TOP Odšťavňovače

Novinky

MUDr. Dwight Lundell  |  16. 06. 2010  |  Omyly v medicíně   |  
Jako kardiochirurg jsem vykonal více než 5000 operací srdce, a dnes přišel den, abych napravil svůj omyl lékařskými a vědeckými fakty.

My lékaři jsme se mýlili

Zdroj: http://www.totalhealthbreakthroughs.com/2009/02/heart-surgeon-admits-huge-mistake/ 

Velká cholesterolová lež – MUDr. Dwight Lundell, statiny a omega-3

 

My lékaři se vším naším vzděláním, znalostmi a autoritou si často vybudujeme dost velké ego, které nám pak ztěžuje přiznat, že jsme se mýlili. Takže tady to je. Otevřeně přiznávám, že jsem se mýlil. Jako kardiochirurg s pětadvaceti lety praxe jsem vykonal více než 5000 operací srdce, a dnes přišel den, abych napravil svůj omyl lékařskými a vědeckými fakty. „Mnoho let jsem praktikoval s dalšími prominentními chirurgy, označovanými za „tvůrce veřejného mínění“.

Bombardováni vědeckou literaturou, neustále na seminářích, jsme my, coby tvůrci veřejného mínění, trvali na tom, že onemocnění srdce je prostě důsledkem zvýšené hladiny cholesterolu v krvi.“

My lékaři jsme se mýlili

Jedinou přijatelnou léčbou bylo předepisování léků na snižování krevního cholesterolu a diety s velmi nízkým obsahem tuků. Pochopitelně jsme trvali na tom, že taková dieta sníží hladinu cholesterolu a výskyt onemocnění srdce. Odchýlit se od těchto doporučení bylo považováno za kacířství a mohlo vést až k žalobě.

Nefunguje to!

Tato doporučení již nejsou vědecky ani morálně obhajitelná. Už před lety bylo zjištěno, že skutečným důvodem onemocnění srdce jsou záněty stěn tepen, a toto zjištění vede pomalu ke změně způsobů, jakým budou onemocnění srdce a další chronické nemoci léčeny.

Dlouhodobě praktikovaná zavedená dietetická doporučení vyvolala epidemii obezity a cukrovky, jejichž následky úmrtností, lidským utrpením a ekonomickými dopady porážejí veškeré morové epidemie v historii.

Ačkoliv 25% lidí bere drahé statiny, a i když jsme snížili množství tuku v potravě, zemře tento rok na onemocnění srdce více Američanů, než kdykoliv dříve.

Statistiky American Heart Association ukazují, že 75 miliónů Američanů trpí onemocněním srdce, 20 miliónů má cukrovku a 57 miliónů je jí ohroženo. Tyto nemoci postihují stále větší počet stále mladších lidí.

Jednoduše řečeno, bez zánětů v těle není možné, aby se cholesterol usazoval na stěnách tepen a způsoboval onemocnění srdce a mrtvice. Bez zánětů by se pohyboval volně tělem, jak to příroda zamýšlela. Jsou to záněty, kvůli nimž se cholesterol usazuje.

Zánět není nic komplikovaného – je to jednoduše přirozená obrana těla před nepřáteli, jako jsou bakterie, toxiny nebo viry. Zánět je ve své funkci ochrany těla před těmito bakteriálními a virovými vetřelci dokonalý. Pokud ovšem tělo neustále vystavujeme zraněním toxiny nebo potravou, k jejímuž příjmu není uzpůsobeno, dojde k něčemu, čemu se říká chronický zánět. Chronický zánět je přesně tak škodlivý, jako je akutní zánět prospěšný.

Který rozumný člověk by se vědomě vystavoval potravinám a jiným látkám, o nichž ví, že mu poškozují tělo? Dobře, možná kuřáci, ale ti se k tomu alespoň rozhodují dobrovolně.

My ostatní jsme se jednoduše drželi doporučené stravy, obsahující nízké množství tuků a vysoké množství polynenasycených olejů a sacharidů, aniž bychom tušili, že si tím permanentně poškozujeme tepny. Toto opakované poškozování vede ke vzniku chronických zánětů směřujících k onemocnění srdce, mrtvicím, cukrovce a obezitě. Ještě jednou to zopakuji. Nízkotučná dieta, kterou nám po léta doporučovala zdravotní věda, způsobuje poranění a záněty tepen.

