Novinky

MUDr. Dwight Lundell  |  16. 06. 2010  |  Omyly v medicíně   |  
Jako kardiochirurg jsem vykonal více než 5000 operací srdce, a dnes přišel den, abych napravil svůj omyl lékařskými a vědeckými fakty.

My lékaři jsme se mýlili

Zdroj: http://www.totalhealthbreakthroughs.com/2009/02/heart-surgeon-admits-huge-mistake/ 

Velká cholesterolová lež – MUDr. Dwight Lundell, statiny a omega-3

 

My lékaři se vším naším vzděláním, znalostmi a autoritou si často vybudujeme dost velké ego, které nám pak ztěžuje přiznat, že jsme se mýlili. Takže tady to je. Otevřeně přiznávám, že jsem se mýlil. Jako kardiochirurg s pětadvaceti lety praxe jsem vykonal více než 5000 operací srdce, a dnes přišel den, abych napravil svůj omyl lékařskými a vědeckými fakty. „Mnoho let jsem praktikoval s dalšími prominentními chirurgy, označovanými za „tvůrce veřejného mínění“.

Bombardováni vědeckou literaturou, neustále na seminářích, jsme my, coby tvůrci veřejného mínění, trvali na tom, že onemocnění srdce je prostě důsledkem zvýšené hladiny cholesterolu v krvi.“

My lékaři jsme se mýlili

Jedinou přijatelnou léčbou bylo předepisování léků na snižování krevního cholesterolu a diety s velmi nízkým obsahem tuků. Pochopitelně jsme trvali na tom, že taková dieta sníží hladinu cholesterolu a výskyt onemocnění srdce. Odchýlit se od těchto doporučení bylo považováno za kacířství a mohlo vést až k žalobě.

Nefunguje to!

Tato doporučení již nejsou vědecky ani morálně obhajitelná. Už před lety bylo zjištěno, že skutečným důvodem onemocnění srdce jsou záněty stěn tepen, a toto zjištění vede pomalu ke změně způsobů, jakým budou onemocnění srdce a další chronické nemoci léčeny.

Dlouhodobě praktikovaná zavedená dietetická doporučení vyvolala epidemii obezity a cukrovky, jejichž následky úmrtností, lidským utrpením a ekonomickými dopady porážejí veškeré morové epidemie v historii.

Ačkoliv 25% lidí bere drahé statiny, a i když jsme snížili množství tuku v potravě, zemře tento rok na onemocnění srdce více Američanů, než kdykoliv dříve.

Statistiky American Heart Association ukazují, že 75 miliónů Američanů trpí onemocněním srdce, 20 miliónů má cukrovku a 57 miliónů je jí ohroženo. Tyto nemoci postihují stále větší počet stále mladších lidí.

Jednoduše řečeno, bez zánětů v těle není možné, aby se cholesterol usazoval na stěnách tepen a způsoboval onemocnění srdce a mrtvice. Bez zánětů by se pohyboval volně tělem, jak to příroda zamýšlela. Jsou to záněty, kvůli nimž se cholesterol usazuje.

Zánět není nic komplikovaného – je to jednoduše přirozená obrana těla před nepřáteli, jako jsou bakterie, toxiny nebo viry. Zánět je ve své funkci ochrany těla před těmito bakteriálními a virovými vetřelci dokonalý. Pokud ovšem tělo neustále vystavujeme zraněním toxiny nebo potravou, k jejímuž příjmu není uzpůsobeno, dojde k něčemu, čemu se říká chronický zánět. Chronický zánět je přesně tak škodlivý, jako je akutní zánět prospěšný.

Který rozumný člověk by se vědomě vystavoval potravinám a jiným látkám, o nichž ví, že mu poškozují tělo? Dobře, možná kuřáci, ale ti se k tomu alespoň rozhodují dobrovolně.

My ostatní jsme se jednoduše drželi doporučené stravy, obsahující nízké množství tuků a vysoké množství polynenasycených olejů a sacharidů, aniž bychom tušili, že si tím permanentně poškozujeme tepny. Toto opakované poškozování vede ke vzniku chronických zánětů směřujících k onemocnění srdce, mrtvicím, cukrovce a obezitě. Ještě jednou to zopakuji. Nízkotučná dieta, kterou nám po léta doporučovala zdravotní věda, způsobuje poranění a záněty tepen.

Co je největším viníkem chronických zánětů? Odpověď je jednoduchá: je to přebytek jednoduchých vysoce zpracovaných sacharidů (cukr, mouka a všechny produkty, které jsou z nich vyrobeny) a nadměrná konzumace rostlinných olejů omega-6, jako jsou sójový, kukuřičný a slunečnicový, které se nachází v mnoha zpracovaných potravinách.

Představte si na chvíli, že si drsným kartáčem opakovaně přejíždíte přes kůži, dokud nezčervená a takřka nezačne krvácet. Řekněme, že to budete dělat několikrát denně po dobu pěti let. Pokud dokážete snášet bolestivé kartáčování, budete mít nakonec na kůži krvácející, oteklou infikovanou oblast, jejíž stav se bude s každým dalším kartáčováním zhoršovat. To je dobrý způsob, jak si představit proces zánětu, který vám možná právě teď probíhá v těle.

Nezáleží na tom, kde k zánětu dojde, jestli uvnitř nebo na povrchu vašeho těla, jde vždy o totéž. Nahlédl jsem do tisíců a tisíců tepen. Nemocná tepna vypadá, jakoby někdo vzal kartáč a opakovaně rozdíral její stěny. Potraviny, které jíme, několikrát denně vytvářejí drobná poranění, na něž tělo opakovaně odpovídá tvorbou zánětů.

Ačkoliv máme rádi sladkou koblihu, tělo na ní odpovídá poplachem, jakoby dorazil nepřítel vyhlašující válku. Potraviny plné cukru a jednoduchých sacharidů nebo zpracované s oleji omega-6, aby vydržely déle v regálech supermarketů, jsou již dlouho základem naší stravy. A tyto potraviny pomalu otráví každého.

  

Během pětadvaceti let jsem viděl více než 5000 pacientů, a všichni měli jedno společné – záněty v tepnách

Vraťme se ke koblize. Tato nevinně vypadající dobrota obsahuje nejen cukr, ale byla upečena v jednom z mnoha omega-6 olejů, například v sójovém. Brambůrky a hranolky se smaží v sójovém oleji. Polotovary jsou vyráběny s omega-6 oleji, aby se prodloužila jejich životnost v supermarketech. Ačkoliv omega-6 oleje patří mezi esenciální – jsou součástí každé buněčné stěny, která kontroluje výměnu látek mezi vnitřkem buňky a okolím – musí být konzumovány ve správném poměru k olejům omega-3.

Pokud se tato rovnováha posune ve prospěch přílišné konzumace olejů omega-6, produkují buněčné membrány blokovací chemikálie, tzv. cytokiny, které přímo způsobují záněty. Dnešní strava obsahuje extrémní nepoměr těchto olejů. Tato nerovnováha se pohybuje mezi 15:1 až do 20:1 ve prospěch omega-6. To znamená obrovské množství cytokinů vyvolávajících záněty. Optimální zdravý poměr by měl být 3:1.

Aby to bylo ještě horší, nadbytečná váha, kterou sebou díky těmto potravinám nosíte, vede k tvorbě přeplněných tukových buněk produkujících velké množství pro-zánětlivých chemikálií, které poškození způsobená vysokou hladinou cukru v krvi dále zhoršují. Proces, který začal koblihou, se promění v začarovaný kruh, který vede k onemocnění srdce, vysokému krevnímu tlaku, cukrovce a nakonec Alzheimerově nemoci.

Nelze utéct před skutečností, že čím více konzumujeme připravených a zpracovaných potravin, tím více si každodenně přidáváme k zánětům. Metabolizmus lidského těla není navržen k zpracování potravin plných cukrů a olejů omega-6.

Existuje pouze jediný způsob, jakým záněty odstranit, a tím je návrat k potravinám bližším přírodnímu stavu. K budování svaloviny potřebujete více bílkovin. Vybírejte velmi komplexní sacharidy, jako například ovoce a zeleninu. Omezte nebo eliminujte zánětlivé oleje omega-6 jako kukuřičný a sójový a zpracované potraviny, které je obsahují. Jedna lžíce kukuřičného oleje obsahuje 7,280 miligramu omega-6. Sójový ho obsahuje 6,940 mg. Používejte místo nich olivový olej nebo máslo z mléka krav živených trávou.

Živočišné tuky obsahují méně než 20% omega-6 a jsou mnohem méně zánětotvorné, než údajně zdravé rostlinné oleje. Zapomeňte na „vědecká fakta“, která vám tak dlouho vtloukali do hlavy. Ve skutečnosti neexistují vůbec žádná vědecká fakta, podle nichž nasycené živočišné tuky způsobují onemocnění srdce. Vědecká fakta, podle nichž nasycené tuky zvyšují hladinu cholesterolu v krvi, jsou také velmi slabá. A protože dnes už víme, že cholesterol není příčinou onemocnění srdce, jsou obavy ze saturovaných tuků ještě absurdnější.

„Cholesterolová teorie“ přišla s doporučením jíst potraviny bez tuků nebo nízkotučné, a to pak vedlo k vzniku „potravin“, které nyní způsobují epidemii zánětů. Doporučením, aby se lidé vyhýbali saturovaných tukům a upřednostňovali potraviny s vysokým obsahem olejů omega-6, udělala medicína obrovskou chybu.

 

Dnes tu máme epidemii zánětů tepen, vedoucí k onemocněním srdce a napomáhající dalším tichým zabijákům

Co můžete udělat? Dejte přednost skutečným potravinám, které ještě jedla vaše babička a vyhněte se těm, které vaše matka nosila či nosí z regálů supermarketu plných polotovarů. Eliminací zánětlivých potravin a přidáním esenciálních živin z nezpracovaných potravin můžete napravit poškození tepen způsobené dnešní typickou stravou.

….. tolik MUDr. Dwight Lundell

 

Po více než čtyřech desetiletích doporučování zásadního omezení příjmu nasycených tuků z mléka, másla, smetany a masa máme paradoxně mnohem více onemocnění srdce a cév,

varuje přední britský kardiolog Aseem Malhotra, Croydon University Hospital v Londýně

 

Nejškodlivější je strava chudá na tuky a velmi bohatá na sacharidy. Při vysokém příjmu sacharidů a omezeném příjmu tuků se totiž v těle výrazně zvýší hladina nebezpečného cholesterolu LDL s nízkou hustotou, zatímco hladina prospěšného cholesterolu HDL s vysokou hustotou klesne. Vražedná kombinace? Bílá mouka a cukr.

 

Na zánětech tepen se také mohou podílet transmastné kyseliny

Ing.Zdeněk Rozehnal

Nejvýznamnějším zdrojem transmastných kyselin byly jednoznačně částečně ztužené tuky, jejichž výroba začala počátkem 20. století a postupně narůstala do 60.let minulého století. Jejich výroba byla dříve paradoxně považována za velmi pozitivní, ztužené rostlinné tuky měly být zdravější alternativou másla jakožto živočišného tuku, který obsahuje cholesterol oproti rostlinným tukům, ve kterých není cholesterol obsažen. Jenže obsah transmastných kyselin vzniklý touto metodou má daleko horší následky než cholesterol obsažený v másle.

V posledních letech sice došlo ve spotřebě a složení tuků v České republice k významným pozitivním změnám, stále ale přetrvávají značné nedostatky. Problém transmastných kyselin stále přetrvává u různých druhů trvanlivého pečiva či potravin rychlého občerstvení, jejichž spotřeba navíc stále roste. U těchto produktů jsou totiž problematické částečně ztužené tuky poměrně často používány, takže není těžké značně překračovat doporučenou maximální hodnotu denního příjmu trans kyselin (1 % z energetického příjmu).

Podle současné legislativy nejsou výrobci povinni na etiketách obsah transmastných kyselin a dalších skupin mastných kyselin uvádět. V současné době se rovněž rozšířil dovoz výrobků s vysokým obsahem trans izomerů mastných kyselin především z Polska. A to je ta výhoda, konkurence polských výrobků za cenu nekvality, přičemž dovozce vydělá, ale léčit budeme lidi z českého zdravotního pojištění.

Kde všude najdeme transmastné kyseliny:

Přirozeně se nachází v malém množství v hovězím a skopovém tuku, tudíž se vyskytují v mléce a výrobcích z těchto druhů masa

 • podkožní tuk přežvýkavců, lůj 3–7 %
 • v mléku se například vyskytuje kolem 5 % transmastných kyselin

Synteticky v potravinářství vznikají při výrobě ztužených tuků z rostlinných olejů při hydrogenaci a následně se vyskytují v potravinách, kde se ztužené tuky používají

 • jako jsou pekárenské výrobky od koláčů po nejrůznější plněné sušenky a čokolády, především trvanlivé pečivo a jemné pečivo
 • polevy
 • v instantních směsích pro rychlou přípravu jídla
 • ve zmrzlinách
 • v polotovarech – pečivu, mražené pizze, popcornu. V některých restauracích se na nich navíc stále smaží

Ve smažených výrobcích.

 

Účinky na lidský organismus:

Transmastné kyseliny mají prokazatelně za následek zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění, na které v naší republice umírá 50 % populace. Zatímco v 80. letech se zdravotní účinky konzumace trans izomerů mastných kyselin ještě považovaly za víceméně neutrální, v polovině let devadesátých byly srovnávány zhlediska škodlivosti s nasycenými mastnými kyselinami. A nyní jsou zjištěné účinky, které působí ještě daleko negativněji, přičemž se o této skutečnosti moc nehovoří, protože hovořit by o tom měli ti, kteří je dříve vychvalovali. Transmastné kyseliny:

 • zvyšují hladinu LDL cholesterolu (tzv. zlý cholesterol) a navíc snižují hodnoty HDL cholesterolu (tzv. hodný cholesterol)
 • trans izomery také zvyšují hladiny triglyceridů v krvi, zatímco nasycené mastné kyseliny (máslo, sádlo, …) mají nepatrný či neutrální vliv
 • trans izomery mastných kyselin zvyšují hladinu lipoproteinu A, jednoho z rizikových faktorů kardiovaskulárních chorob

Na základě těchto informací by měl být příjem transmastných kyselin ze všech potencionálních zdrojů potravin nízký, nejlépe nulový. To nejde, pijeme třeba mléko, ale proč je uměle přidávat. To je pohled konzumenta. Pohled výrobce – vydělat za každou cenu, bez ohledu na zdravotní stav populace. A to se hodí následně farmaceutickým koncernům za účasti zkorumpovaných politiků a určité části „hladových“ lékařů.

Takže z říše snů je, tuky s transmastnými kyselinami v současnosti nahradit v průmyslově vyráběných potravinách v krátké době tuky, které obsahují hlavně nenasycené mastné kyseliny omega-3. Prostě „podezřelé“ potraviny co nejvíce ignorujte, zvláště pokud se chcete uzdravit.

 

V USA to jde

Ve Spojených státech umělých transmastných kyselin v posledních letech výrazně ubylo. Mnoho firem je totiž přestalo používat poté, co Americký úřad pro kontrolu potravin a léků v roce 2006 zavedl povinné značení potravin, které tyto kyseliny obsahují. V některých státech už zákaz transmastných kyselin delší dobu platí – jako první ho před sedmi lety vyhlásil starosta New Yorku Michael Bloomberg, před pěti lety v Kalifornii Arnold Schwarzenegger. S těžkým srdcem se jich celonárodně vzdaly i některé řetězce.

ČT24 v listopadu 2013 zveřejnila informaci o plánu Amerického úřadu pro kontrolu potravin a léků o plánu z trhu úplně odstranit umělé transmastné kyseliny. Podle úřadu způsobují onemocnění srdce a zákazem se předejde dvaceti tisícům infarktů ročně. Na zákaz na federální úrovni si ale příznivci zdravé výživy budou muset počkat. Úřad bude nejdřív dva měsíce shromažďovat připomínky a pak teprve oznámí časový rozvrh zákazu nebezpečných kyselin. Kardioložka Lisa Martinová k tomuto zdravotnímu problému podotkla:

 

Pokud zvýšíte příjem transmastných kyselin o dvě procenta, zvýší se u vás riziko srdeční choroby o dvacet procent.

 

Takže je to velmi významný rizikový faktor v této oblasti.“

V závěru uvádím upozornění, že nadbytek (nesprávný poměr vůči omega-6) nenasycených mastných kyselin omega – 3 způsobuje nadměrné ředění krve a tím se může prodlužovat  doba krvácivosti (přibližně při překročení příjmu 3 g denně). V tomto případě tedy neplatí „čím více, tím lépe.“ Dostat se ovšem na výše zmíněnou hranici není snadné, natož pak opakovaně.  Tedy u esenciálních mastných kyselin je důležitý jejich poměr (omega – 6 : omega – 3), tento je ideální v rozpětí 1:1 až 3:1.

 

Tento poměr následně velice pozitivně ovlivní naše zdraví, přičemž zde jsou hlavní argumenty:

 • zvýšení HDL (dobrého) cholesterolu
 • snížení hustoty krve (shlukování krevních destiček vedoucích k mozkové mrtvici)
 • snížení krevního tlaku a odstranění arytmie
 • prevence rakoviny (především rakoviny prsu a tlustého střeva)
 • zmírnění chorob jako lupus, revmatoidní artritida, Raynaudova nemoc
 • snížení deprese a duševních nemocí

 

Nejezte nic hydrogenovaného jako umělé tuky nebo fritované potraviny, protože narušují proces okysličování

 

Vyvarujte se produktů, jímž se říká „hydrogenované“. Červené krvinky odevzdávají v plících oxid uhličitý a nabírají kyslík. Pak jsou přepravovány v krevním oběhu k buňkám a vypustí nesený kyslík do plazmy.. Takto uvolněný kyslík je k buňkám přitahován rezonancí pí-elektronové oxidace, podporované právě mastnými kyselinami. Jinak si kyslík cestu do buňky nenajde. Na elektrony bohaté mastné kyseliny mají rozhodující roli mezi „dýchacími enzymy“ a to je základem buněčné oxidace. (Ed McCabe „Oxygen Terapies“, str.85). Netřeba dodávat, že rakovinové buňky jsou citlivé na kyslík.

Dr.Budwigová neoblomně vystupovala proti používání hydrogenovaných, částečně hydrogenovaných nebo polysaturovaných tuků. Uvědomovala si, že chemické zpracování těchto tuků má ničivé účinky na jakýkoliv tělesný orgán. Srdce odmítá takové tuky a ty pak končí jako organická tuková úložiště v srdečním svalu a blokují krevní oběh, škodí jeho fungování, brání obnově buněk a přerušují normální průtok krve a lymfy.

Názor odborníků. Nebezpečí olejů (například sójového, kukuřičného a slunečnicového) vědci zdůvodňují tím, že při jejich metabolismu se přeměňují na chemickou látku tzv. kyselinu arachidonovou, která může vyvolat uvolnění dalších chemických látek, které způsobují v těle záněty, jež stojí za celou řadou chronických onemocnění – včetně srdečních chorob.

 

Další nebezpečí z používání řepkového, kukuřicného nebo slunečnicového oleje

Studie z 18 evropských zemí prokázala, že značný počet obyvatel má v těle stopy po jedovaté látce na hubení plevele zvané glyfosát. V rámci výzkumu bylo testováno i deset Čechů. Tuto látku jich v těle mělo šest. V Evropě byl průměrný výskyt 45 procent.

PROČ?

Při dosoušení výše uvedených plodin se před sklizní používá herbicid s glysofátem, který může může ohrozit vývoj lidského plodu, zvyšuje riziko genetických mutací a rakoviny. Protože se ale z těla z velké části dostane už po týdnu, je jeho přímý vliv na lidské zdraví těžko prokazatelný.

Množství glyfosátu, která byla v moči českých dobrovolníků nalezena v roce 2013 nepřekračují současná oficiální hygienická doporučení. Podle nezávislé vědecké studie z roku 2012 je však bezpečná denní dávka několikanásobně nižší, než je oficiálně v současnosti tolerovaná. (Budeme posunovat hranice přijímaných škodlivin tak dlouho, až se budou rodit děti jen ze „zkumavky“ a potom …)

Herbicid s glyfosátem se aplikuje pod označením Roundup. Jde o světově nejpoužívanější herbicid.

 

Optimalizujte svůj poměr konzumovaných mastných kyselin omega-3 a omega-6

Naši dávní předkové konzumovali zhruba stejná množství mastných kyselin omega-3 v porovnání s omega-6. Naše tělo se vyvinulo podle tohoto ideálního poměru 1:1. Avšak s pokrokem ve zpracovávání jídel a s nadbytkem konzumovaných rostlinných olejů v naší stravě nyní mnoho lidí konzumuje až 20x více tuků omega-6 než omega-3.

Tuky omega-6 ale bývají velmi nestabilní a náchylné k oxidaci. Nepřirozená a nadměrná konzumace těchto tuků silně podporuje volné radikály, což může následně vést k poškozování DNA a mutaci buněk.

Ve studii publikované v magazínu the Cancer Research v roce 2000 vědci doložili, že kyselina omega-3 DHA dokáže zastavovat růst rakovinných buněk. Tato studie rovněž varovala, že omega-6 jsou známé tím, že naopak stimulují růst rakoviny.

Vědci po sumarizaci svých závěrů tvrdí, že: „epidemiologická, experimentální a mechanická data vedou k označení omega-6 jako stimulátorů a omega-3 s dlouhým řetězcem jako inhibitorů vývoje a progrese u široké řady rakovin.“ Velké množství studií potvrzuje toto zjištění.

Zde sehrává strategickou roli velice levné lněné semínko (olej).

Farmaceutické společnosti šíří lži o působení léků se statinem

Mike Adams, editor Natural News

Producenti léků se nám snaží namlouvat, že léky na bázi účinné látky statin už ochránily milióny lidí před infarktem nebo mrtvicí. Nedávná studie, publikovaná v the British Medical Journal, ovšem poukazuje na naprosto opačnou skutečnost: na každý jeden případ takové prevence připadají téměř dva jiné případy, kdy lidé začnou trpět poškozením ledvin, šedým zákalem nebo extrémním oslabením svalstva, které jim způsobilo pravidelné užívání léků z této skupiny.

Jinými slovy vyjádřeno: léky se statinem lidem škodí mnohem víc, než by jim pomáhaly

Zmíněná studie probíhala pod vedením výzkumnic Julie Hippisley-Coxové a Carol Couplandové a prověřovala údaje od více než dvou miliónů pacientů, mezi kterými bylo asi 225 000 pacientů, užívajících léky se statinem (dále S).

Výsledkem bylo zjištění, že mezi každými 10 000 ženami, léčenými S se vyskytovalo méně srdečních onemocnění – o 271 případů.

Současně ale S způsobily u stejného počtu žen 74 případů poškození ledvin, 23 případů akutního selhání ledvin, 39 případů silné degenerace svalstva a 307 případů šedého zákalu.

Léky se statinem tedy pomohly 271 lidem, avšak poškodily 443 lidí. To jen ukazuje, jakou pohromu způsobují těm, kteří je užívají – jak způsobují újmy, které převažují nad jejich možnými přínosy.

Klamavá reklama výrobců léků tvrdí, že S pomáhají každému, kdo je užívá. Když tedy 10 000 lidí užívá takový lék, slibují všem, že budou ochráněni od srdečních infarktů. To je mimochodem zamýšlené sdělení reklamy na léky.

Ve skutečnosti se ale jedná o silné přehánění a překrucování fakt. Většina léků nepůsobí ani zdaleka na všechny lidi. A léky se statinem vykazují pozitivní účinky jen u cca 2,7 % těch, kteří je užívají. A současně vyvolávají závažná postižení u 4,4% lidí.

Pokud tedy budete užívat LS, pak jejich příznivé účinky se mohou dostavit pouze s pravděpodobností menší než 3:100 a naopak možnost poškození vašeho zdraví bude větší než 4:100. U 93 ze 100 lidí se však neprojeví žádné účinky – jen přispějí k dalšímu bohatnutí výrobců léků a k dalšímu znečištění vodních toků pokaždé, když po sobě splachují na toaletě.

“Léky“ se statinem jsou s ohledem na vaše zdraví v podstatě střelbou „mimo terč“.

Pomáhejte farmaceutickým společnostem udržovat jejich zisky
Z pohledu největších výrobců léků je způsobování dalších nemocí přínosné, neboť často vede k dalšímu zvýšení spotřeby léků, které lékaři předepisují, nebo si vynucuje ještě více lékařských procedur. Například taková hemodialýza je pro nemocnice zdrojem velkých peněz. Jen sama o sobě je v USA mnohamiliardovým byznysem. Nebezpečné „léky“ se statinem jsou tedy způsobem, jak může průmysl léčebné péče sám pro sebe  vytvářet  nové pacienty pro hemodialýzu. K tomuto přesvědčení nás totiž dovádí zjištění, že určité procento pacientů, užívajících S směřuje k tomu, aby se z nich stali lidé postižení úplným selháním ledvin.

Co je na celé této věci ale nejvíc zajímavé, je otázka, proč je tak snadné mást lékaře, aby nadále předepisovali S. Lékaři se mylně domnívají, že mají k dispozici téměř zázračné léky a nikdy ještě nečetli o výsledcích výzkumu, který by prokazoval opak. I nadále jsou klamáni reklamou a obchodními zástupci výrobců léků nebo matoucími články v odborných časopisech.

Jak můžete vidět, běžní lékaři jsou zřejmě nejvíce podvádění lidé na této planetě. Ochotně budou předepisovat lék, který ublíží více lidem, než kterým prospěje – a jde tu o milióny pacientů – protože tito mohou být téměř bez námahy ovládáni. Lidé pak polykají jedovaté tabletky, protože je k tomu vyzývá mj. i „vědecké blábolení“, za kterým se skrývají farmaceutické společnosti.

Lékaři dnes doslova míří do slepé uličky, když se domnívají, že S jsou zázračnými zachránci života a najdou se mezi nimi i tací, kteří otevřeně mluví o vhodnosti přidávat tento lék do pitné vody! To je jen důkaz toho, jak slepě jsou přesvědčeni o přínosech těchto „léků“. Naivně si myslí, že každý by měl užívat statin – ať už to jeho zdravotní stav vyžaduje nebo ne!

Je to naprosté bláznovství. Ale to je přímo charakteristické u západní medicíny, že ano? Prohlašovat, že váš jed je „zázračným lékem“, zatímco je naprosto ignorována skutečnost, že tyto chemikálie ubližují většímu počtu lidí, než by mohly pomoci (a současně vůbec nepůsobí na více než 90% všech lidí, kteří je budou užívat).

Statinový podvod
Statinové „léky“ jsou podvodem – řečeno prostě a na rovinu. A lékaři, kteří je předepisují, jsou loutkami v rukou velkých výrobců, snažících se prodávat vysoce ziskové „léky“ lidem, kteří z nich nebudou mít z velké většiny žádný užitek. Malým zázrakem je však to, že se informace o výzkumu, který doložil takovou skutečnost o S, mohly objevit v odborném lékařském časopise. To by mohlo snad i nasvědčovat tomu, že zeď ze lží, kterou obestavěli výrobci léků kolem statinů, se počíná hroutit.

Pokud by byla celá pravda o S všeobecně známá, nebyly by tyto „léky“ již nikdy předepisovány  a výrobci léků by mohli být žalováni o miliardy dolarů kvůli jejich lživým reklamám a marketingovým manipulacím.

A dokud se tak nestane, pamatujte na toto: kterýkoliv lékař, jenž doporučuje užívání „léků“ obsahující  statiny, je podvodník. Pokud v sobě nenalezne poctivost, aby pátral po pravdě o těchto „lécích“ a přestal je předepisovat, nelze mu věřit, že pečuje v prvé řadě o vaše zdraví.

 

Lékaři, kteří vám vnucují statiny, ve skutečnosti pracují pro výrobce těchto chemikálií a nikoliv pro vás, nemají zájem o skutečnou vědu a nezajímá je reálné působení léků na pacienty

To vše přináší velmi důležitou otázku pro oficiální medicínu: proč lékaři nepochybuji o mylných domněnkách svého vlastního oboru? Možná už sami tušíte odpověď, ale to už je námět pro úplně jiný příběh…

 

Zdroj: Naturalnews.com

 

Exklusivní rozhovor M. Adamse s Dr. Batmanghelidjem

Mike: A farmaceutické firmy vědí, že léčení cholesterolu je obrovský průmysl…

Dr. B.: Je to desetimiliardový průmysl. Existuje zpráva, že statiny, léky snižující hladinu cholesterolu, ve skutečnosti způsobují amnézii. Jinými slovy: mozek zcela ztratí představu o tom, co se děje. Tato zpráva byla zveřejněna vynikajícím lékařem. Byl lékařem u letectva a je výzkumníkem v NASA. Ví, o čem mluví. Sám měl tento problém.

Zjištění vědců z Východofinské univerzity – univerzitní nemocnice v Kuopiu

Finská šestiletá studie odhalila, že u lidí užívajících statiny, je pravděpodobnost vzniku cukrovky II. typu vyšší o 46%.

Do této studio bylo zapojeno 8746 mužů ve věku 45 až 73 let, z nichž necelá čvrtina užívala pravidelně statiny, přičemž na začátku studie nikdo z nich neměl diagnostikovanou cukrovku. Po šesti letech byla zjištěna cukrovka II. typu u 625 mužů. Když vědci zakalkulovali vliv všech rizikových faktorů pro vznik cukrovky, jako je tělesná hmotnost, věk, strava, výskyt cukrovky v rodině, kouření, konzumace alkoholu a cvičení, vyšla jim překvapující skutečnost:

pravidelné užívání statinů zvyšuje hrozbu vzniku cukrovky II. typu o 46 procent

Finové konstatovali, že farmalék podle všeho mění citlivost lidského organismu na inzulin a tím omezuje vylučování tohoto důležitého hormonu. Tím se zhoršuje schopnost těla regulovat hladinu cukrů v krvi.

 

Statiny

Účinná látka     Firemní název léku

fluvastatin          Lescol
pravastatin         Pravastatin
lovastatin           Lovastatin, Mevacor, Holetar, Apolovastatin
simvastatin        Zocor, Simvor, Simgal, Vasilip, Inegy (v kombinaci s ezetimibem)
atorvastatin       Sortis, Tulip, Atoris, Torvacard, Caduet (v kombinace s amlodipinem)

 

Farmaceutické korporace systematicky maří prevenci a likvidaci chorob

MUDr. Matthias Rath

Farmaceutický průmysl poskytuje produkty, které pouze mírní symptomy zatímco podporují chorobu v pozadí jako předpoklad pokračujícího obchodu. K zakrytí tohoto podvodu tento průmysl používá dvakrát více peněz, než vynakládá na výzkum příštích léčebných terapií.

Drogy snižující hladinu cholesterolu, obzvlášť statiny a fibráty, jsou ve velkém prodávány pod záminkou prevence kardiovaskulárních chorob. Je známo, že tyto léky, v dávkách běžně podávaných miliónům pacientů na celém světě, indukují rakovinu.

 

Statiny a riziko nově vzniklého diabetu

Oddělení farmakovigilance Státního ústavu pro kontrolu léčiv
5. 4. 2012

Diabettes mellitus
Některé důkazy naznačují, že statiny zvyšují hladinu glukózy v krvi a u některých pacientů s rizikem vzniku diabetu, mohou vyvolat hyperglykemii, která již vyžaduje diabetologisckou péči. Toto riziko však nepřevažuje nad prospěchem léčby statiny – redukcí kardiovaskulárního rizika a není proto důvod pro ukončení léčby statiny. (A když zohledníme další vedlejší účinky?)

Skupinové účinky některých statinů :

Atorvastatin

 • sexuální dysfunkce
 • deprese
 • vyjímečné případy intersticiálního onemocnění plic, především při dlouhodobé terapii
 • cukrovka: frekvence výskytu bude záviset na přítomnosti nebo absenci rizikových faktorů (glukóza na lačno – vyšší nebo rovna 5,6 mmol/l, BMI vyšší než 30 kg/m2, zvýšení trygliceridů v krvi, hypertenze v anamnéze

Simvastatin

 • poruchy spánku (včetně nespavosti a nočních můr)
 • ztráta paměti
 • sexuální dysfunkce
 • cukrovka: frekvence výskytu bude záviset na přítomnosti nebo absenci rizikových faktorů (glukóza na lačno – vyšší nebo rovna 5,6 mmol/l, BMI vyšší než 30 kg/m2, zvýšení trygliceridů v krvi, hypertenze v anamnéze

Fluvastatin

 • poruchy spánku (včetně nespavosti a nočních můr)
 • ztráta paměti
 • sexuální dysfunkce
 • deprese
 • vyjímečné případy intersticiálního onemocnění plic, především při dlouhodobé terapii
 • cukrovka: frekvence výskytu bude záviset na přítomnosti nebo absenci rizikových faktorů (glukóza na lačno – vyšší nebo rovna 5,6 mmol/l, BMI vyšší než 30 kg/m2, zvýšení trygliceridů v krvi, hypertenze v anamnéze

Lovastatin

 • ztráta paměti
 • sexuální dysfunkce
 • cukrovka: frekvence výskytu bude záviset na přítomnosti nebo absenci rizikových faktorů (glukóza na lačno – vyšší nebo rovna 5,6 mmol/l, BMI vyšší než 30 kg/m2, zvýšení trygliceridů v krvi, hypertenze v anamnéze

Pravastatin

 • noční můry
 • ztráta paměti
 • deprese
 • vyjímečné případy intersticiálního onemocnění plic, především při dlouhodobé terapii
 • cukrovka: frekvence výskytu bude záviset na přítomnosti nebo absenci rizikových faktorů (glukóza na lačno – vyšší nebo rovna 5,6 mmol/l, BMI vyšší než 30 kg/m2, zvýšení trygliceridů v krvi, hypertenze v anamnéze

Pitavastin

 • poruchy spánku (včetně nočních můr)
 • ztráta paměti
 • sexuální dysfunkce
 • deprese
 • vyjímečné případy intersticiálního onemocnění plic, především při dlouhodobé terapii
 • cukrovka: frekvence výskytu bude záviset na přítomnosti nebo absenci rizikových faktorů (glukóza na lačno – vyšší nebo rovna 5,6 mmol/l, BMI vyšší než 30 kg/m2, zvýšení trygliceridů v krvi, hypertenze v anamnéze

 

Zdroj: Státní ústav pro kontrolu léčiv – Oddělení farmakovigilance

 

Nejvíce jsou zdravotně ohroženi lidé užívající statiny ve věku od 65 let, přičemž nejčastějším vedlejším účinkem statinů je u nich bolest dolních končetin. V souvislosti s tím dochází někdy i k poškození a úbytku svalů. Dále se objevují nevolnosti, průjmy, zácpy, poruchy činnosti jater, slinivky, selhání ledvin, otoky kloubů, symptomy chřipky, únavnost a vyvolání šedého zákalu.

V ČR užívá statiny necelý milion osob (přibližně stejný počet diabetiků, náhoda?), což řadí statiny s velkým náskokem na první místo v nejužívanějších lécích.

V některých britských a amerických lékařských časopisech se radí nahradit statiny kvalitní čokoládou a to 10 gramů denně nebo jedním jablkem.

