kyselinu listovou. Podívejte se na přehled zdravotních účinků jednotlivých ořechů:

 • mandle – posilují kosti (vápník) a zlepšují stav pokožky (vitamin E)
 • vlašské ořechy – prospívají srdeční činnosti (omega-3 kyseliny) a pomáhají předcházet rakovině (antioxidanty)

 • para ořechy – zvyšují imunitu a urychlují hojení (selen)

 • kešu – hodí se pro vegetariánskou dietu (vysoký obsah bílkovin, železa a zinku) a zlepšují paměť (hořčík)

 • pekanové ořechy – snižují hladinu cholesterolu a pomáhají bojovat s únavou (vitamin B3)

 • arašídy – mají příznivý vliv na mozek (vitamin E)

 • lískové ořechy – pomáhají předcházet srdečním onemocněním a Parkinsonově chorobě (homocystein)

 • pistácie – přispívají k hormonální rovnováze (vitamin B6) a chrání zrak (lutein)

 

ZKUSTE TO BEZ SOLI I BEZ CUKRU!

Pokud chcete udělat něco pro své zdraví, kupte si přírodní ořechy. Přesolené pražené arašídy nebo mandle obalené ve sladké čokoládě vašemu tělu mnoho dobrého nepřinesou. Ořechy ale nemusíte jen chroupat v celku. Připravte si z nich lahodné ořechové máslo, kterým uděláte radost především svým ratolestem.

Jak na to?

 • příprava je velmi jednoduchá a postačí vám váš odšťavňovač s homogenizačním pouzdrem, zejména vhodná je Sana EUJ-707
 • z odšťavňovače vyndejte síto a vložte místo něj homogenizační pouzdro (záslepku)
 • ořechy postupně vhazujte do odšťavňovače
 • do misky vám bude padat téměř hotové máslo, které je potřeba už jen promíchat
 • jestli preferujete krémovější konzistenci, můžete do hotového másla přimíchat trochu oleje

NĚKOLIK DALŠÍCH TIPŮ

Napadlo vás, že vám odšťavňovač usnadní také přípravu mandlového mléka? Oproti často užívanému mixéru vám připraví mléko jemné, bez potřeby jej cedit. Sana EUJ-808 je ideálním pomocníkem. Názornou ukázku, jak snadné je mléko připravit, najdete v 31. minutě tohoto videa.

Vyzkoušejte také tento recept na zdravý ořechový dort:

 • do mixéru vsypte jakékoliv ořechy a rozinky s trochou ovesných vloček a slunečnicových semínek
 • ke konci mixování přidejte lžíci medu nebo javorového sirupu a z výsledné směsi vytvořte korpus dortu (hmotu natlačte do formy)
 • v mixéru rozmixujte ještě banán s kakaem, ten vytvoří vrchní vrstvu dortu
 • dejte na hodinu do ledničky nebo do mrazáku

Dobrou chuť!

JAK PŘEŽÍT VÁNOCE A SILVESTRA?

Tuny jídla, alkohol, nevlídné počasí. To vše způsobí, že je nám mezi svátky občas těžko a pochmurno. Vlastníte-li odšťavňovač, pak máte skvělou příležitost si tento čas i se všemi jeho nesnázemi zpříjemnit!

LÉK NA KOCOVINU

Většina z nás si na Silvestra alespoň připije. Někteří si ale připijí trochu víc… a podle toho to pak ráno vypadá. Při opilosti vaše tělo volá hlavně po tekutinách, cukrech a pořádné dávce vitamínu C (500 – 3000 mg). To vše vám dodá náš vyprošťovák!

 • 4 pomeranče
 • 1 grep
 • 2 kiwi

Všechny plody oloupejte (nebo si je nechte oloupat způsobilejším/střízlivějším členem domácnosti), pomeranče a grepy rozdělte na menší kousky, kiwi se může odšťavňovat celé. Střídavě vkládejte do plnící trubice a hotovou šťávu po troškách upíjejte třeba půl hodiny. Při silnější kocovině si udělejte koktejl ještě jednou. :-)

NÁPOJ PRO JÍDLEM ZMOŽENÉ

Máte-li po vydatném vánočním hodování pocit, že snad umřete, vezměte si na pomoc mrkev a zázvor. Zázvor se odjakživa používá k léčbě nevolností a uklidnění podrážděného žaludku.

 • 4 mrkve
 • 2 cm kousek zázvoru

Mrkve i zázvor oloupejte nebo pořádně vydrhněte. Střídavě vhazujte do odšťavňovače a poté pomalu popíjejte.

Tip: Mrkev můžete nahradit žlutým melounem.

Ať už na Vánoce nasněží nebo ne, po procházce vám tak jako tak určitě přijde vhod pořádný zahřívací koktejl. Povolejte do služby zázvor a skořici, které mají silné hřejivé účinky.

 • 2 jablka
 • 1 hruška
 • 2cm kousek zázvoru
 • ½ lžičky skořice

Pro odšťavňování si vyberte tak akorát zralá, pevná jablka a hrušky – ze starších změklých byste totiž získali spíše pyré. Nakrájejte je na čtvrtky a odšťavněte. Přidejte také oloupaný nebo pořádně očištěný kousek zázvoru a do hotového koktejlu zamíchejte trochu skořice.

NOVOROČNÍ DETOX CHUTNĚ A NENÁROČNĚ - VYZKOUŠEJTE OČISTU SE ŠŤÁVAMI Z OVOCE A ZELENINY!

Odlehčíte žaludku po vánočním přejídání, ulevíte játrům a vaše tělo nabere novou energii. Začne se totiž zbavovat toxinů, které zatěžují celý organismus a brzdí činnost imunitního systému. Současně se vám bude lépe hubnout. Nezní to skvěle? Můžete začít třeba jen dvěma deci šťávy denně, už to vám pomůže.

PROČ PŘISTOUPIT K OČISTĚ?

Bramborový salát, kapr, cukroví, sváteční přípitky a tak dále. Nikdo nemusí být výživový specialista, aby ho napadlo, že tahle strava není úplně ideální. Tělo na to ostatně samo upozorní bolestmi břicha, únavou a také ukládáním všeho toho tuku na horší časy.

Nový rok je proto ideální dobou na zahájení detoxu, tedy celkové očisty organismu.

NEBOJTE SE DETOXU

Mnoho lidí si pod pojmem detox představí litry hořkých bylinných čajů a okusování kořínků. To je chyba. Detoxikace organismu sice spočívá v omezení příjmu škodlivin a dodávání antioxidantů a živin, toho však snadno docílíte i mnohem chutnější cestou.

Častou chybou je také drsný začátek detoxu ze dne na den. Jako vždy, i tady je lepší jít na to postupně. Máte tak větší šanci, že si na zdravý životní styl zvyknete a k tomu nezdravému se nebudete chtít vrátit.

DETOXIKACE POMOCÍ OVOCE A ZELENINY JE FUNKČNÍ A CHUTNÁ

Nejlepším zdrojem antioxidantů a živin je ovoce a zelenina. Žádné výživové doplňky ji nenahradí a s jejím výběrem nemůžete udělat chybu. Jedno základní pravidlo tu ale přeci jen je:

Čím má ovoce a zelenina tmavší barvu, tím má silnější antioxidační účinek.

 • červené zelí
 • řepa
 • hroznové víno
 • kapustové listy
 • řapíkatý celer
 • brokolice
 • rajčata

Antioxidační účinek mají ale veškeré plody ovoce a zeleniny, takže pokud vás výše jmenované nelákají, začněte klidně odšťavňováním mrkve a jablek.

A proč vlastně odšťavňováním? Nestačí ovoce a zeleninu prostě jen jíst? Pravda je taková, že detoxikace pomocí pití šťáv má daleko vyšší účinky, než když jíte celé plody. Důvodem je, že odstraněním vlákniny organismus vstřebává důležité látky bez zatížení trávicího ústrojí. Tělo tak soustředí veškerou energii na očistu a posílení imunity.

Místo několika hodin trávení neodšťavněných plodů strávíte šťávu do 15 minut a navíc z ní vstřebáte až 68 % živin. Z celých plodů oproti tomu získáte jen 17 %.