Co je největším viníkem chronických zánětů? Odpověď je jednoduchá: je to přebytek jednoduchých vysoce zpracovaných sacharidů (cukr, mouka a všechny produkty, které jsou z nich vyrobeny) a nadměrná konzumace rostlinných olejů omega-6, jako jsou sójový, kukuřičný a slunečnicový, které se nachází v mnoha zpracovaných potravinách.

Představte si na chvíli, že si drsným kartáčem opakovaně přejíždíte přes kůži, dokud nezčervená a takřka nezačne krvácet. Řekněme, že to budete dělat několikrát denně po dobu pěti let. Pokud dokážete snášet bolestivé kartáčování, budete mít nakonec na kůži krvácející, oteklou infikovanou oblast, jejíž stav se bude s každým dalším kartáčováním zhoršovat. To je dobrý způsob, jak si představit proces zánětu, který vám možná právě teď probíhá v těle.

Nezáleží na tom, kde k zánětu dojde, jestli uvnitř nebo na povrchu vašeho těla, jde vždy o totéž. Nahlédl jsem do tisíců a tisíců tepen. Nemocná tepna vypadá, jakoby někdo vzal kartáč a opakovaně rozdíral její stěny. Potraviny, které jíme, několikrát denně vytvářejí drobná poranění, na něž tělo opakovaně odpovídá tvorbou zánětů.

Ačkoliv máme rádi sladkou koblihu, tělo na ní odpovídá poplachem, jakoby dorazil nepřítel vyhlašující válku. Potraviny plné cukru a jednoduchých sacharidů nebo zpracované s oleji omega-6, aby vydržely déle v regálech supermarketů, jsou již dlouho základem naší stravy. A tyto potraviny pomalu otráví každého.

  

Během pětadvaceti let jsem viděl více než 5000 pacientů, a všichni měli jedno společné – záněty v tepnách

Vraťme se ke koblize. Tato nevinně vypadající dobrota obsahuje nejen cukr, ale byla upečena v jednom z mnoha omega-6 olejů, například v sójovém. Brambůrky a hranolky se smaží v sójovém oleji. Polotovary jsou vyráběny s omega-6 oleji, aby se prodloužila jejich životnost v supermarketech. Ačkoliv omega-6 oleje patří mezi esenciální – jsou součástí každé buněčné stěny, která kontroluje výměnu látek mezi vnitřkem buňky a okolím – musí být konzumovány ve správném poměru k olejům omega-3.

Pokud se tato rovnováha posune ve prospěch přílišné konzumace olejů omega-6, produkují buněčné membrány blokovací chemikálie, tzv. cytokiny, které přímo způsobují záněty. Dnešní strava obsahuje extrémní nepoměr těchto olejů. Tato nerovnováha se pohybuje mezi 15:1 až do 20:1 ve prospěch omega-6. To znamená obrovské množství cytokinů vyvolávajících záněty. Optimální zdravý poměr by měl být 3:1.

Aby to bylo ještě horší, nadbytečná váha, kterou sebou díky těmto potravinám nosíte, vede k tvorbě přeplněných tukových buněk produkujících velké množství pro-zánětlivých chemikálií, které poškození způsobená vysokou hladinou cukru v krvi dále zhoršují. Proces, který začal koblihou, se promění v začarovaný kruh, který vede k onemocnění srdce, vysokému krevnímu tlaku, cukrovce a nakonec Alzheimerově nemoci.

Nelze utéct před skutečností, že čím více konzumujeme připravených a zpracovaných potravin, tím více si každodenně přidáváme k zánětům. Metabolizmus lidského těla není navržen k zpracování potravin plných cukrů a olejů omega-6.

Existuje pouze jediný způsob, jakým záněty odstranit, a tím je návrat k potravinám bližším přírodnímu stavu. K budování svaloviny potřebujete více bílkovin. Vybírejte velmi komplexní sacharidy, jako například ovoce a zeleninu. Omezte nebo eliminujte zánětlivé oleje omega-6 jako kukuřičný a sójový a zpracované potraviny, které je obsahují. Jedna lžíce kukuřičného oleje obsahuje 7,280 miligramu omega-6. Sójový ho obsahuje 6,940 mg. Používejte místo nich olivový olej nebo máslo z mléka krav živených trávou.