 

Statiny versus Celadrin

MUDr. Ladislav Šafránek

Nejúčinnější kloubní výživa Celadrin je schopna dokonce v některých případech plně obnovit kloubní chrupavku i když byla již v kloubu „kost na kost“. Každopádně dosahuje nejlepších výsledků ze všech potravinových doplňků v pomoci kloubům. Nicméně byly zjištěny případy, kdy nedošlo k požadovaným pozitivním změnám (pod 30%). Na jedné straně to byla enormní fyzická zátěž, na druhé straně užívání statinů, případně dalších chemických léků, jednalo se například o chemikálie užívané za účelem potlačení zánětů a bolestí. Chemické léky utlumují přirozené regenerační pochody.

A kruh se uzavírá

Vysoká hladina cholesterolu znamená delší život

Ethan A. Huff

Pokud si stále myslíte, že zvýšený cholesterol je nebezpečný pro vaše zdraví, pak zřejmě nevěnujete dostatečnou pozornost posledním potvrzeným výsledkům vědy. Japonští vědci potvrdili, jakož i výsledky z posledních let, že vysoká hladina cholesterolu nepatří mezi rizikové faktory srdečních onemocnění nebo úmrtí, jak všichni běžně věříme. Skutečnost je přesně opačná. Vysoký cholesterol má spojitost s delší dobou života, zatímco jeho snížené hladiny souvisí s dřívějším vznikem chorob a s úmrtími.

Výsledky tohoto výzkumu byly publikovány v magazínu The Annals of Nutrition & Metabolism a plné znění jeho závěrů naleznete v odkazech na konci článku. Tyto jsou v naprostém protikladu s obvyklým mýtem, že vysoký cholesterol patří k hlavním příčinám aterosklerózy. Vědci totiž prostřednictvím tzv. kohortové studie odhalili analýzou velkého množství epidemiologických dat, že tato široce rozšířená hypotéza nemá prakticky žádnou vědeckou oporu.

Všeobecnou zaujatost proti cholesterolu označili autoři studie za „cholesterolovou teorii“ a domnívají se, že největším faktorem, který za ní zůstává ještě stále skrytý, jsou peníze. Kdyby bylo veřejnosti vysvětleno, jak bývá cholesterol ve skutečnosti prospěšný, výrobci léků by přišli o svůj multimiliardový byznys! Trh s léky na bázi statinu by totiž mohl následně zkolabovat a výrobci by pak museli hledat jiný podvodný lék ke své falešné propagaci.

Japonsko, jako země s velmi dlouhou délkou života, bylo dlouho obcházeno ve výzkumu potvrzujících domněnky, že cholesterol je škodlivý. Vědecká pozorování nám však stále častěji ukazují, že populace Japonců i se svou vysokou průměrnou hladinou cholesterolu vykazuje vůbec nejnižší úmrtnost na všechny nemoci. Jinými slovy, věda dokládá, že vysoká hladina cholesterolu znamená delší život.

Tyto závěry zaujaly čtyři autory zmiňované studie natolik, že při svém vyhodnocování dat zašli ještě o něco dále a dospěli k obdobnému výsledku:

 

vysoký cholesterol není škodlivý a dokonce ti, kteří mají jeho hladinu sníženou, ve skutečnosti vykazují zvýšené riziko vzniku chronických chorob nebo úmrtí

„Souvislosti mezi úmrtností a hladinami cholesterolu v krvi v Japonsku jsou velmi překvapivé: úmrtnosti ubývá mezi lidmi s vyššími hladinami cholesterolu LDL a je to doloženo velkým množstvím japonských studií, prováděných mezi širokou populací,“ píší autoři v závěru své studie.

„Teorie, že čím nižší je hladina cholesterolu, tím lepší je tak v případě Japonců postavena úplně na hlavu – ve skutečnosti je přesný opak pravdou …  Na základě údajů z Japonska musíme nyní navrhnout nový směr v používání medikací proti cholesterolu, pokud chceme přispět k celkovému zlepšení zdraví populace: konkrétně je potřeba si uvědomit, že vyšší cholesterol nezvyšuje všeobecnou úmrtnost a v souvislosti s tímto poznáním je nutné změnit náš přístup k tomuto druhu léčiv.“

Podívejte se na poučný dokumentární film „The Cholesterol Myth: Dietary Villains“ – „Cholesterolový mýtus: dietní darebáci“

Vyvrátit cholesterolovou teorii, která v západním způsobu myšlení dominuje už několik desetiletí, není snadný úkol. Studie, jako je výše zmiňovaná, však pomáhají odhalovat pravdu. Stejnou službu nyní konají též natočené dokumentární snímky, mezi které patří i The Cholesterol Myth: Dietary Villains. Tomuto se dostalo uznání jako jednomu z nejlepších,

 

přinášejících informace o masovém podvodu se statinem.

Autoři tohoto dokumentu jsou z ABC Australia a tento dokument byl zakázán na You Tube a dalších servrech, ale je na serveru Vimeo. Části 1 a 2, které jsou obě asi 30 minut na délku, můžete prohlédnout zde a zde v tomto pořadí.

Dr.Malcom Kendrick, autor knížky The Great Cholesterol Con k tomuto tématu napsal tato slova: „Opravdu si nemyslím, že bych měl říkat ještě něco jiného, než jen opakovat tento fakt:

 

pokud máte vyšší hladinu cholesterolu LDL, budete žít déle. A to platí především u starších jedinců.“

 

Použité zdroje:

http://healthimpactnews.com
http://www.karger.com[PDF]
https://vimeo.com
https://vimeo.com
http://drmalcolmkendrick.org
http://drmalcolmkendrick.org

Originál: http://www.naturalnews.com/049918_high_cholesterol_nutrition_dietary_health.html

 

Dokumentární film „The Cholesterol Myth: Dietary Villains“ – „Cholesterolový mýtus: dietní darebáci“ byl ze servru Vimeo 6.září 2015 odstraněn. Zatím je na You Tube.

Jedlé byliny, rostliny

Jedlé byliny, rostliny - přehled všech jedlých bylinek vyskytujících se na území ČR

Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch

jedle-byliny-rostliny-prehled-vsech-jedlych-bylinek-vyskytujicich-se-na-uzemi-cr

Na území České republiky roste velké množství rostlin, které je možné jíst přímo. Jde např. o ptačinec, stvoly pampelišky, meduňku, bršlici, česnek medvědí, kokošku, rozmarýnu, řebříček, šťavel, šťovík, česnáček, jitrocel, kozí brada, kuklík, lopuch a různé druhy divokých mrkví. Bylinky, které je možné jíst přímo v přírodě jsou uvedené zde: jedle-rostliny-byliny-seznam-CR.   

Nejčastější jedlé byliny, rostliny (český a slovenský název): Andělika lékařská (Archangelika lekárska) Bedrník obecný Blatouch (Záružlie močiarne) Bolševník obecný Bršlice kozí noha (Kozonoha hostcová) Čekanka obecná Černohlávek obecný Česnáček lékařský Česnek medvědí Hluchavka nachová Hulevník lékařský Chmel otáčivý Jetel luční (Ďatelina lúčna) Jitrocel kopinatý (Skorocel Kopijovitý) Jitrocel větší (Skorocel Väčší) Kokoška pastuší tobolka Komonice lékařská Kontryhel žlutozelený Kopřiva dvoudomá Kostival lékařský Kotvice plovoucí Kozí brada východní Kozlíček polní Křen selský Kuklík městský Lebeda lesklá Lopuch větší Mařinka vonná Merlík všedobr Mochna husí Mrkev divoká Orobinec širokolistý Orsej jarní Pcháč zelinný Plicník lékařský Podběl lékařský Popenec břečťanovitý Potočnice lékařská Prvosenka jarní Ptačinec prostřední Pupalka dvouletá Pupava bezlodyžná Puškvorec obecný Rákos obecný Rdesno peprník Rozrazil potoční Řebříček obecný Ředkev ohnice Řepík lékařstký Řeřišnice luční Sedmikráska chudobka Sléz lesní Smetanka lékařská Šrucha zelná Šťavel kyselý Šťovík kyselý Violka vonná Vrbka úzkolistá Zblochan vzplývavý Zvonečník klasnatý 

O bylinách je na Internetu mnoho informací příkladem je např. kopřiva viz, jiný zdroj:

Kopřiva patří k léčivkám s nejširším využitím. Záznamů o jejím používání je celá řada, například staří evropští bylináři doporučovali kopřivový čaj při kašli a tuberkulóze. Domorodé americké ženy věřily, že pití kopřivového čaje v těhotenství posiluje plod a usnadňuje porod. Kopřiva je jedním z nejdůležitějších pro­středků pro mozek. Hodí se pro zmírnění cévního kornatění ve všech mozkových částech a k udržování elastičnosti těchto cév. Je význam­ným zdrojem železa a má silnou schopnost odstraňovat jedy z orga­nismu a mozku.  Kopřivový čaj je považován za jeden z nej- lepších prostředků proti revmatismu, artritidě a dně. Přispívá k upra­vení menstruace a k povzbuzení tvorby mateřského mléka. Je výbor­ný při zánětech močových cest, vysokém krevním tlaku, nezhoubném zvětšení prostaty a při senné rýmě. Kopřivový čaj je vynikající při zevním použití k léčbě ekzémů. Drobně pokrájené spařené kopřivy může­te přidávat do polévky místo petrželky. Usušené, jemně rozdrcené kopřivy můžete přidávat po celý rok do polévek, nádivek a jiných pokrmů. Kopřivový čaj - nápoj pro chytré hlavy 2 lžičky kopřivové natě, 250 ml vody Nať spaříte vařící vodou nebo krátce povaříte, odstavíte a necháte 10 minut louhovat. Čaj pijete vlažný, jeden šálek ráno a večer.                        Zdroj: Jarmila Mandžuková - Kniha pro váš mozek, nakladatelství Start

Využití kopřivy v lidovém léčitelství

Bylinky Léčivý účinek kopřivy byl znám již ve středověku: "Člověk, který je proti své vůli zapomnětlivý, nechť vezme kopřivu, rozemele ji na kaši a přidá do ní kapku olivového oleje. Než se pak večer odebere na lože, nechť si touto mastí potře prsa a spánky a činí tak pravidelně. Zapomnětlivosti bude postupně ubývat. Pálivý účinek kopřivy a teplo vycházející z olivového oleje rozšiřují stažené cévy v hrudi a na spáncích, jež při bdělém vědomí poněkud spí." Tuto neobvyklou, ale účinnou léčebnou kúru propagovala u svých pacientů Hildegard von Bingenová (1098-1179). Podobně vyznívají četné další předpisy z pozdějších dob. Švýcarského lékaře, přírodovědce, filozofa a alchymistu Paracelsa (1493-1541) svého času jedni (většinou urození pacienti z celé Evropy) velebili jako lékařského génia, a druzí (jeho kolegové) pomlouvali jako kverulanta. Také on si vážil skvělých vlastností kopřivy: "Když někdo vypije kopřivovou šťávu, krev se mu rozproudí a vyvolá silné pocení. Šťáva rovněž urychlí menstruaci, když se smíchá s myrhou a přiloží na dolní konec páteře. Kopřivový med se zhotoví tak, že se včelí med odpění a svaří s kopřivovými nažkami a kopřivovou šťávou nebo místo ní s dobrým vínem. Je to vynikající lék proti bolestem v krajině srdeční, zánětu pohrudnice a kašli." Farář Sebastian Kneipp (1821-1897) napsal o kopřivě asi tři sta let poté: "Je to nejopovrhovanější rostlina mezi všemi. Mnohou křehkou, nervózní dušičku začne pálit, sotva zaslechne její jméno. A zdaliž snad právem? Kopřiva má pro znalce vskutku nejvyšší hodnotu. Kdo má nečistou krev, nechť o letním čase pojídá velmi často kopřivy uvařené jako špenát. Zvláště v Itálii se těší oblibě bylinné polévky. Knedlíčky z kopřiv jsou nejen výživné, ale také léčivé. Kdo trpí revmatismem a nenachází prostředek, kterým by ho vyhnal z těla, nechť si šlehá denně několik minut bolavé místo čerstvě natrhanými kopřivami! Strach z této nezvyklé metly velmi brzy vystřídá radost z jejích skvělých léčivých účinků." Kneippovy předpisy na povzbuzení látkové výměny, pročišťování krve a tělních tekutin, jakož i na hubnutí, proto nezapomínají ani na kopřivu. Také rakouská bylinkářka Marie Trebenová ( 1908-1991 ) nedala na kopřivu dopustit. "Začněte s kopřivovou kúrou ještě dnes," doporučovala. "Sušenou bylinu dostanete v každé lékárně, v každém bylinářství. Naše léčivé rostliny nechť znovu vstoupí do vašich domácností! Na jaře si vezměte nůžky a rukavice a vyjděte si do volné Boží přírody! Přinese vám mnoho radosti, když si sami pod širým nebem natrháte vlastnoručně kopřivy. Čím čerstvější je použijete, tím silnější bude jejich účinek. Myslete při tom také na zimu. Nejlépe je natrhat si do zásoby kopřivy rostoucí v květnu. Bud'te rádi, že můžete sami udělat něco pro své zdraví!" Marie Trebenová doporučovala používat kopřivu a její kořínky proti ekzémům, ledvinovým potížím, bolestem hlavy, na pročištění krve, při onemocněních močových cest, jater, žlučníku a sleziny, při žaludečních a střevních vředech, stavech vyčerpání, vodnatelnosti, chudokrevnosti, alergiích, poruchách prokrvení, revmatických potížích (zevní použití) a k pročištění. Zdroj: Alternativní cesty ke zdraví - léčivá síla kopřivy - Eva Hankeová, Ernst Wegner

Výborné divoké byliny

Bylinky Poté, co jsme jedlé divoké rostliny po celá léta nechávali bez povšimnutí na okraji cest, těši se dnes velké oblibě. Podíváme-li se přesněji na látky v nich obsažené, je téměř k neuvěření, že tak dlouho rostly nepovšimnuté v naší blízkosti. Na základě výzkumů a srovnávání účinných látek kulturních a divoce rostoucích bylin dnes už hodnotu těchto divokých bylin známe a dokážeme ji ocenit. To ale neznamená, že jsou to univerzální léky na všechno, a už vůbec ne, že bychom je měli všude sklízet ve velkém nebo denně konzumovat větší množství. Právě naopak. Česnek medvědí, řeřichu, pampelišku atd. konzumujte raději v malém množství. Oblíbené jedlé divoké rostliny Sedmikráska chudobka (Bellis perennis): čerstvé listy a květy jako ozdoba na pečivo, na čerstvý sýr a listové saláty. Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria): jemně nasekané listy do salátů, bylinkového másla, pesta a polévek; čaj z bršlice kozí nohy (dva šálky denně) zmírňuje bolesti při revmatu, dně a artritidě Popenec obecný (Glechoma hederacea): mladé listy a výhonky (na jaře před květem) do salátů, zeleninových polévek, pokrmů z brambor a bylinkového másla. Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale): mladé listy jako salát, do bramborového salátu, zeleninových pokrmů nebo nadrobno nakrájené do míchaných vajec či čerstvého sýra. Šťovík kyselý (Rumex acetosa): mladé listy do jarních salátů. Vedle značného množství vitaminu C obsahuje šťovík i kyselinu šťavelovou, která může při nadměrné konzumaci vést k poškození ledvin. Proto šťovík nekonzumujte denně nebo ve velkém množství. Vařením se kyselina šťavelová odbourává. Ne všechny divoce rostoucí rostliny jsou jedlé Navzdory veškeré popularitě a pozitivním vlastnostem bychom divoce rostoucí byliny nikdy neměli svévolně konzumovat ve velkém. To by mohlo být fatální. Kromě toho je velmi důležité, abyste všechny divoké rostliny, které používáte na jídlo nebo na ochucování pokrmů, dokázali bezpečně identifikovat a abyste uměli poznat i ty, které jsou jedovaté. Například česnek medvědí je často zaměnitelný s listy konvalinky nebo s ocúnem (obě tyto rostliny jsou prudce jedovaté!). Ten, kdo si není jistý, nebo ještě nemá dostatek zkušeností, by se měl řídit nejen podle knih, ale měl by se rozhodně zúčastnit bylinkových vycházet s profesionály, které nabízejí některé instituce od jara do podzimu. Termíny takových akcí lze najít v místním tisku a řada institucí nabízí i příslušné kurzy - vzdělávacích instituce a regionální spolky, bylinkové akademie. Zdroj: Bylinková radost (ursula Braun-Bernhart), nakladatelství Grada

 

Jedlá zahrada, jedlý živý plot

„… procházet se krásnou zahradou, kochat se pohledem, současně si pochutnávat na nejrůznějším dozrávajícím ovoci a v poledne si uvařit oběd z čerstvě natrhané zeleniny…“   Původně jsem zakládala svoji přírodní zahradu bez ohledu na „jedlost“ rostlin, ale postupně, především s narozením dětí, se pěstování jedlých bylin, keřů a stromů stalo prioritou.   Tady je několik netradičních přístupů, jak pěstovat zeleninu, byliny, plodící keře a stromy v každé zahrádce:   Zeleninové záhonky trochu jinak Místo klasických zeleninových záhonů, lze pěstovat některé druhy zeleniny mezi ještě nevzrostlými keři nebo využít tzv. sluneční pasti a vytvořit záhony ve tvaru klíčové dírky.  Když nemáte na zahradu moc času, lze vybrat jen pár nenáročných druhů zeleniny, zaměřit se na vytrvalé zeleniny a naučit se využívat k obohacení jídelníčku rostliny plané, které mají větší množství minerálů a vitamínů a rostou si sami. Pár příkladů nenáročných rostlinek:   Jednoletá zelenina vypadající velmi dekorativně -          dýně hokkaido (ráda šplhá po stromě nebo keři) -          ačokča (taktéž ráda šplhá po stromech) -          divoké rajče -          tyčkové fazole -          cukety   Jedlé plané rostliny a trvalky (použitelné i jako podsadba keřů a stromů) -          merlík všedobr – používá se stejně jako špenát -          máty – je spoustu zajímavých příjemně vonících druhů - jahodová, pomerančová, mochito (pozor, velmi se rozrůstá) -          čechřice vonná – mladé listy do kompotů a salátů, nezralá semínka taktéž – chutná a voní po lékořici -          meduňka – z čerstvých i sušených listů je vynikající čaj -          různé vytrvalé cibule a pažitky – sklízí se nať (čínská pažitka, poschoďová cibule, zimní cibule…) -          medvědí česnek – listy do salátů, pomazánek, ke chlebu (velmi se rozrůstá) -          lesní jahody – aromatické plody, čerstvé i sušené listy na čaj (rozrůstá se) -          rebarbora – řapíky se sklízí do poloviny června - na koláče -          denivka – jedlé květy a poupata -          kostival – mladé listy tepelně zpracované, přitahuje užitečný hmyz, na zálivku -          ptačinec žabinec – výborný do salátů, pomazánek, pečeného chleba   Jedlý živý plot Místo klasického živého plotu (většinou stříhaného a tvořeného jedním druhem keřů) máme spoustu zajímavějších možností. Záleží na konkrétních podmínkách zahrady - velikosti, oslunění, vlhkosti a kvalitě půdy. Pokud máte na zahradě málo místa, lze udělat plot pouze z pnoucích rostlin. V případě větší zahrady můžete vytvořit širší plot z plodících keřů a menších stromů s podsadbou jedlých bylin. V živém plotě se dobře uplatní například tyto keře:   Muchovníky (Amelanchier) – muchovníkový sad a prodej sazenic www.bormato.cz Rakytníky  (Hippophae rhamnoides) -  velký výběr www.rakytnik.com Hlošiny (Elaeagnus) Temnoplodec černý (Aronie melanocarpa) Kdoulovec (Chaenomeles) Dříny (Corpus) Zimolez kamčatský (Lonicera kamtschatica) Lísky (Corylus) Moruše (Morus) Mišpule (Mespilus) Hlohy (Crataegus) Černý bez (Sambucus nigra) Rybízy (Ribes) Angrešty (Ribes) Josta (Ribes nidigrolaria)   Ostatní se dá zakoupit například (www.stareodrudy.org)   Jedlé liány Pro většinu vytrvalých pnoucích rostlin platí, že kořeny by měli být zastíněné a zbytek rostliny jde za sluníčkem. Liány jsou různě vzrůstné (2-15 m), tomu by měla odpovídat i případná konstrukce. Z plodících popínavek si můžeme vybrat (vždy s ohledem na stanoviště):   Minikiwi arguta (Actinidia arguta) – až 7 m, velmi chutné plody Minikiwi kolomikta (Actinidia kolomikta) – až 5 m, velmi chutné plody Klanopraška čínská (Schisandra chinensis) – 6 m, povzbuzující účinky, krásně voní, jedlé listy i plody Ostružiníky (Rubus) – až 3 m, divoké bývají chutnější Groundnut (Apios Americana) – až 3 m, dodává půdě dusík, jedlé hlízy, vonné květy Akebie Pětičetná (Akebia quinata) – až 10 m, jedlé plody (aby plodila, musí být dvě různé rostliny), vonné květy. Réva vinná (Vitis vinifera) – až 20 m, existují i rezistentní odrůdy Mučenka pletní (Passiflora incarnata) – až 5 m, jedlé plody (aby plodila musí být dvě různé rostliny), krásné květy, podzemní část přezimuje (na zimu dobré zahrnout hlínou a zamulčovat)  Fazol pnoucí (jednoletka) – až 2,5 m, kvete, některých odrůdy vhodnější na zelené lusky jiné na semeno, půdu obohacuje dusíkem Pro zpestření lze doplnit pnoucími růžemi (Rosa), plaménky (Clematis) nebo pnoucími zimolezy (Lonifera).   Jedlý prales Je tvořen jednotlivými „patry“: 1. patro – cibuloviny, trvalky, zelenina 2. patro – nižší keře (temnoplodec, kdoulovec, rybíz, angrešt…) 3. patro – vyšší keře (rakytník, hlošina, černý bez…) 4. patro – nižší stromy (meruňka, mišpule, líska…) 5. patro – vyšší stromy (třešeň, moruše, jedlý kaštanovník, ořešák…) 6. patro – liány   Cílem je vytvořit vhodné kombinace výše zmíněných keřů a rostlin a ovocných stromů, ořešáků, , buků apod. Vhodné je sázet různé kultivary keřů a odrůdy stromů, jejichž ovoce dozrává postupně za sebou, aby vždy bylo co utrhnout.   V jedlé přírodní zahradě je celý rok co sklízet a ochutnávat, zároveň vypadá harmonicky a krásně. A co nestačíte sklidit, to za Vás rádi udělají ptáci a hmyz.   Těžko popsat, čím vším se vlastní ovoce a zelenina, pěstovaná bez chemie a s láskou, liší od té koupené. Doporučuji vyzkoušet, zvlášť pokud máte malé děti.

 Další­ zdroj: http://www.prirodnizahrada.cz/Jedla.htm

Jarní vitamíny a divoké jedlé byliny

Náš jídelníček můžeme bezpracně obohatit o planné rostliny, které natrháme na zahradě, na louce, v sadu, v lese. Pro začátek stačí malé množství rostlin, které použijeme ve směsi s petrželkou. Bežně rostou téměř všude a bezpečně je poznáte. Zde na fotce jsou: mladé kopřivy, smetánka lékařská (pampeliška), krvavec menší, řebříček obecný a jarní petrželka. Tyto plané rostliny se snažíme zařadit do půdních pokryvů a společenstev v ekozahradách a rodinných zahradách. Kromě zdroje „zeleného do salátu“ zvyšují biodiverzitu zahrady a jsou pěkné.

Byliny

Plané byliny a zelené natě 

Bylinky Zelené natě jsou důležitým doplňkem zdravé výživy. Jsou ceněné pro vysoký obsah železa, vápníku a vitamínu C. Neměly by chybět v žádném pokrmu. Zejména v zimě a na začátku jara jsou zelené natě důležitým zdrojem vitamínu C, proto by za našimi okny v tomto ročním období vždy měly stát květináče a misky s tzv. zelenými citrusy severu. Do polévek, bramborových a zeleninových pokrmů přidáváme pažit­ku, nať petržele, řeřichu, vojtěšku alfalfa, mrkvovou a celerovou nať, drobné mladé lístky ředkviček, kedlubny, květáku a červené řepy. Plané byliny Na jaře můžeme pro nedostatek jiných zelených natí můžeme použit mladé lístky kopřiv, sedmikrásky, violky vonné, jitrocele a řebříčku. V přírodě sbíráme plané rostliny jen na biologicky čistých místech. Ni­kdy nesbíráme rostliny k jídlu u silnic, na sídlištích, v městských pe­cích, v blízkosti polí, kde se používají umělá hnojiva a chemické postřiky- Sbíráme jen v čistých zahradách nebo volné neporušené přírodě. Jak pěstujeme natě doma za oknem? V zimě, a pokud nemáme zahrádku i na jaře a v létě, si můžeme doma za oknem vypěstovat řeřichu, vojtěšku alfalfa, pažitku a nať petrze   Pěstování řeřichy seté a vojtěšky alfalfa Na tácek nebo na talířek dáme vrstvu vaty a navlhčíme ji vodou. Na mokrou vatu nasypeme semínka a dbáme na to, aby vata byla stále vlh­ká. Za čtyři až pět dní můžeme řeřichu sestříhávat. Rostlinky vojtěšky rostou déle, a tak jsou vhodné k použití o pár dnů později. Po sestříhání nasypeme na novou vatu nová semínka. Talířek s řeřichou je také hez­kou ozdobou naší kuchyně. Petrželová nať Můžeme ji rovněž celoročně sklízet doma za oknem. Zakoupíme si „petrželák“ - květináč s kulatými otvory po obvodu, do kterých nastr­káme kořen petržele tak, aby širší část z otvoru lehce vyčnívala. Zasype­me hlínou a za týden se nám petrželák zazelená. Jiný způsob: Při čištění kořenové petržele odkrojíme širší okraj koře­ne asi 5 mm až 1 cm od horního okraje a řeznou plochou dáme na talí­řek s vodou, aby skrojek kořene byl ponořen asi dva až tři milimetry ve vodě. Vodu stále pečlivě doléváme. Za pět až šest dnů nám vyraší petr­želová nať, kterou spotřebujeme do polévky. Zbytek kořene vyhodíme, protože by začal zahnívat. Petrželovou nať si můžeme na zimu nasušit. Omyjeme ji, nakrájíme nadrobno, sušíme na plechu a uskladníme ve sklenicích v temnu, aby nať nežloutla. Do polévek ji rozemneme a již nevaříme. V těhotenství se nedoporučuje používat větší množství petržele, nej­výše 1-2 PL na den. Petrželová nať často bývá nazývána nejlepším jídlem na světě. Má vysoký obsah železa a vápníku, proto dbáme na její časté přidávání do pokrmů zejména těhotným, kojícím a dětem. Mimo to obsahuje ještě hořčík, draslík, provitamin A, vitamín C a vitamíny skupiny B, D, K. Pažitka Je velmi praktická zelenina, kterou můžeme mít po celý rok. Má vy­soký obsah vápníku, i když poloviční než stejné množství petrželové natě či řeřichy. Z uvedených natí však obsahuje nejvíce železa. Jitrocel kopinatý Je vytrvalá bylina. Vytváří přízemní růžice dlouze kopinatých listů, z nichž vyrůstá bezlistý stonek s květenstvím na vrcholu. Je to prastará léčivá rostlina. Listy obsahují glykosidy a saponiny, dále slizy, flavonoi- dy, provitamin A, vitamín C, enzymy, kyselinu křemičitou, hořčiny, soli draslíku a vápníku, třísloviny, organické kyseliny. Používáme čerstvé listy do polévek. Několik listů jitrocele (nejlépe s dalšími bylinami) nakrájíme nadrobno, dáme do hotové polévky a necháme 10 minut stát. Kopřiva dvoudomá Používá se jako jarní zelenina v kuchyni. Na jaře sbíráme první vý­honky, později jen nej mladší vrcholky. Nesbíráme kopřivy z přebujelých, tmavě zelených porostů na místech s nadměrným množstvím dusíku v půdě. Kopřivu nikdy nesbíráme ráno a dopoledne, kdy obsahuje vel­ké množství dusičnanů. Listy obsahují mnoho chlorofylu, tříslovin, or­ganické kyseliny, acetylcholin, histamin, celulózu, hojně minerálních látek - zvláště draslík, cín, železo, vitamín C, provitamin A a vitamíny skupiny B. Lístky dobře propereme, můžeme a nemusíme spařit hor­kou vodou, nakrájíme nadrobno a přidáváme do polévek. Výborný je kopřivový špenát. Smetanka lékařská neboli pampeliška Na jaře se na lukách rozsvítí tisíce sluníček pampelišek. Jejich listy obsahují významné množství vitamínu C, vitamíny skupiny B a témer tolik provitaminu A jako mrkev. V kuchyni brzo na jaře využijeme mladé vybělené části listů. Nejsnadněji je získáme vyrýpnutím rašících pampeliškových trsů z ještě neosazených záhonů. Ve zkypřené půdě zůstává část listů v zemi. Ty jsou bílé, křehké a nejsou hořké jako zelené listy. Dobře omyté listy nakrájíme nadrobno a připravujeme z nich výborné saláty. Sedmikráska chudobka Ve středověku patřila mezi univerzální léky, už tehdy se z mladých listů připravoval salát. Obsahuje saponiny, hořčiny, slizy, třísloviny, or­ganické kyseliny, flavonoidy a vitamín C. Působí protizánětlivě, čaj z květů se užívá při zahlenění dýchacích cest. Pro kuchyňskou úpravu jsou nejvhodnější listové růžice s poupátky sebrané brzy z jara. V té době je sedmikráska významným zdrojem vitamínu C. Přidáváme ji do polé­vek, salátů nebo pomazánek. Violka vonná Když se na jaře zazelenají srdčité lístky violky nebo-li fialky, rovněž můžeme dva až tři lístky přidávat dětem do polévek.

Zdroj: Zdraví pro ženu a dítě přírodními prostředky, nakladatelství Alternativa

 

Jako příklad léčivých schopností bylinek uvádíme jednu z nich včetně dávkování při odšťavnění, které zejména u bylin je nutno znát, protože známé je pravidlo:  "v malém množství lék ve velkém jed"!!!

Co obsahuje ptačinec

Ptačinec žabinec (alsinula media) je drobný plevel, který najdeme na zahradách, záhonech i ve volné přírodě. Vyskytuje se ve vlhčích místech.

Málo se ví, že dříve se používal jako zelenina.

Tato bylina je bohatá na slizy, tanin, hořčiny, třísloviny, saponiny, organické kyseliny, kysličník draselný, kysličník křemičitý, vitamíny C, E, karotin a další.

Z žabince sbíráme kvetoucí nať, ale i lístky. Na zimu si ho můžeme zamrazit.

Léčivé účinky žabince

Tato rostlina má silné detoxikační působení a používá se jak vnitřně, tak i zevně při léčbě nejrůznějších kožních chorob (lupénka, ekzémy, mmykózy, kopřivka, akné). Dále je účinným diuretikem neboli močopudným prostředkem. Rovněž zastavuje krvácení, zmírňuje revmatické potíže a výborně rozpouští hleny. Při zevním použití je vynikající jako obklad na zanícenou kůži, kožní neduhy, bolavé klouby a svaly.

Tady je několik tipů:

Čerstvá žabincová šťáva zatočí s rýmou a kašlem

Tento přípravek výborně rozpouští hleny. Šťávu si připravíme tak, že tuto léčivku odšťavníme v odšťavňovači nebo ji rozmixujeme s troškou vody. Užíváme 3× denně 1 čajovou lžičku po dobu sedmi dní.

Koktejl pro posílení krvetvorby

Potřebujeme: 2 lžíce ptačince, 2 lžíce kopřivových špiček a lístků, 3 dl vody
Postup: Všechny uvedené přísady smícháme a následně rozmixujeme. Hotový nápoj podáváme ve vysokých sklenicích, popíjíme ho 1× denně po dobu čtrnácti dní.

 

Koupele a obklady z ptačince

Celkové nebo jen místní koupele z této byliny jsou výborným podpůrným prostředkem při léčbě atopických ekzémů, lupénky, akné.

Při ekzémech, lupénce nebo bolavých kloubech jsou velmi účinné ptačincové obklady.

Jak je připravit?

 

Koupel z ptačince

Potřebujeme: 5 hrstí ptačince, 3 litry vroucí vody
Postup: Léčivku přelijeme vroucí vodou a vše necháme 3 hodiny louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme k vodě do vany. Koupel by měla trvat 15 minut. Po té se už neoplachujeme. Koupel doporučuji provádět denně po dobu 15 dní.

Obklady z ptačince

Čerstvý žabinec rozsekáme paličkou na maso a vzniklou směs nasypeme na utěrku, přiložíme na postižené místo, zavážeme a necháme 1 hodinu působit.

Žabincová kosmetika

Stejně jako řada bylin nejen z tohoto seriálu o divokém koření, ptačinec žabinec se skvěle hodí pro výrobu domácí kosmetiky. Vyzkoušejte:

Regenerující pleťová maska

Potřebujeme: 1 lžíci žabince, 2 lžíce zakysané smetany
Postup: Léčivku rozmixujeme se smetanou, vzniklou směs naneseme na obličej i dekolt a vše necháme 20 minut účinkovat. Poté dobře opláchneme.

Vyhlazující pleťové tonikum z ptačince

Potřebujeme: 1 lžíci ptačince, 1 dl 60% lihu
Postup: Léčivku přelijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme. Takto získáme koncentrát, který musíme následovně naředit. Na 2 dl destilované vody dáváme 1 lžičku základní tinktury.

Ptačinec v kuchyni

Ptačinec můžeme přidávat do salátů (skvěle nahradí listový salát), pomazánek, polévek, zeleninových směsí i k masu.

 

Mýty a fakta - Zelené potraviny

Zde uvádíme kritický článek k zeleným potravinám z pohledu autorky z prostředí lékárenství...viz níže. Admin 

FYTOTERAPIE zelené potraviny                         

Margit Slimáková Privátní praxe, Praha

Zelené potraviny jsou řasy, bakterie a trávy s vysokým obsahem mikroživin a bílkovin. Ve sdělovacích prostředcích a propagačních materiálech jsou označovány jako superpotraviny a mají být prevencí i terapií mnoha zdravotních potíží včetně těch nejzávažnějších. Pojem zelené potraviny a superpotraviny není jednoznačně odborně vymezen. Studií, které sledují nejrůznější dílčí efekty působení zelených potravin, je dostatek. Většinou se však jedná o laboratorní práce bez potvrzení účinků v rozsáhlých klinických humánních studiích. O to více zpráv o zázračném působení zelených potravin koluje v populárních médiích a na sítích. Obsah živin v relaci k množství zelených potravin, které je reálné konzumovat, není až tak výjimečný. I přes vysoký obsah mnoha živin je proto konečný efekt užívání doplňků zelených potravin pochybný, a to zejména ve vztahu k jejich poměrně vysoké ceně. Je navíc možné zajistit mnohé z živin běžnějšími a chuťově přijatelnějšími potravinami, které jsou cenově dostupnější. Klíčová slova: chlorella, mladý ječmen, spirulina, superpotraviny, zelené potraviny.