S OVOCNÝMI A ZELENINOVÝMI ŠŤÁVAMI VYTĚŽÍTE Z DETOXU MAXIMUM

Pro začátek úplně postačí, když každý den nahradíte jednu svačinu dvěma deci šťávy. Efekt se ale samozřejmě sníží, pokud si pak dáte k obědu řízek s hranolky a tatarkou.V období detoxikace byste obecně měli jíst lehčí jídla, která organismus příliš nezatíží.

Časem můžete vyzkoušet jeden celý šťávový den v týdnu. Taková jednodenní očista už má výrazné účinky a budete přímo sršet energií. Opět vám ale příliš nepomůže, pokud se dva dny předem budete ládovat čokoládou a chlebíčky. Naopak je vhodné den předtím pamatovat na jejich úplné vyřazení, stravovat se odlehčeně a upnout pozornost na řádný pitný režim.

V rámci detoxikace máte na výběr z nekonečného množství kombinací ovoce a zeleniny, které si můžete odšťavnit a popíjet místo svačiny, ale třeba i večeře. Namíchejte si třeba tyhle antioxidační koktejly:

 • Jablko a mrkev
 • Zelí, červená řepa a jablko
 • Listová kapusta, řapíkatý celer, okurka, hruška a trocha citronu

Ve skutečnosti máte neomezené pole působnosti. Zkoušejte různé kombinace, hledejte nové recepty a najděte ty, které vám budou nejvíce vyhovovat.

KVALITNÍ ODŠŤAVŇOVAČ JE ZÁKLAD

Abyste získali opravdu hodnotnou šťávu z co nejširší škály plodů ovoce a zeleniny včetně té kořenové a listové, je vhodné vybrat si odšťavňovač, který to zvládne.

Nejlepší volbou jsou v tomto případě nízkootáčkové šnekové odšťavňovače, protože jsou nejvíce univerzální a odšťavní téměř vše, na co si vzpomenete. Díky pomalým otáčkám se navíc zachová maximum živých látek, které jsou pro detoxikaci klíčové. Zároveň se tyto modely snadno čistí a jejich údržba vás tak nebude od pravidelného pití šťáv odrazovat.

NEJEZTE MRAVENCE A RADŠI SI SVÁTEK ZAMILOVANÝCH OKOŘEŇTE AFRODIZIAKÁLNÍMI DRINKY

Láska prochází žaludkem, ale některé jídlo a pití probouzí vášeň více než jiné. Připravte si na Valentýna koktejl podle našich receptů a užijte si dokonalý večer!

ZAŘIĎTE SE JAKO AFRODITA

Afrodiziaka jako první používala bohyně Afrodita (podle ní se také jmenují) a údajně díky nim svedla každého muže. Své znalosti předala i dalším ženám a časem se z plodin, které zvyšují sexuální touhu, stala celá věda. Staří Římané například přísahali na účinky tekutiny z dělohy klisen, Kolumbijci zase preferovali mravence. V nás by ale sexuální touhu nevyvolal asi ani roh z nosorožce, navíc by se určitě špatně odšťavňoval.

Proč také zacházet do extrémů, když povzbudivé účinky má spousta ovoce a zeleniny!

OVOCE A ZELENINU VYBÍREJTE PODLE VLASTNOSTÍ

Názory na afrodiziakální účinky jednotlivých druhů ovoce a zeleniny se různí. Všichni se ale shodují na vlastnostech, které by tyto plodiny měly mít:

 • Připomínají pohlavní orgány. Koneckonců jíme a pijeme také očima. Při odšťavnění sice jejich tvar zanikne, budete ale vědět, že tam jsou.
  Ideální ovoce a zelenina: jahody, broskve, banán, mrkev
 • Obsahují selen, zinek a vitamín E. Tyto látky podporují správnou činnost pohlavních orgánů a prokazatelně zvyšují chuť na sex.
  Ideální ovoce a zelenina: citrón, borůvky, hrušky, špenát
 • Zlepšují prokrvení sliznic. Zejména ostré potraviny a koření vyplavují endorfiny a tím napomáhají zvýšení srdeční činnosti.
  Ideální ovoce a zelenina: chilli, skořice, zázvor
 • Odbourávají stres. Hoďte na svátek zamilovaných všechny starosti za hlavu. Pomůžou vám s tím hlavně vybrané druhy ovoce a zeleniny.
  Ideální ovoce a zelenina: celer, ostružiny
 • Mají močopudný účinek. Takové potraviny nepřímo dráždí i pohlavní orgány. Abyste si ale večer pořádně užili, nepřehánějte to s nimi.
  Ideální ovoce a zelenina: třešně, hrozny
 • Jsou zdrojem rychlého cukru. Abyste měli na večer dost sil, přihoďte do odšťavňovače pár sladkých pomocníků.
  Ideální ovoce a zelenina: datle, fíky

Vyberte si suroviny alespoň ze tří kategorií, odšťavněte je, ochuťte kořením a medem a podávejte dozdobené čerstvými jahodami. Na takového Valentýna určitě nezapomenete!

3 TIPY NA KOKTEJLY PLNÉ VÁŠNĚ

Už víte, co si 14. února odšťavníte? Jestli ne, máme pro vás inspiraci v podobě receptů na tři afrodiziakální drinky.

VALENTÝNSKÁ ZÁZVOROVKA

Oblíbená kombinace dostane na Valentýna úplně nový rozměr. Nezapomeňte totiž na sílu placebo efektu. Pokud budete odšťavňovat s myšlenkou, že připravujete šťávu plnou vášně, tak taková skutečně bude!

 • 1/2 ananasu
 • 2 stonky řapíkatého celeru
 • 2 hrnky čerstvých nebo rozmražených borůvek, malin či ostružin
 • malý kousek zázvoru dle chuti

DRINK PRO EXPERIMENTÁTORY

Kombinace špenátu, malin a datlí je neobvyklá, ale překvapivě lahodná! Šťávu dochuťte mandlovým mlékem a můžete přidat i lžíci nepraženého kakaa

 • 2 hrnky čerstvých špenátových listů
 • 1 banán
 • 2 šálky mražených malin
 • 5 datlí

NĚKDO TO RÁD OSTRÉ

Máte-li rádi pálivé chutě, přihoďte do odšťavňovače chilli papričku. Raději ale průběžně ochutnávejte, ať toho prokrvování sliznic není až moc!

 • 4 mrkve
 • 1 hruška
 • 1/2 citrón
 • 1/2 chilli papričky
 • špetka skořice

Vyzkoušíte nějaký z našich receptů, nebo popustíte uzdu fantazii? Napište nám tipy na své vlastní drinky!

Cibulová, česneková nebo bramborová šťáva. Proč si ji dát?

POUŽÍVÁTE JE JEN NA VAŘENÍ? CIBULI, ČESNEK A BRAMBORY MŮŽETE HODIT I DO ODŠŤAVŇOVAČE

Letos nemá chřipka šanci! Vyzkoušejte neobvyklé šťávy z cibule a česneku a všechny nemoci se vám vyhnou obloukem.

LETOS NEMÁ CHŘIPKA ŠANCI!

Čím častěji se setkáte s milovníky odšťavňování pomerančů, tím méně narazíte na někoho, kdo si odšťavňuje cibuli. Netypická šťáva je přitom skvělým pomocníkem při boji s nemocemi.

Kromě cibule si váš odšťavňovač poradí i s česnekem a syrovými bramborami, ani s jednou šťávou byste to ale neměli přehánět.

ŠŤÁVA ZE SYROVÝCH BRAMBOR SNÍŽÍ TLAK I ZAŽENE ÚNAVU

Věděli jste, že jsou syrové brambory zdravější než vařené? Obsahují cenné minerály a vitamíny, rozhodně je ale nejezte každý den. Náš organismus na ně totiž není zvyklý, a tak vám hrozí zažívací potíže.

Brambora týdně vám ale neuškodí, dokonce naopak! Pokud si ji odšťavníte, lépe ji strávíte a v kombinaci se šťávou z dalších plodů si i rychleji zvyknete na neobvyklou chuť.

Zaujalo vás odšťavňování brambor? Přečtěte si recept: Vyzkoušejte šťávu ze syrových brambor, který je uveden výše v těchto receptech.