Živočišné tuky obsahují méně než 20% omega-6 a jsou mnohem méně zánětotvorné, než údajně zdravé rostlinné oleje. Zapomeňte na „vědecká fakta“, která vám tak dlouho vtloukali do hlavy. Ve skutečnosti neexistují vůbec žádná vědecká fakta, podle nichž nasycené živočišné tuky způsobují onemocnění srdce. Vědecká fakta, podle nichž nasycené tuky zvyšují hladinu cholesterolu v krvi, jsou také velmi slabá. A protože dnes už víme, že cholesterol není příčinou onemocnění srdce, jsou obavy ze saturovaných tuků ještě absurdnější.

„Cholesterolová teorie“ přišla s doporučením jíst potraviny bez tuků nebo nízkotučné, a to pak vedlo k vzniku „potravin“, které nyní způsobují epidemii zánětů. Doporučením, aby se lidé vyhýbali saturovaných tukům a upřednostňovali potraviny s vysokým obsahem olejů omega-6, udělala medicína obrovskou chybu.

 

Dnes tu máme epidemii zánětů tepen, vedoucí k onemocněním srdce a napomáhající dalším tichým zabijákům

Co můžete udělat? Dejte přednost skutečným potravinám, které ještě jedla vaše babička a vyhněte se těm, které vaše matka nosila či nosí z regálů supermarketu plných polotovarů. Eliminací zánětlivých potravin a přidáním esenciálních živin z nezpracovaných potravin můžete napravit poškození tepen způsobené dnešní typickou stravou.

….. tolik MUDr. Dwight Lundell

 

Po více než čtyřech desetiletích doporučování zásadního omezení příjmu nasycených tuků z mléka, másla, smetany a masa máme paradoxně mnohem více onemocnění srdce a cév,

varuje přední britský kardiolog Aseem Malhotra, Croydon University Hospital v Londýně

 

Nejškodlivější je strava chudá na tuky a velmi bohatá na sacharidy. Při vysokém příjmu sacharidů a omezeném příjmu tuků se totiž v těle výrazně zvýší hladina nebezpečného cholesterolu LDL s nízkou hustotou, zatímco hladina prospěšného cholesterolu HDL s vysokou hustotou klesne. Vražedná kombinace? Bílá mouka a cukr.

 

Na zánětech tepen se také mohou podílet transmastné kyseliny

Ing.Zdeněk Rozehnal

Nejvýznamnějším zdrojem transmastných kyselin byly jednoznačně částečně ztužené tuky, jejichž výroba začala počátkem 20. století a postupně narůstala do 60.let minulého století. Jejich výroba byla dříve paradoxně považována za velmi pozitivní, ztužené rostlinné tuky měly být zdravější alternativou másla jakožto živočišného tuku, který obsahuje cholesterol oproti rostlinným tukům, ve kterých není cholesterol obsažen. Jenže obsah transmastných kyselin vzniklý touto metodou má daleko horší následky než cholesterol obsažený v másle.

V posledních letech sice došlo ve spotřebě a složení tuků v České republice k významným pozitivním změnám, stále ale přetrvávají značné nedostatky. Problém transmastných kyselin stále přetrvává u různých druhů trvanlivého pečiva či potravin rychlého občerstvení, jejichž spotřeba navíc stále roste. U těchto produktů jsou totiž problematické částečně ztužené tuky poměrně často používány, takže není těžké značně překračovat doporučenou maximální hodnotu denního příjmu trans kyselin (1 % z energetického příjmu).

Podle současné legislativy nejsou výrobci povinni na etiketách obsah transmastných kyselin a dalších skupin mastných kyselin uvádět. V současné době se rovněž rozšířil dovoz výrobků s vysokým obsahem trans izomerů mastných kyselin především z Polska. A to je ta výhoda, konkurence polských výrobků za cenu nekvality, přičemž dovozce vydělá, ale léčit budeme lidi z českého zdravotního pojištění.

Kde všude najdeme transmastné kyseliny:

Přirozeně se nachází v malém množství v hovězím a skopovém tuku, tudíž se vyskytují v mléce a výrobcích z těchto druhů masa

 • podkožní tuk přežvýkavců, lůj 3–7 %
 • v mléku se například vyskytuje kolem 5 % transmastných kyselin

Synteticky v potravinářství vznikají při výrobě ztužených tuků z rostlinných olejů při hydrogenaci a následně se vyskytují v potravinách, kde se ztužené tuky používají

 • jako jsou pekárenské výrobky od koláčů po nejrůznější plněné sušenky a čokolády, především trvanlivé pečivo a jemné pečivo
 • polevy
 • v instantních směsích pro rychlou přípravu jídla
 • ve zmrzlinách
 • v polotovarech – pečivu, mražené pizze, popcornu. V některých restauracích se na nich navíc stále smaží

Ve smažených výrobcích.