Green foods – myths and facts Green foods include algae, bacteria, and grass with a high content of micronutrients and proteins. In the media and promotional messages, green foods are classified as superfoods and recommended for the prevention and treatment of numerous health problems, including the most serious ones. However, the term green foods or superfoods is not clearly defined in the literature. There is a sufficient number of studies which examine various partial effects of green foods. Yet, they are predominantly laboratory experiments the conclusions of which have not been properly validated in extensive clinical studies on human subjects. This undesirable situation is then reflected in popular media and on social networks which are flooded with news about the miraculous effects of these foods. The nutrient content in relation to the amount of green foods that can be routinely consumed is, however, not so special. As a result, despite high levels of many nutrients, the ultimate effect of taking green foods in the form of dietary supplements is dubious, especially in view of their relatively high cost and in view of other common, affordable, and tastier sources of the same nutrients. Key words: chlorella, young barley, spirulina, superfoods, green foods.

Představení zelených potravin

Jednoznačná definice zelených potravin neexistuje. Běžně se k nim řadí chlorella, mladý ječmen a spirulina. Lze však najít zdroje, které přidávají vojtěšku a mladou pšenici. Podle některých propagátorů patří k zeleným potravinám v podstatě jakákoliv zelená zelenina od chřestu po saláty. V textu je představeno pět základních zástupců, na kterých se zdroje nejběžněji shodují.

Chlorella

Chlorella vulgaris je jednobuněčná sladkovodní řasa o velikosti 2 až 10 μm, která je někdy také nazývána Chlorella pyrenoidosa neboli říční řasa. V usu šeném stavu obsahuje asi 45 % bílkovin, 20 % tuků, 20 % sacharidů, 5 % vlákniny a 10 % minerálních látek a vitaminů. Je nejbohatším zdrojem chlorofylu a tzv. růstového faktoru (chlorella growth factor). Chlorella se dnes zpravidla pěstuje pro zpracování do tablet, prášku nebo extraktů nabízených jako doplňky výživy. Sušené přípravky z chlorelly však mohou mít podle některých testů velmi rozdílné složení na základě způsobu pěstování, sběru a zpracování chlorelly, jako třeba obsah bílkovin v rozmezí 7 % až 88 % anebo tuků od 7 % do 75 % (1). Chlorella byla nejdříve doporučována jako levný zdroj bílkovin pro lidskou výživu. V prů běhu let její propagátoři přidávali tvrzení o její zdravotní prospěšnosti při redukci hmotnosti, v prevenci nádorových onemocnění anebo pro podporu imunitního systému. Některé starší laboratorní studie naznačovaly prospěšnost chlorelly třeba v mírnění následků chemoterapie nebo ve zpomalení růstu některých nádorových buněk u myší, ale dodnes neexistuje potvrzení protinádorové prevence anebo terapie pomocí chlorelly v humánní medicíně. Dokonce i přední americký propagátor přírodních terapií Andrew Weil, M.D., má k užívání chlorelly velmi střízlivý přístup. Podle něj konzumace přípravků z chlorelly pravděpodobně nikomu neublíží (pokud na ni není alergický), ale nemáme studie, které by popisovaly její dlouhodobý efekt. Nemáme přesvědčivou evidenci, že by jakkoliv prospívala. K nežádoucím účinkům Weil řadí průjem, nauzeu, nazelenalé zbarvení stolice a břišní křeče. Užívání doplňků z chlorelly může podle něj také vést k senzitivitě na slunce (2).

Mladý ječmen

Mladý ječmen, který se nabízí také pod názvem zelený ječmen, roste ze stejného semínka jako ječmen určený na tvorbu piva, melty či ječmenného pečiva. Mladý ječmen se jen sklízí předčasně, a to při výšce 20–25 cm, protože v této fázi má nejvíce živin. Lístky ječmene se sklidí, omyjí a vylisují. Vylisovaný kapalný extrakt se suší při teplotě 31 °C za vzniku prášku, který se prodává jako doplněk nebo se používá k výrobě nejrůznějších nápojů. Původně pochází z Nového Zélandu. Dnes se pěstuje po celém světě.

Mladá pšenice

Pod označením mladá pšenice jsou k dostání zelené výhonky pšenice seté anebo se takto označují práškové extrakty z rostlinky. I pro doplňky z mladé pšenice je naprosto typické, že jsou doporučovány v terapii všemožných potíží, přestože objektivnost není nikterak doložena.

Spirulina

Spirulina je komerční název sinice (kmen gramnegativních bakterií) rodu Arthrospira. Laicky je často označovaná jako modrozelená mikrořasa. Roste přirozeně v oceánech a slaných jezerech v subtropických klimatech. Sušená spirulina obsahuje asi 60 % bílkovin, včetně všech esenciálních aminokyselin. Ve srovnání s obsahem aminokyselin živočišných potravin má nižší obsah methioninu, cysteinu a lysinu. Ve srovnání s rostlinnými zdroji, například luštěninami, je po aminokyselinové stránce kvalitnější potravinou. Obsahuje přibližně 7 % tuků, mezi kterými vyniká kyselina gama-linolenová (GLA). Obsahuje ve velké míře vitaminy a karoteny. Především v nezápadních civilizacích byly sinice dříve nedílnou součástí jídelníčku, v některých zemích jsou stále běžně konzumovány. Dnes se spirulina pěstuje v mnoha zemích na výrobu vitaminových tablet, vloček a prášku. Je také používána jako doplněk krmiva v chovu ryb a drůbeže. Od roku 1974 je spirulina hodno cena Světovou zdravotnickou organizací (WHO) jako zajímavá potravina s vysokým obsahem bílkovin a železa, je doporučována i dětem bez jakéhokoliv rizika (3).

Vojtěška

Vojtěška je fialově až modrofialově kvetoucí rostlina, jež patří do čeledi bobovité (Fabaceae). Latinské jméno je Medicago sativa, slovensky je označovaná jako lucerna a celosvětově se můžeme setkat i s názvem alfalfa. Nejběžněji se pěstuje jako krmivo (pícnina) pro dobytek. V léčitelství se užívají její květy, mladé listy i naklíčené semeno. Na webech propagátorů léčitelství můžeme u vojtěšky běžně najít celou řadu tvrzení o jejím příznivém zdravotním působení – od vágních neprokazatelných účinků, jako je detoxikace organizmu, až po tvrzení o alkalizaci, pomoci v terapii a prevenci dny, vředových chorob anebo onemocnění hypofýzy (4).

Zázraky téměř na vše

Pro doplňky ze zelených potravin je naprosto typické, že jsou doporučovány na terapii všemožných potíží. Charakteristické také je, že v propagačních testech často chybí důvěryhodné zdroje, které by uvedené účinky potvrzovaly. Zde uvádím příklady běžných tvrzení, která můžeme najít na stránkách prodejců přípravků z mladé pšenice. „„ „mladá pšenice čistí trávicí trakt a detoxikuje organismus, podporuje střevní peristaltiku a působí proti zácpě, pomáhá při hubnutí, pomáhá proti celulitidě, účinně neutralizuje metabolické překyselení organizmu, zvyšuje hladinu hemoglobinu, snižuje krevní tlak i hladinu cholesterolu a cukru v krvi, zásobuje důležitými látkami játra a ledviny, urychluje léčbu rýmy a nemoci dýchacího ústrojí, urychluje hojivé procesy, blahodárně působí na nervový systém, působí proti chronické únavě, potlačuje problémy spojené s menopauzou.“ Vedle vágně definovaného zdravotního působení bývají uvedeny i jednoznačné nepravdy, jako třeba tvrzení, že „mladá pšenice má výrazně vyšší obsah vitaminu B12 než mladý ječmen. Proto je vhodná zejména pro vegetariány.“ Ve skutečnosti dnes není žádná rostlinná potravina považována za spolehlivý zdroj vitaminu B12 a veganům je jednoznačně doporučována jeho suplementace, případně konzumace potravin fortifikovaných vitaminem B12 (5).

Nejběžnější zavádějící, nebo dokonce klamavá tvrzení

Vitamin B12 Tvrzení: Spirulinové doplňky jsou zdrojem vitaminu B12. Fakta: Americká dietetická organizace a Kanadští dietologové (The American Dietetic Association and Dietitians of Canada) ve svém publikovaném stanovisku k vegetariánské stravě jednoznačně uvádí, že spirulina nemůže být považována za spolehlivý zdroj aktivního vitaminu B12. Postoj je ve shodě s obdobnými doporučeními lékařské literatury. Většina jedlých modrozelených řas používaných pro přípravu potravinových doplňků obsahuje převážně pseudovitamin B12, který je v lidském organizmu inaktivní (6, 7).

Tryptofan a aminokyseliny obecně

Tvrzení: Chlorella je bohatým zdrojem bílkovin a obsahuje aminokyselinu tryptofan.

Fakta: Aminokyselinu tryptofan běžně obsahují všechny potraviny, které obsahují bílkoviny, například maso, mléko, obilniny, luštěniny, ořechy.

Cena zelených potravin se v Česku zpravidla pohybuje mezi 100 až 500 Kč na 100 g prášku nebo tablet. Jedna tableta má běžně 200 mg, doporučuje se konzumace 15 tablet denně. Při uvedeném dávkování uživatel celkově zkonzumuje tři gramy zelené potraviny denně, můžeme najít také doporučení denní konzumace pouze půl gramu. Je jasné, že uvedené množství nemůže zajistit smysluplný příjem aminokyselin. Zatímco typická denní doporučená dávka chlorelly (3 g) obsahuje asi 35 mg tryptofanu, stejné množství tryptofanu obsahuje jedna polévková lžíce (asi 9 g) nepraženého dýňového semínka, které stojí asi pětinu ceny chlorelly.

Terapie rakoviny

Tvrzení: Chlorella má celou řadu příznivých zdravotních účinků, včetně schopnosti léčit rakovinu.

Fakta: Podle American Cancer Society nepotvrzují dostupné lékařské studie účinnost chlorelly v prevenci ani terapii rakoviny nebo dalších humánních onemocnění. 

Antioxidační schopnosti

Tvrzení: Chlorella obsahuje jedinečný antioxidant 2“-O-GIV (2“-O-glykozylizovitexin), který má silnější antioxidační aktivitu než alfa tokoferol (vitamin E).

Fakta: V přírodě je celá řada látek se silnějším antioxidačním působením než alfa tokoferol. Mezi silně působící antioxidační látky patří třeba kurkumin obsažený v kurkumě, gingeroly ze zázvoru, pinen v nati petržele anebo polyfenoly v lesních borůvkách a černém rybízu, které mohou mít až 200× vyšší antioxidační schopnosti, i když to samozřejmě neznamená, že mohou plně nahradit vitamin E.

Minerální látky – hořčík

Tvrzení: Zelené potraviny obsahují velmi vysoké množství minerálních látek a doplní tělu všechny minerály, které každý den potřebuje.

Fakta: Mnohé zelené potraviny jsou skutečně bohaté na minerální látky. Když přepočteme obsah minerálních látek na dávku zelených potravin, kterou je reálně možné zkonzumovat, zjistíme, že množství minerálních látek v zelených potravinách je pouze relativně vysoké.

Například doporučená denní dávka (DDD) hořčíku je asi 450 mg. 100 g mladé pšenice obsahuje 137 mg hořčíku, 100 g zeleného ječmene dokonce 396 mg. Ale i při relativně vysokém příjmu 20 g mladé pšenice anebo mladého ječmene se u mladé pšenice dostaneme na 27 g hořčíku, což je přibližně 9 % DDD; u mladého ječmene na 79 mg, což odpovídá 18 % DDD.

Uvedená množství jsou jistě smysluplným přínosem pro jídelníček mnoha konzumentů, ale sama o sobě nedostačují, aby mohly být zelené potraviny považovány za zdroje minerálních dávek zajišťujících celodenní potřeby organizmu. Pro srovnání uvádím, že 100 g mandlového másla obsahuje přes 300 mg hořčíku, tj. 76 % DDD (100 g másla z dýňových semínek dokonce 535 mg hořčíku, tj. 134 % DDD), 100 g hořké čokolády obsahuje asi 228 mg, tj. asi 57 % DDD hořčíku, jeden středně velký banán obsahuje asi 32 mg hořčíku. K zajištění jisté celodenní dávky hořčíku proto stačí dát si na svačinu jednohubky připravené z koleček jednoho banánu, která potřeme ořechovým nebo semínkovým máslem a jemně posypeme nastrouhanou hořkou čokoládou.

Další minerální látky

Tvrzení: Chlorella obsahuje více vápníku než mléko, více bílkovin než maso a více železa než špenát.

Fakta: Všechny uvedené potraviny jsou dokonce i v bio kvalitě mnohem levnější než chlorella, na rozdíl od typické třígramové denní porce zelených potravin jsou běžně konzumovatelné i ve stogramových porcích.

Vitaminy

Tvrzení: Chlorella obsahuje 17× více vitaminu C než pomeranč a více beta-karotenoidů než mrkve. Fakta: 100 g sušené řasy skutečně obsahuje více kyseliny askorbové než pomeranč, ale 100 g chlorelly v podstatě není možné sníst, zatímco jeden pomeranč běžně konzumujeme. Jedna denní dávka chlorelly (3 g) obsahuje 2,5 mg beta-karotenoidů, což je množství, které najdeme ve 44 g mrkve, jež je celoročně běžně dostupná, levná a dokonce vhodná k vlastnímu vypěstování na zahrádce.

Přirozenost

Tvrzení: Zelené potraviny jsou kompletně přirozenou potravinou.

Fakta: Přirozenými potravinami jsou i všechny základní potraviny od masa až po ořechy. Otázkou je, jak přirozené je zajišťovat si zdraví polykáním tablet z rostlin, které vyrostly na druhém konci světa.

Využitelnost

Tvrzení: Zelené potraviny jsou pro organizmus snadno využitelné.

Fakta: Snadno využitelný je i běžný cukr z cukřenek, přesto jej nedoporučuji.

Studií je mnoho a jejich výsledky jsou nadějné, ale střízlivé Zde je výběr několika zajímavých studií, které potvrzují nejrůznější příznivé zdravotní působení zelených potravin. Doposud nejvíce klinicky sledovanou zelenou potravinou je chlorella. Nejčastěji se jedná o časově i množstevně omezené laboratorní práce, jejichž reálný efekt bude třeba potvrdit dalšími klinickými pracemi. Obdobně je tomu i u dalších zelených potravin. Třeba u spiruliny solidnější akademické zdroje uvádějí, že spirulina může podporovat imunitní systém, chránit před alergickou reak Obr. 1. Spirulina Obr. 2. Mladý ječmen Obr. 3. Mladá pšenice Obr. 5. Vojtěška Obr. 4. Chlorela www.praktickelekarenstvi.cz / Prakt. lékáren. 2016; 12(2): 66–70 / PRAKTICKÉ LÉKÁRENSTVÍ 69 FYTOTERAPIE zelené potraviny – mýty a fakta cí a mít antivirové a protinádorové působení. Zároveň, že v současnosti neexistují studie, které by potvrzovaly kterýkoliv z uvedených příznivých zdravotních efektů u lidí. A že je potřeba dalšího výzkumu (8).

Vylučování metylrtuti

Studie publikovaná v Journal of Toxicological Sciences sledovala detoxikační schopnosti chlorelly, konkrétně její schopnost podpořit vylučování metylrtuti z myšího organizmu močí a stolicí. Myši krmené chlorellou prokazovaly přibližně dvojnásobné množství vylučované rtuti ve srovnání s kontrolní skupinou myší, které chlorellu nedostávaly. Metylrtuť je neurotoxická a je běžně rozšířeným kontaminantem masa mořských ryb. Její přítomnost v rybách vedla v USA k doporučení omezovat jejich konzumaci u těhotných žen, přípravek podporující její vylučování z organizmu by byl určitě žádoucí. Autoři studie uvádějí: „Naše výsledky naznačují, že konzumace chlorelly může podpořit vylučování rtuti močí a stolicí. Účinnost chlorelly na tkáňovou akumulaci rtuti však potřebuje být stanovena dlouhodobou studií“ (9).

Chemoprotektivní působení

Studie z Malajsie publikovaná v Journal of Zheijang University SCIENCE B – Biomedicine & Biotechnology sledovala antioxidační a antikarcinogenní působení chlorelly. Studie prokázala chemopreventivní působení chlorelly u potkanů s indukovaným karcinomem jater (10).

Podpůrná terapie inzulinové rezistence

Studie publikovaná ve Phytotherapy Research sledovala, jak chlorella ovlivňuje inzulinovou rezistenci u potkanů na dietě s vysokým obsahem fruktózy. Výsledky práce naznačují, že orální podávání chlorelly má schopnost zlepšit citlivost na inzulin a chlorella může být použita jako adjuvantní terapie u pacientů s inzulinovou rezistencí (11).

Protizánětlivé působení

Studie publikovaná v International Journal of Immunopathology and Pharmacology sledovala protizánětlivé působení chlorelly. Studie zjistila, že peptid, známý jako Chlorella-11, blokuje indukovanou aktivaci makrofágů a omezuje teplem vyvolané zánětlivé poranění u testovaných potkanů (12).

Antihypertenzní účinek

Humánní studie publikovaná v Clinical and Experimental Hypertension sledovala 12 týdnů antihypertenzní účinek chlorelly s vysokým obsahem gama-aminomáselné kyseliny (GABA) u účastníků s hypertenzí a účastníků s hraniční hypertenzí ve srovnání s uživateli placeba v kontrolované dvojitě zaslepené studii. Výsledky práce naznačují, že užívání doplňků chlorelly s vysokým obsahem GABA významně snižuje vysoký krevní tlak a hraniční hypertenzi a je prospěšným suplementem pro prevenci vývoje hypertenze (13).

Hypolipidemické působení spiruliny

Data z preklinických studií na nejrůznějších zvířecích modelech konzistentně potvrzují hypolipidemické působení spiruliny. Suplementace spiruliny v humánním klinickém testování zpravidla potvrzuje hypolipidemické schopnosti z preklinických testů, i když dostupné humánní studie jsou omezeny v počtu účastníků anebo dosahují jen nižší kvality (14).

Podpora terapie neurodegenerativních onemocnění

Konzumace borůvek, špenátu anebo spiruliny u potkanů omezovala ischemické poškození mozku (15). Strava obohacená spirulinou vykazovala neuroprotektivní působení u potkanů s modelem Parkinsonovy nemoci (16).

Nemoci očí

Spirulina obsahuje vysokou koncentraci zeaxantinu. Předpokládá se proto, že může napomoci v prevenci nemocí očí (např. katarakt) a věkem podmíněné makulární degenerace (17).

Chemoprotektivní působení

Studie prokázala protektivní působení spiruliny po cyklofosfamidem navozeném genetickém poškození u myší (18).

Omezení poškození svalové tkáně po cvičení

Studie sledující netrénované jedince naznačuje, že preventivní suplementace spirulinou omezuje poškození kosterního svalstva a pravděpodobně i odsouvá nástup vyčerpání při cvičení (19).

Antidepresivní působení mladého ječmene

Studie naznačila antidepresivní působení mladého ječmene při jeho podávání myším v rámci nuceného plaveckého testování (20).

Zelené potraviny pohledem komplementární medicíny

Podle tradiční čínské medicíny jsou vodní řasy (chlorella a spirulina) ochlazující vlhké potraviny. Pro tyto vlastnosti jsou nevhodné pro chladné vlhké konstituční typy, jako třeba ženy s nadváhou a otoky, které potřebují zahřát, tzv. vysušit a odvodnit. Vhodné pro konzumaci u těchto konstitučních typů mohou být přípravky kombinující ochlazující a ohřívající potraviny, jako je třeba kakao anebo některá koření, například skořice či zázvor (21). Jednoznačně upozorňuji, že zmíněná konstituční typologie a charakteristiky jako vlhká a chladná potravina anebo vysušení nejsou moderní medicínou definovány ani respektovány. Terapie podle konstitučních typů ani není dostatečně klinicky potvrzena a její účinnost je založena zpravidla na empirických zkušenostech terapeutů tradiční čínské medicíny. Informaci uvádím pouze pro doplnění tématu, pro případ, že by se zdravotníci setkali s klienty, kteří se zabývají tradiční čínskou medicínou.

Zdravotní rizika „„

Chlorella může pro svůj obsah vitaminu K u pacientů užívajících antikoagulancium warfarin zvýšit krevní srážlivost a nebezpečně snížit účinek léku (1). „„

Spirulina může být podobně jako i jiné modrozelené řasy kontaminována toxickými microcystiny a těžkými kovy z vody, ve které roste. „„

Spirulina obsahuje aminokyselinu fenylalanin, a proto není vhodná při fenylketonurii (8).

Doporučení Superpotraviny mají představovat potraviny s mimořádně vysokým obsahem zdraví prospěšných živin. Aktuálně je jejich propagace a konzumace základem mnoha moderních populárních výživových doporučení a zelené potraviny jednou ze základních skupin superpotravin. Jsou zdroje, které mezi superpotraviny řadí i běžné potraviny, jako jsou třeba tučné ryby, vejce, bobulovité ovoce, semínka a ořechy. Typicky se však k superpotravinám řadí méně obvyklé potraviny, jako jsou plody kustovnice čínské nebo diskutované zelené potraviny. Některé superpotraviny lze přijímat přímou konzumací, jiné se konzumují především v koncentrovaných extraktech z nich anebo doplňcích (nejčastěji práškovité směsi pro přídavek do nápojů a jídel), jež obsahují jeden extrakt nebo směs extraktů několika superpotravin. Výhodou superpotravin před běžnou stravou je koncentrovanější obsah mikroživin. Výhodou superpotravin před individuálními doplňky je komplexní obsah přirozené kombinace mikroživin a nepřítomnost jakýchkoliv aditiv. Zelené potraviny, prezentované zejména v podobě modrozelených řas, jsou pro mnohé obyvatele výborným doplněním jejich běžné stravy, podobně jako mořské řasy v jídelníčku mnoha Asiatů nebo bylinky a plané rostliny v našem jídelníčku. Všechny uvedené mikroorganizmy a rostliny obsahují vysoká množství mnoha mikroživin, jako jsou některé vitaminy, minerální látky a stopové prvky. Jejich pravidelná konzumace v rámci běžných jídel prospěje každému z nás. S ohledem na dnes realizované studie však není možné zelené potraviny doporučovat jako doplňky, které zabrání vzniku závažných zdravotních potíží nebo je vyřeší, jak je mnoha propagátory (zpravidla výrobci a prodejci) slibováno. Doplňky s obsahem zelených potravin zvyšují výživovou hodnotu kvalitního jídelníčku. Pro jednoznačnou terapeutickou preskripci chybí klinické práce potvrzující její účinnost, a to zejména v případném srovnání se suplementací u nás běžně dostupnými zdraví prospěšnými potravinami a bylinkami. Zásadní chybou při vyhodnocování přínosu zelených potravin pro organizmus je opomenutí souvislostí jejich konzumace. Zatímco získat denní dávku hořčíku z banánu s ořechovým máslem anebo denní dávku beta-karotenoidů v podobě mrkve je reálné, zajistit totéž konzumací zelených potravin už zpravidla ne.

LITERATURA 1. Chlorella [online]. 2005-2015 [cit. 2015-10-15]. Dostupný na WWW: http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-907-chlorella.aspx?activeingredientid=907 & activeingredientname=chlorella. 2. Weil A. Is Chlorella Good for Health? [online]. 2015 [cit. 201510-15]. Dostupný na WWW: http://www.drweil.com/drw/u/ QAA401118/Is-Chlorella-Good-for-Health.html. 3. Gantar M, Svirčev Z. MICROALGAE AND CYANOBACTERIA: FOOD FOR THOUGHT. Journal of Phycology [online]. 2008, 44(2): 260-268 [cit. 2015-10-05]. DOI: 10.1111/j. 1529-8817.2008.00469.x. ISSN 00223646. Dostupný na WWW: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.15298817.2008.00469.x/abstract;jsessionid=F3A54155671433A2DD66A92F721083D0.f01t03. 4. Alfalfa BIO – Vojtěška Nástroje zdraví. [online]. 2015 [cit. 2015-10-05]. Dostupný na WWW: http://cestaprirody.cz/ www/product/alfalfa_vojteska_nastroje/. 5. Mladá pšenice BIO. [online]. 2015 [cit. 2015-10-05]. Dostupný na WWW: http://www.zdravejsi-zivot.cz/mlada-psenice-bio/ 6. Watanabe F. Vitamin B12 Sources and Bioavailability. Experimental Biology and Medicine [online]. 2007; 232(10): 1266-1274 [cit. 2015-10-10]. DOI: 10.3181/0703-MR-67. ISSN 1535-3702. Dostupný na WWW: http://ebm.sagepub.com/ content/232/10/1266. 7. Position of the American Dietetic Association and Dietitians of Canada: Vegetarian diets. Journal of the American Dietetic Association [online]. 2003; 103(6): 748–765 [cit. 2015-110-20]. DOI: 10.1053/jada.2003.50142. ISSN 00028223. Dostupný na WWW: http://www.andjrnl.org/article/S00028223(03)00294-3/abstract. 8. Spirulina. [online]. 2015 [cit. 2015-10-15]. Dostupný na WWW: https://umm.edu/health/medical/altmed/supplement/spirulina. 9. Uchikawa T, et al. The influence of Parachlorella beyerinckii CK-5 on the absorption and excretion of methylmercury (MeHg) in mice. J Toxicol Sci. [online]. 2010; 35(1): 101–105 [cit. 2015-10-10]. Dostupný na WWW: http://www.ncbi.nlm.nih. gov/pubmed/20118630. 10. Sulaiman S, Das S, et al. Chlorella vulgaris triggers apoptosis in hepatocarcinogenesis-induced rats. J Zhejiang Univ sci B. [online]. 2009, 10(1): 14-21 [cit. 2015-10-10]. Dostupný na WWW: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2613958/. 11. Chiu YJ, et al. Improvement of insulin resistance by Chlorella in fructose-rich chow-fed rats. Phytother Res. [online]. 2011, 25(9): 1306-12 [cit. 2015-10-10]. Dostupný na WWW: 12. Cherng JY, et al. Beneficial effects of Chlorella-11 peptide on blocking LPS-induced macrophage activation and alleviating thermal injury-induced inflammation in rats. Int J Immunopathol Pharmacol. [online]. 2010; 23(3): 811–820 [cit. 2015-10-10]. Dostupný na WWW: https://www.ncbi.nlm.nih. gov/pubmed/20943052. 13. Shimada M, et al. Anti-hypertensive effect of gamma-aminobutyric acid (GABA)-rich Chlorella on high-normal blood pressure and borderline hypertension in placebo-controlled double blind study.Clin Exp hypertens [online]. 2009; 31(4): 342–354 [cit. 2015-10-10]. Dostupný na WWW: http:// www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19811362. 14. Deng R, Chow T. Hypolipidemic, Antioxidant, and Antiinflammatory Activities of Microalgae Spirulina. Cardiovascular Therapeutics [online]. 2010, 28(4): e33-e45 [cit. 201511-02]. DOI: 10.1111/j.1755-5922.2010.00200.x. ISSN 17555914. Dostupný na WWW: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20633020. 15. Wang Y, Chang CF, Chou J, et al. Dietary supplementation with blueberries, spinach, or spirulina reduces ischemic brain damage. Exp Neurol. [online]. 2005; 193(1): 75–84 [cit. 2015-11-15]. Dostupné na WWW: http://www.ncbi.nlm.nih. gov/pubmed/15817266. 16. Pabon MM, Jernberg JM, Morganti J, et al. A spirulina-enhanced diet provides neuroprotection in an a-synuclein model of Parkinson’s disease. PLoS One [online]. 2012; 7(9): e45256 [cit. 2015-11-02]. Dostupný na WWW: http://www. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3445455/. 17. Bolan YU, et al. Spirulina is an effective dietary source of zeaxanthin to humans.British Journal of Nutrition [online]. 2012; 108(04): 611–619 [cit. 2015-11-10]. DOI: 10.1017/ S0007114511005885. ISSN 0007-1145. Dostupné na WWW: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22313576. 18. Chamorro-Cevallos G, et al. Chemoprotective effect of Spirulina (Arthrospira) against cyclophosphamide-induced mutagenicity in mice. Food Chem toxicol [online]. 2008; 46(2): 567–574. Dostupné na WWW: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/ pubmed/17928122, 19. Lu HK, et al. Preventive effects of Spirulina platensis on skeletal muscle damage under exercise-induced oxidative stress. Eur J Appl Physiol [online]. 2006; 98(2): 220–226 [cit. 2015-11-15]. Dostupné na WWW: http://www.ncbi.nlm.nih. gov/pubmed/16944194. 20. Yamaura K, et al. Antidepressant-like effects of young green barley leaf (Hordeum vulgare L.) in the mouse forced swimming test. Pharmacognosy Research [online]. 2012; 4(1): 22–26 [cit. 2015-11-15]. DOI: 10.4103/0974-8490.91030. ISSN 0974-8490. Dostupné na WWW: https://ncbi.nlm.nih.gov/ pmc/articles/PMC3250035/?report=printable. 21. James K. The therapeutic properties of Edible Algae for the promotion of health and support of disease: A combined Western and Eastern perspective [online]. [cit. 2016-0702]. Dostupné na WWW: http://www.drkatejames.com/documents/TheTherapeuticProperties.pdf.

Solen_lek-201602-0007.pdf - celý článek i s obrázky

KORESPONDENČNÍ ADRESA AUTORA: PharmDr. Margit Slimáková, margit@margit.cz Privátní praxe Meinlinova 18, 190 16 Praha 9 Cit. zkr: Prakt. lékáren. 2016; 12(2): 66–70 Článek přijat redakcí: 29. 11. 2015 Článek přijat k publikaci: 8. 2. 2016 www.praktickelekarenstvi.cz / Prakt. lékáren. 2016; 12(2): 66–70 / PRAKTICKÉ LÉKÁRENSTVÍ 67 FYTOTERAPIE zelené potraviny – mýty a fakta

 

70 PRAKTICKÉ LÉKÁRENSTVÍ / Prakt. lékáren. 2016; 12(2): 66–70 /                                                                                                www.praktickelekarenstvi.cz

Velká cholesterolová lež
MUDr. Dwight Lundell  |  16. 06. 2010  |  Omyly v medicíně   |  
Jako kardiochirurg jsem vykonal více než 5000 operací srdce, a dnes přišel den, abych napravil svůj omyl lékařskými a vědeckými fakty.

My lékaři jsme se mýlili

Zdroj: http://www.totalhealthbreakthroughs.com/2009/02/heart-surgeon-admits-huge-mistake/ 

Velká cholesterolová lež – MUDr. Dwight Lundell, statiny a omega-3

 

My lékaři se vším naším vzděláním, znalostmi a autoritou si často vybudujeme dost velké ego, které nám pak ztěžuje přiznat, že jsme se mýlili. Takže tady to je. Otevřeně přiznávám, že jsem se mýlil. Jako kardiochirurg s pětadvaceti lety praxe jsem vykonal více než 5000 operací srdce, a dnes přišel den, abych napravil svůj omyl lékařskými a vědeckými fakty. „Mnoho let jsem praktikoval s dalšími prominentními chirurgy, označovanými za „tvůrce veřejného mínění“.

Bombardováni vědeckou literaturou, neustále na seminářích, jsme my, coby tvůrci veřejného mínění, trvali na tom, že onemocnění srdce je prostě důsledkem zvýšené hladiny cholesterolu v krvi.“

My lékaři jsme se mýlili

Jedinou přijatelnou léčbou bylo předepisování léků na snižování krevního cholesterolu a diety s velmi nízkým obsahem tuků. Pochopitelně jsme trvali na tom, že taková dieta sníží hladinu cholesterolu a výskyt onemocnění srdce. Odchýlit se od těchto doporučení bylo považováno za kacířství a mohlo vést až k žalobě.

Nefunguje to!

Tato doporučení již nejsou vědecky ani morálně obhajitelná. Už před lety bylo zjištěno, že skutečným důvodem onemocnění srdce jsou záněty stěn tepen, a toto zjištění vede pomalu ke změně způsobů, jakým budou onemocnění srdce a další chronické nemoci léčeny.

Dlouhodobě praktikovaná zavedená dietetická doporučení vyvolala epidemii obezity a cukrovky, jejichž následky úmrtností, lidským utrpením a ekonomickými dopady porážejí veškeré morové epidemie v historii.

Ačkoliv 25% lidí bere drahé statiny, a i když jsme snížili množství tuku v potravě, zemře tento rok na onemocnění srdce více Američanů, než kdykoliv dříve.

Statistiky American Heart Association ukazují, že 75 miliónů Američanů trpí onemocněním srdce, 20 miliónů má cukrovku a 57 miliónů je jí ohroženo. Tyto nemoci postihují stále větší počet stále mladších lidí.

Jednoduše řečeno, bez zánětů v těle není možné, aby se cholesterol usazoval na stěnách tepen a způsoboval onemocnění srdce a mrtvice. Bez zánětů by se pohyboval volně tělem, jak to příroda zamýšlela. Jsou to záněty, kvůli nimž se cholesterol usazuje.

Zánět není nic komplikovaného – je to jednoduše přirozená obrana těla před nepřáteli, jako jsou bakterie, toxiny nebo viry. Zánět je ve své funkci ochrany těla před těmito bakteriálními a virovými vetřelci dokonalý. Pokud ovšem tělo neustále vystavujeme zraněním toxiny nebo potravou, k jejímuž příjmu není uzpůsobeno, dojde k něčemu, čemu se říká chronický zánět. Chronický zánět je přesně tak škodlivý, jako je akutní zánět prospěšný.

Který rozumný člověk by se vědomě vystavoval potravinám a jiným látkám, o nichž ví, že mu poškozují tělo? Dobře, možná kuřáci, ale ti se k tomu alespoň rozhodují dobrovolně.

My ostatní jsme se jednoduše drželi doporučené stravy, obsahující nízké množství tuků a vysoké množství polynenasycených olejů a sacharidů, aniž bychom tušili, že si tím permanentně poškozujeme tepny. Toto opakované poškozování vede ke vzniku chronických zánětů směřujících k onemocnění srdce, mrtvicím, cukrovce a obezitě. Ještě jednou to zopakuji. Nízkotučná dieta, kterou nám po léta doporučovala zdravotní věda, způsobuje poranění a záněty tepen.

Co je největším viníkem chronických zánětů? Odpověď je jednoduchá: je to přebytek jednoduchých vysoce zpracovaných sacharidů (cukr, mouka a všechny produkty, které jsou z nich vyrobeny) a nadměrná konzumace rostlinných olejů omega-6, jako jsou sójový, kukuřičný a slunečnicový, které se nachází v mnoha zpracovaných potravinách.

Představte si na chvíli, že si drsným kartáčem opakovaně přejíždíte přes kůži, dokud nezčervená a takřka nezačne krvácet. Řekněme, že to budete dělat několikrát denně po dobu pěti let. Pokud dokážete snášet bolestivé kartáčování, budete mít nakonec na kůži krvácející, oteklou infikovanou oblast, jejíž stav se bude s každým dalším kartáčováním zhoršovat. To je dobrý způsob, jak si představit proces zánětu, který vám možná právě teď probíhá v těle.

Nezáleží na tom, kde k zánětu dojde, jestli uvnitř nebo na povrchu vašeho těla, jde vždy o totéž. Nahlédl jsem do tisíců a tisíců tepen. Nemocná tepna vypadá, jakoby někdo vzal kartáč a opakovaně rozdíral její stěny. Potraviny, které jíme, několikrát denně vytvářejí drobná poranění, na něž tělo opakovaně odpovídá tvorbou zánětů.