S CIBULÍ TO NEPŘEŽEŇTE, JINAK VÁM ŽALUDEK NEPODĚKUJE

Multifunkční rostlinu můžete použít 120 různými způsoby a jedním z nich je právě odšťavnění. Cibulová šťáva je lék, a proto to s ní nepřehánějte. Ideální je jedna lžička denně, jinak byste si mohli ublížit!

Při správném dávkování cibule snižuje hladinu cukru v krvi, chrání proti rakovině žaludku a světová zdravotnická organizace ji doporučuje jako prevenci proti kornatění tepen. Široce známé jsou i její účinky při léčbě kašle a nachlazení.

PROČISTĚTE SI KREV I STŘEVA JEDNÍM STROUŽKEM ČESNEKU

Ani česneku se nevyplatí sníst hodně, sama rostlina před nadměrnou konzumací varuje štiplavým zápachem. V lékařství už se ale česnek používá více než 5 000 let, jelikož dezinfikuje střeva, chrání proti rakovině a rozkládá cholesterol v krvi.

I v případě česneku tedy méně znamená více a tak do odšťavňovače hoďte stroužek, maximálně dva. Abyste se po své zdravé šťávě zbavili nepříjemného zápachu z úst, žvýkejte čerstvou petržel.

3 RECEPTY NA ZABIJÁKY VŠECH VIRŮ A BAKTERIÍ

Jestli chcete vyzkoušet netradiční šťávy z cibule, česneku a brambor, třeba vám přijdou vhod naše recepty. Jako vždy můžete popustit uzdu své fantazii, rovnou vám ale prozradíme, že když smícháte všechny tři recepty dohromady, dobré to nebude. Máme to vyzkoušené.

MASKOVANÁ CIBULE

Cibulová šťáva není zrovna nejchutnější, a proto ji doporučujeme zkombinovat s jinou šťávou. Do odšťavňovače přihoďte pár jablek, a pokud vám šťáva stále nechutná, přidejte trochu medu.

 • 2 jablka
 • ½ cibule

VITAMÍNOVÁ BOMBA

Chřipku často doprovází nechutenství, zvýšený příjem vitamínů je přitom extrémně důležitý. Pokud tedy nemáte chuť k jídlu, připravte si šťávu plnou vitamínů a v průběhu dne ji upíjejte.

 • 2 hrníčky cherry rajčat
 • 1 stroužek česneku
 • 1 paprika

TEKUTÝ OBĚD

Do našeho oblíbeného bramborového receptu dáváme petržel, klidně ji ale dávejte všude tam, kde je česnek. Trochu tím zmírníte jeho nepříjemný zápach.

 • 1 brambora
 • 4 větší mrkve
 • 1 hruška
 • 1 malá hrst kadeřavé petržele

Jak se proti chřipce bráníte vy? S čím kombinujete cibuli a česnek? Podělte se s námi!

Těstoviny, sorbet a jídlo pro děti za méně než pár minut

PŘIPRAVTE SI TĚSTOVINY, SORBET A JÍDLO PRO DĚTI ZA MÉNĚ NEŽ PÁR MINUT

Sana Juicer EUJ-707 není jen odšťavňovač. V novém videu vám ukážeme řadu dalších možností, jak ho využít. Připravili jsme pro vás také přehledné shrnutí.

PODÍVEJTE SE NA VIDEO

Nejspíš už víte, že Sana Juicer EUJ-707 neslouží jen k výrobě ovocných a zeleninových šťáv. Podívejte se proto na naše video, kde uvidíte jednoduchý postup, jak si všechny zmíněné dobroty připravit.

Pokud se vám automaticky nezobrazí české titulky, můžete je aktivovat klepnutím na ikonu ve tvaru obálky, kterou najdete na liště pod videem. Níže v článku vás potom čeká malé shrnutí všech možností přípravy potravin s odšťavňovačem Sana EUJ 707.

DĚTSKÁ VÝŽIVA

Jednoduše vyměníte odšťavňovací síto za homogenizační pouzdro a poté naládujete plnicí trubici odšťavňovače předem uvařeným masem a zeleninou. Zhruba za minutu máte dětskou výživu v konzistenci šťouchaných brambor. Pokud byste chtěli docílit hladší konzistence, použijte také nástavec pro zmrzlinu a ořechová másla.

Zkuste kombinaci vařených brambor, mrkve, celeru a kuřecího nebo krůtího masa.

 

PŘESNÍDÁVKA

Při přechodu dítěte z tekuté stravy na pevnou využijete přístroj skutečně na maximum. Kromě příkrmů v něm stejně snadno připravíte i ovocné přesnídávky plné vitamínů. Nejlepší na tom je, že odšťavňovač je tak tichý, že ho můžete používat, i když dítě zrovna spí.

Vyzkoušejte přesnídávku z kiwi, jahod, banánu, jablka a hrušky.

OŘÍŠKOVÁ MÁSLA

Burákové i jiná oříšková másla jsou velmi dobrá a zároveň zdravá. Samozřejmě hlavně tehdy, když si ho připravíte doma bez přidaného cukru a “éček”. Stačí vám k tomu opražené arašídy a arašídový olej. Obejdete se i bez oleje, pak ale musíte buráky nechat projet přístrojem zhruba čtyřikrát.

Smíchejte v misce ořechy (máslo lze připravit nejen z arašídů, ale i z kešu nebo vlašských ořechů) s olejem a zbytek už nechte na přístroji. Je-li výsledná hmota příliš tuhá, přidejte ještě trochu oleje nebo projeďte pastu odšťavňovačem vícekrát, dokud nebude mít požadovanou konzistenci. Výsledné máslo můžete také ochutit medem.

LISOVÁNÍ OLEJE

Pro výrobu ořechových másel si ale snadno vyrobíte i vlastní olej. Je to možné díky novému nástavci pro lisování oleje, který zpracovává lněná, sezamová, dýňová a slunečnicová semínka. Do másla můžete ale přidat i klasický slunečnicový olej, nemusíte mít hned arašídový nebo vlašský. S domácím lisováním ovšem máte jistotu, že je váš olej čerstvý a plný vitamínů. Ten je potom vhodný pro rychlou spotřebu, protože právě tehdy má maximum nutričních hodnot.

Nelisujte olej do zásoby ani ho nepoužívejte na vaření - byla by ho škoda! Přidávejte ho do pokrmů až poté, co je sundáte ze sporáku.

TĚSTOVINY

K modelu Sana Juicer EUJ-707 dostanete tři nástavce, se kterými připravíte špagety, široké a vlasové nudle téměř lusknutím prstu - to je za méně než minutu!

Smíchejte 200 g mouky, 2 vejce a špetku soli. Uhnětené těsto rozdělte na tři malé válečky, vložte do přístroje a je to!

MANDLOVÉ MLÉKO

Příprava oblíbené veganské suroviny není vůbec složitá - zabere vám zhruba 5 minut. Neoloupané mandle musíte předem alespoň na 8 hodin namočit do vody. Při samotné výrobě mléka je nasypete do přístroje a výsledkem prvního zpracování bude trochu šťávy a více drti.

Ve druhé fázi smíchejte získanou drť s vodou, aby vznikla směs podobná ovesné kaši. Na 200 g mandlí použijte zhruba sklenici a půl vody. Směs znovu dejte do odšťavňovače a mandlové mléko je hotové!

Při výrobě mandlového mléka používáme běžné odšťavňovací síto, nikoli homogenizační pouzdro, jako je tomu v případě přípravy ostatních potravin.

SORBET

Nejlepší a nejzdravější letní osvěžení opět připravíte za méně než minutu. Stačí vytáhnout z mrazáku mražené ovoce (a musí být opravdu zmrzlé, jinak místo sorbetu získáte kaši) a hodit ho do přístroje.

Velké kusy zmrzlého ovoce (například celé jahody) vhazujte pomalu, jinak byste mohli přístroj zahltit. Hotový sorbet můžete dochutit medem.

I MRKVIČKA BUDE CHUTNAT. DOSTAŇTE DO DĚTÍ VITAMÍNY POMOCÍ ŠŤÁV

Banány nejím a brokolice je fuj. Kolikrát jste už něco podobného od budoucnosti národa slyšeli? S ovocem to ještě jakž takž jde, ale vyjednávání o zelenině často končí neúspěchem. Přitom stačí tak málo - barevné šťávy a mražené sorbety přilákají i nejzatvrzelejšího malého odpůrce vitamínů.