 

Účinky na lidský organismus:

Transmastné kyseliny mají prokazatelně za následek zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění, na které v naší republice umírá 50 % populace. Zatímco v 80. letech se zdravotní účinky konzumace trans izomerů mastných kyselin ještě považovaly za víceméně neutrální, v polovině let devadesátých byly srovnávány zhlediska škodlivosti s nasycenými mastnými kyselinami. A nyní jsou zjištěné účinky, které působí ještě daleko negativněji, přičemž se o této skutečnosti moc nehovoří, protože hovořit by o tom měli ti, kteří je dříve vychvalovali. Transmastné kyseliny:

 • zvyšují hladinu LDL cholesterolu (tzv. zlý cholesterol) a navíc snižují hodnoty HDL cholesterolu (tzv. hodný cholesterol)
 • trans izomery také zvyšují hladiny triglyceridů v krvi, zatímco nasycené mastné kyseliny (máslo, sádlo, …) mají nepatrný či neutrální vliv
 • trans izomery mastných kyselin zvyšují hladinu lipoproteinu A, jednoho z rizikových faktorů kardiovaskulárních chorob

Na základě těchto informací by měl být příjem transmastných kyselin ze všech potencionálních zdrojů potravin nízký, nejlépe nulový. To nejde, pijeme třeba mléko, ale proč je uměle přidávat. To je pohled konzumenta. Pohled výrobce – vydělat za každou cenu, bez ohledu na zdravotní stav populace. A to se hodí následně farmaceutickým koncernům za účasti zkorumpovaných politiků a určité části „hladových“ lékařů.

Takže z říše snů je, tuky s transmastnými kyselinami v současnosti nahradit v průmyslově vyráběných potravinách v krátké době tuky, které obsahují hlavně nenasycené mastné kyseliny omega-3. Prostě „podezřelé“ potraviny co nejvíce ignorujte, zvláště pokud se chcete uzdravit.

 

V USA to jde

Ve Spojených státech umělých transmastných kyselin v posledních letech výrazně ubylo. Mnoho firem je totiž přestalo používat poté, co Americký úřad pro kontrolu potravin a léků v roce 2006 zavedl povinné značení potravin, které tyto kyseliny obsahují. V některých státech už zákaz transmastných kyselin delší dobu platí – jako první ho před sedmi lety vyhlásil starosta New Yorku Michael Bloomberg, před pěti lety v Kalifornii Arnold Schwarzenegger. S těžkým srdcem se jich celonárodně vzdaly i některé řetězce.

ČT24 v listopadu 2013 zveřejnila informaci o plánu Amerického úřadu pro kontrolu potravin a léků o plánu z trhu úplně odstranit umělé transmastné kyseliny. Podle úřadu způsobují onemocnění srdce a zákazem se předejde dvaceti tisícům infarktů ročně. Na zákaz na federální úrovni si ale příznivci zdravé výživy budou muset počkat. Úřad bude nejdřív dva měsíce shromažďovat připomínky a pak teprve oznámí časový rozvrh zákazu nebezpečných kyselin. Kardioložka Lisa Martinová k tomuto zdravotnímu problému podotkla:

 

Pokud zvýšíte příjem transmastných kyselin o dvě procenta, zvýší se u vás riziko srdeční choroby o dvacet procent.

 

Takže je to velmi významný rizikový faktor v této oblasti.“

V závěru uvádím upozornění, že nadbytek (nesprávný poměr vůči omega-6) nenasycených mastných kyselin omega – 3 způsobuje nadměrné ředění krve a tím se může prodlužovat  doba krvácivosti (přibližně při překročení příjmu 3 g denně). V tomto případě tedy neplatí „čím více, tím lépe.“ Dostat se ovšem na výše zmíněnou hranici není snadné, natož pak opakovaně.  Tedy u esenciálních mastných kyselin je důležitý jejich poměr (omega – 6 : omega – 3), tento je ideální v rozpětí 1:1 až 3:1.