Ačkoliv máme rádi sladkou koblihu, tělo na ní odpovídá poplachem, jakoby dorazil nepřítel vyhlašující válku. Potraviny plné cukru a jednoduchých sacharidů nebo zpracované s oleji omega-6, aby vydržely déle v regálech supermarketů, jsou již dlouho základem naší stravy. A tyto potraviny pomalu otráví každého.

  

Během pětadvaceti let jsem viděl více než 5000 pacientů, a všichni měli jedno společné – záněty v tepnách

Vraťme se ke koblize. Tato nevinně vypadající dobrota obsahuje nejen cukr, ale byla upečena v jednom z mnoha omega-6 olejů, například v sójovém. Brambůrky a hranolky se smaží v sójovém oleji. Polotovary jsou vyráběny s omega-6 oleji, aby se prodloužila jejich životnost v supermarketech. Ačkoliv omega-6 oleje patří mezi esenciální – jsou součástí každé buněčné stěny, která kontroluje výměnu látek mezi vnitřkem buňky a okolím – musí být konzumovány ve správném poměru k olejům omega-3.

Pokud se tato rovnováha posune ve prospěch přílišné konzumace olejů omega-6, produkují buněčné membrány blokovací chemikálie, tzv. cytokiny, které přímo způsobují záněty. Dnešní strava obsahuje extrémní nepoměr těchto olejů. Tato nerovnováha se pohybuje mezi 15:1 až do 20:1 ve prospěch omega-6. To znamená obrovské množství cytokinů vyvolávajících záněty. Optimální zdravý poměr by měl být 3:1.

Aby to bylo ještě horší, nadbytečná váha, kterou sebou díky těmto potravinám nosíte, vede k tvorbě přeplněných tukových buněk produkujících velké množství pro-zánětlivých chemikálií, které poškození způsobená vysokou hladinou cukru v krvi dále zhoršují. Proces, který začal koblihou, se promění v začarovaný kruh, který vede k onemocnění srdce, vysokému krevnímu tlaku, cukrovce a nakonec Alzheimerově nemoci.

Nelze utéct před skutečností, že čím více konzumujeme připravených a zpracovaných potravin, tím více si každodenně přidáváme k zánětům. Metabolizmus lidského těla není navržen k zpracování potravin plných cukrů a olejů omega-6.

Existuje pouze jediný způsob, jakým záněty odstranit, a tím je návrat k potravinám bližším přírodnímu stavu. K budování svaloviny potřebujete více bílkovin. Vybírejte velmi komplexní sacharidy, jako například ovoce a zeleninu. Omezte nebo eliminujte zánětlivé oleje omega-6 jako kukuřičný a sójový a zpracované potraviny, které je obsahují. Jedna lžíce kukuřičného oleje obsahuje 7,280 miligramu omega-6. Sójový ho obsahuje 6,940 mg. Používejte místo nich olivový olej nebo máslo z mléka krav živených trávou.

Živočišné tuky obsahují méně než 20% omega-6 a jsou mnohem méně zánětotvorné, než údajně zdravé rostlinné oleje. Zapomeňte na „vědecká fakta“, která vám tak dlouho vtloukali do hlavy. Ve skutečnosti neexistují vůbec žádná vědecká fakta, podle nichž nasycené živočišné tuky způsobují onemocnění srdce. Vědecká fakta, podle nichž nasycené tuky zvyšují hladinu cholesterolu v krvi, jsou také velmi slabá. A protože dnes už víme, že cholesterol není příčinou onemocnění srdce, jsou obavy ze saturovaných tuků ještě absurdnější.

„Cholesterolová teorie“ přišla s doporučením jíst potraviny bez tuků nebo nízkotučné, a to pak vedlo k vzniku „potravin“, které nyní způsobují epidemii zánětů. Doporučením, aby se lidé vyhýbali saturovaných tukům a upřednostňovali potraviny s vysokým obsahem olejů omega-6, udělala medicína obrovskou chybu.

 

Dnes tu máme epidemii zánětů tepen, vedoucí k onemocněním srdce a napomáhající dalším tichým zabijákům

Co můžete udělat? Dejte přednost skutečným potravinám, které ještě jedla vaše babička a vyhněte se těm, které vaše matka nosila či nosí z regálů supermarketu plných polotovarů. Eliminací zánětlivých potravin a přidáním esenciálních živin z nezpracovaných potravin můžete napravit poškození tepen způsobené dnešní typickou stravou.

….. tolik MUDr. Dwight Lundell

 

Po více než čtyřech desetiletích doporučování zásadního omezení příjmu nasycených tuků z mléka, másla, smetany a masa máme paradoxně mnohem více onemocnění srdce a cév,

varuje přední britský kardiolog Aseem Malhotra, Croydon University Hospital v Londýně

 

Nejškodlivější je strava chudá na tuky a velmi bohatá na sacharidy. Při vysokém příjmu sacharidů a omezeném příjmu tuků se totiž v těle výrazně zvýší hladina nebezpečného cholesterolu LDL s nízkou hustotou, zatímco hladina prospěšného cholesterolu HDL s vysokou hustotou klesne. Vražedná kombinace? Bílá mouka a cukr.

 

Na zánětech tepen se také mohou podílet transmastné kyseliny

Ing.Zdeněk Rozehnal

Nejvýznamnějším zdrojem transmastných kyselin byly jednoznačně částečně ztužené tuky, jejichž výroba začala počátkem 20. století a postupně narůstala do 60.let minulého století. Jejich výroba byla dříve paradoxně považována za velmi pozitivní, ztužené rostlinné tuky měly být zdravější alternativou másla jakožto živočišného tuku, který obsahuje cholesterol oproti rostlinným tukům, ve kterých není cholesterol obsažen. Jenže obsah transmastných kyselin vzniklý touto metodou má daleko horší následky než cholesterol obsažený v másle.

V posledních letech sice došlo ve spotřebě a složení tuků v České republice k významným pozitivním změnám, stále ale přetrvávají značné nedostatky. Problém transmastných kyselin stále přetrvává u různých druhů trvanlivého pečiva či potravin rychlého občerstvení, jejichž spotřeba navíc stále roste. U těchto produktů jsou totiž problematické částečně ztužené tuky poměrně často používány, takže není těžké značně překračovat doporučenou maximální hodnotu denního příjmu trans kyselin (1 % z energetického příjmu).

Podle současné legislativy nejsou výrobci povinni na etiketách obsah transmastných kyselin a dalších skupin mastných kyselin uvádět. V současné době se rovněž rozšířil dovoz výrobků s vysokým obsahem trans izomerů mastných kyselin především z Polska. A to je ta výhoda, konkurence polských výrobků za cenu nekvality, přičemž dovozce vydělá, ale léčit budeme lidi z českého zdravotního pojištění.

Kde všude najdeme transmastné kyseliny:

Přirozeně se nachází v malém množství v hovězím a skopovém tuku, tudíž se vyskytují v mléce a výrobcích z těchto druhů masa

 • podkožní tuk přežvýkavců, lůj 3–7 %
 • v mléku se například vyskytuje kolem 5 % transmastných kyselin

Synteticky v potravinářství vznikají při výrobě ztužených tuků z rostlinných olejů při hydrogenaci a následně se vyskytují v potravinách, kde se ztužené tuky používají

 • jako jsou pekárenské výrobky od koláčů po nejrůznější plněné sušenky a čokolády, především trvanlivé pečivo a jemné pečivo
 • polevy
 • v instantních směsích pro rychlou přípravu jídla
 • ve zmrzlinách
 • v polotovarech – pečivu, mražené pizze, popcornu. V některých restauracích se na nich navíc stále smaží

Ve smažených výrobcích.

 

Účinky na lidský organismus:

Transmastné kyseliny mají prokazatelně za následek zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění, na které v naší republice umírá 50 % populace. Zatímco v 80. letech se zdravotní účinky konzumace trans izomerů mastných kyselin ještě považovaly za víceméně neutrální, v polovině let devadesátých byly srovnávány zhlediska škodlivosti s nasycenými mastnými kyselinami. A nyní jsou zjištěné účinky, které působí ještě daleko negativněji, přičemž se o této skutečnosti moc nehovoří, protože hovořit by o tom měli ti, kteří je dříve vychvalovali. Transmastné kyseliny:

 • zvyšují hladinu LDL cholesterolu (tzv. zlý cholesterol) a navíc snižují hodnoty HDL cholesterolu (tzv. hodný cholesterol)
 • trans izomery také zvyšují hladiny triglyceridů v krvi, zatímco nasycené mastné kyseliny (máslo, sádlo, …) mají nepatrný či neutrální vliv
 • trans izomery mastných kyselin zvyšují hladinu lipoproteinu A, jednoho z rizikových faktorů kardiovaskulárních chorob

Na základě těchto informací by měl být příjem transmastných kyselin ze všech potencionálních zdrojů potravin nízký, nejlépe nulový. To nejde, pijeme třeba mléko, ale proč je uměle přidávat. To je pohled konzumenta. Pohled výrobce – vydělat za každou cenu, bez ohledu na zdravotní stav populace. A to se hodí následně farmaceutickým koncernům za účasti zkorumpovaných politiků a určité části „hladových“ lékařů.

Takže z říše snů je, tuky s transmastnými kyselinami v současnosti nahradit v průmyslově vyráběných potravinách v krátké době tuky, které obsahují hlavně nenasycené mastné kyseliny omega-3. Prostě „podezřelé“ potraviny co nejvíce ignorujte, zvláště pokud se chcete uzdravit.

 

V USA to jde

Ve Spojených státech umělých transmastných kyselin v posledních letech výrazně ubylo. Mnoho firem je totiž přestalo používat poté, co Americký úřad pro kontrolu potravin a léků v roce 2006 zavedl povinné značení potravin, které tyto kyseliny obsahují. V některých státech už zákaz transmastných kyselin delší dobu platí – jako první ho před sedmi lety vyhlásil starosta New Yorku Michael Bloomberg, před pěti lety v Kalifornii Arnold Schwarzenegger. S těžkým srdcem se jich celonárodně vzdaly i některé řetězce.

ČT24 v listopadu 2013 zveřejnila informaci o plánu Amerického úřadu pro kontrolu potravin a léků o plánu z trhu úplně odstranit umělé transmastné kyseliny. Podle úřadu způsobují onemocnění srdce a zákazem se předejde dvaceti tisícům infarktů ročně. Na zákaz na federální úrovni si ale příznivci zdravé výživy budou muset počkat. Úřad bude nejdřív dva měsíce shromažďovat připomínky a pak teprve oznámí časový rozvrh zákazu nebezpečných kyselin. Kardioložka Lisa Martinová k tomuto zdravotnímu problému podotkla:

 

Pokud zvýšíte příjem transmastných kyselin o dvě procenta, zvýší se u vás riziko srdeční choroby o dvacet procent.

 

Takže je to velmi významný rizikový faktor v této oblasti.“

V závěru uvádím upozornění, že nadbytek (nesprávný poměr vůči omega-6) nenasycených mastných kyselin omega – 3 způsobuje nadměrné ředění krve a tím se může prodlužovat  doba krvácivosti (přibližně při překročení příjmu 3 g denně). V tomto případě tedy neplatí „čím více, tím lépe.“ Dostat se ovšem na výše zmíněnou hranici není snadné, natož pak opakovaně.  Tedy u esenciálních mastných kyselin je důležitý jejich poměr (omega – 6 : omega – 3), tento je ideální v rozpětí 1:1 až 3:1.

 

Tento poměr následně velice pozitivně ovlivní naše zdraví, přičemž zde jsou hlavní argumenty:

 • zvýšení HDL (dobrého) cholesterolu
 • snížení hustoty krve (shlukování krevních destiček vedoucích k mozkové mrtvici)
 • snížení krevního tlaku a odstranění arytmie
 • prevence rakoviny (především rakoviny prsu a tlustého střeva)
 • zmírnění chorob jako lupus, revmatoidní artritida, Raynaudova nemoc
 • snížení deprese a duševních nemocí

 

Nejezte nic hydrogenovaného jako umělé tuky nebo fritované potraviny, protože narušují proces okysličování

 

Vyvarujte se produktů, jímž se říká „hydrogenované“. Červené krvinky odevzdávají v plících oxid uhličitý a nabírají kyslík. Pak jsou přepravovány v krevním oběhu k buňkám a vypustí nesený kyslík do plazmy.. Takto uvolněný kyslík je k buňkám přitahován rezonancí pí-elektronové oxidace, podporované právě mastnými kyselinami. Jinak si kyslík cestu do buňky nenajde. Na elektrony bohaté mastné kyseliny mají rozhodující roli mezi „dýchacími enzymy“ a to je základem buněčné oxidace. (Ed McCabe „Oxygen Terapies“, str.85). Netřeba dodávat, že rakovinové buňky jsou citlivé na kyslík.

Dr.Budwigová neoblomně vystupovala proti používání hydrogenovaných, částečně hydrogenovaných nebo polysaturovaných tuků. Uvědomovala si, že chemické zpracování těchto tuků má ničivé účinky na jakýkoliv tělesný orgán. Srdce odmítá takové tuky a ty pak končí jako organická tuková úložiště v srdečním svalu a blokují krevní oběh, škodí jeho fungování, brání obnově buněk a přerušují normální průtok krve a lymfy.

Názor odborníků. Nebezpečí olejů (například sójového, kukuřičného a slunečnicového) vědci zdůvodňují tím, že při jejich metabolismu se přeměňují na chemickou látku tzv. kyselinu arachidonovou, která může vyvolat uvolnění dalších chemických látek, které způsobují v těle záněty, jež stojí za celou řadou chronických onemocnění – včetně srdečních chorob.

 

Další nebezpečí z používání řepkového, kukuřicného nebo slunečnicového oleje

Studie z 18 evropských zemí prokázala, že značný počet obyvatel má v těle stopy po jedovaté látce na hubení plevele zvané glyfosát. V rámci výzkumu bylo testováno i deset Čechů. Tuto látku jich v těle mělo šest. V Evropě byl průměrný výskyt 45 procent.

PROČ?

Při dosoušení výše uvedených plodin se před sklizní používá herbicid s glysofátem, který může může ohrozit vývoj lidského plodu, zvyšuje riziko genetických mutací a rakoviny. Protože se ale z těla z velké části dostane už po týdnu, je jeho přímý vliv na lidské zdraví těžko prokazatelný.

Množství glyfosátu, která byla v moči českých dobrovolníků nalezena v roce 2013 nepřekračují současná oficiální hygienická doporučení. Podle nezávislé vědecké studie z roku 2012 je však bezpečná denní dávka několikanásobně nižší, než je oficiálně v současnosti tolerovaná. (Budeme posunovat hranice přijímaných škodlivin tak dlouho, až se budou rodit děti jen ze „zkumavky“ a potom …)

Herbicid s glyfosátem se aplikuje pod označením Roundup. Jde o světově nejpoužívanější herbicid.

 

Optimalizujte svůj poměr konzumovaných mastných kyselin omega-3 a omega-6

Naši dávní předkové konzumovali zhruba stejná množství mastných kyselin omega-3 v porovnání s omega-6. Naše tělo se vyvinulo podle tohoto ideálního poměru 1:1. Avšak s pokrokem ve zpracovávání jídel a s nadbytkem konzumovaných rostlinných olejů v naší stravě nyní mnoho lidí konzumuje až 20x více tuků omega-6 než omega-3.

Tuky omega-6 ale bývají velmi nestabilní a náchylné k oxidaci. Nepřirozená a nadměrná konzumace těchto tuků silně podporuje volné radikály, což může následně vést k poškozování DNA a mutaci buněk.

Ve studii publikované v magazínu the Cancer Research v roce 2000 vědci doložili, že kyselina omega-3 DHA dokáže zastavovat růst rakovinných buněk. Tato studie rovněž varovala, že omega-6 jsou známé tím, že naopak stimulují růst rakoviny.

Vědci po sumarizaci svých závěrů tvrdí, že: „epidemiologická, experimentální a mechanická data vedou k označení omega-6 jako stimulátorů a omega-3 s dlouhým řetězcem jako inhibitorů vývoje a progrese u široké řady rakovin.“ Velké množství studií potvrzuje toto zjištění.

Zde sehrává strategickou roli velice levné lněné semínko (olej).

Farmaceutické společnosti šíří lži o působení léků se statinem

Mike Adams, editor Natural News

Producenti léků se nám snaží namlouvat, že léky na bázi účinné látky statin už ochránily milióny lidí před infarktem nebo mrtvicí. Nedávná studie, publikovaná v the British Medical Journal, ovšem poukazuje na naprosto opačnou skutečnost: na každý jeden případ takové prevence připadají téměř dva jiné případy, kdy lidé začnou trpět poškozením ledvin, šedým zákalem nebo extrémním oslabením svalstva, které jim způsobilo pravidelné užívání léků z této skupiny.

Jinými slovy vyjádřeno: léky se statinem lidem škodí mnohem víc, než by jim pomáhaly

Zmíněná studie probíhala pod vedením výzkumnic Julie Hippisley-Coxové a Carol Couplandové a prověřovala údaje od více než dvou miliónů pacientů, mezi kterými bylo asi 225 000 pacientů, užívajících léky se statinem (dále S).

Výsledkem bylo zjištění, že mezi každými 10 000 ženami, léčenými S se vyskytovalo méně srdečních onemocnění – o 271 případů.

Současně ale S způsobily u stejného počtu žen 74 případů poškození ledvin, 23 případů akutního selhání ledvin, 39 případů silné degenerace svalstva a 307 případů šedého zákalu.

Léky se statinem tedy pomohly 271 lidem, avšak poškodily 443 lidí. To jen ukazuje, jakou pohromu způsobují těm, kteří je užívají – jak způsobují újmy, které převažují nad jejich možnými přínosy.

Klamavá reklama výrobců léků tvrdí, že S pomáhají každému, kdo je užívá. Když tedy 10 000 lidí užívá takový lék, slibují všem, že budou ochráněni od srdečních infarktů. To je mimochodem zamýšlené sdělení reklamy na léky.

Ve skutečnosti se ale jedná o silné přehánění a překrucování fakt. Většina léků nepůsobí ani zdaleka na všechny lidi. A léky se statinem vykazují pozitivní účinky jen u cca 2,7 % těch, kteří je užívají. A současně vyvolávají závažná postižení u 4,4% lidí.

Pokud tedy budete užívat LS, pak jejich příznivé účinky se mohou dostavit pouze s pravděpodobností menší než 3:100 a naopak možnost poškození vašeho zdraví bude větší než 4:100. U 93 ze 100 lidí se však neprojeví žádné účinky – jen přispějí k dalšímu bohatnutí výrobců léků a k dalšímu znečištění vodních toků pokaždé, když po sobě splachují na toaletě.

“Léky“ se statinem jsou s ohledem na vaše zdraví v podstatě střelbou „mimo terč“.

Pomáhejte farmaceutickým společnostem udržovat jejich zisky
Z pohledu největších výrobců léků je způsobování dalších nemocí přínosné, neboť často vede k dalšímu zvýšení spotřeby léků, které lékaři předepisují, nebo si vynucuje ještě více lékařských procedur. Například taková hemodialýza je pro nemocnice zdrojem velkých peněz. Jen sama o sobě je v USA mnohamiliardovým byznysem. Nebezpečné „léky“ se statinem jsou tedy způsobem, jak může průmysl léčebné péče sám pro sebe  vytvářet  nové pacienty pro hemodialýzu. K tomuto přesvědčení nás totiž dovádí zjištění, že určité procento pacientů, užívajících S směřuje k tomu, aby se z nich stali lidé postižení úplným selháním ledvin.

Co je na celé této věci ale nejvíc zajímavé, je otázka, proč je tak snadné mást lékaře, aby nadále předepisovali S. Lékaři se mylně domnívají, že mají k dispozici téměř zázračné léky a nikdy ještě nečetli o výsledcích výzkumu, který by prokazoval opak. I nadále jsou klamáni reklamou a obchodními zástupci výrobců léků nebo matoucími články v odborných časopisech.

Jak můžete vidět, běžní lékaři jsou zřejmě nejvíce podvádění lidé na této planetě. Ochotně budou předepisovat lék, který ublíží více lidem, než kterým prospěje – a jde tu o milióny pacientů – protože tito mohou být téměř bez námahy ovládáni. Lidé pak polykají jedovaté tabletky, protože je k tomu vyzývá mj. i „vědecké blábolení“, za kterým se skrývají farmaceutické společnosti.

Lékaři dnes doslova míří do slepé uličky, když se domnívají, že S jsou zázračnými zachránci života a najdou se mezi nimi i tací, kteří otevřeně mluví o vhodnosti přidávat tento lék do pitné vody! To je jen důkaz toho, jak slepě jsou přesvědčeni o přínosech těchto „léků“. Naivně si myslí, že každý by měl užívat statin – ať už to jeho zdravotní stav vyžaduje nebo ne!

Je to naprosté bláznovství. Ale to je přímo charakteristické u západní medicíny, že ano? Prohlašovat, že váš jed je „zázračným lékem“, zatímco je naprosto ignorována skutečnost, že tyto chemikálie ubližují většímu počtu lidí, než by mohly pomoci (a současně vůbec nepůsobí na více než 90% všech lidí, kteří je budou užívat).

Statinový podvod
Statinové „léky“ jsou podvodem – řečeno prostě a na rovinu. A lékaři, kteří je předepisují, jsou loutkami v rukou velkých výrobců, snažících se prodávat vysoce ziskové „léky“ lidem, kteří z nich nebudou mít z velké většiny žádný užitek. Malým zázrakem je však to, že se informace o výzkumu, který doložil takovou skutečnost o S, mohly objevit v odborném lékařském časopise. To by mohlo snad i nasvědčovat tomu, že zeď ze lží, kterou obestavěli výrobci léků kolem statinů, se počíná hroutit.

Pokud by byla celá pravda o S všeobecně známá, nebyly by tyto „léky“ již nikdy předepisovány  a výrobci léků by mohli být žalováni o miliardy dolarů kvůli jejich lživým reklamám a marketingovým manipulacím.

A dokud se tak nestane, pamatujte na toto: kterýkoliv lékař, jenž doporučuje užívání „léků“ obsahující  statiny, je podvodník. Pokud v sobě nenalezne poctivost, aby pátral po pravdě o těchto „lécích“ a přestal je předepisovat, nelze mu věřit, že pečuje v prvé řadě o vaše zdraví.

 

Lékaři, kteří vám vnucují statiny, ve skutečnosti pracují pro výrobce těchto chemikálií a nikoliv pro vás, nemají zájem o skutečnou vědu a nezajímá je reálné působení léků na pacienty

To vše přináší velmi důležitou otázku pro oficiální medicínu: proč lékaři nepochybuji o mylných domněnkách svého vlastního oboru? Možná už sami tušíte odpověď, ale to už je námět pro úplně jiný příběh…

 

Zdroj: Naturalnews.com

 

Exklusivní rozhovor M. Adamse s Dr. Batmanghelidjem

Mike: A farmaceutické firmy vědí, že léčení cholesterolu je obrovský průmysl…

Dr. B.: Je to desetimiliardový průmysl. Existuje zpráva, že statiny, léky snižující hladinu cholesterolu, ve skutečnosti způsobují amnézii. Jinými slovy: mozek zcela ztratí představu o tom, co se děje. Tato zpráva byla zveřejněna vynikajícím lékařem. Byl lékařem u letectva a je výzkumníkem v NASA. Ví, o čem mluví. Sám měl tento problém.

Zjištění vědců z Východofinské univerzity – univerzitní nemocnice v Kuopiu

Finská šestiletá studie odhalila, že u lidí užívajících statiny, je pravděpodobnost vzniku cukrovky II. typu vyšší o 46%.

Do této studio bylo zapojeno 8746 mužů ve věku 45 až 73 let, z nichž necelá čvrtina užívala pravidelně statiny, přičemž na začátku studie nikdo z nich neměl diagnostikovanou cukrovku. Po šesti letech byla zjištěna cukrovka II. typu u 625 mužů. Když vědci zakalkulovali vliv všech rizikových faktorů pro vznik cukrovky, jako je tělesná hmotnost, věk, strava, výskyt cukrovky v rodině, kouření, konzumace alkoholu a cvičení, vyšla jim překvapující skutečnost:

pravidelné užívání statinů zvyšuje hrozbu vzniku cukrovky II. typu o 46 procent

Finové konstatovali, že farmalék podle všeho mění citlivost lidského organismu na inzulin a tím omezuje vylučování tohoto důležitého hormonu. Tím se zhoršuje schopnost těla regulovat hladinu cukrů v krvi.

 

Statiny

Účinná látka     Firemní název léku

fluvastatin          Lescol
pravastatin         Pravastatin
lovastatin           Lovastatin, Mevacor, Holetar, Apolovastatin
simvastatin        Zocor, Simvor, Simgal, Vasilip, Inegy (v kombinaci s ezetimibem)
atorvastatin       Sortis, Tulip, Atoris, Torvacard, Caduet (v kombinace s amlodipinem)

 

Farmaceutické korporace systematicky maří prevenci a likvidaci chorob

MUDr. Matthias Rath

Farmaceutický průmysl poskytuje produkty, které pouze mírní symptomy zatímco podporují chorobu v pozadí jako předpoklad pokračujícího obchodu. K zakrytí tohoto podvodu tento průmysl používá dvakrát více peněz, než vynakládá na výzkum příštích léčebných terapií.

Drogy snižující hladinu cholesterolu, obzvlášť statiny a fibráty, jsou ve velkém prodávány pod záminkou prevence kardiovaskulárních chorob. Je známo, že tyto léky, v dávkách běžně podávaných miliónům pacientů na celém světě, indukují rakovinu.

 

Statiny a riziko nově vzniklého diabetu

Oddělení farmakovigilance Státního ústavu pro kontrolu léčiv
5. 4. 2012

Diabettes mellitus
Některé důkazy naznačují, že statiny zvyšují hladinu glukózy v krvi a u některých pacientů s rizikem vzniku diabetu, mohou vyvolat hyperglykemii, která již vyžaduje diabetologisckou péči. Toto riziko však nepřevažuje nad prospěchem léčby statiny – redukcí kardiovaskulárního rizika a není proto důvod pro ukončení léčby statiny. (A když zohledníme další vedlejší účinky?)

Skupinové účinky některých statinů :

Atorvastatin

 • sexuální dysfunkce
 • deprese
 • vyjímečné případy intersticiálního onemocnění plic, především při dlouhodobé terapii
 • cukrovka: frekvence výskytu bude záviset na přítomnosti nebo absenci rizikových faktorů (glukóza na lačno – vyšší nebo rovna 5,6 mmol/l, BMI vyšší než 30 kg/m2, zvýšení trygliceridů v krvi, hypertenze v anamnéze

Simvastatin

 • poruchy spánku (včetně nespavosti a nočních můr)
 • ztráta paměti
 • sexuální dysfunkce
 • cukrovka: frekvence výskytu bude záviset na přítomnosti nebo absenci rizikových faktorů (glukóza na lačno – vyšší nebo rovna 5,6 mmol/l, BMI vyšší než 30 kg/m2, zvýšení trygliceridů v krvi, hypertenze v anamnéze

Fluvastatin

 • poruchy spánku (včetně nespavosti a nočních můr)
 • ztráta paměti
 • sexuální dysfunkce
 • deprese
 • vyjímečné případy intersticiálního onemocnění plic, především při dlouhodobé terapii
 • cukrovka: frekvence výskytu bude záviset na přítomnosti nebo absenci rizikových faktorů (glukóza na lačno – vyšší nebo rovna 5,6 mmol/l, BMI vyšší než 30 kg/m2, zvýšení trygliceridů v krvi, hypertenze v anamnéze

Lovastatin

 • ztráta paměti
 • sexuální dysfunkce
 • cukrovka: frekvence výskytu bude záviset na přítomnosti nebo absenci rizikových faktorů (glukóza na lačno – vyšší nebo rovna 5,6 mmol/l, BMI vyšší než 30 kg/m2, zvýšení trygliceridů v krvi, hypertenze v anamnéze

Pravastatin

 • noční můry
 • ztráta paměti
 • deprese
 • vyjímečné případy intersticiálního onemocnění plic, především při dlouhodobé terapii
 • cukrovka: frekvence výskytu bude záviset na přítomnosti nebo absenci rizikových faktorů (glukóza na lačno – vyšší nebo rovna 5,6 mmol/l, BMI vyšší než 30 kg/m2, zvýšení trygliceridů v krvi, hypertenze v anamnéze

Pitavastin

 • poruchy spánku (včetně nočních můr)
 • ztráta paměti
 • sexuální dysfunkce
 • deprese
 • vyjímečné případy intersticiálního onemocnění plic, především při dlouhodobé terapii
 • cukrovka: frekvence výskytu bude záviset na přítomnosti nebo absenci rizikových faktorů (glukóza na lačno – vyšší nebo rovna 5,6 mmol/l, BMI vyšší než 30 kg/m2, zvýšení trygliceridů v krvi, hypertenze v anamnéze

 

Zdroj: Státní ústav pro kontrolu léčiv – Oddělení farmakovigilance

 

Nejvíce jsou zdravotně ohroženi lidé užívající statiny ve věku od 65 let, přičemž nejčastějším vedlejším účinkem statinů je u nich bolest dolních končetin. V souvislosti s tím dochází někdy i k poškození a úbytku svalů. Dále se objevují nevolnosti, průjmy, zácpy, poruchy činnosti jater, slinivky, selhání ledvin, otoky kloubů, symptomy chřipky, únavnost a vyvolání šedého zákalu.

V ČR užívá statiny necelý milion osob (přibližně stejný počet diabetiků, náhoda?), což řadí statiny s velkým náskokem na první místo v nejužívanějších lécích.

V některých britských a amerických lékařských časopisech se radí nahradit statiny kvalitní čokoládou a to 10 gramů denně nebo jedním jablkem.

 

Statiny versus Celadrin

MUDr. Ladislav Šafránek

Nejúčinnější kloubní výživa Celadrin je schopna dokonce v některých případech plně obnovit kloubní chrupavku i když byla již v kloubu „kost na kost“. Každopádně dosahuje nejlepších výsledků ze všech potravinových doplňků v pomoci kloubům. Nicméně byly zjištěny případy, kdy nedošlo k požadovaným pozitivním změnám (pod 30%). Na jedné straně to byla enormní fyzická zátěž, na druhé straně užívání statinů, případně dalších chemických léků, jednalo se například o chemikálie užívané za účelem potlačení zánětů a bolestí. Chemické léky utlumují přirozené regenerační pochody.

A kruh se uzavírá

Vysoká hladina cholesterolu znamená delší život

Ethan A. Huff

Pokud si stále myslíte, že zvýšený cholesterol je nebezpečný pro vaše zdraví, pak zřejmě nevěnujete dostatečnou pozornost posledním potvrzeným výsledkům vědy. Japonští vědci potvrdili, jakož i výsledky z posledních let, že vysoká hladina cholesterolu nepatří mezi rizikové faktory srdečních onemocnění nebo úmrtí, jak všichni běžně věříme. Skutečnost je přesně opačná. Vysoký cholesterol má spojitost s delší dobou života, zatímco jeho snížené hladiny souvisí s dřívějším vznikem chorob a s úmrtími.

Výsledky tohoto výzkumu byly publikovány v magazínu The Annals of Nutrition & Metabolism a plné znění jeho závěrů naleznete v odkazech na konci článku. Tyto jsou v naprostém protikladu s obvyklým mýtem, že vysoký cholesterol patří k hlavním příčinám aterosklerózy. Vědci totiž prostřednictvím tzv. kohortové studie odhalili analýzou velkého množství epidemiologických dat, že tato široce rozšířená hypotéza nemá prakticky žádnou vědeckou oporu.

Všeobecnou zaujatost proti cholesterolu označili autoři studie za „cholesterolovou teorii“ a domnívají se, že největším faktorem, který za ní zůstává ještě stále skrytý, jsou peníze. Kdyby bylo veřejnosti vysvětleno, jak bývá cholesterol ve skutečnosti prospěšný, výrobci léků by přišli o svůj multimiliardový byznys! Trh s léky na bázi statinu by totiž mohl následně zkolabovat a výrobci by pak museli hledat jiný podvodný lék ke své falešné propagaci.

Japonsko, jako země s velmi dlouhou délkou života, bylo dlouho obcházeno ve výzkumu potvrzujících domněnky, že cholesterol je škodlivý. Vědecká pozorování nám však stále častěji ukazují, že populace Japonců i se svou vysokou průměrnou hladinou cholesterolu vykazuje vůbec nejnižší úmrtnost na všechny nemoci. Jinými slovy, věda dokládá, že vysoká hladina cholesterolu znamená delší život.

Tyto závěry zaujaly čtyři autory zmiňované studie natolik, že při svém vyhodnocování dat zašli ještě o něco dále a dospěli k obdobnému výsledku:

 

vysoký cholesterol není škodlivý a dokonce ti, kteří mají jeho hladinu sníženou, ve skutečnosti vykazují zvýšené riziko vzniku chronických chorob nebo úmrtí

„Souvislosti mezi úmrtností a hladinami cholesterolu v krvi v Japonsku jsou velmi překvapivé: úmrtnosti ubývá mezi lidmi s vyššími hladinami cholesterolu LDL a je to doloženo velkým množstvím japonských studií, prováděných mezi širokou populací,“ píší autoři v závěru své studie.

„Teorie, že čím nižší je hladina cholesterolu, tím lepší je tak v případě Japonců postavena úplně na hlavu – ve skutečnosti je přesný opak pravdou …  Na základě údajů z Japonska musíme nyní navrhnout nový směr v používání medikací proti cholesterolu, pokud chceme přispět k celkovému zlepšení zdraví populace: konkrétně je potřeba si uvědomit, že vyšší cholesterol nezvyšuje všeobecnou úmrtnost a v souvislosti s tímto poznáním je nutné změnit náš přístup k tomuto druhu léčiv.“

Podívejte se na poučný dokumentární film „The Cholesterol Myth: Dietary Villains“ – „Cholesterolový mýtus: dietní darebáci“

Vyvrátit cholesterolovou teorii, která v západním způsobu myšlení dominuje už několik desetiletí, není snadný úkol. Studie, jako je výše zmiňovaná, však pomáhají odhalovat pravdu. Stejnou službu nyní konají též natočené dokumentární snímky, mezi které patří i The Cholesterol Myth: Dietary Villains. Tomuto se dostalo uznání jako jednomu z nejlepších,

 

přinášejících informace o masovém podvodu se statinem.

Autoři tohoto dokumentu jsou z ABC Australia a tento dokument byl zakázán na You Tube a dalších servrech, ale je na serveru Vimeo. Části 1 a 2, které jsou obě asi 30 minut na délku, můžete prohlédnout zde a zde v tomto pořadí.

Dr.Malcom Kendrick, autor knížky The Great Cholesterol Con k tomuto tématu napsal tato slova: „Opravdu si nemyslím, že bych měl říkat ještě něco jiného, než jen opakovat tento fakt:

 

pokud máte vyšší hladinu cholesterolu LDL, budete žít déle. A to platí především u starších jedinců.“

 

Použité zdroje:

http://healthimpactnews.com
http://www.karger.com[PDF]
https://vimeo.com
https://vimeo.com
http://drmalcolmkendrick.org
http://drmalcolmkendrick.org

Originál: http://www.naturalnews.com/049918_high_cholesterol_nutrition_dietary_health.html

 

Dokumentární film „The Cholesterol Myth: Dietary Villains“ – „Cholesterolový mýtus: dietní darebáci“ byl ze servru Vimeo 6.září 2015 odstraněn. Zatím je na You Tube.