KOLIK OVOCE A ZELENINY DÁVAT DÍTĚTI?

Podle posledních výzkumů až 80 % českých dětí nejí dostatek zeleniny. Podívejte se, jaké jsou optimální dávky ovoce a zeleniny pro různé věkové kategorie dětí:

 • Miminka do 1 roku by měla sníst cca 100 g ovoce a stejné množství zeleniny v několika dávkách během dne.
 • Pro batolata od 1 roku do 3 let je ideální porce 100-120 g ovoce a 100-180 g zeleniny ve 2 dávkách.
 • Dětem od 3 let odborníci doporučují dvě porce ovoce a tři porce zeleniny na den.

Aby tedy dítě dostalo správné množství vitamínů, mělo by mít ke každému hlavnímu jídlu porci zeleniny a na svačinu ovoce. Jedno jablko za den tak rozhodně nestačí.

NEDĚLEJTE Z DĚTÍ HLUPÁKY

Zelenina je první věcí, kterou děti ochutnají po mateřském mléku. V podobě příkrmů většinou vypadá jako nevábná kaše bez jakéhokoli koření a není se co divit, že se dětem brzy omrzí.

Internet se proto hemží návody, jak ovoce a zeleninu před dítětem schovat do jídla tak, aby to nepoznalo. Když se tento podvod provalí (a někteří rodiče ho sami hrdě oznámí), dítě většinou získá k zelenině ještě větší odpor, a navíc rodičům přestane důvěřovat.

Právě chování rodičů přitom vztah dětí k ovoci a zelenině významně ovlivňuje. Do konzumace je nenuťte, nevymýšlejte na ně fígle a raději se snažte udělat ovoce a zeleninu zábavnější.

ODŠŤAVNĚNÉ VITAMÍNY JSOU ZKRÁTKA ZÁBAVNĚJŠÍ

Děti rády pomáhají v kuchyni a příprava ovocných a zeleninových koktejlů je pro ně mimořádně lákavá. Házení plodů do odšťavňovače milují a barevné šťávy jsou pro ně velmi atraktivní. V této formě do sebe bez mrknutí oka dostanou i pomeranč, se kterým se jinak nerady patlají.

Kromě toho kvalitní odšťavňovače jako třeba Sana Juicer EUJ-707 umí připravit i sorbety a zmrzlinu. Brokolicovo-květáková vám asi neprojde, ale spousta jiných kombinací ano. My pro vás máme tipy na tři výborné koktejly, které si s dětmi můžete připravit:

DĚTSKÁ PIŇA COLADA (2 PORCE)

 • polovina ananasu
 • 1 jablko
 • 2-3 lžíce kokosového mléka
 • 1 pomeranč
 • 1 banán

Ananas, pomeranč a banán oloupejte, jablko omyjte a vše nakrájejte na menší kusy. Střídavě vhazujte do odšťavňovače. Do hotového nápoje přidejte kokosové mléko a zamíchejte.

MRAŽENÝ MELOUN

 • polovina žlutého melounu
 • 1 porce pomerančové ledové tříště

Nejdříve si připravte ledovou tříšť – odšťavněte 1 velký pomeranč a v mělké nádobě smíchejte se 100 ml vody. Nádobu uložte do mrazáku, po hodině vyndejte a rozmíchejte. Vraťte do mrazáku na další půl hodinu a poté znovu promíchejte již hotovou tříšť. Dejte jednu naběračku tříště do sklenice a zalijte šťávou ze žlutého melounu.

ČOKOLÁDOVÉ BANÁNY

 • 2 vyzrálé banány
 • 1 pomeranč
 • 75 ml jogurtu nebo kopeček čokoládové zmrzliny s trochou mléka
 • nastrouhaná čokoláda

Kdo má odšťavňovač Sana Juicer EUJ-808, bude mít přípravu jednodušší. Do plnící trubice totiž můžete nalít jogurt i zmrzlinu a nechat je s pomerančovo-banánovou šťávou promíchat ještě předtím, než hotový drink vypustíte do sklenice.

Pokud máte jiný odšťavňovač, odšťavněte oloupané banány a pomeranč. Jogurt či zmrzlinu pak přimíchejte až ve sklenici nebo dejte spolu se šťávou na chvíli do mixéru. Nakonec nastrouhejte na hladinu čokoládu podle chuti.

DETOX PODLE MEDVĚDA: VYUŽIJTE JARNÍ ROSTLINY NA MAXIMUM

Pampeliškový med, kopřivový špenát, pesto z medvědího česneku - to známe všichni. Z volně rostoucích jarních rostlin si ale můžete připravit i výborné šťávy a koktejly. Poradíme proč a jak.

DETOX

Venku svítí tráva sytě žlutými pampeliškami a na každém rohu narazíte na prodejce medvědího česneku.

Doporučujeme se na ně spolehnout zejména těm, kteří si nejsou jistí, zda by medvědí česnek rozeznali od jedovatých konvalinek. Kopřivu si sice nespletete, ale chce to trochu opatrnosti při trhání.

V každém případě si s sebou na příští procházku vezměte košík nebo látkovou tašku a přineste si domů zásobu pampelišek, kopřiv a medvědího česneku.

PAMPELIŠKU ZUŽITKUJETE CELOU

Smetánku lékařskou zná většina lidí pod názvem pampeliška. Výrazná rostlina je v České republice plevel, a tak nehrozí, že byste ji na loukách museli složitě hledat. Zpracovat můžete kořen na mouku, květy na med a z listů odšťavníte šťávu plnou cenných látek:

 • vitamíny A, B, C, D
 • betakaroten
 • draslík, křemík a vápník
 • 2x vyšší obsah železa než špenát

Při odšťavňování počítejte s tím, že listy chutnají lehce nahořkle, zhruba jako čekanka. Nejvhodnější jsou proto ty mladé, které mají jen malý obsah “mléka”. Za pampeliškový džus vám poděkují zejména ledviny, játra i pleť. Vyhnout by se jí naopak měly těhotné ženy!

NENECHTE SE ODRADIT ŽAHNUTÍM

Kopřivu stejně jako pampelišku nepřehlédnete a pokud náhodou ano, upozorní na sebe sama žahavými listy. Když je s pomocí rukavic otrháte, můžete si připravit nejen populární špenát nebo čaj, ale i šťávu. Do těla tak dostanete spoustu prospěšných látek:

 • vitamíny B, C
 • karoten a chlorofyl
 • draslík, hořčík, železo
 • 2x více proteinů než mají sojové boby

Kopřiva je známá především pro své detoxikační a antiseptické účinky. Skvěle se tak hodí pro jarní očistu - čistí krev, podporuje trávení a činnost střev. Na jaře vás doslova nakopne a zároveň ochrání před viry.

S DETOXEM SE INSPIRUJTE U MEDVĚDŮ

Medvědí česnek najdete v lužních a listnatých lesích a svými listy nápadně připomíná konvalinku. Bezpečně ho poznáte podle česnekové vůně, která je pro něj typická stejně jako vysoký obsah zdraví prospěšných látek:

 • vitamíny A, B, C
 • železo, zinek, hořčík, vápník
 • vysoký obsah jódu

Svůj název dostal podle toho, že ho údajně po zimě pojídají medvědi, aby si pročistili žaludek, střeva a krev. A medvědi skutečně vědí, co dělají - kromě těchto účinků medvědí česnek chrání i před viry a bakteriemi a zabraňuje kornatění cév.

3 TIPY NA JARNÍ ŠŤÁVY

S detoxem se můžete inspirovat u medvěda, s tipy na jarní šťávy zase u nás. Fantazii se ale meze nekladou a proto se těšíme na vaše recepty.

Pro odšťavňování listové zeleniny a bylinek jsou nejlepší dvouhřídelové odšťavňovače, skvělých výsledků dosáhnete i se šnekovými.