 

Tento poměr následně velice pozitivně ovlivní naše zdraví, přičemž zde jsou hlavní argumenty:

 • zvýšení HDL (dobrého) cholesterolu
 • snížení hustoty krve (shlukování krevních destiček vedoucích k mozkové mrtvici)
 • snížení krevního tlaku a odstranění arytmie
 • prevence rakoviny (především rakoviny prsu a tlustého střeva)
 • zmírnění chorob jako lupus, revmatoidní artritida, Raynaudova nemoc
 • snížení deprese a duševních nemocí

 

Nejezte nic hydrogenovaného jako umělé tuky nebo fritované potraviny, protože narušují proces okysličování

 

Vyvarujte se produktů, jímž se říká „hydrogenované“. Červené krvinky odevzdávají v plících oxid uhličitý a nabírají kyslík. Pak jsou přepravovány v krevním oběhu k buňkám a vypustí nesený kyslík do plazmy.. Takto uvolněný kyslík je k buňkám přitahován rezonancí pí-elektronové oxidace, podporované právě mastnými kyselinami. Jinak si kyslík cestu do buňky nenajde. Na elektrony bohaté mastné kyseliny mají rozhodující roli mezi „dýchacími enzymy“ a to je základem buněčné oxidace. (Ed McCabe „Oxygen Terapies“, str.85). Netřeba dodávat, že rakovinové buňky jsou citlivé na kyslík.

Dr.Budwigová neoblomně vystupovala proti používání hydrogenovaných, částečně hydrogenovaných nebo polysaturovaných tuků. Uvědomovala si, že chemické zpracování těchto tuků má ničivé účinky na jakýkoliv tělesný orgán. Srdce odmítá takové tuky a ty pak končí jako organická tuková úložiště v srdečním svalu a blokují krevní oběh, škodí jeho fungování, brání obnově buněk a přerušují normální průtok krve a lymfy.

Názor odborníků. Nebezpečí olejů (například sójového, kukuřičného a slunečnicového) vědci zdůvodňují tím, že při jejich metabolismu se přeměňují na chemickou látku tzv. kyselinu arachidonovou, která může vyvolat uvolnění dalších chemických látek, které způsobují v těle záněty, jež stojí za celou řadou chronických onemocnění – včetně srdečních chorob.

 

Další nebezpečí z používání řepkového, kukuřicného nebo slunečnicového oleje

Studie z 18 evropských zemí prokázala, že značný počet obyvatel má v těle stopy po jedovaté látce na hubení plevele zvané glyfosát. V rámci výzkumu bylo testováno i deset Čechů. Tuto látku jich v těle mělo šest. V Evropě byl průměrný výskyt 45 procent.

PROČ?

Při dosoušení výše uvedených plodin se před sklizní používá herbicid s glysofátem, který může může ohrozit vývoj lidského plodu, zvyšuje riziko genetických mutací a rakoviny. Protože se ale z těla z velké části dostane už po týdnu, je jeho přímý vliv na lidské zdraví těžko prokazatelný.

Množství glyfosátu, která byla v moči českých dobrovolníků nalezena v roce 2013 nepřekračují současná oficiální hygienická doporučení. Podle nezávislé vědecké studie z roku 2012 je však bezpečná denní dávka několikanásobně nižší, než je oficiálně v současnosti tolerovaná. (Budeme posunovat hranice přijímaných škodlivin tak dlouho, až se budou rodit děti jen ze „zkumavky“ a potom …)

Herbicid s glyfosátem se aplikuje pod označením Roundup. Jde o světově nejpoužívanější herbicid.

 

Optimalizujte svůj poměr konzumovaných mastných kyselin omega-3 a omega-6

Naši dávní předkové konzumovali zhruba stejná množství mastných kyselin omega-3 v porovnání s omega-6. Naše tělo se vyvinulo podle tohoto ideálního poměru 1:1. Avšak s pokrokem ve zpracovávání jídel a s nadbytkem konzumovaných rostlinných olejů v naší stravě nyní mnoho lidí konzumuje až 20x více tuků omega-6 než omega-3.

Tuky omega-6 ale bývají velmi nestabilní a náchylné k oxidaci. Nepřirozená a nadměrná konzumace těchto tuků silně podporuje volné radikály, což může následně vést k poškozování DNA a mutaci buněk.

Ve studii publikované v magazínu the Cancer Research v roce 2000 vědci doložili, že kyselina omega-3 DHA dokáže zastavovat růst rakovinných buněk. Tato studie rovněž varovala, že omega-6 jsou známé tím, že naopak stimulují růst rakoviny.