Jak je to s výživou? Živé potraviny

Zdravá výživa - zdravá potravina - zdravá strava = živé potraviny

JAK VYBÍRAT OVOCE A ZELENINU   PROČ PÍT ČERSTVÉ ŠŤÁVY?, PROČ ODŠŤAVŇOVAT?   Rozdíly?    Jak pracují?   Rady a recepty    Recepty, čerstvé šťávy   Zelené potraviny    Nevybrané, vyřazené  Tělo jako odšťavňovač  

Úvodem si porovnáme, jak to bylo se stravou dříve a jak dnes. Důležitost výživy roste zejména v posledních sto letech, zjednodušeně řečeno dříve bylo důležité mít co k jídlu. Člověk musel o potravu s přírodou bojovat a získával jí výhradně svojí svalovou prací (lovem, polními pracemi, sběrem,...) K tomu musel vydávat většinu vlastní energie! Toto se vývojem lidstva a novými technologiemi zpracování a skladování potravin změnilo a mění od konce 20. století a tak nyní mají průmyslově vyspělé státy potravy přebytek. Bohužel přebytek není z velké části strava čerstvá, ale protože je průmyslově upravená lze ji lépe skladovat, což významně snižuje její kvalitu! Podstatné je, že velká část lidstva vyspělých států nemusí k získání potravy vynaložit svojí fyzickou sílu, což má své negativní důsledky.

Nadváha a obezita jsou strašáky současnosti číslo jedna, které jsou důsledkem nerovnováhy ve výživě. Zjednodušeně řečeno, sníme více, než spotřebujeme a náš organismus si nedokáže poradit s nadbytkem jídla jinak, než že jej uloží do tukových zásob. Tento princip měl svou logiku v období lovců a sběračů, stejně tak ve středověku, kdy v zimě nebo v období válek, nebylo dostatek potravy a tak organismus čerpal energii právě z takto vytvořených zásob. Ostatně zvířata uplatňují tento princip dodnes. Náš organismus se z historického pohledu naučil šetřit energií a uschovávat si její nadbytek na horší časy. Ovšem dnes horší časy nepřichází a tak trpíme nadváhou a obezitou, dříve vnímanou jako symbol blahobytu, dnes se děsíme jejích zdravotních dopadů. Tedy souvislost mezi výživou tj. množstvím stravy a nadváhou a zdravotními komplikacemi můžeme považovat za jednoznačně prokázanou.

pyramidaa

Obezita narušuje naše zdraví, a přispívá ke vzniku vážných onemocnění, která lidem znepříjemňují, ba dokonce ukončují předčasně život. Mezi nejčastější onemocnění spojené s obezitou řadíme kardiovaskulární a nádorové onemocnění. Naše tělo je schopno se dlouho přizpůsobovat, než reaguje nemocí. Každý jedinec je však jinak vnímavý a někteří se i přes svůj nezdravý způsob života dožívají vysokého věku. Takových lidí však rapidně ubývá. 

Laicky řečeno dříve byla strava založena na sádle, jídlo bylo málo rozmanité, neboť lidé jedli jen to, co si sami vypěstovali a přesto byli relativně zdraví. Proč tomu tak bylo? Odpověď je prostá. Bylo jiné životní prostředí, potrava nebyla upravována a nahrazována chemickými prostředky a hlavně měli stále mnoho pohybu a to, co snědli, se jim nestačilo uložit. Dnes je naše zdraví vystaveno špatnému životnímu prostředí, stresům, kouření, nemáme skoro žádný pohyb, stravujeme se nezdravě a hlavně nepravidelně. 

I zdraví jedinci, kteří nemají k obezitě a vážným nemocem genetické dispozice, by se nad sebou měli alespoň zamyslet, neboť negativní faktory dnešního světa (ekologie, stres, výživa...) jsou velkou příčinou různých onemocnění. Některé faktory ovlivnit nemůžeme, ale na 70 % příčin máme velký vliv. 

Možná je i pro Vás obtížné sníst denně pět doporučených porcí zeleniny a ovoce, které doporučují výživoví poradci.

Oproti čerstvým šťávám nám běžné české jídlo nedodá dostatek živin. Může za to skladba potravin. Náš jídelníček je málo pestrý a sestává se z „prázdných kalorií“, tedy jídel, která mají vysokou energetickou hodnotu, ale skoro žádné živiny. Také proto se projevuje nadváha u řady z nás. Svoji roli také hrají způsoby úpravy a konzumace.

Smažením, pečením a dlouhým vařením se obsah živin ve stravě snižuje. Když navíc jíme jídlo ve spěchu, snižujeme schopnost těla dobře ho strávit. V neposlední řadě se na nedostatku živin projevuje kvalita jídel, u kterých jde především o cenu, nikoliv o nutriční hodnotu. Průmyslově vyráběné potraviny s vysokým obsahem aditiv a konzervantů jsou bohužel nedílnou součástí dnešní doby. Proto odšťavňování ovoce a zeleniny řeší mnoho nedostatků naší často nesprávné stravy a životosprávy. 

Základem správného životního stylu je fyzická aktivita a vyvážená strava, která je upravena nejlépe podle jídelníčku sestaveného odborníkem, kde je soustředěno na pravidlo, že energie přijatá musí být v rovnováze s energií vydanou. Proto se zamysleme nad tím, co pro své zdraví vlastně děláme a uvědomme si, že tělo nám vše co do něj vložíme ve stáří, možná i dříve vrátí. Mějme na mysli, že stravovací návyky si člověk utváří již po narození díky vlivu rodiny. A tak, čím dříve začneme se změnou, tím lépe pro nás. Změna by však neměla vést k člověku s kelímkem s Coca-colou, jak názorně zobrazuje obrázek níže. Nevede to jak patrno níže k optimálním výsledkům při vývoji člověka do současnosti. 

vyvoj-cloveka

Někteří z nás obětují zdraví, aby vydělali peníze. Pak obětují peníze, aby získali zpět zdraví. Jsou tak úzkostliví ohledně budoucnosti, že si neužívají přítomnost; následkem čehož nežijí v přítomnosti, ani v budoucnosti; žijí, jakoby neměli umřít a pak umírají, aniž by kdy skutečně žili…

Život a výživa spolu úzce souvisí. Zejména zelenina a ovoce obsahují nezbytné výživné látky!

Výběr stravy

Hlavním důvodem příjmu potravy je pocit nasycení!!! Konzumace potravy By však neměla přinášet pouze energii, ale současně i další nezbytné nutriční a fyziologické látky. Z tohoto hlediska je tedy výběr a skladba stravy zásadním faktorem ovlivňujícím lidské zdraví.

Dalšími faktory při výběru potravin jsou jejich senzorické vlastnosti – chuť, vůně a vzhled.

Velkou roli při plnění nákupního košíku hraje cena potravin! 

vitaminy     SYMBOL     koš400x300 70

Zdravá šťáva každý den? jen kvalitní odšťavňovače vám ji připraví...

MAKROŽIVINY A MIKROŽIVINY

V ůvodu článku jsme nahlédli na rozdíl mezi příjmem energie dříve a dnes. V této části se seznámíme s makroživinami, mikroživinami a jejich významem.

Živiny organismus využívá pro normální tělesný i duševní vývoj. Dělíme je na 2 skupiny: 

Makroživiny

Do této skupiny řadíme bílkoviny, sacharidy a tuky. Tělo díky nim získá dostatek energie k zajištění nezbytných životních funkcí. Nedostatek energie totiž vede k snížení obranyschopnosti a výkonnosti organismu, ale naopak dlouhodobý nadbytek způsobí, že si tělo tvoří tukové zásoby a vytváří tak obezitu nebo již zmiňovaná různá onemocnění (diabetes mellitus, metabolický syndrom X, kardiovaskulární, nádorové onemocnění aj.) Mezi makroživiny řadíme také vodu, protože je pro fungování organismu nepostradatelná. Protože ale tělu nedodává žádnou energii ani živiny, často se mezi živiny nepočítá.

makronutrienty:

 • sacharidy (cukry),
 • proteiny (bílkoviny) a jejich stavební kameny aminokyseliny (AMK),
 • lipidy (tuky) 

Sacharidy a lipidy poskytují tělu energii, proteiny jsou stavebním materiálem pro následnou syntézu a lipidy jsou zásobárnou energie. Obsah energie v tucích je 37,7 kJ/g, v sacharidech a v bílkovinách pak shodně 16,7 kJ/g.

Mikroživiny

Do mikroživin spadají vitamíny, minerální látky, stopové prvky a enzymy. Na rozdíl od makroživin nedodávají organismu žádnou energii. I když se ve stravě nevyskytují ve velkém množství, nefungovalo by bez nich spousta procesů např. růst. Vlivem znečištění zemědělských půd a průmyslového zpracování potravin máme v našem těle mikroživin čím dál méně. Přitom jejich potřeba neustále roste. To má za následek pokles obranyschopnosti lidí, obzvláště dětí. Další velmi důležitou součástí potravy je vláknina, která povzbuzuje k činnosti a působí také jako ,,kartáč“ střev. Váže na sebe cholesterol a tím snižuje jeho hladinu v krvi.

mikronutrienty:

 • minerální látky (makroelementy) a stopové prvky (mikroelementy),
 • vitamíny a jiné bioaktivní látky (např. hormony),

 výživa

Lidské zdraví je závislé na optimálním příjmu makroživin a mikroživin. Nedostatečný nebo nadbytečný příjem živin může způsobit vážné zdravotní problémy. V současné době je problém v nadměrném příjmu makroživin a nedostatečném příjmu mikroživin. Přijímat potraviny s kvalitními živinami v dnešní době průmyslově vyráběných potravin není jednoduché. Proto je nejlepší, pokud má někdo možnost mít všechno vypěstováno doma. Vyhne se tak podezření, že jeho potravina neobsahuje složky, které by měla mít. Stravujme se proto vyváženě s co nejpestřejším jídelníčkem a zpestřujme výživu o její patřičné doplňky, které našemu tělu chybí.

ovoce_organy

 

Živé potraviny

Energie živých potravin

Živé, syrové potraviny oplývají vysokou životní silou či energií. Životní síla, také známá v Indii jako prána nebo v Číně jako chi, je nejjednodušší a základní výživnou látkou, kterou naše tělo potřebuje k životu. Mezi substance, které zvyšují naši životní sílu patří kyslík, sluneční záření a živé potraviny. Životní sílu určité potraviny lze zachytit díky technologii zvané Kirlianova fotografie. Z obrázků můžete vidět, že čerstvé, syrové potraviny jsou obklopeny polem o velké životní síle, zatímco po uvaření toto pole slábne, ztrací se. 

kirlian-tomatos

kirlian

Řadíme mezi ně veškerou syrovou zeleninu a ovoce, syrové ořechy a semínka a dále pak klíčky (z luštěnin například naklíčená mungo fazole nebo čočka, z obilovin pšenice, pohanka a další).

V živých potravinách jsou zachovány veškeré účinné látky. U jakkoliv zpracovaných potravin jsou již tyto látky v různé míře znehodnoceny. Jedná se především o enzymy, vitamíny a minerální látky. Podstatné pro nezpracované potraviny ovšem je, že je v nich stále život – vitalita, kterou nám mohou předat. Uvědomuji si, že je to značně nevědecky podáno. Je však věda schopná život popsat nebo dokonce vysvětlit? Jsem toho názoru, že nikoliv. I když nám již několik teorií poskytla. Jedna z nich říká, že neustálá „hra“ subatomárních částeček uvnitř atomu produkuje energii, která emituje ven. Vznikají tak specifické, velmi rozdílné vibrace. Tyto vibrace působí velmi jemné vlny s nepatrnou délkou. Ty se pak následně dají měřit za pomoci přístroje spektrometru. A tak bylo zjištěno, že každá živá i neživá strukturu produkuje určité vibrace či energii.V kontextu emitované energie se pak mluví o radiovitalitě či radiaci. Spektrometrem je tedy možno změřit, že lidský organismus emituje vlny v rozsahu 6200 Å až 7000 Å (Å je označení pro jednotku nazývanou Angström). Bylo zjištěno, že má-li tělo radiaci okolo 6500 Å, cítí se člověk v pohodě a je zdráv. Při nemocech byla ale naměřena radiace mnohem nižší. Výzkumníci tedy začali pátrat, které okolnosti a které potraviny mohou člověku vysokou radiaci předávat.

Abychom si blíže představili jednotku 1 Angström, k tomu nám poslouží následující tabulka:

jednotky délky

A tak například francouzský vědec Simoneton rozdělil potraviny do několika kategorií podle délky vln, které potraviny emitují.

Do první kategorie zařadil potraviny se zářením vyšším, než je vyzařování člověka, tedy od 6500 do 10000 Å. Jsou to:

 • dužiny zralých plodů a jejich čerstvě vylisovaná šťáva
 • zeleniny syrové, nebo šetrně tepelně upravované
 • obilí a potraviny z něj připravené, i čerstvě namletá mouka
 • olejnaté plodiny a z nich za studena vylisované oleje: mandle, ořechy, olivy, sója, seznam,…
 • ze živočišných potravin to jsou čerstvé mořské ryby a korýši, čerstvá smetana a máslo, zcela čerstvá vejce.

Druhou kategorii tvoří potraviny s radiací 3000 – 6500 Å:

 • čerstvé mléko (za 12 hodin klesá jeho radiace na 40 %, za 24 hodin na 10%)
 • kokosový a arašídový olej
 • zelenina vařená nad 15 minut a s vyšší teplotou
 • vařené mořské ryby.

Do třetí kategorie, pod 3000 Å, patří např. vařené maso, uzeniny, fermentované sýry, vejce po 15 dnech, vařené (pasterizované) mléko, káva, čaj, čokoláda, průmyslové zavařeniny.

Čtvrtou kategorii, jejíž záření je téměř nulové, tvoří konzervy, margaríny, alkohol, cukr, průmyslové těstoviny, konzumní pečivo a chléb.

Potraviny s velmi vysokou hodnotou záření jsou následující:

Ovoce v době nejvyšší zralosti, konzumované při sklízení má hodnotu 9 – 10000 Å. Pro zeleninu platí tytéž hodnoty jako u ovoce. Syrová a šetrně upravená má 9000 Å. Brambory mají syrové 2000 Å, pečené 9000 Å a vařené 6 – 7000 Å.

Čerstvé luštěniny a boby mají 7 – 8000 Å, po měsíci už skoro nezáří, ale namočením se v nich opět probudí život. Pšenice má hodnotu 8 – 9000 Å, pohanka, oves, kukuřice 8500 Å. Vařením obilí jeho radiace stoupá až na 9 – 10000 Å. Čerstvě namleté obilí září jako zrní a kváskový chléb z čerstvě namletého obilí má 9200 Å.

Olivový olej s radiací 8500 Å měl ještě po 6 letech jen o tisíc Å méně. Řepkový olej má záření 5000 Å. To platí pro oleje z prvního lisování za studena. Konzumně prodávané stolní oleje měly vesměs pod 4000 Å. Stářím radiace olejů klesá, pouze olivový si ji mnoho let uchovává.

Sladkovodní ryby z bystřin měly 5 – 6000 Å, ale ryby z řek okolo Paříže dosahovaly sotva 600 Å. Čerstvé kravské mléko změnilo za 24 hodin svou radiaci ze 6000 na 2000 Å.

Víno a pivo dosahovaly 4000 Å, některé druhy jen 2000 Å, mošty měly jen 2000 Å. Čerstvě vytlačená šťáva z nastrouhaných jablek ovšem měla 8500 Å.

Zajímavé jsou i hodnoty odvarů z čerstvých bylinek. Heřmánek, máta, dubová kůra a jasan vykazovaly 8000 Å, ořešák měl 8500 Å a meduňka dokonce 9000 Å.

Voda vykazovala hodnotu blízkou nule, ale minerálky nabrané přímo u pramene měly 8800 – 14000 Å.

Jelikož nám tedy potraviny kromě výživných látek předávají i svůj energetický potenciál, pak se domnívám, že je vhodné konzumovat co nejvíce takové potraviny, které mají minimálně stejný energetický potenciál, jako vyzařuje zdravý lidský organismus.

Pro představu přikládám fotografie pořízené technologií zachycující energetické pole živých organismů (tzv. Kirliánova fotografie), vlevo BIO houba a vpravo houba pěstovaná konvenčními (chemickými) postupy. Jistě si dle tohoto obrázku dokážete představit rozdíl mezi vařenou a čerstvou stravou.

kirlianmushroom

Jednou z nejčastějších mylných představ o živé stravě je, že se skládá jenom ze syrového ovoce a zeleniny. Čerstvé ovoce a zelenina by ideálně měly tvořit základ jakékoliv stravy!!! Důraz na vyváženost všech živin je velmi dobře patrný i poučný např. ve vitariánské stravě, kde je stejně důležitý, ne-li důležitější než ve stravě běžné z důvodu, že vitariáni vylučují ze své stravy např. živočišné bílkoviny, sacharidy a tuky. Jejich přístup k vyvážené stravě je uveden níže.


Tuky v živé stravě

Místo rafinovaných rostlinných (margaríny, hydrogenované rostlinné oleje) nebo živočišných tuků (máslo, sádlo, smetana, mléko a maso) dodává živá strava tělu přímo esenciální mastné kyseliny obsažené v potravinách jako jsou avokádo, ořechy a semínka, a za studena lisované oleje nebo másla z ořechů a semínek. Bohatým zdrojem nejcennějších omega 3 kyselin jsou zejména lněná, slunečnicová a chia semínka, a z nich lisované oleje. Esenciální mastné kyseliny jsou naprosto nezbytné pro správné fungování organismu, růst a regeneraci všech buněk, a účastní se celé řady klíčových procesů: mají prokazatelně pozitivní vliv na zdraví srdce a cév, zmírňují všechny chronická zánětlivá onemocnění, harmonizují hormonální a imunitní systém, u dětí podporují správný vývoj mozkových funkcí a pomáhají předcházet atopickým ekzémům a astmatu, v dospělém věku pak zpomalují stárnutí mozku spojené s rizikem vzniku Alzheimerovy choroby. 

Bílkoviny v živé stravě

Místo složitých a na trávení náročných živočišných bílkovin jako je maso, mléko a mléčné výrobky (které si tělo za pomoci enzymů musí nejdříve rozložit na jednotlivé aminokyseliny, ze kterých si následně skládá potřebné bílkoviny), dodává živá strava našemu organismu bílkoviny formou esenciálních aminokyselin. Tyto mohou sloužit jako okamžité stavební jednotky pro celou řadu důležitých fyziologických procesů. Navzdory tomu, že v živé stravě nacházíme celou řadu kompletních bílkovin (konopné semínko, spirulina, quinoa, vyvážené proteinové směsi z hráškového a rýžového proteinu), představa, že v rámci každého jídla musíme tělu dodat všechny esenciální aminokyseliny již neplatí. Dnes již víme, že tělo je schopné složit si bílkoviny, které potřebuje pro své fungování a regeneraci z aminokyselin, které mu dodáváme v průběhu dne nebo dokonce několik dnů. Nejcennějším zdrojem bílkovin se tak pro mnohé lidi stávají nečekaně potraviny jako jsou ořechy, semínka, naklíčené obiloviny a luštěniny, listová zelenina, či superpotraviny jako je kakao, quinoa, spirulina a chia semínka.

Sacharidy v živé stravě

Jedním z největších zdravotních přínosů živé stravy je vyloučení rafinovaného cukru, vysoce-fruktózového kukuřičného sirupu neboli glukózovo-fruktózového sirupu a umělých sladidel z jídelníčku. Protože živá strava se vyznačuje hojnou konzumací čerstvého ovoce bohatého na přirozené cukry, potřeba sladidel při přípravě každodenní stravy je minimální a omezuje se na výrobu sladkých svačinek nebo dezertů. Tady pak využívame přirozené sladidla jako je sušené ovoce, stéviu, kokosový cukr nebo javorový sirup.

V následující tabulce najdete detailní přehled nejpoužívanějších živých potravin, který nemusí sloužit jenom vitariánům, a umožňuje porozumět, které potraviny považujeme za živé, a zařadit tak zdravější varianty běžných potravin do svého jídelníčku.

Přehled živých potravin

     Kromě čerstvého a sušeného ovoce, zeleniny, ořechů, semínek, naklíčených obilovin a luštěnin, a různých zdravých ochucovadel, koření a bylinek, je součástí živé stravy celá řada dalších superpotravin, které proměňují živou stravu v plnohodnotný a vysoce nutriční způsob výživy. V neposlední řadě umožňují vytvářet jedinečná a komplexní jídla včetně vynikajících dezertů, které jsou skutečným lékem pro tělo i duši.

 1. Kakao

      Nepražené kakao je jedna z nejkomplexnějších a nejzdravějších potravin na světě a kvůli své výjimečné výživové hodnotě se řadí k tzv. superpotravinám. Jeho antioxidační kapacita několikanásobně převyšuje zelený čaj nebo červené hrozny a je bohatým zdrojem minerálů jako je hořčík, draslík a vápník. Kakao je známé jako přírodní antidepresivum. Obsahuje vysoké množství aminokyseliny tryptofan i prekurzorů pro neurostransmitery serotonin a dopamin, které hrají důležitou roli při prevenci a léčbě deprese. Nepražené kakao je bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin, které chrání náš imunitní, cévní i nervový systém. Tyto vlastnosti je možné najít jenom v nepražených kakaových produktech; většina kakaových prášků v supermarketech je totiž průmyslově zprocesovaná a tepelně upravená, to znamená, že nemá již žádné z těchto účinků. V přípravě živé stravy mají nenahraditelnou roli i další produkty kakaa jako je kakaové máslo při přípravě živých dezertů, nebo kakaová hmota (vznikající mletím celých kakaových bobů) při přípravě živé čokolády.

 1. Karob

     Karobový prášek je známý jako zdravější alternativa kakaa, která se získává z plodů rostliny Ceratonia Ciliqua rostoucí ve Středomoří a je známá také jako svatojánský chléb. Sušený karob je tradičně konzumován v židovské i muslimské kultuře jako součást náboženských svátků. Karob se vyznačuje podobným bohatstvím minerálů a vitamínů jako kakao, má však jenom poloviční kalorickou hodnotu. Zatímco 100g kakaa obsahuje 14g tuků, 100g karobového prášku jenom necelý gram. Karobový prášek obsahuje ale více přirozených cukrů, proto není potřeba ho přislazovat. Na rozdíl od kakaa karob neobsahuje kofein, methylxanthiny ani theobromin, nevyvolává zrychlený tep, poruchy spánku nebo hyperaktvitu, a je tedy jeho zdravější variantou. V karobu jsou bohatě zastoupeny minerály hořčík, železo a nikl, přičemž obsahuje dokonce trojnásobné množství vápniku než kakao. Kromě toho je přírodním zdrojem aminokyselin alaninu, prolinu a valinu, a vlákniny. Karob zlepšuje trávení, snižuje hladinu cholersterolu a krevního tlaku, a má silné antibakteriální, antivirové a antiseptické účinky. Většina karobového prášku v České republice není raw (svůj obsah minerálů i využití v kuchyni si však zachovává), není problém ho však v živé kvalitě objednat ze zahraničí. Jeho využití v živé kuchyni je stejné jako u kakaa, a je možné ho přidávat jako alternativu do všech receptů obsahujících kakaový prášek, přičemž ho není potřeba doslazovat.

 1. Kokosový olej

     Panenský kokosový olej není jenom nejzdravějším a nejuniverzálnějším olejem na světe. Je to skutečné zázračné superjídlo s mimořádnými účinky na zdraví a jedinečným využitím v kuchyni, dokonce i v kosmetice. Pochází z ostrovů v Pacifickém oceánu, kde jsou kokosové ořechy primárním zdrojem obživy, sbírají se ručně a zpracovávají tradičními postupy. Syrová dužina se naseká, suší na slunci a pak se z ní lisuje vysoce kvalitní olej se širokým spektrem využití. Jeho typickou vlastností je tuhá konzistence, která se nad 24 stupňů Celzia mění na tekutou. Kokosový olej byl dlouho neprávem řazený mezi nezdravé potraviny kvůli vysokému obsahu nasycených tuků. Zatímco převážná většina nasycených mastných kyselin, pocházejících z masa, mléka, vajec a rostlinných olejů, se skládá z dlouhých uhlíkových řetězců, a navíc  často obsahují cholesterol a nebezpečné transmastné kysliny, kokosový olej je tvořen středně dlouhými mastnými kyselinami známými jako MCFA (ang. medium chain fatty acids), přičemž neobsahuje žádny cholesterol a transmastné kyseliny. Středně dlouhé řetězce mastných kyselin se v těle zpracovávají velice odlišným způsobem než řetězce dlouhé, a jsou hlavním důvodem jedinečných účinků kokosového oleje. Na rozdíl od běžných tuků se kokosový olej po požití okamžitě štěpí na jednodušší mastné kyseliny díky enzymům v slinách a žaludeční štávě, to znamená, že  není závislý na produkci pankreatické šťávy, nezatěžuje slinivku ani žlučník. Je proto velice lehce stravitelný, především pro lidi, kteří mají zhoršené trávení tuků nebo odstraněný žlučník. Z těchto středně dlouhých řetězců triglyceridů je nejdůležitější kyselina laurová. Mateřské mléko je jediným dalším zdrojem kyseliny laurové, která je zodpovědná za vybudování přirozené imunity dětí vůči bakteriím, parazitům, virům a plísním. Kokosový olej navíc obsahuje i kyselinu kaprylovou, která se v naturopatii považuje za jeden z nejúčinnějších přírodních léků na přemnožení kvasinky candida albicans.

     Středně dlouhé řetězce triglyceridů v lidském těle svým chováním připomínají více karbohydráty než tuky. Na rozdíl od běžných olejů, másla či sádla jsou vstřebané ze střev přímo do vrátnicové žíly, která je přivádí do jater, kde jsou okamžitě proměněné na zdroj energie podobně jako glukóza. Běžné tuky vytváří v stěnách střev sloučeniny lipoproteinů, které jsou vyloučené do krevního oběhu a rozváděné do různých části těla, kde vytváří tukové zásoby, případně můžou být využité jako zdroj energie při zvýšeném energetickém výdeji. Středně dlouhé řetězce mastných kyselin se neukládají jako tukové zásoby a jsou okamžitě využitelné jako zdroj energie bez nadměrného zatěžování trávicího systému. Protože zvyšují energetický metabolismus všech buněk, urychlují hubnutí, hojení a léčení. Klinickým výzkumům kokosového oleje a jeho příznivým účinkům na zdraví bylo věnováno mnoho vědecké pozornosti. Kokosový olej má prokázané antibakteriální a protiplísňové účinky, jeho vnější použití se také osvědčilo v léčbě akné a zánětlivých kožních onemocnění. Podle dalších studií se kokosový olej také osvědčil v léčbě Alzheimerové nemoci, cukrovky 2. typu, akutních virových i bakteriálních infekcí včetně zánětu plic, chronické únavy a zánětlivých onemocnění jako je Crohnova nemoc nebo ulcerativní kolitída. Nenahraditelnou roli pro orální zdraví a léčbu zánětů v ústní dutině má i prastará ayurvédická technika kloktání kokosovým olejem. Kokosový olej má vynikající využití v péči o vlasy a pleť, kde úspěšně nahradí chemické kondicionéry a hydratační krémy. Kokosový olej je možné užívat i vnitřně jako lék nebo prevenci 1 lžičku 2-3x denně. V běžné kuchyni je kokosový olej, který je stabilní při vysoké teplotě a nepřepaluje se, nejzdravějším olejem na pečení a smažení. V živé kuchyni má pak nezastupitelné místo v přípravě živých dezertů a čokolády.

 1. Chia Semínka

     Chia semínka jsou spolu s lněnými semínky nejbohatším přírodním zdrojem Omega 3 mastných kyselin. Jedná se o drobná semínka šalvěje hispánské pocházející z Latinské a Střední Ameriky, kde patřily k posvátním potravinám Aztéků a pro svou výživovou hodnotu a schopnost postupného uvolňování energie jsou známé jako "semínka běžců". Semínka Chia mají vynikající hydrofilní vlastnosti a vysoký obsah rozpustné vlákniny: jejich namočením získáme jemný gel, který výborně zasytí a má významné čistící účinky na naše střeva. Chia semínka jsou známé také svým nízkým glykemickým indexem a schopností stabilizovat hladinu glukózy v krvi. Jsou výborným zdrojem bílkovin a mají jeden z nejvyšších obsahů vápníku ze všech rostlinných zdrojů. Dvě lžíce semínek denně stačí, abyste využili všech jejich léčivých vlastností. V živé kuchyni je možné z nich vytvářet chutné snídaňové pudinky, přidávat je do ovocných a mléčných koktejlů, polévek, omáček, salátů a dresinků. Gel z chia semínek slouží jako vynikající pojivo při výrobě živého chleba, tyčinek, marmelád, krekrů a ovocných ruliček. 

 1. Lněná semínka

Navzdory tomu, že lněné semínko patří mezi naše tradiční hospodářské plodiny, většina lidí stále netuší, o jak výživově hodnotnou potravinu se jedná. Spolu s chia semínky jsou lněná semínka nejvýznamnějším zdrojem Omega 3 kyselin a plnohodnotnou náhradou živočišného tuku získaného z ryb. Lněná semínka obsahují i významnou Omega 6 kyselinu - kyselinu linoleovou, která je důležitá pro tvorbu hormonálních prostagladinů s protizánětlivým účinkem. Lněná semínka jsou zdrojem vysoké koncentrace lignanů, což jsou látky známé jako fytoestrogeny, které podporují vylučování škodlivého estrogenu z těla, a proto mají významný preventivní účinek proti rakovině prsu, a dalším zdravotním komplikacím vysoké hladiny estrogenu. Lněné semínko obsahuje celou řadu vitamínů a minerálů jako jsou vitamín E, hořčík a draslík. Lněná semínka jsou vyhledávaným zdrojem vlákniny a bílkovin (kterých obsahují 18g na 100g). Konzumace lněných semínek přispívá ke snižování cholesterolu v krvi, upravuje krevní tlak, stabilizuje cukr v krvi, upravuje metabolismus a podporuje hubnutí, a optimalizuje činnost střev a předchází zácpě. Lněná semínka mají také antivirové, antibakteriální a protiplísňové účinky. Lněné semínko je velice tvrdé a pro tělo nestravitelné, proto je potřebné ho nejdříve pomlít či namočit. Mezi nejhodnotnější zpracování lněného semínka patří jeho naklíčení a výroba lněného oleje. Lněná semínka by se kvůli své tepelné nestabilitě neměly vystavovat vysoké teplotě (lněný olej není vhodný na smažení). Pomleté lněné semínko je v živé kuchyni vynikající náhradou obilné mouky při výrobě živých sušenek, tyčinek a chlebů.

 1. Quinoa

     Quinoa neboli merlík chilský pochází z jihoamerických And, kde se pěstovala až do výše 4 000 metrů. Navzdory tomu, že v andských civilizacích byla známá jako "matka všech obilovin", quinoa nepatří mezi obilniny. Jedná se o semena rostliny chenopodium quinoa příbuzné amarantu, kterých hlavní předností je, že na rozdíl od obilovin jsou přirozeně bezlepkové. Quinoa může mít červenou, černou nebo žlutou barvu, a je skutečnou výživovou bombou s vysokou nutriční hodnotou. Je také málo kalorická a lehce stravitelná. Je dokonalým zdrojem kompletních bílkovin s vyrovnanou skladbou aminokyselin. Quinoa obsahuje řadu vitamínů a minerálů, především vápníku, železa, draslíku a hořčíku, a všech stopových prvků. V běžné kuchyni je vynikající a zdravší alternativou rýže, kuskusu, těstovin a obilovin, přičemž je vhodná na přípravu slaných i sladkých pokrmů. V živé kuchyni se využívá syrová quinoa v naklíčeném stavu, který ještě více zvýší a zpřístupní její nutriční hodnotu.

 1. Spirulina

      Spirulina je jedním z nejstarších rostlinných organismů na světě a její nutriční složení a koncentrace výživových látek z ní dělají jednu z nejcelostnějších superpotravin. Patří mezi spirálovité mikrořasy, které jso známe svou náročností na čisté prostředí, množství slunce a vysokou alkalinitu vody. Spirulina je ze 60% čistá a lehce zpracovatelná bílkovina, která obsahuje všech 8 esenciálních a 10 neesenciálních aminokyslin, a je proto významným zdrojem proteinů a železa pro vegany, vitariány a vegetariány. Spirulina je jediným rostlinným zdrojem glykogenu, který se v našem těle musí syntetizovat z glukózy a je primárním zdrojem okamžité i dlouhodobé energie. Je nenahraditelným potravinovým doplňkem pro sportovce (5g před tréninkem zvýší potenciál svalové aktivity), při chronické únavě, anémii, náročných činnostech či stresových období života. Spirulina je také bohatým zdrojem rostlinného zeleného barviva chlorofylu s významným detoxikačním účinkem, který napomáhá vyplavování škodlivých látek z těla. 100g spiruliny obsahuje 57g bílkovin, 2000mg nenasycených mastných kyselin, 28.5mg železa (158% doporučené denní dávky), několikadenní doporučenou dávku B vitamínů a většiny stopových prvků jako je měď a mangan, a vysokou hladinu draslíku a hořčíku. Důležitý je i obsah antioxidačně působícího betakarotenu a také vitamínu B12, zcela netypického pro rostlinnou říši. Pro vysoký obsah jódu a draslíku je její pravidelné užívání prospěšné při hypofunkci štítné žlázy. Spirulinu je možné užívat jako potravinový doplněk ve formě prášku nebo tablet, její využití při přípravě stravy je však neomezené. Díky nevýrazné chuti je možné ji přidávat do koktejlů, polévek, ale i živých dezertů, a docílit tak kromě významného nutričního obohacení i zajímavého zeleného zbarvení.

 Chlorella nebo Spirulina? - Zelené potraviny informace                                                      Recepty živé stravy: Vitakucharka_28_04_09[1]

Srovnání mladého ječmene, chlorelly, spiruliny a obdobných produktů včetně Green Ways.

Pro ty co nevědí, co pro kterou skupinu vegetariánů je typické, tady je krátké a možná i nepřesné a neúplné vysvětlení:

 • Vegetariáni – nejedí živočišné produkty, kvůli kterým se zabíjejí zvířata (maso, sádlo…)
 • Lakto-ovo vegetariáni (někdy laktoovovegetariáni nebo lakto ovo vegetariáni) jsou vegetariáni, kteří sice nejedí maso ani ryby, ale jedí vejce i mléčné výrobky (například mléko, sýr, máslo nebo jogurt). Název pochází z latiny, kde lacto znamená mléko a ovo vejce.
 • Vegani – nejedí žádné živočišné produkty (ani vejce, mléko, med..)
 • Frutariáni- strava zahrnuje pouze ovoce, ořechy, semena, a jiné plody. (jedná se o striktní formu veganství) Běžně jedí fazole, rajčata, okurky, dýně, ale vyhýbají se bramborům nebo špenátu
 • Vitariáni – zastánci syrové neboli raw stravy.
 • Pescatariáni – jedí ryby a plody moře, ale nejedí jiné maso.
 • Omnivorové – jedí všechno.