ZELENO-ŽLUTÝ DETOX

 • 1 hrst mladých listů pampelišky
 • 2 stonky řapíkatého celeru
 • 1/2 okurky
 • 1 zelené jablko
 • 1/2 citronu

TROPICKÁ KOPŘIVA

 • 1 hrst listů kopřivy
 • 1 cm kousek zázvoru
 • 1/3 ananasu
 • 1 hruška

MEDVĚDÍ JARO

 • 2-3 listy medvědího česneku
 • 1 hrnek cherry rajčátek
 • 1 červené papriky kapie
 • 1 malá hrst kadeřavé petržele

 

Jak na chutnou rybízovou šťávu a marmeládu bez zrníček

KYSELÁ DOBROTA PRO VAŠE ZDRAVÍ: PŘIPRAVTE SI RYBÍZOVOU ŠŤÁVU A MARMELÁDU BEZ ZRNÍČEK

Červený rybíz není jen zdraví ale také velmi osvěžující, díky jeho kyselé chuti. A právě teď roste snad všude!

JAK NA RYBÍZ BEZ ZRNÍČEK

Jestli je pro vás kyselost červeného rybízu nepřekonatelnou překážkou, vyzkoušejte sladší bílý. Co se týče zpracování, jednoznačnými favority jsou domácí rybízová šťáva a rybízová marmeláda.


Možná máte skvělý recept na rybízovou marmeládu, ale neděláte ji, protože vás dopředu odrazuje odstraňování zrníček. V takovém případě pro vás máme skvělý tip. Zapomeňte na svařování a následné pasírování rybízu přes cedník – místo toho ho jednoduše odšťavněte s pomocí odšťavňovače Sana 808.


Tento nejlepší odšťavňovač rybízu, rakytníku a dalších bobulovin zrníčka zcela odstraní a z čisté šťávy si pak už snadno uděláte marmeládu bez nich. Odšťavňovač navíc zvládne rychle zpracovat i velké množství plodů, takže vám usnadní práci.

RYBÍZ A ZDRAVÍ

Na rozdíl od jahod, které miluje téměř každý, má rybíz celou řadu odpůrců. Může za to jeho kyselá chuť a také malá zrníčka. Právě ta snižují oblibu i jinak sladké rybízové marmelády.

Takový přístup si ale rybíz nezaslouží. V každé bobulce je totiž tolik vitamínů a dalších látek, že je s podivem, že se tam vůbec vejdou. Jen namátkou:

 • Vitamín C - jedna bobulka obsahuje až 2 mg, dejte si jich 40 a pokryjete doporučenou denní dávku.
 • Vitamín P (rutin) - podporuje cévní systém.
 • Vitamín B - posiluje nervy, vlasy i kůži.
 • Beta-karoten a antioxidanty - v těle se mění na vitamín A a posilují tak zrak a imunitu..

Suma sumárum, rybíz výrazně posiluje imunitu a v sezóně (která právě teď začíná) je rychlým a levným zdrojem cenných látek. Pokouší se o vás těsně před dovolenou nachlazení? Sezobejte pár hrstí rybízu a budete jako rybička.

RYBÍZOVÁ INSPIRACE PRO HORKÉ DNY

A jako vždy pro vás máme i recepty. Aby rybízová šťáva nebyla kyselá, a zároveň jste do ní nemuseli přidávat nezdravý cukr, zkombinujte rybíz s přirozeně sladkým ovocem. Vynikající mix vytvoří třeba s vodním melounem. Šťávu také můžete naředit sójovým či kokosovým mlékem a dosladit medem.

BOBULOVKA ZE ZAHRADY

 • hrnek červeného rybízu
 • hrnek malin
 • hrst máty

RYBÍZOVKA PRO POKROČILÉ

 • ½ hrnku červeného rybízu
 • 1 červená řepa

EXOTICKÉ RYPONGO

 • hrnek rybízu
 • půl manga
 • 2 pomeranče

 

JE VÁM V LÉTĚ HORKO? OCHLAĎTE SE ŠŤÁVOU S MÁTOU

Jestliže máte vůni bylinek spojenou jenom s horkými čaji v zimě, o hodně přicházíte. Právě v létě má máta i meduňka největší sílu. Využijte toho a připravte si z nich skvělé studené nápoje.

 

ČERSTVÉ BYLINKY

Například dobré mojito by se bez máty určitě neobešlo. Ale bylinky se skvěle hodí i do nealkoholických nápojů. Stále víc lidí si meduňku nebo mátu přidává do vody s citronem, dělá si z nich limonádu nebo si s nimi ochucuje ovocné šťávy.

3 DŮVODY, PROČ JSOU ŠŤÁVY S BYLINKAMI SKVĚLÉ:

 1. OSVĚŽÍ

Listy máty obsahují mentolovou silici, která dokáže ochlazovat. Umí skvěle vyvolat pocit svěžesti, a proto se přidává do ústních vod nebo žvýkaček.

 1. LÉČÍ

Když ještě neexistovaly průmyslové léky, lidé si vystačili s bylinkovým záhonem na zahradě. Máta například pomáhá proti křečím, je protizánětlivá a povzbuzuje vylučování trávicích šťáv. Meduňka zklidňuje a podporuje dobrý spánek.

 1. CHUTNAJÍ

Pokud se vám klasické ovocné šťávy už trochu omrzely, s bylinkami získají nový šmrnc. Obvykle i v restauracích servírují drinky s lístky máty nebo meduňky. Okoukejte tento jejich trik a připravte si skvělé nápoje i doma.

MĚJTE BYLINKY VŽDY PO RUCE

Kde bylinky sehnat:

 • v supermarketu
 • na zahradě
 • v truhlíku za oknem

Ne každý má vlastní zahradu, ale naštěstí už v dnešní době není problém sehnat čerstvé bylinky v každém supermarketu. Květináč si donesete domů a tam podle potřeby lístky otrháváte.

Tyto bylinky jsou však určeny na spotřebu v řádu několika týdnů. Nenechávejte si je s tím, že je budete pěstovat na balkoně. Rostliny ze supermarketu obvykle začnou po čase živořit a uhynou. Na pěstování za oknem je vhodnější koupit si sazenice ze zahradnictví.

Pokud máte vlastní pozemek, jasnou volbou je pěstování na záhonu. Zvolte slunné stanoviště a meduňka i máta porostou samy, protože žádnou zvláštní péči nepotřebují. Spíš si časem dejte pozor, aby nevytlačily ostatní rostliny.

JAK ODŠŤAVŇOVAT BYLINKY?

Pokud chcete odšťavňovat bylinky ve velkém a po celý rok, ideálním pomocníkem je dvouhřídelový odšťavňovač Angel Juicer. Kromě ovoce a zeleniny s ním zvládnete vylisovat nejen bylinky, ale i titěrné jehličí a různé výhonky.

Nebo chcete odšťavňovat vždycky jen pár lístků, aby vám ovoněly a osvěžily váš letní drink? Pak vám postačí jakýkoli šnekový odšťavňovač, ideálně horizontální.

RECEPTY NA OSVĚŽUJÍCÍ KOKTEJLY

S bylinkami můžete bez obav experimentovat. Pokud však nevíte, kde začít, připravili jsme pro vás 3 osvědčené recepty, které vás v létě příjemně osvěží.

OKURKOVO-JAHODOVÝ OCHLAZOVÁK

 • ½ okurky
 • 2 hrsti jahod
 • ½ limetky
 • 4 lístky máty

MELOUNOVÁ REBARBORA

 • 1 výřez vodního melounu
 • 1 stonek rebarbory
 • 3 - 4 lístky máty

ZELENÉ OSVĚŽENÍ

 • 2 zelená jablka
 • 1 kiwi
 • 4 lístků meduňky

 

ČAS ZAHRADNÍCH PÁRTY JE TADY! POJĎME SI VYLEPŠIT ŠŤÁVU NĚČÍM OSTŘEJŠÍM

Napadlo vás někdy, že s odšťavňovačem máte doma takový malý bar? A nemáme na mysli jen juice bar. Občas je potřeba si ten život taky trochu okořenit, něco oslavit… Zkrátka k čerstvým šťávám můžete bez obav přimíchat i nějakou tu kapku alkoholu. Horké letní večery s lehkým drinkem v ruce – to k sobě přece krásně pasuje!

JAK NA KOKTEJLY?

Pro výrobu míchaných koktejlů jsou ideální vertikální odšťavňovače, které jsou vybaveny uzavíratelnou nádobou. Takže pokud máte Sana Juicer EUJ-808, na přípravu drinků budete mít o to jednodušší. Zavřete výpusť, nahážete do odšťavňovače kousky ovoce nebo zeleniny, přilijete alkohol a ještě než výpusť otevřete, necháte tekutiny společně promíchat.

V případě horizontálních nebo odstředivých přístrojů smíchejte šťávu s alkoholem až ve sklenici.

2 TIPY NA LETNÍ ALKOHOLICKÉ KOKTEJLY

Pokud nemáte nápad, co byste si mohli umíchat, inspirujte se našimi recepty.

DÁMSKÁ JÍZDA

Přišla kamarádka? Nebo jste sama doma a chcete si pustit romantickou komedii? Umíchejte si k tomu tenhle osvěžující drink:

 • 2 cl ginu
 • ½ okurky
 • 100 ml toniku

Do hotového nápoje přihoďte několik plátků citrónu.

ODDECH PRO CHLAPY

Ananas i mango jsou trochu říznější chuti a kapka světlého rumu je skvěle doplní.

 • 2 cl světlého rumu
 • ½ ananasu
 • 1 mango

ABY TO DĚTEM NEBYLO LÍTO…

Při letních sešlostech se snadno najde příležitost k přípitku. Děti si ale taky chtějí připít! Umíchejte jim proto něco speciálního, aby si měly čím ťuknout.

DĚTSKÝ SEKT

 • 150 g hroznového vína
 • 2 pomeranče
 • ½ citronu
 • 100 ml perlivé vody

Recept je na 2 porce.

Máte taky nějaký super recept? Napište nám ho třeba na náš Facebook.

OSVĚŽTE SE BANÁNOVÝM SORBETEM A DOMÁCÍ ZMRZLINOU

Pokud už jste někdy odšťavňovali banány, pak už asi víte, že to moc nejde. Místo šťávy získáte spíš kaši, která odchází otvorem pro odpadní drť. S horizontálním odšťavňovačem ale můžete z banánů připravit úžasný sorbet nebo zmrzlinu. Právě teď v létě je nejvyšší čas to zkusit.

 

PROMĚŇTE KUCHYNI VE ZMRZLINÁŘSTVÍ

Zmrzlinu nebo sorbet zvládne většina horizontálních odšťavňovačů, protože v jejich vybavení je obvykle homogenizační pouzdro. Kdo má tedy doma Sanu 707 nebo třeba Omegu 8224, může je kromě odšťavňování využít právě na výrobu sorbetu a zmrzliny, nebo i dětských přesnídávek, oříškových másel a těstovin.

KDYŽ SE PUSTÍTE DO VÝROBY DOMÁCÍHO SORBETU A ZMRZLINY, MÁ TO HNED NĚKOLIK VÝHOD:

 • bude to rychlé,
 • bude to levné,
 • ve zmrzlině nebudou žádné nežádoucí přísady
 • a můžete sníst víc, než obvykle, protože domácí sorbet neobsahuje tolik kalorií.

LEHKÝ BANÁNOVÝ SORBET

I když si chcete udržet štíhlou postavu, neznamená to, že se musíte v létě vzdát zmrzliny. Nahraďte jí sorbetem, jehož jedinou surovinou je pouze ovoce. Na 1 porci banánového sorbetu postačí 1 hodně zralý banán. A bude chutnat i dětem.

Postup přípravy:

 1. Nakrájejte banán na kolečka a rozložte na talíř nebo menší plech vyložený pečicím papírem.
 2. Dejte do mrazáku na 2 až 3 hodiny.
 3. Vložte do odšťavňovače homogenizační pouzdro a postupně vkládejte zmrzlý banán.
 4. Vzniklý sorbet rozmělněte vidličkou.
 5. Kopečkovací lžící na zmrzlinu naservírujte sorbet do misky.

Tip: Příště s banánem zhomogenizujte i několik jahod nebo přidejte šťávu z půlky citronu.

POCTIVÁ SMETANOVÁ ZMRZLINA

Druhý recept už tak dietní není, ale určitě je lepší, než přeslazené nanuky nebo ošizené polárkové dorty z obchodu.

INGREDIENCE:

 1. 300 g banánů
 2. šťáva z 1 citronu
 3. med nebo javorový sirup
 4. ½ lžičky vanilkového cukru
 5. 50 ml plnotučného nebo polotučného mléka

POSTUP PŘÍPRAVY:

 1. Banány nakrájejte na silnější kolečka a rozložte na talíř nebo menší plech vyložený pečicím papírem.
 2. Dejte do mrazáku na 2 hodiny.
 3. Od chvíle, kdy jste vložili banán do mrazáku, vyčkejte 1 hodinu.
 4. Nyní smíchejte zbylé suroviny. Med nebo javorový sirup můžete přidat, pokud jsou banány málo sladké.
 5. Směs dejte na 1 hodinu do mrazáku.
 6. Po uplynutí předepsané doby vytáhnete banány i směs. Zmrzlou směs rozkrájejte na podélné pásky.
 7. Do odšťavňovače dejte homogenizační pouzdro a nasaďte nástavec na zmrzlinu.
 8. Střídavě vhazujte banány a pásky směsi.
 9. Výslednou směs můžete nechat ještě jednou projít přístrojem.
 10. Nyní můžete zmrzlinu podávat nebo jí ještě na chvíli uložit do mrazáku.

POVEDLO SE VÁM TO?

Hoďte nám fotku své zmrzliny z odšťavňovače třeba na náš Facebook.

JAK PŘEŽÍT NOVÝ ŠKOLNÍ ROK?

Nový školní rok je v plném proudu a začíná blázinec. Už teď se děsíte, kolik špatných známek (nebo poznámek) dítě zase přinese a jak dlouho ho budete každý den tahat z postele? Pokud máte odšťavňovač, můžete snadno využít síly z přírody a denně dopovat sebe i dítě tekutými vitamíny. Dostatek vitamínů v těle bystří mozek, dodává energii, zahání podrážděnost… a je zkrátka základem proto, abyste těch 10 měsíců všichni přežili ve větší pohodě!

ZKUSTE ČERSTVÉ ŠŤAVY

Abychom vám hned nepřidělávali starosti s vymýšlením posilujících a zároveň chutných receptů (aby děti nebyly podrážděné, přeci jen jim musí šťáva chutnat), připravili jsme 3 kombinace, které vás ráno nakopnou a dodají sílu i pro zbytek dne.

LÉK NA OSPALÉ RÁNO

Je až neuvěřitelné, jak vzpružující může být čerstvá ovocná šťáva. Využijte toho po ránu, kdy vám nebo vašemu dítěti strašně dlouho trvá, než vůbec rozlepíte oči. Po jedné sklenici tohoto mixu k snídani se budete cítit živější, lépe zvládnete ranní shon, i celý dlouhý den.

 • 2 pomeranče
 • ¼ žlutého melounu
 • ¼ ananasu
 • 1 kiwi

Uvedené množství vystačí pro cca 300-400 ml šťávy.

MOZKOVÝ AKCELERÁTOR

Čeká vaše dítě písemka? Nebo potřebujete být dneska v práci mimořádně kreativní? Vyzkoušejte koktejl, který rozpohybuje ospalé mozkové závity a je příslibem neobyčejně plodného dne.

 • 1 pomeranč
 • 1 hruška
 • 1 grep
 • 1 jablko

Uvedené množství vystačí pro cca 400 ml šťávy.

ÚLEVA PO DLOUHÉM DNI

Pro udržení celkové pohody je dobré doplnit vitamíny i večer. Stresu ve škole a v práci se vyhne jen málokdo, a jak známo, právě stres je největším žroutem vitamínových zásob. Na večer je ideální soustředit se na vitamíny skupiny B a železo. Proto nic nezkazíte, když do odšťavňovače přihodíte jakoukoli listovou zeleninu, případně hrušky.

Tenhle koktejl bude chutnat i dětem, protože mnohdy nenáviděný špenát v něm vůbec není cítit.

 • 1 hruška
 • ½ ananasu
 • 2 hrsti špenátových listů

Uvedené množství vystačí pro cca 300 ml šťávy.

KDE BRÁT POŘÁD INSPIRACI? ZAPOJTE DĚTI!