   

  Syrová strava (RAW) je životní styl postavený na příjmu nevařených a průmyslově neupravovaných potravin. Konzumace striktně syrové stravy vychází ze zjištění, že se výživová hodnota potravin zahříváním nad 42-45°C snižuje, že tepelně upravené potraviny nejsou zdravé, dokonce že poškozují organismus. V dalších zdrojích informací např. o enzymech se lze přesvědčit, že Enzymy skutečně se poškozují tepelnou úpravou nad uvedenou mez.

  Jiné zdroje zase uvádí, že např. u některých druhů zeleniny po teplené úpravě získáte více než bez úpravy. Uvádí, že rajčata obsahují prospěšný beta karoten (vybarvuje plody dožluta) a především lykopen (vybarvuje plody dočervena), který je obsažen těsně pod slupkou. Tepelná úprava nesnižuje prospěšné účinky lykopenu na lidský organismus, ale naopak zvyšuje (je prokázán jeho protirakovinný účinek). Účinek lykopenu v syrových rajčatech zvýšíme také tím, že je zakapeme olivovým olejem.

  Někteří ze zastánců syrové stravy jedí pouze rostlinné zdroje potravin a jsou nazýváni rawvegany. V závislosti na životním stylu a pravidlech každého jednotlivce může syrová strava znamenat příjem tepelně neupravovaného ovoce, zeleniny, ořechů, semínek, naklíčených obilovin, vajec, ryb, masa a syrového mléka a mléčných produktů.„Raw foodism“ je dnes populárním směrem a jeho představitelé uvádějí celou řadu pozitiv, která z konzumace syrové stravy vyplývají, na příklad zlepšení zdraví, více energie a snížení hmotnosti. Raw neznamená být veganem. Vitariáni, čili vyznavači raw stravy, jsou často označovány za vegany, což je mýtus. Vede k tomu předpoklad, že vitariáni konzumují jen syrovou stravu. To je samozřejmě pravda, ale mezi tu se řadí i syrové maso, ryby, vejce a nepasterizované mléko. Můžete být tedy vitariánem a zároveň mít jídelníček velmi pestrý. 

Poznámka: Přístupů k vyváženosti ve stravě je mnoho a jeden z významných přístupů je uveden např. v knize Metabolické typy. Všichni nejsme stejní a tak každý z nás by neměl jen kopírovat jakýkoliv směr sebezdravější výživy, který se mu zrovna líbí z hlediska jemu současně dostupných informací, ale měl by sám nebo s pomocí odborníků i praktiků zjišťovat co je pro něj osobně nejlepší! Řadu přístupů si lze nejlépe s pomocí zkušenějších lidí v této oblasti sám opatrně i postupně vyzkoušet a pak se rozhodnout jakou výživu si dopřát. Obecné zásady zdravé výživy co se týče pestrosti stravy co nejvíce čerstvé, s využitím zeleniny a ovoce jsou vcelku jednoduché. Zdravý rozum by měl každému stačit, navíc Internet je již značně rozšířen a tak si lze informace porovnat. Někdy to zase nebývá jen neznalost správného přístupu, ale často je to nedostatek vůle, důslednosti a duševní zralosti na cestě ke svému zdraví. Jindy je obtížné překonat nesprávné návyky stravování a životního stylu v rodinách, kde "osvícený přístup" k vyváženosti je velmi vzdálen od zdravé výživy, ale může to být ještě složitější...,jídlo bývá droga, změna cesty je obtížná. Proto nabízíme naši cestu zařazení čerstvých šťáv do Vašeho jídelníčku, lze tak vhodně a významně zlepšit kvalitu naší výživy a naučit se žít: Život se šťávou a zdravím! Admin

Informace jsou částečně čerpány ze serveru http://www.zdravi-az.cz - doplněno Admin 

Jak vybrat odšťavňovač? - výběr odšťavňovače…

Největší část výběru jsme již zajistili za Vás, nabízíme Vám výběr světové produkce TOP odšťavňovačů!

help                  400x300                 image007

Možná je i pro Vás obtížné sníst denně pět doporučených porcí zeleniny a ovoce, které doporučují výživoví poradci? Proto nabízíme lepší cestu: Život se šťávou a zdravím!

Sana červená s lisem 702

Než začnete vybírat odšťavňovač v textu níže uvedeném, posuďte jak ke šťávám v zajímavých souvislostech přistupují odborníci, kteří tomu zasvětili celý život. Přitom vezměte v úvahu, že kvalitní šťáva je cílem a odšťavňovač jen prostředkem k tomuto cíli, proto se nejprve seznamte se šťávami, což Vám napomůže při výběru odšťavňovače..

Dnes již nestor Dr. Norman W. Walker (knihy o odšťavňování ke stažení) byl jeden z nejvýznamnějších lékařů zabývajících se zdravím a výzkumem výživy v USA. Jeho knihy byly vzorem mnohým lékařům, vědcům a autorům jako je Dr. John Heinerman.

image001Dr. Hainerman spolupracoval s tamními léčiteli, tak i se špičkovými lékaři a vědci. Publikoval stovky článků věnovaných lidovému léčitelství, léčivým rostlinám a zdravé výživě. Napsal více než dvacet knih, včetně úspěšné Heinermanovy encyklopedie ovoce, zeleniny a bylin. Svůj bakalářský titul získal na Brigham Young University v Utahu a v dalším studiu pokračoval v Indonésii, kde mu byl na Jakartské University of Indonesia a Surabayaské Airlangga University udělen magisterský a posléze doktorský titul. Tento známý americký antropolog-léčitel nahlédl do svých archivů a napsal ucelené dílo "Encyklopedie léčivých šťáv" pojednávající o přírodních šťávách, které mohou být lékem na stovky běžných zdravotních problémů světa. John Heinerman, Ph.D, se narodil v roce 1946 v Salt Lake City, Utah, USA a během své odborné praxe poznal 33 zemí celého světa a navázal

Není šťáva jako šťáva
To že se nedá co do kvality šťávy srovnávat 100% krabicový džus z nejbližšího supermarketu a čerstvě vymačkaná šťáva je snad každému jasné. Znáte ale rozdíl mezi čerstvě vymačkanými šťávami?

image005                  dzus                 džusík

Mnozí z Vás si asi řeknou, že takový rozdíl snad ani nemůže být. Opak je pravdou. I čerstvě vymačkané šťávy se budou lišit v množství enzymů a vitamínů, které budou obsahovat. V čem je tedy rozdíl? To, co ovlivňuje kvalitu šťávy, je způsob její extrakce z vlákniny ovoce či zeleniny. Hlavní faktory, které mají vliv na kvalitu, je kyslík vháněný do šťávy, teplo a šetrnost přípravy šťávy. Kyslík z toho důvodu, že přestavuje činidlo oxidace, která ničí enzymy stejně tak jako teplo. Při zahřívaní dochází k odumírání lidskému organismu prospěšných enzymů. U některých přístrojů dochází při odšťavňování k většímu tření a díky tomu se může teplota šťávy z různých přístrojů lišit až o více ⁰C, navíc i v závislosti na použitých otáčkách a stáří či otupení hrotů na sítech, což platí především pro odstředivou technologii. Faktor, šetrnost přípravy šťávy, je ovlivněn způsobem naruší buněčné struktury vlákniny přístrojem. Zatímco odstředivý přístroj suroviny při několikatisícových otáčkách přímo rozseká na tisíc kousků, které pak odstředivou silou vymrští na síto, šnekový nebo dvou hřídelový odšťavňovač suroviny rozmělní a přes síto vylisuje jako mlýnek. Sami teď můžete říct, který způsob odšťavnění je šetrnější. Pro ty z vás, kteří stále váhají, odstředivka to určitě nebude. Šťáva z odstředivých přístrojů je hodně napěněná, více vodová a rychleji mění svoji barvu díky prudší oxidaci. Takový fresh si můžete bohužel dopřát ve většině juice barů v České republice, které odstředivky převážně používají.

Oproti tomu šnekové a dvou hřídelové odšťavňovače používají k surovinám šetrný "Low Speed Technology System" (LSTS). Tuto technologii najdete u přístrojů, které zpracovávají suroviny do 100 otáček za minuty. LSTS technologie umožňuje získat maximum nutričních hodnot, enzymů, vitamínů a chuti z ovoce, a zeleniny. Taková šťáva je na první pohled hustější a krémovější, než cokoli, co jste kdy pili z krabice, protože vláknina je jemně protlačena skrze síto. Čerstvá šťáva je jen vzácně čirá, často spíše matná a na povrchu jemně zpěněná. Co do obsahu enzymů a vitamínů tedy vyhrává šťáva ze šnekových a dvouhřídelových přístrojů. Na druhou stranu každá čerstvá šťáva, ať už je získána jedním nebo druhým způsobem, je pro lidské tělo prospěšná. Rozdíl už tedy znáte, záleží jenom na Vás, jakým šťávám dáte přednost.

            Šťáva                   Omega velký                  Šťáva

 

Šťávy s vlákninou nebo bez?

image011

Vláknina čistí zažívací trakt, proto je dobré ji tělu naservírovat v dostatečném množství. Je to taková metla smetí, která vymete to, co v nás zůstane po kulinářských orgiích, které si dopřáváme. Můj současný odšťavňovač Sana juicer připravuje šťávy hodně čisté s občasnými kousky vlákniny. Za to můj první odšťavňovač Hurom mi připravoval šťávu s poměrně velkým množstvím vlákniny - můžu říct drti z ovoce a zeleniny. Ve šťávě z mixu pomerančů, limet, citronů nebo ananasu mi to nevadilo. Ovšem v mixu z mrkve, červené řepy, celeru a listové zeleniny mi to vadilo a šťávu jsem si pravidelně cedil. Každému ten nos narostl holt jinak a já zastávám ten názor, že vlákninu do těla můžeme dostat ve formě syrového ovoce a zeleniny nebo v různých formách salátů atd. Ve wikipedii jsem se dočetl, že vláknina vstřebává vodu, tím zvětšuje svůj objem a ulehčuje střevům. Také na sebe váže některé látky z potravy, jako například cholesterol. Americká potravní asociace doporučuje alespoň 20-35 g denně pro zdravého dospělého člověka v závislosti na příjmu energie (např. 8400 kJ strava by měla zahrnout 25 g vlákniny). Doporučení asociace pro dítě je, že počet gramů na den je číselně věk dítěte plus 5 (např. čtyřleté dítě má sníst alespoň 9 g vlákniny denně). Britská potravní asociace doporučila alespoň 12-24 g vlákniny denně pro zdravého dospělého člověka. Setkal jsem se i s názorem, že lidé s nádorovým onemocněním by měli pít čistou šťávu bez vlákniny, protože ta, na rozdíl od šťávy, nádor vyživuje. Také jsem se dočetl, že pesticidy, kterými jsou ovoce a zelenina ošetřeny se vážou ve vláknině, proto by se měla pít šťáva zbavená vlákniny.

Při konzumaci nadměrného množství samotné vlákniny, která Vám vznikne jako odpad při odšťavňování např. z mrkve, Vás může bolet žaludek natolik, že stejným směrem, kterým šla vláknina dovnitř, půjde i ven. Před konzumací je dobré vlákninu hodně podusit. Následným fantaziím na kuchyňské lince se meze nekladou. Cuketové bramboráky, zeleninové karbanátky, polévky, sladké placky a jiné, skoro z každé vlákniny se dá něco ukuchtit a ve finále je odpad z odšťavňování minimální.

Jak využít vlákninu?

Dužinu z ovoce nebo ze zeleniny lze v první řadě použít jako obklad při celé řadě zdravotních obtíží. Některé druhy dužiny s obsahem síry, které zbydou například po zpracování zelí, kadeřavé kapusty a cibule, se mohou uplatnit jako obklady na vážné formy popálenin a lze je vyměňovat vždy po několika hodinách. Síra ránu dezinfikuje, a pokud není zranění příliš rozsáhlé či hluboké, napomáhá též rychlé regeneraci poškozené tkáně.

Dužina z mrkve, okurky, tykve a dýně je výtečná při léčbě kožních zánětů, které byly způsobeny chorobnými ekzémy, vyrážkami nebo oparem či sluncem. Jsou báječně chladivé, a proto nacházejí uplatnění i při horečkách, kdy se přikládají na čelo, na prsa a na břicho.

Některé další druhy dužiny jsou schopny fantastickým způsobem odstranit lokální infekci. Jedná se zejména o ovoce a zeleninu s obsahem škrobu. Jestliže například dužinu z brambor, vodnice nebo tuřínu přiložíte na diabetické vřídky na nohou, na otevřené rány, gangrenózní boláčky, propíchnuté cysty nebo puchýře či jiná podobná kožní poranění, nebudete věřit svým očím. Některé kyselé dužiny mají též schopnost napnout uvolněnou kůži a odstraňovat vrásky. Zde nachází uplatnění převážně dužina z citrusových plodů. Dužinu lze použít na spoustu věci v kuchyni. Kniha Encyklopedie léčivých šťáv obsahuje mimo jiné i recepty obsahující právě dužinu, která vzniká jako odpad při odšťavňování (více knih si můžete stáhnout na našich stránkách přímo).

JAK VYBÍRAT OVOCE A ZELENINU        PROČ PÍT ČERSTVÉ ŠŤÁVY?, PROČ ODŠŤAVŇOVAT?    Rozdíly?      Jak pracují?    Rady a recepty   Zelené potraviny       Nevybrané, vyřazené      Recepty, čerstvé šťávy 

Výběr odšťavňovače*****

Mnozí z Vás jste při výběru odšťavňovače narazili na jeden problém. Jejich hodně a jsou úplně všude. A najít mezi takovým množství kvalitní přístroj už může být problém. Proto každoročně provádíme za Vás průzkum vývoje výrobců a testujeme v praxi různé novinky z nichž některé nejlepší zařazujeme do nabídky našeho specializovaného prodeje. Současně, ale vyřazujeme jiné odšťavňovače zveřejněné v rubrice: Vyřazené, nevybrané a testované odšťavňovače - doprodej výstavních odšťavňovačů

Základní otázky, které by si měl položit každý, kdo si chce pořídit kvalitní odšťavňovač, jsou následující:

„Jaké suroviny budu odšťavňovat?“

Fruit_JuiceOmega TWN 32 image015 e

Mrkev, červená řepa, jiná kořenová zelenina, jablka, hrušky, citrusy, to všechno jsou suroviny, se kterými si poradí snad každý odstředivý odšťavňovač. Listovou zeleninu ovšem tyto přístroje nezvládnou, síto listy roztrhá na kusy a vyhodí ven do sběrné nádoby. A když už přece zvládnou tak se žalostnou výtěžností. Nejen proto odstředivou technologii odšťavňování nedoporučujeme. Univerzálními přístroji, které zvládají veškerou zeleninu i ovoce jsou jednohřídelové šnekové odšťavňovače. Ty ve své výtěžnosti ovšem zaostávají za dvou hřídelovým přístrojem Angel Juicer, který je jednička i ve zpracování listové zeleniny, bylin nebo jehličí.

„Jakým šťávám dávám přednost?“

Kuvingsimage018    sana-20808 Omega EUJ 808image021

Šťáva z odstředivých přístrojů je hodně napěněná, více vodová a rychleji mění svoji barvu díky prudké oxidaci, která je způsobená vysokými otáčkami okolo 15000 ot./min! Při těchto otáčkách štáva se rychle okysličí a to mimo jiné vlivy velmi snižuje kvalitu šťávy. Na kvalitu šťávy má vliv světlo, teplo a způsob zpracování a případně nevhodné skladování. Proto současný směr vývoje v oblasti kvalitních odšťavňovačů směřuje k nízkootáčkovým šnekovým nebo dvouhřídelovým odšťavňovačům, jejich technologie odšťavňování je na vrcholu kvality oproti levným odstředivým odšťavňovačům, které bohužel jsou ale nejvíce rozšířené. Šnekové a dvouhřídelové odšťavňovače pracují od 40-80 otáček za minutu a proto získávají maximum nutričních hodnot, enzymů, vitamínů a jejich šťáva je na první pohled hustější a krémovější, než cokoli, co jste kdy pili z krabice. Čerstvá šťáva je proto jen vzácně čirá, často spíše matná a na povrchu jemně zpěněná, což je závislé na druhu vlákniny ovoce nebo zeleniny.

odstavnovac-sana      800 newSana EUJ 707 horizontální - nejprodávanější!                                                                  S možností dalšího příslušensví tj. lis na olej Sana 702

„Vypiji připravenou šťávu ihned po odšťavnění nebo ji budu popíjet v průběhu dne?“

Catler JE 4010Catler JE 4010 microsíto

Pokud budu odšťavňovat menší množství šťáv, které budu okamžitě konzumovat, vystačím si i s odstředivkou. Pokud preferuji přípravu většího množství šťávy na jeden zátah, kterou budu mít v uzavřené nejlépe tmavé sklenici v lednici a budu ji popíjet v průběhu dne, šnekový nebo dvou hřídelový odšťavňovač je ta správná volba. Šťáva z těchto přístrojů se nekazí tak rychle jako z odstředivky (Catler) a enzymy Vám nikam neutečou.

„Jak často budu odšťavňovač používat?“

Sana chrom zmenšená                     sestava_angel_juicer

champ-foto3       catler mytí      catler displej - kopie

S touto otázkou souvisí snadnost čistění přístroje. U odstředivky se musí velké síto pořádně vydrhnout a hrozí, že se při čištění poraníte o ostří síta. U šnekových přístrojů stačí propláchnout jednotlivé díly pod proudem tekoucí vody a „přejet“ menší síto kartáčem na čištění. Dvou hřídelové přístroje se skládají z více dílů a jejich síto je dlouhé a tak čištění je o něco zdlouhavější v závislosti na odšťavňované vláknině, která je různorodá u mnoha druhů ovoce a zeleniny. Většinu dílů opět vyčistíte pod proudem tekoucí vody. Nejvíce námahy vám zabere čištění uzavřených sít.

„Co všechno můj budoucí odšťavňovač umí?“

je40101Odstředivka umí pěkně napěněnou šťávu a už vůbec ne listovou zeleninu a byliny. Champion juicer, který se vyrábí v téměř nezměněné podobě již více jak 50 let, umí kromě rychlé šťávy také výborné roztíratelné arašídové máslo a s nástavcem se promění v domácí mlýn na mouku což, ale v dnešní době nedoporučujeme, protože kvalitativně je mlýnek zastaralý oproti kvalitním současným kamenným mlýnkům, které jsou běžně na trhu k dostání. A pokud mají šnekové a dvou hřídelové odšťavňovače homogenizační pouzdro, tak dokážou dělat takové věci jako je ovocná zmrzlina, dětská kašička, sorbety nebo různé druhy těstovin. Např. na odšťavňovači Sana juicer lze připravit základ pro omáčku na těstoviny nebo opravdu jemné těsto na bramboráky.

„Kolik jsem ochotný do nového přístroje investovat, respektive na kolik si cením vlastního zdraví?“

největší

Cenové rozmezí mezi odšťavňovači je opravdu obrovské. Od několika stovkových odstředivek až po téměř čtyřicetisícový Angel 8500S. Otázkou je, kolik mokré drtě z odšťavňovače vyleze a jak dlouho Vám bude přístroj sloužit. Každý přístroj je vyroben z různě kvalitních komponentů a každý se liší ve výtěžnosti. V současné době se hodně řeší plastové materiály obsahující škodlivý bisphenol a bohužel ani odšťavňovač za 6000,- Kč není BPA free. Pokud si budu připravovat šťávy každý den tak se mi do dvou let vrátí investice do Angelu v nakupovaných surovinách. Je totiž rozdíl zda z kila mrkve dostanete přes 700 ml šťávy při použití nejvýkonnějšího dvou-hřídelového přístroje nebo do 580 ml šťávy při hodně výkonné odstředivce.

A navíc, každý správný specializovaný prodejce by vám měl být schopen na základě výše uvedených otázek vhodný odšťavňovač doporučit, ale i předvést jak se obsluhuje. Nelze doporučit prodejce, kteří prodávají od špendlíku po lokomotivu, často neví ani jak odšťavňovače pracují a všechny souvislosti s odšťavňováním vůbec neznají. Přitom změna jejich sortimentu je u takových obchodů velmi častá a servis či mnohaletá garance náhradních dílů nebývá zajištěna!

Horeca Sana - 909

Šnekový odšťavňovač Sana Horeca EUJ-909 je prvním komerčním odšťavňovačem

Jak Tedy vybrat pro vás vhodný a kvalitní odšťavňovač?

Jak na výběr odšťavňovače – využijte naše zkušenosti!

Odšťavňováním se bavíme již mnoho let, porovnáváme klady i zápory odšťavňovačů, provedení, použité materiály, užitnost i originální nové technologie. Naše recenze i nabídky jsou založené na zkušenostech se specializovaným prodejem odšťavňovačů a výsledcích testování. Neprodáváme nekvalitní odšťavňovače, které nemají srovnatelné vlastnosti s těmi nejvhodnějšími od specializovaných výrobců. Do nabídky přidáváme odšťavňovače i když si konkurují. Cena není rozhodujícím parametrem, rozhodující je kvalita, tu srovnáváme s trendy vývoje výrobců a to i jak se osvědčují po létech používání. Než začnete vybírat odšťavňovač, zvažte co nejvíce budete odšťavňovat. Šťávu lze získat s většinou odšťavňovačů. V kvalitě šťávy i odšťavňovače jeho rychlosti a výtěžnosti budou velké rozdíly!

Pár tipů na úvod:

 • Neexistuje ideální odšťavňovač úplně na vše.
 • Existuje několik technologií odšťavňování, kde s různými druhy plodů (tvrdé/měkké/šťavnaté) budete mít různé výsledky.
 • Proto je nutné co nejpodrobněji definovat své požadavky a vybrat takový odšťavňovač, který se k ideálu co nejvíce přiblíží.

A teď už můžeme přejít k otázkám před výběrem odšťavňovače, na které byste si určitě měli odpovědět.

Co budete převážně odšťavňovat? Bohužel málokterý odšťavňovač si poradí úplně se všemi druhy ovoce a zeleniny na jedničku.
Běžně odšťavňované suroviny jako je mrkev, řepa, jablko a citrusy zvládá každý přístroj dobře, ovšem u surovin, jako je listová zelenina, bobuloviny a peckovice budou výsledky odlišné.
Některé suroviny jsou navíc tzv. „lépe odšťavnitelné“ než jiné a důležitá je i zralost. Je rozdíl, jestli odšťavňujete čerstvé šťavnaté jablko, nebo jablko, které již nějakou dobu leželo v regálu nebo sklepě a ztratilo většinu vody. Z čerstvých jablek získáte plno šťávy, z těch starších stěží pár kapek.

Tropické ovoceVšeobecně problematičtějšími surovinami u všech odšťavňovačů většinou bývá tropické ovoce, jako je ananas, kiwi nebo mango. Důvodem je velká šťavnatost plodu v kombinaci s velmi měkkou vlákninou, která rychle zanáší odšťavňovací sítko. Nejlépe si s nimi poradí jednohřídelové šnekové odšťavňovače. Konkrétně vertikální šnekové odšťavňovače, které mají širší, vertikálně postavený šnek, velké odšťavňovací síto a hlavně otočné stěrky, které čistí síto již během samotného odšťavňování.

Listová zelenina a bylinkyListovou zeleninu a bylinky nejlépe odšťavníte na dvouhřídelových odšťavňovačích, přesto i jednohřídelové šnekové si s nimi poradí velmi dobře, akorát budou mít o trochu menší výtěžnost. Odstředivé odšťavňovače jsou v tomto případě naprosto nevhodné.

BobulovinyBobuloviny, tedy hroznové víno nebo rybíz, je dobré odšťavňovat na šnekovém nebo dvouhřídelovém lisu. Odstředivky mají na těchto surovinách velmi malou výtěžnost. Nejlepší volbou na tyto suroviny je šnekový vertikální systém odšťavňování.

Lesní plodyTaké lesní plody, jako jsou maliny, jahody nebo borůvky, mohou být pro odšťavňovače výzvou. S oběma druhy si nejlépe poradí jednohřídelové šnekové odšťavňovače. Konkrétně ty vertikálně stavěné, které mají širší, vertikálně postavený šnek, velké síto a hlavně otočné stěrky, které čistí síto již během samotného odšťavňování.

PeckovicePeckovice se z důvodu měkčí vlákniny lisují hůře a tvoří hustší, spíše kašovitější šťávu. U většiny odšťavňovačů je lze použít spíše jako doplňkovou surovinu do jiných šťáv, protože jejich vláknina rychle zanáší sítko odšťavňovače a tím se stává lisování zdlouhavé a neefektivní. Pro odšťavňování většího množství těchto surovin je nejvhodnější vertikální šnekový odšťavňovač. To samé platí pro již zmíněné kiwi a mango.

MalviceMalvice, zejména jablka či hrušky, zvládají všechny odšťavňovače skvěle, pokud jsou plody čerstvé a ještě tvrdé. Na moučnatější a již přezrálá jablka je nejvhodnější odšťavňovač odstředivý.

Kořenová zeleninaKořenovou zeleninu zvládají všechny odšťavňovače bez problémů a jediné rozdíly budou ve výtěžnosti a čistotě šťávy. Výjimkou je většina ručních odšťavňovačů, na kterých může být odšťavňování fyzicky náročné nebo i nemožné.

CitrusyCitrusy jsou na šťávu jako dělané a zde asi není potřeba nic dodávat - všechny odšťavňovače zvládají lisovat citrusy bezvadně. Opět se bude lišit pouze výtěžnost a množství vlákniny ve šťávě.

Zvažte tedy, jaké druhy ovoce a zeleniny budete zpracovávat nejčastěji a jaké budou spíše výjimkou.

Jakému typu šťávy dáváte přednost? Oba základní typy odšťavňovačů (nízkootáčkové a vysokootáčkové) produkují jiný druh šťávy. Liší se nejen chutí, ale i vzhledem a možnostmi skladování.

Nízkootáčkové lisy

 • Lisují šťávu výraznější chuti, která může obsahovat drobné kousky vlákniny.
 • Šťáva se dá uchovávat v chladničce po celý den (platí pro lisy do 200 otáček za minutu).
 • Šťáva obsahuje minimum pěny.

Odstředivé odšťavňovače

 • Poskytují šťávu vodové konzistence i chuti.
 • Získaná šťáva je vhodná pro okamžitou spotřebu.
 • Šťáva má na hladině vrstvu pěny.

Kolik šťávy budete najednou připravovat?

I když se to na první pohled nemusí zdát, jedná se o podstatné kritérium.

 • Pokud plánujete najednou připravovat velké množství šťávy, budou vám lépe vyhovovat odstředivé odšťavňovače s velkými plnicími otvory. Suroviny zpracujete za méně času oproti nízkootáčkovým odšťavňovačům. Zde platí, že čím větší rychlost, tím nižší kvalita šťávy…!
 • Nízkootáčkové lisy jsou pomalejší a mívají omezený provoz na 30 minut v kuse. Za tu dobu zvládnou vyprodukovat kolem 4 litrů chutné kvalitní šťávy. To pro běžné rodinné použití většinou bohatě stačí.

Jak často budete odšťavňovač používat?

Prvotní nadšení z pořízení běžného odšťavňovače většinou rychle opadne z jednoho prostého důvodu – zdlouhavá a složitá údržba. Čištění je přitom nezbytné po každém použití.

Pokud tedy nepatříte mezi nadšence, kterým nevadí pro odšťavňování nějaký ten čas obětovat, ale přesto plánujete odšťavňovat pravidelně, třeba každý den u snídaně, hledejte takový přístroj, který jednoduše umyjete. Nejsnadněji se čistí šnekové horizontální odšťavňovače, které mají méně dílů a menší síto než vertikální.

Na kolik si ceníte své zdraví?

Sugestivní otázka. Jenže je na místě.

Odšťavňovače z běžné prodejní sítě většinou končí stejně – nikdo je kvůli komplikované údržbě nepoužívá a jejich výsledky jsou při odšťavňování žalostné. Většinu peněz za ovoce a zeleninu doslova vyhazujete do koše.

Jak vám pomůže kvalitní odšťavňovač

 • Jeho pořizovací cena je sice vyšší, ale díky daleko vyšší výtěžnosti se vám investice postupně vrací = nespotřebujete tolik surovin.
 • Snadno se udržuje a vydrží více než odšťavňovač z běžné prodejní sítě.
 • Odšťavňování vás bude bavit, ne trápit.
 • Nízkootáčkové odšťavňovače vám díky šetrnému zpracování dají tzv. živou šťávu plnou vitaminů, enzymů a minerálních látek.
 • Většina prodejen s kvalitními odšťavňovači nabízí záruční a pozáruční servis včetně možnosti nákupu náhradních dílů.

Základní přehled odšťavňovačů

Teď už byste měli mít ujasněné své preference. Víte, co chcete odšťavňovat, jak často a v jakém množství.

Nastává ten správný čas začít vybírat konkrétní typ odšťavňovače.

 • Odstředivé odšťavňovače– tady má hlavní slovo rychlost. Odšťavňovače rychle připraví šťávu z tvrdých plodů – jablek, mrkve či řepy. Výtěžnost je nižší a šťáva rychle podléhá oxidaci. Bohužel některé suroviny odstředěním téměř neodšťavníte. Údržba je náročnější.
 • Šnekové odšťavňovače– odšťavňovače s jednou hřídelí jsou univerzální, poradí si s velkou škálou surovin, čištění je velmi jednoduché a šťáva je vynikající. Odšťavňování je sice pomalejší, ale výsledek stojí za to. Často umí kromě odšťavňování i něco navíc. Rozlišujeme horizontální a vertikální odšťavňovače.
 • Dvouhřídelové odšťavňovače– jsou nejlepší na listovou a kořenovou zeleninu a běžně odšťavňované suroviny jako jsou jablka, citrusy či hrozny. Odšťavňování některých šťavnatých surovin může být zdlouhavé nebo nemožné, např. ananasu. Jejich výtěžnost a čistota šťávy je ohromující. Odrazujícím faktorem může být složitější čištění a potřeba vyvinout více síly při tlačení na pěchovací zátku.
 • Mechanické odšťavňovače– volba pro příležitostné odšťavňování nebo lisování surovin, ze kterých nepotřebujete litry šťávy. Pokud vám nevadí menší výtěžnost, získáte stejně kvalitní šťávu jako u nízkootáčkových lisů. Jen se připravte na více času i námahy.

Pro porovnání odšťavňovačů z naší nabídky si prohlédněte názornou tabulku:

Čištění - množství šťávy - měkké plody - tvrdá zelenina - listová; Odstředivé 1 2 3 3 1; Šnekové 5 4 4 4 4; Dvouhřídelové 3 5 4 5 5 (nejlepší hodnocení je 5)

Zde je patrné z některých parametrů tabulky, že vždy neplatí čím dražší, tím lepší!, ale další parametry rozdílů mezi technologiemi zpracování i jednotlivými odšťavňovači jsou rozhodující pro výběr. Pokud jste si přesto neporadili, neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám poradíme.

titulní obr. s popisem  Odšťavňovače, test, recenze prodejna

Proč pít čerstvé šťávy?, Proč odšťavňovat?

Zdraví a čerstvé šťávy

JAK VYBÍRAT OVOCE A ZELENINU   PROČ PÍT ČERSTVÉ ŠŤÁVY?, PROČ ODŠŤAVŇOVAT?   Rozdíly mezi odšťavňovači    Jak pracují?   Rady a recepty       Zelené potraviny    Nevybrané, vyřazené   Recepty, čerstvé šťávy  Jak vybrat odšťavňovač?, Výběr odšťavňovače  JAK JE TO S VÝŽIVOU? ŽIVÉ POTRAVINY

Zdravá šťáva každý den? kvalitní odšťavňovače vám ji připraví!

Možná je i pro Vás obtížné sníst denně pět doporučených porcí zeleniny a ovoce, které doporučují výživoví poradci. Proto již řadu let provádíme výběr kvalitních odšťavňovačů, které jsou prostředkem nikoliv cílem k Vašemu zdraví. Většinou a bohužel někdy i později než by bylo zdrávo si uvědomíme, že mnoho našich snů již není reálných, pokud nám chybí zdraví. Pak zbývá již jeden jediný sen - BÝT ZDRAVÝ!

Nabízíme Vám naplnění snu: Život se šťávou a zdravím!

Život a výživa spolu úzce souvisí. Zelenina a ovoce obsahují výživné látky! (Jedlé byliny, rostliny)

 Oproti čerstvým šťávám nám běžné české jídlo nedodá dostatek živin. Může za to skladba potravin. Náš jídelníček je málo pestrý a sestává se z „prázdných kalorií“, tedy jídel, která mají vysokou energetickou hodnotu, ale skoro žádné živiny. Také proto se projevuje nadváha u řady z nás. Svoji roli také hrají způsoby úpravy a konzumace.

Smažením, pečením a dlouhým vařením se obsah živin ve stravě snižuje. Když navíc jíme jídlo ve spěchu, snižujeme schopnost těla dobře ho strávit. V neposlední řadě se na nedostatku živin projevuje kvalita jídel, u kterých jde především o cenu, nikoliv o nutriční hodnotu. Průmyslově vyráběné potraviny s vysokým obsahem aditiv a konzervantů jsou bohužel nedílnou součástí dnešní doby. Proto odšťavňování ovoce a zeleniny řeší mnoho nedostatků naší často nesprávné stravy a životosprávy.

Fruit_Juice

1. Tělo si vezme ze šťáv 4x více vitamínů a vstřebá je do 15 minut

Jíst ovoce a zeleninu v celku je samozřejmě přínosné, ale pokud zařadíte do svého jídelníčku také čerstvé šťávy, brzy na sobě pocítíte úžasné změny. Šťáva je totiž nejlépe stravitelnou podobou vitamínů, jakou do sebe můžete dostat.

Je to proto, že při odšťavňování se od šťávy oddělí nerozpustná vláknina, která brzdí a omezuje vstřebávání vitamínů. A proto si tělo dokáže vzít ze šťávy až 4x více vitamínů, než když sníte ovoce a zeleninu v celku – jinými slovy ze šťávy získáte až 68 % vitamínů, zatímco z celých plodů jen 17 %.

Vstřebávání zároveň proběhne velmi rychle. Toho se dá využít, pokud například potřebujete zahnat počínající nachlazení. Místo obvyklých prostředků v podobě léků vypijete pár sklenic šťávy a váš imunitní systém zabojuje proti bacilům už za 15 minut.

Sklenice pomerančového džusu je zas skvělým nakopnutím do nového pracovního dne a probudí vás víc než káva nebo energy drink.

Nemusíte se ale bát, že byste přišli o všechnu prospěšnou vlákninu – ve šťávě totiž zůstane její rozpustná forma, která má také pozitivní vliv na zdraví, ale na rozdíl od nerozpustné vstřebávání vitamínů neomezuje.

Dokonce je studiemi dokázáno, že se člověku snáze hubne, pokud do jídelníčku přidá víc potravin s obsahem rozpustné vlákniny. S pravidelným pitím šťáv si proto můžete po čase všimnout, že jste štíhlejší, aniž byste se o to nějak zvlášť snažili.