Je nám jasné, že se třemi recepty si celý školní rok nevystačíte. Už kvůli dětem experimentujte, míchejte do šťáv, co vás napadne a zapojte do procesu výroby šťáv i děti, budou z nich mít větší radost.

A že do dětí stejně žádné vitamíny nedostanete? Inspirujte se tipy v našem článku: I mrkvička bude chutnat. Dostaňte do dětí vitamíny pomocí šťáv

RYCHLÝ TIP: JAK VYUŽÍT MANDLOVÉ MLÉKO?

Máte šnekový odšťavňovač? A využíváte možnost přípravy mandlového mléka? Pokud ne, stojí za to o tom pouvažovat. Mandlové mléko je plné vitamínů a minerálních látek (vitamíny B, D, E, hořčík, fosfor, vápník, draslík, zinek, železo) a řadí se mezi zásadotvorné potraviny. Můžete jej s úspěchem používat jako daleko zdravější a méně kalorickou alternativu kravského mléka.

ČÍM SI MANDLOVÉ MLÉKO VYLEPŠIT?

Mandlové mléko se dá pít jen tak samotné, ale aby se vám hned nepřepilo, můžete si jeho konzumaci trochu zpestřit přimícháním dalších ingrediencí. Dá se přidat například:

 • vanilkový extrakt
 • med
 • skořice
 • javorový sirup
 • kokosový cukr
 • sirup z agáve
 • holandské kakao

Mandlové mléko se dá také rozmixovat s ovocem, ideální jsou borůvky, maliny, jahody, banán nebo broskev. Kdo je majitelem vertikálního odšťavňovače, bude mít práci o to jednodušší, protože se obejde bez mixéru. Při přípravě mléka stačí zavřít výpust šťávy a společně s namočenými mandlemi rovnou vhazovat i ovoce (jen ten banán je pořád lepší s mlékem rozmixovat).

A když už jsme u toho mixování, hotové mandlové mléko lze rozmixovat také s datlemi medjool (1 kus na jednu sklenici mléka) nebo kouskem vanilkového lusku.

DO ČEHO MŮŽETE MANDLOVÉ MLÉKO PŘIDAT?

Mandlové mléko můžete přidat do čehokoli, kam běžně dáváte kravské mléko – využijte ho při přípravě smoothie, ovesné nebo jakékoli jiné obilné kaše nebo při pečení koláče. Dokonce se dá nalít do kávy namísto smetany!

VIDEONÁVODY

Nevíte, jak si připravit mandlové mléko se svým odšťavňovačem? (je jedno, že máte jiný vertikální nebo horizontální odšťavňovač, postup je pro všechny stejný). V každém případě nezapomeňte mandle předem namočit na 6 hodin.

MANDLOVÉ MLÉKO S VERTIKÁLNÍM ODŠŤAVŇOVAČEM

Postup při přípravě mandlového mléka uvidíte od minuty 30:33 (CZ titulky).

MANDLOVÉ MLÉKO S HORIZONTÁLNÍM ODŠŤAVŇOVAČEM

Postup přípravy začíná v minutě 14:20 (CZ titulky).

MALÝ TIP NAVÍC

Kromě mandlí můžete použít prakticky jakékoli ořechy. Vyzkoušejte také lískové, kešu nebo arašídové mléko - příprava je stejná

Rychlý tip, jak se detoxikovat s červenou řepou

Unavují vás teď po Novém roce všudypřítomné návody na řádnou detoxikaci, která se často neobejde bez zásadního odlehčení jídelníčku a pití nejrůznějších „lektvarů“? Jestli se nechcete moc omezovat, ale přitom byste pro sebe rádi něco udělali, s odšťavňovačem v kuchyni máte v podstatě vyhráno.

 

Očistné účinky mají totiž naprosto všechny druhy čerstvě vylisovaných šťáv – a nejvíc ty, které byly připraveny z tmavých plodů. Čím tmavší ovoce nebo zelenina je, tím je na poli detoxikace silnější.

Královnou očisty je ale červená řepa. A protože jsou její detoxikační účinky opravdu silné, je třeba s ní zacházet spíše jako s lékem.

Pokud tedy nejste na šťávu z červené řepy zvyklí, začínejte pozvolna – denně si připravte jen 100 ml a určitě je smíchejte ideálně s mrkvovou šťávou, která musí ve směsi převládat (min. 300 ml).

Teprve později množství šťávy z červené řepy opatrně zvyšujte. Když to totiž přeženete, může se objevit očistná reakce v podobě nevolnosti, pálení kůže a točení hlavy. Pokud se ale objeví i přesto, že jste dodrželi stanovené množství, vydržte! Nepříjemné příznaky časem vymizí a byla by škoda se kvůli nim červené řepě vyhýbat.

Kromě očistných schopností vám červená řepa nabízí:

 • výrazné posílení imunity
 • silnou prevenci proti rakovině (doporučuje se i přímo při léčbě a rekonvalescenci, protože chrání tělo před poškozením způsobeným chemoterapií a radioterapií)
 • schopnost snížit krevní tlak, hlavně při užívání společně s kvalitním včelím medem
 • podporu krvetvorby
 • podporu dobrého psychického stavu, což se zvláště v zimě opravdu hodí!

Pozor! Při problémech s močovými kameny nebo metabolickými vadami je vhodné se šťávě z červené řepy raději vyhnout, případně se poradit s lékařem. Diabetici by si zas měli dopřávat jen menší množství (z důvodu velkého obsahu sacharózy).

Rychlý tip, jak na kašel

Náhle vás přepadl kašel nebo pokašláváte už delší dobu a nevíte, jak byste se z toho dostali, protože nic nezabírá? Zkuste ananas!

 

Studie ukázaly, že ananas je v boji proti kašli 5x efektivnější než léky dostupné bez lékařského předpisu a že se po jeho „užívání“ zbavíte potíží až 4,8x rychleji! Jak je to možné?

V ananasu najdete mocný enzym bromelain, který:

 • ředí hlen a usnadňuje vykašlávání
 • zmírňuje záněty a otoky sliznic
 • likviduje bakterie
 • uklidňuje podrážděný krk

Ananasová šťáva vám tak pomůže nejen při kašli, ale i při „obyčejném“ nachlazení, které je doprovázeno rýmou, ucpaným nosem a zimnicí – zmírní průběh a urychlí jeho léčbu. V ananasu najdete také spoustu vitamínu C a to je další významný pomocník v boji proti jakékoli nemoci.

Přihoďte tedy ananas do odšťavňovače společně s dalšími oblíbenými surovinami (a ideálně přidejte ještě špetku chilli, med, citron a trochu soli) nebo ho odšťavněte jen tak samotný a popíjejte každý den až do vymizení příznaků. Další podmínkou je samozřejmě řádný pitný režim a tělo v teple!

Pozor! Ananasové šťávě se raději vyhněte, pokud máte žaludeční vředy nebo jaterní a ledvinové potíže. Některé zdroje doporučují nekonzumovat ananas také během těhotenství.

Rychlý tip, jak se nadopovat energií a ještě omládnout

Sice to bude zelené, ale s našimi tipy to nebude ani trochu bolet.

Spousta z nás se takhle v předjaří už jen plouží a toužebně očekává první hřejivé sluneční paprsky. Ale na to, abyste začali zase zářit energií, nemusíte čekat až do jarní rovnodennosti.

Řešením je odšťavňovat listovou zeleninu. Říkáte, že to nedáte? Tak čtěte! Pravidelná konzumace šťávy z listové zeleniny:

 1. výrazně zvyšuje úroveň energie
 2. nabíjí optimismem a tím pomáhá zatočit se stresem, napětím a předjarní depresí
 3. zlepšuje soustředění a zvyšuje výkonnost
 4. podporuje snadné usínání a kvalitní spánek

…a pak je také účinnou prevencí rakoviny, významně chrání proti makulární degeneraci a dalším očním chorobám, likviduje zánět v těle... a prodlužuje život! Obsahuje totiž cenné látky, které tělo potřebuje jako sůl (chlorofyl, vitamíny a celé spektrum minerálů), a hlavně čistí a odkyseluje. Příjemným bonusem je i rozjasnění pleti a vyhlazení vrásek.

CO SI ODŠŤAVNIT, ABY SE TO DALO PÍT?