       Šťáva                  Jídlo             Šťáva   
 

2. V ovoci a zelenině je čím dál méně vitamínů

Poměrně šokující informace přinesl výzkum, který provedl institut ve Švýcarsku. V tomto výzkumu bylo porovnáváno množství vitaminů a minerálů u několika druhů ovoce a zeleniny v roce 1985, 1996 a 2002. Výsledky jsou uvedeny v tabulce níže:

vitaminy a minerály

Zdroj: Geigy Pharmakonzern, Switzerland (1985), Lebensmittellarbor Karlsruhe (1996), Sanatorium Oberthal (2002)

Hladina vitamínů a minerálů v čerstvých plodech se během 17 let razantně snížila. Na vině je hlavně zhoršující se životní prostředí. Znamená to, že dnes musíme pro splnění denních doporučených dávek vitamínů sníst daleko více ovoce a zeleniny než v roce 1985.

I to představuje další důvod k odšťavňování. Jen málokdo totiž zvládne den co den sníst orientačně cca 1 kg čerstvých plodů (ovoce a zelenina by měly tvořit asi polovinu našeho celkového denního příjmu potravin).

Proč si již vaši přátelé pořídili odšťavňovač?

Protože v ovoci a zelenině už dávno není tolik vitamínů, jako v roce 1985, a bez odšťavňovače by jich museli sníst vagon!

3. Vitamíny jsou stěžejní pro udržení psychické pohody

Téměř každý je denně v menším či větším stresu, sem tam spěchá, nebo je úzkostný, rozčílený či smutný, protože ho potkala nepříjemná událost. Kdykoli se tělo ocitne ve stresu, začnou se rychleji spotřebovávat zásoby vitamínů A, B, C, E, ale i zinku, hořčíku, selenu nebo betakarotenu.

Například už jen 15 minut silného napětí stačí k tomu, aby se v těle úplně spotřeboval vitamín C. I proto se někteří odborníci kloní k tomu, abychom denně přijímali cca 250 mg vitamínu C namísto oficiálně doporučovaných 60 mg. 60 mg totiž nemůže pokrýt potřeby člověka, který denně chodí do práce nebo do školy, stále někam spěchá, řeší problémy, stará se o děti, nebo třeba i více sportuje.

Co se stane, když tělu trvale chybí vitamíny? Nejenže jste více ohroženi nemocemi, ale kromě únavy na sobě v první řadě pocítíte psychickou nepohodu. Budete více podráždění a i běžné starosti vás snáze rozhodí. Například tvorba serotoninu je přímo závislá na přítomnosti vitamínu C.

Člověk, který jí málo ovoce a zeleniny, se vlastně ocitá v bludném kruhu. Přichází o zásoby vitamínů a minerálů, protože se stresuje a je stresovaný stále více, protože nemá dost vitamínů a minerálů. Proto ti, kteří začali s čerstvými šťávami, často brzy zaregistrují, že se cítí o poznání lépe.

4. Vitamíny předcházejí nemocem a dokonce je léčí

Když navážeme na předchozí bod, psychická nepohoda společně s únavou jsou jedněmi z prvních příznaků, že tělu chybí vitamíny. Pocit stresu ale není problémem jen proto, že nejste v pohodě. Je problémem hlavně pro imunitní systém, který se kvůli stresu postupně vyčerpává.

Naše obranyschopnost zkrátka není konstruována na tak silný a každodenní stres, jaký v současném světě zažíváme, a jednoho dne se to zákonitě projeví – najednou trpíte vysokým krevním tlakem, různými záněty, bolestmi kloubů, nebo vás na stará kolena potká rakovina. Vlastně není vůbec náhodou, že zrovna rakovina je tak častým onemocněním.

Asi pro vás nebude žádným tajemstvím, že vitamíny představují naprostý základ zdraví. Pokud jich má tělo dostatek, snáze odolá nejen obyčejnému nachlazení, ale právě i civilizačním a dalším vážnějším nemocem.

Jestliže vás začínají zlobit jakékoli zdravotní potíže, nebo už nějaký ten rok berete různé léky, podívejte se na svůj talíř. Ovoce a zelenina by měly tvořit polovinu denního příjmu potravin. Spousta lidí si dá za den třeba jen jedno jablko a zeleninovou oblohu k obědu, někdy ani to ne.

Jak jste na tom vy? Pokud se vám nechce jíst ovoce a zeleninu s každým jídlem, odšťavňování je ideální cestou, jak pokrýt denní potřebu vitamínů snáze.

Máme spoustu ohlasů od lidí, kteří pravidelně pijí šťávy, a tak víme, jak zázračně mohou zapůsobit.

A podobných příběhů jsou stovky. Proto někteří nečekají a uzdravují se sami "Uzdrav se sám /Markus Rothkranz/"

 

5. Díky šťávám do sebe dostanou vitamíny i odpůrci ovoce a zeleniny

Pomeranč je moc kyselý, mrkev hořká, jablko mdlé… Patříte mezi ty, kteří si v pojídání ovoce a zeleniny zrovna moc nelibují? Nebo vaše děti? Pak zkuste odšťavňovat.

Vymačkaná šťáva často chutná i těm nejzatvrzelejším odpůrcům ovoce a zeleniny, protože z ní mizí kyselost i hořkost a hlavně – vypít dvě sklenice je jednodušší, než se nutit do konzumace ovoce a zeleniny s každým jídlem.

Skvělé je, že se šťávami do sebe dostanete i méně oblíbené (zato ultrazdravé) suroviny, jako je špenát, salát nebo třeba červená řepa – stačí je smíchat s jablečnou nebo hruškovou šťávou a hned se pro spoustu lidí stanou poživatelnými.

6. Šťávy pro každý den

Kromě prevence nemocí a psychické nepohody jsou šťávy skvělou zásobárnou energie pro úspěšné zvládnutí každého dne, protože dokáží celkově revitalizovat. Je to nejen díky vitamínům, ale i díky tomu, že šťávy šetrně čistí organismus (detoxikují), a to už při pouhých dvou deci denně. Mají očistný účinek i na vaše střeva.

Přitom nemusíte hned odšťavňovat zelené listí, pokud na něj nemáte chuť – začněte třeba s jablky a mrkví, zkoušejte různé kombinace, experimentujte, objevujte nové chutě. Klidně se může stát, že plodina, kterou normálně nestrčíte do pusy, vám ve šťávě velmi zachutná.

Odměnou pravidelného pití šťáv vám bude větší pohoda i rostoucí energie – práce i další činnosti vám půjdou lépe od ruky, dokonce vám to bude lépe myslet. Spousta příznivců šťáv také uvádí, že jim stačí méně hodin spánku, nebo že se cítí docela svěží, i když v noci skoro nespali. Tím vás samozřejmě nenabádáme, abyste šidili spánek :), ale je to další důkaz toho, že šťávy skutečně velmi navyšují energii. Dejte proto šťávám šanci a uvidíte sami! 

Pravidla pro správnou konzumaci ovocných a zeleninových šťáv 

 • Konzumujte je vždy na lačný žaludek - min. 3h po jídle, max. 30min. před jídlem
 • Léčivé s obsahem dobře vstřebatelných vitamínů, minerálů a enzymů jsou pouze čerstvé šťávy bez pasterizace a jakékoli další úpravy
 • Šťávy nikdy nevypijte naráz, ale po malých doušcích a v ústech chvíli nechte promísit se slinami
 • Šťávy pijte čerstvé a neuchovávejte je déle jak 12h. Po odšťavnění probíhají oxidační procesy a snižuje se obsah vitálních látek. U citrusů už po 15 minutách je výrazně snížen obsah vitamínu C.
 • Jednotlivé druhy šťáv můžete pít samostatně nebo také míchat, ve fantazii se meze nekladou, ale je třeba si vyzkoušet co moje trávení unese. Kombinace šťáv z ovoce a zeleniny má svá omezení.

Proč pít šťávy  s odstupem od obvyklé stravy a na lačný žaludek? Pokud bude ve vašem žaludku zrovna zpracováván nedělní oběd a vy ho zalijete čerstvou ovocnou šťávou, veškerý užitek bude ta tam. Šťáva nemůže přes masu potravy projít a cukry v ní obsažené začnou kvasit, což naopak způsobí nepříjemností v podobně krkání, pálení žáhy či plynatosti a vitální látky přijdou na zmar.
Nepleťte si také ovocnou šťávu s takzvaným "smoothie", tedy koktejlem z rozmixovaného ovoce. Tyto koktejly jsou také zdraví prospěšné a užitečné, ale neplatí o nich to samé jako o ovocných šťávách, jelikož stále obsahují vlákninu ve stejném poměru jako v celistvých plodech.

 

Proč 100% krabicový džus není totéž, co čerstvé ovocné a zeleninové šťávy?

Možná si říkáte, proč odšťavňovat ovoce a zeleninu doma, když si mohu téměř v každém obchodě koupit 100% krabicový džus. Srovnáváte nesrovnatelné! Pouze čerstvě vylisovaná šťáva nám dodá potřebné živiny, které naše tělo potřebuje. Šťávy prodávané v obchodech jsou pasterovány, čímž jsou dokonale zničeny živiny, které jsou důvodem, proč šťávu vlastně konzumujeme.

Podívejte se, jak výroba 100% džusu probíhá:

džusy                       image005

Proč vlastně pít čerstvé ovocné a zeleninové šťávy? Proč odšťavňovat?

Detoxikace organismu zní jako radikální pojem, ale představte si, že začínáte svůj den se sklenkou čerstvé šťávy nebo výborným ovocným koktejlem. Nezáleží na tom, zda-li si vychutnáte svěží ovocný fresh ještě v posteli nebo si po ranní rozcvičce dopřejete revitalizující zeleninovou šťávu.

Zkuste si představit sobotní večer s vašimi přáteli – zábava a pití úžasných exotických koktejlů, které připravíte z čerstvě vylisované ovocné šťávy a třeba i špetky alkoholu (od tohoto zlozvyku se můžete odprostit později =). Způsobů jak zařadit čerstvé šťávy do Vašeho života je mnoho a není nutné se hned logovat na veganská fóra. Všechno má svůj čas a ani radikální změna není to ideální pro Vaše tělo.

http://suprememastertv.cz/zdraviasport1.php?anim1=organic_lives_detoxikacni_koktejl_cz.flv

Opakem čerstvé stravy a šťáv z ovoce a zeleniny  je známý způsob života , který je bohužel velmi rozšířený, zeptejte se svých známých a budete překvapeni kolik z nich je tzv. na práškách, proč tomu tak  je vysvětluje z velké části následující video. 

Důvodu proč udělat změnu a začít se šťávami je mnoho, který z nich je pro Vás tím nejsilnějším necháme už na Vás. Doporučujeme však shlédnout následující dokumenty a zamyslet se nad fakty, která podle nás mají větší váhu než tisíc slov. /převzato z Youtube./

Chcete vědět víc? Podívejte se na oblíbené dokumenty!

První vynikající dokument Hungry For Change odhaluje mnohá šokující tajemství o stravování, hubnutí a potravinářském průmyslu. Dozvíte se, co příště v supermarketu koupit a čemu se naopak vyhnout, jaké přídatné látky jsou nebezpečné, jak číst etikety nebo jak krotit svou závislost na některých potravinách. Dále zjistíte skutečnou pravdu o light potravinách a co se skrývá za označením "bez cukru". Co je vlastně tuk a jak se ho zbavit nadobro? Jaké detoxikační metody jsou nejúčinnější a jak při nich postupovat? Jak jíst, abyste měli zářivé oči, zdravou pleť i vlasy? Dokument ukazuje také reálné proměny životů reálných osob na základě změny jídelníčku. Na film (v AJ) se můžete podívat zde.

Trailer: Hungry for change (Hlad po změně)

                                                                       **********

Druhým dokumentem, který doporučujeme ke zhlédnutí, je Food Matters (Na jídle záleží). Dokument popisuje, jaká souvislost je mezi stravou a konkrétními nemocemi a na spoustě příkladů dokazuje, jak moc je správná výživa důležitá pro naše zdraví. Dále se otevřeně zabývá otázkou, proč jsou v dnešním světě účelově potlačovány informace o léčení nemocí prostřednictvím hodnotné stravy - jak jinak než z důvodu zisku, který vynáší klasická léčba léky. Celý film můžete zhlédnout online zde (v AJ).

Trailer: Food Matters (Na jídle záleží)

                                                                       **********

Film Fat, Sick and Nearly Dead (Tlustý, nemocný a téměř mrtvý) je dokument o Joe Crossovi, který se rozhodl radikálně změnit svůj životní styl a chystá se na mnohadenní džusový půst. Během půstu cestuje po Americe, potkává různé lidi a šťávy si připravuje v kufru vlastního auta. Celý film je ke zhlédnutí zde (v AJ).

Trailer: Fat, Sick and Nearly Dead (Tlustý, nemocný a téměř mrtvý)

                                                                       **********

Následující ukázka z dokumentu FOOD, Inc. (Potraviny a.s.) otevřeně ukazuje, jak funguje dnešní potravinářský průmysl. Uvidíte poněkud frustrující cestu potravin z polí a stájí až ke spotřebiteli. Dokument se zároveň zamýšlí nad tím, proč je hamburger levnější než brokolice a kam to logicky vede. Na celý dokument v češtině se můžete podívat zde.

Věděli jste, že na světě jsou neziskové organizace, které léčí rakovinu a mnoho dalších nemocí, jako je například cukrovka, lupus, atd. pomocí ovocných a zeleninových šťáv? Věděli jste, že ozařování, chemoterapie a polykání prášků není jediným možným řešením léčby nemocí? Pokud se chcete dozvědět více, pak si rozhodně pusťte ukázku níže (v AJ).

Dokument předkládá historii léčby rakoviny i fakta, jak "rakovinový průmysl" důsledně potíral a potírá jakékoliv způsoby léčby, které by mohly být alternativou k chemoterapiím, ozařování a operacím. Ve druhé části dokument ukazuje, jak může být rakovina vyléčena s pomocí správné výživy a přírodních doplňků. Celý film je možné zhlédnout s CZ titulky zde.

Trailer: Healing Cancer From Inside Out (Léčba rakoviny zevnitř ven)

Pro další informace ohledně alternativní léčby rakoviny doporučujeme web Gersonova institutu.

                                                                       **********

Acid vs. Alkaline (Kyselost vs. zásaditost)

Poslední video Acid vs. Alkaline (v AJ) pojednává o hodně diskutovaném tématu - zakyselení orgamismu. V několika minutách vám ukáže, jak hodnota pH u jednotlivých potravin ovlivňuje fungování našeho těla. Několik změn ve vašem jídelníčku může rozhodnout o zdraví nebo nemoci, či dokonce o životě nebo smrti.

Tělo jako odšťavňovač

Zdravá šťáva každý den? kvalitní odšťavňovače vám ji připraví!

Možná je i pro Vás obtížné sníst denně pět doporučených porcí zeleniny a ovoce, které doporučují výživoví poradci. Proto již řadu let provádíme výběr kvalitních odšťavňovačů, které jsou prostředkem nikoliv cílem k Vašemu zdraví. Většinou a bohužel někdy i později než by bylo zdrávo si uvědomíme, že mnoho našich snů již není reálných, pokud nám chybí zdraví. Pak zbývá již jeden jediný sen - BÝT ZDRAVÝ!

Nabízíme Vám naplnění snu: Život se šťávou a zdravím!

Život a výživa spolu úzce souvisí. Zelenina a ovoce obsahují výživné látky! JAK JE TO S VÝŽIVOU? ŽIVÉ POTRAVINY
ovoce_organy
 Oproti čerstvým šťávám nám běžné české jídlo nedodá dostatek živin. Může za to skladba potravin. Náš jídelníček je málo pestrý a sestává se z „prázdných kalorií“, tedy jídel, která mají vysokou energetickou hodnotu, ale skoro žádné živiny. Také proto se projevuje nadváha u řady z nás. Svoji roli také hrají způsoby úpravy a konzumace.

Smažením, pečením a dlouhým vařením se obsah živin ve stravě snižuje. Když navíc jíme jídlo ve spěchu, snižujeme schopnost těla dobře ho strávit. V neposlední řadě se na nedostatku živin projevuje kvalita jídel, u kterých jde především o cenu, nikoliv o nutriční hodnotu. Průmyslově vyráběné potraviny s vysokým obsahem aditiv a konzervantů jsou bohužel nedílnou součástí dnešní doby. Proto odšťavňování ovoce a zeleniny řeší mnoho nedostatků naší často nesprávné stravy a životosprávy.

Naše tělo v podstatě pracuje jako odšťavňovač, tak proč mu práci neulehčit. Když zkonzumujeme ovoce nebo zeleninu, tělo suroviny stráví a vybere z nich jen to nejlepší – živiny. Nepotřebné zbytky tělo pošle do střev a pak všichni víme, kam putují dál… Ale odšťavněním a následným vypitím šťávy tělo dokáže vstřebat živiny velice rychle a není zatěžováno trávením! Víte kolik energie Vám dodají a kolik energie spotřebují na vlastní trávení potraviny které jíte?

Maso –       Ze 100 % obsažené energie je potřeba 70 % na trávení.
Zelenina –  Ze 100 % obsažené energie je potřeba 30 % na trávení.
Ovoce –     Ze 100 % obsažené energie je potřeba 10 % na trávení.

Proč odšťavňovat?

...aneb ze šťávy získáte až 68 % vitamínů, zatímco z celých plodů jen 17 %!

Když odšťavňujeme ovoce a zeleninu, tělo získává více živin než když konzumujeme plody v celku. Je to proto, že tělu připravíme suroviny mnohem dokonaleji, než když pevnou stravu rozkoušeme. Navíc, zkoušeli jste někdy jíst celý ananas najednou? Zkrátka je mnohem jednodušší vypít lahodnou šťávu, než konzumovat velké množství ovoce a zeleniny.

kojeníto co jí a pije maminka kojí miminka_1

 To co jí a pije maminka pijí její miminka 

Efektivita trávení ovoce a zeleniny v pevném stavu je 17 % a trávení trvá 3-5 hodin. Odstraněním vlákniny a vypitím šťávy zvýšíme efektivitu trávení na 68 % a dobu trávení zkrátíme na 10-15 minut.

Jinými slovy to znamená, že ze šťávy získáte až 68 % vitamínů, zatímco z celých plodů jen 17 %.

Rychlost vstřebání zase oceníte v případě, že budete potřebovat zahnat počínající nachlazení nebo ranní ospalost. Pokud máte pocit, že na vás něco leze, namísto obvyklých prostředků nasaďte do boje pár sklenic čerstvé šťávy a váš imunitní systém bude moci zaúřadovat proti bacilům už za 15 minut. Sklenice pomerančového džusu je zas skvělým nakopnutím do nového pracovního dne. Naopak kelímek s Coca-colou nevede jak patrno níže k optimálním výsledkům při vývoji člověka do současnosti. vyvoj-cloveka

Živiny - klíč ke zdraví?   Recepty, čerstvé šťávy 

Živiny jsou látky, které tělo potřebuje pro správnou funkčnost a vývoj. Tyto substance používá náš metabolismus a jsou přijímány v potravě z vnějšího prostředí. Živiny jsou jednak látky poskytující energii (Sacharidy, bílkoviny, tuky) ale především látky podporující metabolismus (vitamíny, minerály, enzymy,voda). Je dáno, že naše tělo potřebuje živiny a můžeme mu je zajistit pomocí čerstvých ovocných a zeleninových šťáv. Pokud tělu živiny nedodáme, budeme náchylnější k mnoha nemocem. Všichni dobře známe ten pocit, když nás zklátí nějaký ten virus nebo bacil, bezmocně se potíme v posteli a o radosti ze života nemůže být řeč. Pevné zdraví je základ toho, abychom si mohli život užívat!!!

Šťávy vs. tvrdá strava

Když budeme každý den odšťavňovat, můžeme získat živiny například z celého ananasu. Zkoušeli jste někdy sníst celý ananas najednou - a každý den po celý týden, měsíc? Ne? Zkuste to… Vsadíme se, že po několika dnech nebudete chtít ananas ani vidět a tato nechuť vám nějaký ten čas vydrží. Zkrátka je mnohem jednodušší vypít lahodnou šťávu, nežli konzumovat velké množství ovoce a zeleniny.
 

 Odšťavňovače ovoce a zeleniny nám poskytují kvalitní a zejména čerstvé ovocné a zeleninové šťávy!

Představte si Váš nový odšťavňovač ovoce a zeleniny s kterým začínáte svůj každý den... se sklenkou čerstvé šťávy nebo lahodným ovocným koktejlem. Nezáleží na tom, zda-li si vychutnáte svěží ovocný fresh ještě v posteli nebo si po ranní rozcvičce dopřejete revitalizují zeleninovou šťávu. Každopádně dodáte vašemu tělu dostatek energie, ze které bude moci čerpat celý den.

Zkuste si představit sobotní večer s vašimi přáteli – zábava a pití úžasných exotických koktejlů, které připravíte z čerstvě vylisované ovocné šťávy a při zcela výjimečných příležitostech i s menším množstvím alkoholu (který se na míchané nápoje v malém množství někdy používá) a dalších přísad dle receptur. Vaši přátelé Vás budou jako hostitele uznávat a budou se těšit na další návštěvu, která pro ně bude nezapomenutelným zážitkem.

Nyní máte možnost okořenit svůj život zcela novou chutí a zároveň udělat něco pro své zdraví, chránit váš organismus před mnoha nemocemi a dodat tělu potřebnou energii – není to lákavé?  Co je psychosomatika? :: Zelene potraviny

Nastražte uši když vám vlastní tělo něco říká.  

 

    výživa                                 223x300 psychosomatika

 CO JE PSYCHOSOMATIKA?

Nemáme v úmyslu Vám předkládat nové a nové vědecké studie o blahodárných účincích ovoce a zeleniny, živých (čerstvých) potravinách a říkat Vám přesnou skladbu potravin Vašeho jídelníčku, nezbytných nápojů a co byste měli dělat denně pro své zdraví. Jestliže jste již pochopili cenu Vašeho zdraví a nutný vlastní přístup k jeho prevenci a navíc Vás tyto informace dále zajímají, tak již máte svoje zkušenosti i zdroje informací. Další lze najít také na jiných ZELENÉ POTRAVINY i nezávislých internetových stránkách např.  freshness.cz, kde můžete vidět a využít zkušenosti lidí, kteří se tímto životním stylem s čerstvými potravinami dlouhodobě zabývají. Není nutné přebírat ihned nové vzorce způsobu života a stravování od někoho, kdo k tomu došel po delší cestě a našel si to co pro něj je nejlepší. Je dobré si vzít z těchto zkušeností to co Vám nejvíce vyhovuje na Vaší cestě ke zdraví s ohledem na Vaše zdraví a již i třeba případné zdravotní obtíže. Na Freshness, ale i na jiných diskusních fórech lze vzájemně konzultovat s lidmi, kteří Vám rádi poradí. Dalším dobrým příkladem jsou stránky Zdraví-AZ , kde je mimo jiné řada očistných postupů a konkrétních zkušeností.

100% krabicový džus vs. čerstvé ovocné a zeleninové šťávy

Možná si říkáte, proč odšťavňovat ovoce a zeleninu doma, když si mohu téměř v každém obchodě koupit 100% krabicový džus. Srovnáváte nesrovnatelné! Pouze čerstvě vylisovaná štáva nám dodá potřebné živiny, které naše tělo potřebuje. Šťávy prodávané v obchodech jsou pasterovány, čímž jsou dokonale zničeny živiny, které jsou důvodem, proč šťávu vlastně konzumujeme.

Nováčci jsou často překvapeni, jak šťáva změní vzhled, když většina dužiny je odstraněna. Například pomerančová šťáva vypadá hustěji a krémovější, než cokoli, co jste kdy pili z krabice, protože dřeň je odšťavněna se zbytkem plodu. Čerstvá šťáva je jen vzácně čirá, často spíše matná a zpěněná.

Kniha autora Mudr. Paavo Airola "Džusový půst" ke stažení zde.

Pravděpodobně jste už slyšeli nebo četli o blahodárných účincích ovocných a zeleninových šťáv – dokud však nezačnete pravidelně odšťavňovat a konzumovat šťávy, nedokážete si představit ten rozdíl. Vlastní zkušenost Vám dá vice, než stovky přečtených článků. Pozor na zeleninu ze zkumavky viz článek…a POZOR NA KOUPENÉ KRABICOVÉ DŽUSY !

 Kopie - procpit03džusyKrabicový džus
 

Jak vybírat ovoce a zeleninu       Proč pít čerstvé šťávy?, Proč odšťavňovat?    Rady a recepty    O ovoci a zelenině    Zdraví    Zelené potraviny  

 

   image004               top              e

Proč pít čerstvé šťávy?, Proč odšťavňovat?

Zdraví a čerstvé šťávy

JAK VYBÍRAT OVOCE A ZELENINU   PROČ PÍT ČERSTVÉ ŠŤÁVY?, PROČ ODŠŤAVŇOVAT?   Rozdíly?    Jak pracují?   Rady a recepty      Zelené potraviny    Nevybrané, vyřazené  Tělo jako odšťavňovač    Recepty, čerstvé šťávy  JAK JE TO S VÝŽIVOU? ŽIVÉ POTRAVINY

Zdravá šťáva každý den? kvalitní odšťavňovače vám ji připraví!

Možná je i pro Vás obtížné sníst denně pět doporučených porcí zeleniny a ovoce, které doporučují výživoví poradci. Proto již řadu let provádíme výběr kvalitních odšťavňovačů, které jsou prostředkem nikoliv cílem k Vašemu zdraví. Většinou a bohužel někdy i později než by bylo zdrávo si uvědomíme, že mnoho našich snů již není reálných, pokud nám chybí zdraví. Pak zbývá již jeden jediný sen - BÝT ZDRAVÝ!

Nabízíme Vám naplnění snu: Život se šťávou a zdravím!

Život a výživa spolu úzce souvisí. Zelenina a ovoce obsahují výživné látky!

 Oproti čerstvým šťávám nám běžné české jídlo nedodá dostatek živin. Může za to skladba potravin. Náš jídelníček je málo pestrý a sestává se z „prázdných kalorií“, tedy jídel, která mají vysokou energetickou hodnotu, ale skoro žádné živiny. Také proto se projevuje nadváha u řady z nás. Svoji roli také hrají způsoby úpravy a konzumace.

Smažením, pečením a dlouhým vařením se obsah živin ve stravě snižuje. Když navíc jíme jídlo ve spěchu, snižujeme schopnost těla dobře ho strávit. V neposlední řadě se na nedostatku živin projevuje kvalita jídel, u kterých jde především o cenu, nikoliv o nutriční hodnotu. Průmyslově vyráběné potraviny s vysokým obsahem aditiv a konzervantů jsou bohužel nedílnou součástí dnešní doby. Proto odšťavňování ovoce a zeleniny řeší mnoho nedostatků naší často nesprávné stravy a životosprávy.

Fruit_Juice

1. Tělo si vezme ze šťáv 4x více vitamínů a vstřebá je do 15 minut

Jíst ovoce a zeleninu v celku je samozřejmě přínosné, ale pokud zařadíte do svého jídelníčku také čerstvé šťávy, brzy na sobě pocítíte úžasné změny. Šťáva je totiž nejlépe stravitelnou podobou vitamínů, jakou do sebe můžete dostat.

Je to proto, že při odšťavňování se od šťávy oddělí nerozpustná vláknina, která brzdí a omezuje vstřebávání vitamínů. A proto si tělo dokáže vzít ze šťávy až 4x více vitamínů, než když sníte ovoce a zeleninu v celku – jinými slovy ze šťávy získáte až 68 % vitamínů, zatímco z celých plodů jen 17 %.

Vstřebávání zároveň proběhne velmi rychle. Toho se dá využít, pokud například potřebujete zahnat počínající nachlazení. Místo obvyklých prostředků v podobě léků vypijete pár sklenic šťávy a váš imunitní systém zabojuje proti bacilům už za 15 minut.

Sklenice pomerančového džusu je zas skvělým nakopnutím do nového pracovního dne a probudí vás víc než káva nebo energy drink.

Nemusíte se ale bát, že byste přišli o všechnu prospěšnou vlákninu – ve šťávě totiž zůstane její rozpustná forma, která má také pozitivní vliv na zdraví, ale na rozdíl od nerozpustné vstřebávání vitamínů neomezuje.

Dokonce je studiemi dokázáno, že se člověku snáze hubne, pokud do jídelníčku přidá víc potravin s obsahem rozpustné vlákniny. S pravidelným pitím šťáv si proto můžete po čase všimnout, že jste štíhlejší, aniž byste se o to nějak zvlášť snažili.

       Šťáva             prodám triko             Šťáva   
 
Nezapomínejte se s mobilem, vraťte se ke své láhvi !!!
 

2. V ovoci a zelenině je čím dál méně vitamínů

Poměrně šokující informace přinesl výzkum, který provedl institut ve Švýcarsku. V tomto výzkumu bylo porovnáváno množství vitaminů a minerálů u několika druhů ovoce a zeleniny v roce 1985, 1996 a 2002. Výsledky jsou uvedeny v tabulce níže:

Zdroj: Geigy Pharmakonzern, Switzerland (1985), Lebensmittellarbor Karlsruhe (1996), Sanatorium Oberthal (2002)

Hladina vitamínů a minerálů v čerstvých plodech se během 17 let razantně snížila. Na vině je hlavně zhoršující se životní prostředí. Znamená to, že dnes musíme pro splnění denních doporučených dávek vitamínů sníst daleko více ovoce a zeleniny než v roce 1985.

I to představuje další důvod k odšťavňování. Jen málokdo totiž zvládne den co den sníst orientačně cca 1 kg čerstvých plodů (ovoce a zelenina by měly tvořit asi polovinu našeho celkového denního příjmu potravin).

Proč si již vaši přátelé pořídili odšťavňovač?

Protože v ovoci a zelenině už dávno není tolik vitamínů, jako v roce 1985, a bez odšťavňovače by jich museli sníst vagon!

3. Vitamíny jsou stěžejní pro udržení psychické pohody

Téměř každý je denně v menším či větším stresu, sem tam spěchá, nebo je úzkostný, rozčílený či smutný, protože ho potkala nepříjemná událost. Kdykoli se tělo ocitne ve stresu, začnou se rychleji spotřebovávat zásoby vitamínů A, B, C, E, ale i zinku, hořčíku, selenu nebo betakarotenu.

Například už jen 15 minut silného napětí stačí k tomu, aby se v těle úplně spotřeboval vitamín C. I proto se někteří odborníci kloní k tomu, abychom denně přijímali cca 250 mg vitamínu C namísto oficiálně doporučovaných 60 mg. 60 mg totiž nemůže pokrýt potřeby člověka, který denně chodí do práce nebo do školy, stále někam spěchá, řeší problémy, stará se o děti, nebo třeba i více sportuje.

Co se stane, když tělu trvale chybí vitamíny? Nejenže jste více ohroženi nemocemi, ale kromě únavy na sobě v první řadě pocítíte psychickou nepohodu. Budete více podráždění a i běžné starosti vás snáze rozhodí. Například tvorba serotoninu je přímo závislá na přítomnosti vitamínu C.

Člověk, který jí málo ovoce a zeleniny, se vlastně ocitá v bludném kruhu. Přichází o zásoby vitamínů a minerálů, protože se stresuje a je stresovaný stále více, protože nemá dost vitamínů a minerálů. Proto ti, kteří začali s čerstvými šťávami, často brzy zaregistrují, že se cítí o poznání lépe.

4. Vitamíny předcházejí nemocem a dokonce je léčí

Když navážeme na předchozí bod, psychická nepohoda společně s únavou jsou jedněmi z prvních příznaků, že tělu chybí vitamíny. Pocit stresu ale není problémem jen proto, že nejste v pohodě. Je problémem hlavně pro imunitní systém, který se kvůli stresu postupně vyčerpává.

Naše obranyschopnost zkrátka není konstruována na tak silný a každodenní stres, jaký v současném světě zažíváme, a jednoho dne se to zákonitě projeví – najednou trpíte vysokým krevním tlakem, různými záněty, bolestmi kloubů, nebo vás na stará kolena potká rakovina. Vlastně není vůbec náhodou, že zrovna rakovina je tak častým onemocněním.

Asi pro vás nebude žádným tajemstvím, že vitamíny představují naprostý základ zdraví. Pokud jich má tělo dostatek, snáze odolá nejen obyčejnému nachlazení, ale právě i civilizačním a dalším vážnějším nemocem.

Jestliže vás začínají zlobit jakékoli zdravotní potíže, nebo už nějaký ten rok berete různé léky, podívejte se na svůj talíř. Ovoce a zelenina by měly tvořit polovinu denního příjmu potravin. Spousta lidí si dá za den třeba jen jedno jablko a zeleninovou oblohu k obědu, někdy ani to ne.

Jak jste na tom vy? Pokud se vám nechce jíst ovoce a zeleninu s každým jídlem, odšťavňování je ideální cestou, jak pokrýt denní potřebu vitamínů snáze.

Máme spoustu ohlasů od lidí, kteří pravidelně pijí šťávy, a tak víme, jak zázračně mohou zapůsobit.

A podobných příběhů jsou stovky. Proto někteří nečekají a uzdravují se sami "Uzdrav se sám /Markus Rothkranz/"

 

5. Díky šťávám do sebe dostanou vitamíny i odpůrci ovoce a zeleniny

Pomeranč je moc kyselý, mrkev hořká, jablko mdlé… Patříte mezi ty, kteří si v pojídání ovoce a zeleniny zrovna moc nelibují? Nebo vaše děti? Pak zkuste odšťavňovat.

Vymačkaná šťáva často chutná i těm nejzatvrzelejším odpůrcům ovoce a zeleniny, protože z ní mizí kyselost i hořkost a hlavně – vypít dvě sklenice je jednodušší, než se nutit do konzumace ovoce a zeleniny s každým jídlem.

Skvělé je, že se šťávami do sebe dostanete i méně oblíbené (zato ultrazdravé) suroviny, jako je špenát, salát nebo třeba červená řepa – stačí je smíchat s jablečnou nebo hruškovou šťávou a hned se pro spoustu lidí stanou poživatelnými.

6. Šťávy pro každý den

Kromě prevence nemocí a psychické nepohody jsou šťávy skvělou zásobárnou energie pro úspěšné zvládnutí každého dne, protože dokáží celkově revitalizovat. Je to nejen díky vitamínům, ale i díky tomu, že šťávy šetrně čistí organismus (detoxikují), a to už při pouhých dvou deci denně. Mají očistný účinek i na vaše střeva.

Přitom nemusíte hned odšťavňovat zelené listí, pokud na něj nemáte chuť – začněte třeba s jablky a mrkví, zkoušejte různé kombinace, experimentujte, objevujte nové chutě. Klidně se může stát, že plodina, kterou normálně nestrčíte do pusy, vám ve šťávě velmi zachutná.

Odměnou pravidelného pití šťáv vám bude větší pohoda i rostoucí energie – práce i další činnosti vám půjdou lépe od ruky, dokonce vám to bude lépe myslet. Spousta příznivců šťáv také uvádí, že jim stačí méně hodin spánku, nebo že se cítí docela svěží, i když v noci skoro nespali. Tím vás samozřejmě nenabádáme, abyste šidili spánek :), ale je to další důkaz toho, že šťávy skutečně velmi navyšují energii. Dejte proto šťávám šanci a uvidíte sami! 

Pravidla pro správnou konzumaci ovocných a zeleninových šťáv 

 • Konzumujte je vždy na lačný žaludek - min. 3h po jídle, max. 30min. před jídlem
 • Léčivé s obsahem dobře vstřebatelných vitamínů, minerálů a enzymů jsou pouze čerstvé šťávy bez pasterizace a jakékoli další úpravy
 • Šťávy nikdy nevypijte naráz, ale po malých doušcích a v ústech chvíli nechte promísit se slinami
 • Šťávy pijte čerstvé a neuchovávejte je déle jak 12h. Po odšťavnění probíhají oxidační procesy a snižuje se obsah vitálních látek. U citrusů už po 15 minutách je výrazně snížen obsah vitamínu C.
 • Jednotlivé druhy šťáv můžete pít samostatně nebo také míchat, ve fantazii se meze nekladou, ale je třeba si vyzkoušet co moje trávení unese. Kombinace šťáv z ovoce a zeleniny má svá omezení.

Proč pít šťávy  s odstupem od obvyklé stravy a na lačný žaludek? Pokud bude ve vašem žaludku zrovna zpracováván nedělní oběd a vy ho zalijete čerstvou ovocnou šťávou, veškerý užitek bude ta tam. Šťáva nemůže přes masu potravy projít a cukry v ní obsažené začnou kvasit, což naopak způsobí nepříjemností v podobně krkání, pálení žáhy či plynatosti a vitální látky přijdou na zmar.
Nepleťte si také ovocnou šťávu s takzvaným "smoothie", tedy koktejlem z rozmixovaného ovoce. Tyto koktejly jsou také zdraví prospěšné a užitečné, ale neplatí o nich to samé jako o ovocných šťávách, jelikož stále obsahují vlákninu ve stejném poměru jako v celistvých plodech.

 

Proč 100% krabicový džus není totéž, co čerstvé ovocné a zeleninové šťávy?

Možná si říkáte, proč odšťavňovat ovoce a zeleninu doma, když si mohu téměř v každém obchodě koupit 100% krabicový džus. Srovnáváte nesrovnatelné! Pouze čerstvě vylisovaná šťáva nám dodá potřebné živiny, které naše tělo potřebuje. Šťávy prodávané v obchodech jsou pasterovány, čímž jsou dokonale zničeny živiny, které jsou důvodem, proč šťávu vlastně konzumujeme.

Podívejte se, jak výroba 100% džusu probíhá:

                        

Proč vlastně pít čerstvé ovocné a zeleninové šťávy? Proč odšťavňovat?

Detoxikace organismu zní jako radikální pojem, ale představte si, že začínáte svůj den se sklenkou čerstvé šťávy nebo výborným ovocným koktejlem. Nezáleží na tom, zda-li si vychutnáte svěží ovocný fresh ještě v posteli nebo si po ranní rozcvičce dopřejete revitalizující zeleninovou šťávu.

Zkuste si představit sobotní večer s vašimi přáteli – zábava a pití úžasných exotických koktejlů, které připravíte z čerstvě vylisované ovocné šťávy a třeba i špetky alkoholu (od tohoto zlozvyku se můžete odprostit později =). Způsobů jak zařadit čerstvé šťávy do Vašeho života je mnoho a není nutné se hned logovat na veganská fóra. Všechno má svůj čas a ani radikální změna není to ideální pro Vaše tělo.

http://suprememastertv.cz/zdraviasport1.php?anim1=organic_lives_detoxikacni_koktejl_cz.flv

Opakem čerstvé stravy a šťáv z ovoce a zeleniny  je známý způsob života , který je bohužel velmi rozšířený, zeptejte se svých známých a budete překvapeni kolik z nich je tzv. na práškách, proč tomu tak  je vysvětluje z velké části následující video. 

Důvodu proč udělat změnu a začít se šťávami je mnoho, který z nich je pro Vás tím nejsilnějším necháme už na Vás. Doporučujeme však shlédnout následující dokumenty a zamyslet se nad fakty, která podle nás mají větší váhu než tisíc slov. /převzato z Youtube./

Chcete vědět víc? Podívejte se na oblíbené dokumenty!

První vynikající dokument Hungry For Change odhaluje mnohá šokující tajemství o stravování, hubnutí a potravinářském průmyslu. Dozvíte se, co příště v supermarketu koupit a čemu se naopak vyhnout, jaké přídatné látky jsou nebezpečné, jak číst etikety nebo jak krotit svou závislost na některých potravinách. Dále zjistíte skutečnou pravdu o light potravinách a co se skrývá za označením "bez cukru". Co je vlastně tuk a jak se ho zbavit nadobro? Jaké detoxikační metody jsou nejúčinnější a jak při nich postupovat? Jak jíst, abyste měli zářivé oči, zdravou pleť i vlasy? Dokument ukazuje také reálné proměny životů reálných osob na základě změny jídelníčku. Na film (v AJ) se můžete podívat zde.

Trailer: Hungry for change (Hlad po změně)

                                                                       **********

Druhým dokumentem, který doporučujeme ke zhlédnutí, je Food Matters (Na jídle záleží). Dokument popisuje, jaká souvislost je mezi stravou a konkrétními nemocemi a na spoustě příkladů dokazuje, jak moc je správná výživa důležitá pro naše zdraví. Dále se otevřeně zabývá otázkou, proč jsou v dnešním světě účelově potlačovány informace o léčení nemocí prostřednictvím hodnotné stravy - jak jinak než z důvodu zisku, který vynáší klasická léčba léky. Celý film můžete zhlédnout online zde (v AJ).

Trailer: Food Matters (Na jídle záleží)

                                                                       **********

Film Fat, Sick and Nearly Dead (Tlustý, nemocný a téměř mrtvý) je dokument o Joe Crossovi, který se rozhodl radikálně změnit svůj životní styl a chystá se na mnohadenní džusový půst. Během půstu cestuje po Americe, potkává různé lidi a šťávy si připravuje v kufru vlastního auta. Celý film je ke zhlédnutí zde (v AJ).

Trailer: Fat, Sick and Nearly Dead (Tlustý, nemocný a téměř mrtvý)

                                                                       **********

Následující ukázka z dokumentu FOOD, Inc. (Potraviny a.s.) otevřeně ukazuje, jak funguje dnešní potravinářský průmysl. Uvidíte poněkud frustrující cestu potravin z polí a stájí až ke spotřebiteli. Dokument se zároveň zamýšlí nad tím, proč je hamburger levnější než brokolice a kam to logicky vede. Na celý dokument v češtině se můžete podívat zde.

Trailer: Food, Inc. (Potraviny a.s.)

                                                                       **********

Věděli jste, že na světě jsou neziskové organizace, které léčí rakovinu a mnoho dalších nemocí, jako je například cukrovka, lupus, atd. pomocí ovocných a zeleninových šťáv? Věděli jste, že ozařování, chemoterapie a polykání prášků není jediným možným řešením léčby nemocí? Pokud se chcete dozvědět více, pak si rozhodně pusťte ukázku níže (v AJ).

Dokument předkládá historii léčby rakoviny i fakta, jak "rakovinový průmysl" důsledně potíral a potírá jakékoliv způsoby léčby, které by mohly být alternativou k chemoterapiím, ozařování a operacím. Ve druhé části dokument ukazuje, jak může být rakovina vyléčena s pomocí správné výživy a přírodních doplňků. Celý film je možné zhlédnout s CZ titulky zde.

Trailer: Healing Cancer From Inside Out (Léčba rakoviny zevnitř ven)

Pro další informace ohledně alternativní léčby rakoviny doporučujeme web Gersonova institutu.

                                                                       **********

Acid vs. Alkaline (Kyselost vs. zásaditost)

Poslední video Acid vs. Alkaline (v AJ) pojednává o hodně diskutovaném tématu - zakyselení orgamismu. V několika minutách vám ukáže, jak hodnota pH u jednotlivých potravin ovlivňuje fungování našeho těla. Několik změn ve vašem jídelníčku může rozhodnout o zdraví nebo nemoci, či dokonce o životě nebo smrti.

Jak vybrat odšťavňovač? - výběr odšťavňovače…

Největší část výběru jsme již zajistili za Vás, nabízíme Vám výběr světové produkce TOP odšťavňovačů!

help                  400x300                 image007

Možná je i pro Vás obtížné sníst denně pět doporučených porcí zeleniny a ovoce, které doporučují výživoví poradci? Proto nabízíme lepší cestu: Život se šťávou a zdravím!

Sana červená s lisem 702

Než začnete vybírat odšťavňovač v textu níže uvedeném, posuďte jak ke šťávám v zajímavých souvislostech přistupují odborníci, kteří tomu zasvětili celý život. Přitom vezměte v úvahu, že kvalitní šťáva je cílem a odšťavňovač jen prostředkem k tomuto cíli, proto se nejprve seznamte se šťávami, což Vám napomůže při výběru odšťavňovače..

Dnes již nestor Dr. Norman W. Walker (knihy o odšťavňování ke stažení) byl jeden z nejvýznamnějších lékařů zabývajících se zdravím a výzkumem výživy v USA. Jeho knihy byly vzorem mnohým lékařům, vědcům a autorům jako je Dr. John Heinerman.

image001Dr. Hainerman spolupracoval s tamními léčiteli, tak i se špičkovými lékaři a vědci. Publikoval stovky článků věnovaných lidovému léčitelství, léčivým rostlinám a zdravé výživě. Napsal více než dvacet knih, včetně úspěšné Heinermanovy encyklopedie ovoce, zeleniny a bylin. Svůj bakalářský titul získal na Brigham Young University v Utahu a v dalším studiu pokračoval v Indonésii, kde mu byl na Jakartské University of Indonesia a Surabayaské Airlangga University udělen magisterský a posléze doktorský titul. Tento známý americký antropolog-léčitel nahlédl do svých archivů a napsal ucelené dílo "Encyklopedie léčivých šťáv" pojednávající o přírodních šťávách, které mohou být lékem na stovky běžných zdravotních problémů světa. John Heinerman, Ph.D, se narodil v roce 1946 v Salt Lake City, Utah, USA a během své odborné praxe poznal 33 zemí celého světa a navázal

Není šťáva jako šťáva
To že se nedá co do kvality šťávy srovnávat 100% krabicový džus z nejbližšího supermarketu a čerstvě vymačkaná šťáva je snad každému jasné. Znáte ale rozdíl mezi čerstvě vymačkanými šťávami?

image005                  dzus                 džusík

Mnozí z Vás si asi řeknou, že takový rozdíl snad ani nemůže být. Opak je pravdou. I čerstvě vymačkané šťávy se budou lišit v množství enzymů a vitamínů, které budou obsahovat. V čem je tedy rozdíl? To, co ovlivňuje kvalitu šťávy, je způsob její extrakce z vlákniny ovoce či zeleniny. Hlavní faktory, které mají vliv na kvalitu, je kyslík vháněný do šťávy, teplo a šetrnost přípravy šťávy. Kyslík z toho důvodu, že přestavuje činidlo oxidace, která ničí enzymy stejně tak jako teplo. Při zahřívaní dochází k odumírání lidskému organismu prospěšných enzymů. U některých přístrojů dochází při odšťavňování k většímu tření a díky tomu se může teplota šťávy z různých přístrojů lišit až o více ⁰C, navíc i v závislosti na použitých otáčkách a stáří či otupení hrotů na sítech, což platí především pro odstředivou technologii. Faktor, šetrnost přípravy šťávy, je ovlivněn způsobem naruší buněčné struktury vlákniny přístrojem. Zatímco odstředivý přístroj suroviny při několikatisícových otáčkách přímo rozseká na tisíc kousků, které pak odstředivou silou vymrští na síto, šnekový nebo dvou hřídelový odšťavňovač suroviny rozmělní a přes síto vylisuje jako mlýnek. Sami teď můžete říct, který způsob odšťavnění je šetrnější. Pro ty z vás, kteří stále váhají, odstředivka to určitě nebude. Šťáva z odstředivých přístrojů je hodně napěněná, více vodová a rychleji mění svoji barvu díky prudší oxidaci. Takový fresh si můžete bohužel dopřát ve většině juice barů v České republice, které odstředivky převážně používají.

Oproti tomu šnekové a dvou hřídelové odšťavňovače používají k surovinám šetrný "Low Speed Technology System" (LSTS). Tuto technologii najdete u přístrojů, které zpracovávají suroviny do 100 otáček za minuty. LSTS technologie umožňuje získat maximum nutričních hodnot, enzymů, vitamínů a chuti z ovoce, a zeleniny. Taková šťáva je na první pohled hustější a krémovější, než cokoli, co jste kdy pili z krabice, protože vláknina je jemně protlačena skrze síto. Čerstvá šťáva je jen vzácně čirá, často spíše matná a na povrchu jemně zpěněná. Co do obsahu enzymů a vitamínů tedy vyhrává šťáva ze šnekových a dvouhřídelových přístrojů. Na druhou stranu každá čerstvá šťáva, ať už je získána jedním nebo druhým způsobem, je pro lidské tělo prospěšná. Rozdíl už tedy znáte, záleží jenom na Vás, jakým šťávám dáte přednost.

            Šťáva                   Omega velký                  Šťáva

 

Šťávy s vlákninou nebo bez? (Jedlé byliny, rostliny)

image011

Vláknina čistí zažívací trakt, proto je dobré ji tělu naservírovat v dostatečném množství. Je to taková metla smetí, která vymete to, co v nás zůstane po kulinářských orgiích, které si dopřáváme. Můj současný odšťavňovač Sana juicer připravuje šťávy hodně čisté s občasnými kousky vlákniny. Za to můj první odšťavňovač Hurom mi připravoval šťávu s poměrně velkým množstvím vlákniny - můžu říct drti z ovoce a zeleniny. Ve šťávě z mixu pomerančů, limet, citronů nebo ananasu mi to nevadilo. Ovšem v mixu z mrkve, červené řepy, celeru a listové zeleniny mi to vadilo a šťávu jsem si pravidelně cedil. Každému ten nos narostl holt jinak a já zastávám ten názor, že vlákninu do těla můžeme dostat ve formě syrového ovoce a zeleniny nebo v různých formách salátů atd. Ve wikipedii jsem se dočetl, že vláknina vstřebává vodu, tím zvětšuje svůj objem a ulehčuje střevům. Také na sebe váže některé látky z potravy, jako například cholesterol. Americká potravní asociace doporučuje alespoň 20-35 g denně pro zdravého dospělého člověka v závislosti na příjmu energie (např. 8400 kJ strava by měla zahrnout 25 g vlákniny). Doporučení asociace pro dítě je, že počet gramů na den je číselně věk dítěte plus 5 (např. čtyřleté dítě má sníst alespoň 9 g vlákniny denně). Britská potravní asociace doporučila alespoň 12-24 g vlákniny denně pro zdravého dospělého člověka. Setkal jsem se i s názorem, že lidé s nádorovým onemocněním by měli pít čistou šťávu bez vlákniny, protože ta, na rozdíl od šťávy, nádor vyživuje. Také jsem se dočetl, že pesticidy, kterými jsou ovoce a zelenina ošetřeny se vážou ve vláknině, proto by se měla pít šťáva zbavená vlákniny.

Při konzumaci nadměrného množství samotné vlákniny, která Vám vznikne jako odpad při odšťavňování např. z mrkve, Vás může bolet žaludek natolik, že stejným směrem, kterým šla vláknina dovnitř, půjde i ven. Před konzumací je dobré vlákninu hodně podusit. Následným fantaziím na kuchyňské lince se meze nekladou. Cuketové bramboráky, zeleninové karbanátky, polévky, sladké placky a jiné, skoro z každé vlákniny se dá něco ukuchtit a ve finále je odpad z odšťavňování minimální.

Jak využít vlákninu?

Dužinu z ovoce nebo ze zeleniny lze v první řadě použít jako obklad při celé řadě zdravotních obtíží. Některé druhy dužiny s obsahem síry, které zbydou například po zpracování zelí, kadeřavé kapusty a cibule, se mohou uplatnit jako obklady na vážné formy popálenin a lze je vyměňovat vždy po několika hodinách. Síra ránu dezinfikuje, a pokud není zranění příliš rozsáhlé či hluboké, napomáhá též rychlé regeneraci poškozené tkáně.

Dužina z mrkve, okurky, tykve a dýně je výtečná při léčbě kožních zánětů, které byly způsobeny chorobnými ekzémy, vyrážkami nebo oparem či sluncem. Jsou báječně chladivé, a proto nacházejí uplatnění i při horečkách, kdy se přikládají na čelo, na prsa a na břicho.

Některé další druhy dužiny jsou schopny fantastickým způsobem odstranit lokální infekci. Jedná se zejména o ovoce a zeleninu s obsahem škrobu. Jestliže například dužinu z brambor, vodnice nebo tuřínu přiložíte na diabetické vřídky na nohou, na otevřené rány, gangrenózní boláčky, propíchnuté cysty nebo puchýře či jiná podobná kožní poranění, nebudete věřit svým očím. Některé kyselé dužiny mají též schopnost napnout uvolněnou kůži a odstraňovat vrásky. Zde nachází uplatnění převážně dužina z citrusových plodů. Dužinu lze použít na spoustu věci v kuchyni. Kniha Encyklopedie léčivých šťáv obsahuje mimo jiné i recepty obsahující právě dužinu, která vzniká jako odpad při odšťavňování (více knih si můžete stáhnout na našich stránkách přímo).

JAK VYBÍRAT OVOCE A ZELENINU        PROČ PÍT ČERSTVÉ ŠŤÁVY?, PROČ ODŠŤAVŇOVAT?    Rozdíly?      Jak pracují?    Rady a recepty   Zelené potraviny       Nevybrané, vyřazené      Recepty, čerstvé šťávy 

Výběr odšťavňovače*****

Mnozí z Vás jste při výběru odšťavňovače narazili na jeden problém. Jejich hodně a jsou úplně všude. A najít mezi takovým množství kvalitní přístroj už může být problém. Proto každoročně provádíme za Vás průzkum vývoje výrobců a testujeme v praxi různé novinky z nichž některé nejlepší zařazujeme do nabídky našeho specializovaného prodeje. Současně, ale vyřazujeme jiné odšťavňovače zveřejněné v rubrice: Vyřazené, nevybrané a testované odšťavňovače - doprodej výstavních odšťavňovačů

Základní otázky, které by si měl položit každý, kdo si chce pořídit kvalitní odšťavňovač, jsou následující:

„Jaké suroviny budu odšťavňovat?“

Fruit_JuiceOmega TWN 32 image015 e

Mrkev, červená řepa, jiná kořenová zelenina, jablka, hrušky, citrusy, to všechno jsou suroviny, se kterými si poradí snad každý odstředivý odšťavňovač. Listovou zeleninu ovšem tyto přístroje nezvládnou, síto listy roztrhá na kusy a vyhodí ven do sběrné nádoby. A když už přece zvládnou tak se žalostnou výtěžností. Nejen proto odstředivou technologii odšťavňování nedoporučujeme. Univerzálními přístroji, které zvládají veškerou zeleninu i ovoce jsou jednohřídelové šnekové odšťavňovače. Ty ve své výtěžnosti ovšem zaostávají za dvou hřídelovým přístrojem Angel Juicer, který je jednička i ve zpracování listové zeleniny, bylin nebo jehličí.

„Jakým šťávám dávám přednost?“

Kuvingsimage018    sana-20808 Omega EUJ 808image021

Šťáva z odstředivých přístrojů je hodně napěněná, více vodová a rychleji mění svoji barvu díky prudké oxidaci, která je způsobená vysokými otáčkami okolo 15000 ot./min! Při těchto otáčkách štáva se rychle okysličí a to mimo jiné vlivy velmi snižuje kvalitu šťávy. Na kvalitu šťávy má vliv světlo, teplo a způsob zpracování a případně nevhodné skladování. Proto současný směr vývoje v oblasti kvalitních odšťavňovačů směřuje k nízkootáčkovým šnekovým nebo dvouhřídelovým odšťavňovačům, jejich technologie odšťavňování je na vrcholu kvality oproti levným odstředivým odšťavňovačům, které bohužel jsou ale nejvíce rozšířené. Šnekové a dvouhřídelové odšťavňovače pracují od 40-80 otáček za minutu a proto získávají maximum nutričních hodnot, enzymů, vitamínů a jejich šťáva je na první pohled hustější a krémovější, než cokoli, co jste kdy pili z krabice. Čerstvá šťáva je proto jen vzácně čirá, často spíše matná a na povrchu jemně zpěněná, což je závislé na druhu vlákniny ovoce nebo zeleniny.

odstavnovac-sana      800 newSana EUJ 707 horizontální - nejprodávanější!                                                                  S možností dalšího příslušensví tj. lis na olej Sana 702

„Vypiji připravenou šťávu ihned po odšťavnění nebo ji budu popíjet v průběhu dne?“

Catler JE 4010Catler JE 4010 microsíto

Pokud budu odšťavňovat menší množství šťáv, které budu okamžitě konzumovat, vystačím si i s odstředivkou. Pokud preferuji přípravu většího množství šťávy na jeden zátah, kterou budu mít v uzavřené nejlépe tmavé sklenici v lednici a budu ji popíjet v průběhu dne, šnekový nebo dvou hřídelový odšťavňovač je ta správná volba. Šťáva z těchto přístrojů se nekazí tak rychle jako z odstředivky (Catler) a enzymy Vám nikam neutečou.

„Jak často budu odšťavňovač používat?“

Sana chrom zmenšená                     sestava_angel_juicer

champ-foto3       catler mytí      catler displej - kopie

S touto otázkou souvisí snadnost čistění přístroje. U odstředivky se musí velké síto pořádně vydrhnout a hrozí, že se při čištění poraníte o ostří síta. U šnekových přístrojů stačí propláchnout jednotlivé díly pod proudem tekoucí vody a „přejet“ menší síto kartáčem na čištění. Dvou hřídelové přístroje se skládají z více dílů a jejich síto je dlouhé a tak čištění je o něco zdlouhavější v závislosti na odšťavňované vláknině, která je různorodá u mnoha druhů ovoce a zeleniny. Většinu dílů opět vyčistíte pod proudem tekoucí vody. Nejvíce námahy vám zabere čištění uzavřených sít.

„Co všechno můj budoucí odšťavňovač umí?“

je40101Odstředivka umí pěkně napěněnou šťávu a už vůbec ne listovou zeleninu a byliny. Champion juicer, který se vyrábí v téměř nezměněné podobě již více jak 50 let, umí kromě rychlé šťávy také výborné roztíratelné arašídové máslo a s nástavcem se promění v domácí mlýn na mouku což, ale v dnešní době nedoporučujeme, protože kvalitativně je mlýnek zastaralý oproti kvalitním současným kamenným mlýnkům, které jsou běžně na trhu k dostání. A pokud mají šnekové a dvou hřídelové odšťavňovače homogenizační pouzdro, tak dokážou dělat takové věci jako je ovocná zmrzlina, dětská kašička, sorbety nebo různé druhy těstovin. Např. na odšťavňovači Sana juicer lze připravit základ pro omáčku na těstoviny nebo opravdu jemné těsto na bramboráky.

„Kolik jsem ochotný do nového přístroje investovat, respektive na kolik si cením vlastního zdraví?“

největší

Cenové rozmezí mezi odšťavňovači je opravdu obrovské. Od několika stovkových odstředivek až po téměř čtyřicetisícový Angel 8500S. Otázkou je, kolik mokré drtě z odšťavňovače vyleze a jak dlouho Vám bude přístroj sloužit. Každý přístroj je vyroben z různě kvalitních komponentů a každý se liší ve výtěžnosti. V současné době se hodně řeší plastové materiály obsahující škodlivý bisphenol a bohužel ani odšťavňovač za 6000,- Kč není BPA free. Pokud si budu připravovat šťávy každý den tak se mi do dvou let vrátí investice do Angelu v nakupovaných surovinách. Je totiž rozdíl zda z kila mrkve dostanete přes 700 ml šťávy při použití nejvýkonnějšího dvou-hřídelového přístroje nebo do 580 ml šťávy při hodně výkonné odstředivce.

A navíc, každý správný specializovaný prodejce by vám měl být schopen na základě výše uvedených otázek vhodný odšťavňovač doporučit, ale i předvést jak se obsluhuje. Nelze doporučit prodejce, kteří prodávají od špendlíku po lokomotivu, často neví ani jak odšťavňovače pracují a všechny souvislosti s odšťavňováním vůbec neznají. Přitom změna jejich sortimentu je u takových obchodů velmi častá a servis či mnohaletá garance náhradních dílů nebývá zajištěna!

Horeca Sana - 909

Šnekový odšťavňovač Sana Horeca EUJ-909 je prvním komerčním odšťavňovačem

Jak Tedy vybrat pro vás vhodný a kvalitní odšťavňovač?

Jak na výběr odšťavňovače – využijte naše zkušenosti!

Odšťavňováním se bavíme již mnoho let, porovnáváme klady i zápory odšťavňovačů, provedení, použité materiály, užitnost i originální nové technologie. Naše recenze i nabídky jsou založené na zkušenostech se specializovaným prodejem odšťavňovačů a výsledcích testování. Neprodáváme nekvalitní odšťavňovače, které nemají srovnatelné vlastnosti s těmi nejvhodnějšími od specializovaných výrobců. Do nabídky přidáváme odšťavňovače i když si konkurují. Cena není rozhodujícím parametrem, rozhodující je kvalita, tu srovnáváme s trendy vývoje výrobců a to i jak se osvědčují po létech používání. Než začnete vybírat odšťavňovač, zvažte co nejvíce budete odšťavňovat. Šťávu lze získat s většinou odšťavňovačů. V kvalitě šťávy i odšťavňovače jeho rychlosti a výtěžnosti budou velké rozdíly!

Pár tipů na úvod:

 • Neexistuje ideální odšťavňovač úplně na vše.
 • Existuje několik technologií odšťavňování, kde s různými druhy plodů (tvrdé/měkké/šťavnaté) budete mít různé výsledky.
 • Proto je nutné co nejpodrobněji definovat své požadavky a vybrat takový odšťavňovač, který se k ideálu co nejvíce přiblíží.

A teď už můžeme přejít k otázkám před výběrem odšťavňovače, na které byste si určitě měli odpovědět.

Co budete převážně odšťavňovat? Bohužel málokterý odšťavňovač si poradí úplně se všemi druhy ovoce a zeleniny na jedničku.
Běžně odšťavňované suroviny jako je mrkev, řepa, jablko a citrusy zvládá každý přístroj dobře, ovšem u surovin, jako je listová zelenina, bobuloviny a peckovice budou výsledky odlišné.
Některé suroviny jsou navíc tzv. „lépe odšťavnitelné“ než jiné a důležitá je i zralost. Je rozdíl, jestli odšťavňujete čerstvé šťavnaté jablko, nebo jablko, které již nějakou dobu leželo v regálu nebo sklepě a ztratilo většinu vody. Z čerstvých jablek získáte plno šťávy, z těch starších stěží pár kapek.

Tropické ovoceVšeobecně problematičtějšími surovinami u všech odšťavňovačů většinou bývá tropické ovoce, jako je ananas, kiwi nebo mango. Důvodem je velká šťavnatost plodu v kombinaci s velmi měkkou vlákninou, která rychle zanáší odšťavňovací sítko. Nejlépe si s nimi poradí jednohřídelové šnekové odšťavňovače. Konkrétně vertikální šnekové odšťavňovače, které mají širší, vertikálně postavený šnek, velké odšťavňovací síto a hlavně otočné stěrky, které čistí síto již během samotného odšťavňování.

Listová zelenina a bylinkyListovou zeleninu a bylinky nejlépe odšťavníte na dvouhřídelových odšťavňovačích, přesto i jednohřídelové šnekové si s nimi poradí velmi dobře, akorát budou mít o trochu menší výtěžnost. Odstředivé odšťavňovače jsou v tomto případě naprosto nevhodné.

BobulovinyBobuloviny, tedy hroznové víno nebo rybíz, je dobré odšťavňovat na šnekovém nebo dvouhřídelovém lisu. Odstředivky mají na těchto surovinách velmi malou výtěžnost. Nejlepší volbou na tyto suroviny je šnekový vertikální systém odšťavňování.

Lesní plodyTaké lesní plody, jako jsou maliny, jahody nebo borůvky, mohou být pro odšťavňovače výzvou. S oběma druhy si nejlépe poradí jednohřídelové šnekové odšťavňovače. Konkrétně ty vertikálně stavěné, které mají širší, vertikálně postavený šnek, velké síto a hlavně otočné stěrky, které čistí síto již během samotného odšťavňování.

PeckovicePeckovice se z důvodu měkčí vlákniny lisují hůře a tvoří hustší, spíše kašovitější šťávu. U většiny odšťavňovačů je lze použít spíše jako doplňkovou surovinu do jiných šťáv, protože jejich vláknina rychle zanáší sítko odšťavňovače a tím se stává lisování zdlouhavé a neefektivní. Pro odšťavňování většího množství těchto surovin je nejvhodnější vertikální šnekový odšťavňovač. To samé platí pro již zmíněné kiwi a mango.

MalviceMalvice, zejména jablka či hrušky, zvládají všechny odšťavňovače skvěle, pokud jsou plody čerstvé a ještě tvrdé. Na moučnatější a již přezrálá jablka je nejvhodnější odšťavňovač odstředivý.

Kořenová zeleninaKořenovou zeleninu zvládají všechny odšťavňovače bez problémů a jediné rozdíly budou ve výtěžnosti a čistotě šťávy. Výjimkou je většina ručních odšťavňovačů, na kterých může být odšťavňování fyzicky náročné nebo i nemožné.

CitrusyCitrusy jsou na šťávu jako dělané a zde asi není potřeba nic dodávat - všechny odšťavňovače zvládají lisovat citrusy bezvadně. Opět se bude lišit pouze výtěžnost a množství vlákniny ve šťávě.

Zvažte tedy, jaké druhy ovoce a zeleniny budete zpracovávat nejčastěji a jaké budou spíše výjimkou.

Jakému typu šťávy dáváte přednost? Oba základní typy odšťavňovačů (nízkootáčkové a vysokootáčkové) produkují jiný druh šťávy. Liší se nejen chutí, ale i vzhledem a možnostmi skladování.

Nízkootáčkové lisy

 • Lisují šťávu výraznější chuti, která může obsahovat drobné kousky vlákniny.
 • Šťáva se dá uchovávat v chladničce po celý den (platí pro lisy do 200 otáček za minutu).
 • Šťáva obsahuje minimum pěny.

Odstředivé odšťavňovače

 • Poskytují šťávu vodové konzistence i chuti.
 • Získaná šťáva je vhodná pro okamžitou spotřebu.
 • Šťáva má na hladině vrstvu pěny.

Kolik šťávy budete najednou připravovat?

I když se to na první pohled nemusí zdát, jedná se o podstatné kritérium.

 • Pokud plánujete najednou připravovat velké množství šťávy, budou vám lépe vyhovovat odstředivé odšťavňovače s velkými plnicími otvory. Suroviny zpracujete za méně času oproti nízkootáčkovým odšťavňovačům. Zde platí, že čím větší rychlost, tím nižší kvalita šťávy…!
 • Nízkootáčkové lisy jsou pomalejší a mívají omezený provoz na 30 minut v kuse. Za tu dobu zvládnou vyprodukovat kolem 4 litrů chutné kvalitní šťávy. To pro běžné rodinné použití většinou bohatě stačí.

Jak často budete odšťavňovač používat?

Prvotní nadšení z pořízení běžného odšťavňovače většinou rychle opadne z jednoho prostého důvodu – zdlouhavá a složitá údržba. Čištění je přitom nezbytné po každém použití.

Pokud tedy nepatříte mezi nadšence, kterým nevadí pro odšťavňování nějaký ten čas obětovat, ale přesto plánujete odšťavňovat pravidelně, třeba každý den u snídaně, hledejte takový přístroj, který jednoduše umyjete. Nejsnadněji se čistí šnekové horizontální odšťavňovače, které mají méně dílů a menší síto než vertikální.

Na kolik si ceníte své zdraví?

Sugestivní otázka. Jenže je na místě.

Odšťavňovače z běžné prodejní sítě většinou končí stejně – nikdo je kvůli komplikované údržbě nepoužívá a jejich výsledky jsou při odšťavňování žalostné. Většinu peněz za ovoce a zeleninu doslova vyhazujete do koše.

Jak vám pomůže kvalitní odšťavňovač

 • Jeho pořizovací cena je sice vyšší, ale díky daleko vyšší výtěžnosti se vám investice postupně vrací = nespotřebujete tolik surovin.
 • Snadno se udržuje a vydrží více než odšťavňovač z běžné prodejní sítě.
 • Odšťavňování vás bude bavit, ne trápit.
 • Nízkootáčkové odšťavňovače vám díky šetrnému zpracování dají tzv. živou šťávu plnou vitaminů, enzymů a minerálních látek.
 • Většina prodejen s kvalitními odšťavňovači nabízí záruční a pozáruční servis včetně možnosti nákupu náhradních dílů.

Základní přehled odšťavňovačů

Teď už byste měli mít ujasněné své preference. Víte, co chcete odšťavňovat, jak často a v jakém množství.

Nastává ten správný čas začít vybírat konkrétní typ odšťavňovače.

 • Odstředivé odšťavňovače– tady má hlavní slovo rychlost. Odšťavňovače rychle připraví šťávu z tvrdých plodů – jablek, mrkve či řepy. Výtěžnost je nižší a šťáva rychle podléhá oxidaci. Bohužel některé suroviny odstředěním téměř neodšťavníte. Údržba je náročnější.
 • Šnekové odšťavňovače– odšťavňovače s jednou hřídelí jsou univerzální, poradí si s velkou škálou surovin, čištění je velmi jednoduché a šťáva je vynikající. Odšťavňování je sice pomalejší, ale výsledek stojí za to. Často umí kromě odšťavňování i něco navíc. Rozlišujeme horizontální a vertikální odšťavňovače.
 • Dvouhřídelové odšťavňovače– jsou nejlepší na listovou a kořenovou zeleninu a běžně odšťavňované suroviny jako jsou jablka, citrusy či hrozny. Odšťavňování některých šťavnatých surovin může být zdlouhavé nebo nemožné, např. ananasu. Jejich výtěžnost a čistota šťávy je ohromující. Odrazujícím faktorem může být složitější čištění a potřeba vyvinout více síly při tlačení na pěchovací zátku.
 • Mechanické odšťavňovače– volba pro příležitostné odšťavňování nebo lisování surovin, ze kterých nepotřebujete litry šťávy. Pokud vám nevadí menší výtěžnost, získáte stejně kvalitní šťávu jako u nízkootáčkových lisů. Jen se připravte na více času i námahy.

Pro porovnání odšťavňovačů z naší nabídky si prohlédněte názornou tabulku:

Čištění - množství šťávy - měkké plody - tvrdá zelenina - listová; Odstředivé 1 2 3 3 1; Šnekové 5 4 4 4 4; Dvouhřídelové 3 5 4 5 5 (nejlepší hodnocení je 5)

Zde je patrné z některých parametrů tabulky, že vždy neplatí čím dražší, tím lepší!, ale další parametry rozdílů mezi technologiemi zpracování i jednotlivými odšťavňovači jsou rozhodující pro výběr. Pokud jste si přesto neporadili, neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám poradíme.

titulní obr. s popisem  Odšťavňovače, test, recenze prodejna

Stránka 1 z 1 - 9 položek celkem