Ne každého láká popíjení nápoje v barvě žabince nebo bahna. Co s tím? Nepijte zelené šťávy samotné. Jakoukoli listovou zeleninu můžete bez problémů odšťavňovat společně s mrkví a jablkem, dobře chutná i s hruškou. Začněte pozvolna třeba takhle:

 • 1 větší mrkev
 • 2 hrušky
 • ½ citronu
 • 1 hrst polníčku

Až se přesvědčíte, že polníček není v koktejlu vůbec cítit (a to se určitě přesvědčíte!), druhý den přidejte druhou hrst, třetí den třetí – zkrátka přidávejte tak dlouho, dokud se vám šťáva bude zdát chuťově přijatelná.

CITRON JAKO POSLEDNÍ ZÁCHRANA

Pro první pokusy s listovkou záměrně doporučujeme polníček, protože jeho chuť je velmi jemná. Stejně nevýrazně chutná v koktejlech i špenát nebo ledový salát. Ani citron není v našem receptu náhodou – dokáže umírnit hořkost listové zeleniny a celkově s ním jakýkoli drink chutná o 100 % líp. Takže ho určitě nevynechávejte!

JAK SI PŘIPRAVIT SMOOTHIE?

Neexistuje snad univerzálnějšího, zábavnějšího, rychlejšího a zároveň zdravého jídla, než je smoothie. Nezáleží na tom, kolik vám je, čím se zabýváte, jak se stravujete a jestli sportujete nebo ne. Čerstvé revitalizující smoothie bodne každému!

 

Pokud je vám často těžko a býváte unavení už dopoledne, možná právě vy byste měli vyzkoušet smoothie místo snídaně nebo dopolední svačiny. Výhodou tohoto hustého nápoje je lehká stravitelnost, takže vám nebude hned zrána ubírat energii. Naopak vám jí ještě dodá! Nasytí vás totiž množstvím vitamínů a dalších živin, které mají prokazatelně velmi povzbuzující účinky.

CO VŠECHNO MŮŽU DÁT DO SMOOTHIE?

S pomocí mixéru můžete kombinovat libovolné ovoce nebo zeleninu, jak podle receptů, tak podle svých chutí. Zkoušejte, cokoli vás napadne – prospěšné to bude vždy! Nebojte se střídat sladké a slané recepty, dejte šanci jiné listové zelenině. Fantazii a chuti se meze nekladou.

 • Oblíbeným základem smoothie bývá banán, nebo jahody či mango.
 • Když začínáte s listovou zeleninou, vyzkoušejte nejdříve druhy s méně výraznou chutí (špenát, polníček, ledový salát) a do smoothie jí přihoďte jen pár listů. Přidávat můžete později podle vlastní chuti. A pokud smícháte listy s těmi správnými (sladkými) surovinami, věřte, že je ve smoothie ani neucítíte :) Stejně přistupujte i k jiným surovinám, z jejichž chutí máte obavy.
 • Tekutou složkou smoothie je nejčastěji jogurt nebo mléko. Vegani a další příznivci zdravého životního stylu, kteří se vyhýbají mléčným výrobkům, je mohou nahradit např. sójovým, kokosovým nebo mandlovým mlékem. Dobře poslouží i čerstvé šťávy nebo prostě jen voda.
 • Ovoce a zeleninu doplňte např. o bylinky, různé koření (skořice, kurkuma, chilli), kousky zázvoru, vanilkový extrakt, chia semínka, goji, naklíčená semena, trochu ořechového másla, kousek čokolády nebo kakao. Do smoothie se dá přidat i chlorella, proteinový prášek a jiné doplňky stravy.
 • Smoothie dle chuti doslaďte medem, javorovým či agávovým sirupem nebo přidáním jedné datle medjool. Do slaných receptů zase klidně přidejte sůl a pepř.
 • Jestli vám nechybí odvaha, vyběhněte na jaře na zahradu a natrhejte si do svého smoothie mladé listy pampelišky či kopřivy viz recept: Detox podle medvěda: využijte jarní rostliny na maximum, nebo si za oknem vypěstujte mladou pšenici a ječmen.

 

RECEPTY PRO KAŽDÝ PROBLÉM

Protože smoothie většinou obsahuje zdravé ingredience, má pochopitelně nejen preventivní, ale i léčebné účinky. Pokud tedy chcete svému tělu pomoci při uzdravovacích procesech, může se vám hodit kniha Smoothies podle nemocí, ve které najdete (nejen zelené) recepty pro konkrétní zdravotní problémy od akné po rakovinu. Následující recepty pocházejí právě odtud.

SMOOTHIE PROTI RÝMĚ

 • šálek malin (čerstvých nebo mražených)
 • šťáva z půlky citrónu
 • ½ grepu
 • ¼ červené řepy
 • kousek zázvoru (můžete nahradit hrstí černého rybízu)
 • 50 ml teplého mléka
 • 50 ml suchého červeného vína (pro děti vynechejte)

Vypijte každý den před spaním, pak se zavrtejte do postele a snažte se usnout.

JARNÍ ANTIDEPRESIVNÍ SMOOTHIE

 • 2 zelené hrušky
 • ½ červené řepy
 • 1 lžíce medu
 • voda

Pijte až 3x denně před jídlem. Drink uklidňuje nervovou soustavu a pomáhá při rychlé unavitelnosti.

Rychlý tip, jak se zbavit zápachu z úst

Zavánějící dech je delikátní problém, o kterém je nám vesměs trapné mluvit – maximálně tak za zády toho, kdo se s ním potýká. Ještě těžší obvykle bývá se této otravné záležitosti zbavit. Vyčištění zubů pomůže jen na chvíli a žvýkačky fungují spíš jen jako dočasný zastírací manévr.

 

„Páchnoucí dech je způsoben kvašením a zahníváním odpadu potravin, které zůstaly v těle,“ píše se v knize Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy od doktora Normana Walkera. Nelze se tedy vymlouvat na špatný stav zubů, dásní a další infekce tkání – to všechno jsou totiž jen doprovodné jevy způsobené nahromaděnými odpadními látkami.

JAKÉ JE ŘEŠENÍ?

Podle Walkera je základem pro zmírnění tohoto problému detoxikace, díky které se odpad z těla odstraní. Potřebné očištění nám zajistí každodenní pití koktejlu z odšťavněné mrkve a špenátu v tomto osvědčeném poměru:

 • 300 g mrkve
 • 200 g špenátu

Pro dosažení znatelných výsledků byste měli pít minimálně půl litru této směsi denně po dobu několika týdnů (ideálně nalačno nebo 2 hodiny po jídle).

MRKEV A ŠPENÁT NEJEN NA ZÁPACH Z ÚST!

Kombinace mrkve a špenátu je takovým malým svatým grálem mezi všemi ostatními recepty sestavenými doktorem Walkerem. Protože se jedná o duo se silnými očistnými účinky, můžete si během kúry všimnout, že se zmírňují nebo ustupují i vaše další zdravotní potíže. Pročištěné tělo totiž snáze nastartuje své samouzdravovací procesy.

TIP jak využít vlákninu, karbanátky zeleninové (zbytky po odšťavňování)

2 hrnečky nastrouhané mrkve, může být i jiná zelenina (já používám zbytky po odšťavňování) 2 plné lžíce namletých lněných semínek - zalijeme horkou vodou a necháme odstát 1,5 hrnku mouky (rýžové, špaldové, krupičky atd.) 2 malé cibule, chilli, zázvor, česnek, sojová omáčka, sezamová semínka, citron nebo česnek, majoránka, petržel, sojová omáčka, oregano, bazalka Jsou možné různé variace.

Postup:

Do velké mísy dáme zeleninu, nakrájíme cibulku nadrobno a přidáme do mísy. Zasypeme moukou a do ředíme vodou nebo rostlinným mlékem dle potřeby, aby vznikla hustější kaše. Přidáme semínka a všechny ostatní přísady dle vašeho výběru. Kouzlo je v dochucení, směs ochutnejte a přidejte podle jednoho z tipů z okýnka ingrediencí.

Dáme na pečící papír do vyhřáté trouby asi na 160 stupňů a pečeme asi 20 minut. Doporučuji nejdříve dát na zkoušku pouze 2 karbanátky a uvidíte, zda je konzistence oka a dobře se peče.

Ingredience : lněné semínko, mrkev, řepa