Vědci po sumarizaci svých závěrů tvrdí, že: „epidemiologická, experimentální a mechanická data vedou k označení omega-6 jako stimulátorů a omega-3 s dlouhým řetězcem jako inhibitorů vývoje a progrese u široké řady rakovin.“ Velké množství studií potvrzuje toto zjištění.

Zde sehrává strategickou roli velice levné lněné semínko (olej).

Farmaceutické společnosti šíří lži o působení léků se statinem

Mike Adams, editor Natural News

Producenti léků se nám snaží namlouvat, že léky na bázi účinné látky statin už ochránily milióny lidí před infarktem nebo mrtvicí. Nedávná studie, publikovaná v the British Medical Journal, ovšem poukazuje na naprosto opačnou skutečnost: na každý jeden případ takové prevence připadají téměř dva jiné případy, kdy lidé začnou trpět poškozením ledvin, šedým zákalem nebo extrémním oslabením svalstva, které jim způsobilo pravidelné užívání léků z této skupiny.

Jinými slovy vyjádřeno: léky se statinem lidem škodí mnohem víc, než by jim pomáhaly

Zmíněná studie probíhala pod vedením výzkumnic Julie Hippisley-Coxové a Carol Couplandové a prověřovala údaje od více než dvou miliónů pacientů, mezi kterými bylo asi 225 000 pacientů, užívajících léky se statinem (dále S).

Výsledkem bylo zjištění, že mezi každými 10 000 ženami, léčenými S se vyskytovalo méně srdečních onemocnění – o 271 případů.

Současně ale S způsobily u stejného počtu žen 74 případů poškození ledvin, 23 případů akutního selhání ledvin, 39 případů silné degenerace svalstva a 307 případů šedého zákalu.

Léky se statinem tedy pomohly 271 lidem, avšak poškodily 443 lidí. To jen ukazuje, jakou pohromu způsobují těm, kteří je užívají – jak způsobují újmy, které převažují nad jejich možnými přínosy.

Klamavá reklama výrobců léků tvrdí, že S pomáhají každému, kdo je užívá. Když tedy 10 000 lidí užívá takový lék, slibují všem, že budou ochráněni od srdečních infarktů. To je mimochodem zamýšlené sdělení reklamy na léky.

Ve skutečnosti se ale jedná o silné přehánění a překrucování fakt. Většina léků nepůsobí ani zdaleka na všechny lidi. A léky se statinem vykazují pozitivní účinky jen u cca 2,7 % těch, kteří je užívají. A současně vyvolávají závažná postižení u 4,4% lidí.

Pokud tedy budete užívat LS, pak jejich příznivé účinky se mohou dostavit pouze s pravděpodobností menší než 3:100 a naopak možnost poškození vašeho zdraví bude větší než 4:100. U 93 ze 100 lidí se však neprojeví žádné účinky – jen přispějí k dalšímu bohatnutí výrobců léků a k dalšímu znečištění vodních toků pokaždé, když po sobě splachují na toaletě.

“Léky“ se statinem jsou s ohledem na vaše zdraví v podstatě střelbou „mimo terč“.

Pomáhejte farmaceutickým společnostem udržovat jejich zisky
Z pohledu největších výrobců léků je způsobování dalších nemocí přínosné, neboť často vede k dalšímu zvýšení spotřeby léků, které lékaři předepisují, nebo si vynucuje ještě více lékařských procedur. Například taková hemodialýza je pro nemocnice zdrojem velkých peněz. Jen sama o sobě je v USA mnohamiliardovým byznysem. Nebezpečné „léky“ se statinem jsou tedy způsobem, jak může průmysl léčebné péče sám pro sebe  vytvářet  nové pacienty pro hemodialýzu. K tomuto přesvědčení nás totiž dovádí zjištění, že určité procento pacientů, užívajících S směřuje k tomu, aby se z nich stali lidé postižení úplným selháním ledvin.

Co je na celé této věci ale nejvíc zajímavé, je otázka, proč je tak snadné mást lékaře, aby nadále předepisovali S. Lékaři se mylně domnívají, že mají k dispozici téměř zázračné léky a nikdy ještě nečetli o výsledcích výzkumu, který by prokazoval opak. I nadále jsou klamáni reklamou a obchodními zástupci výrobců léků nebo matoucími články v odborných časopisech.

Jak můžete vidět, běžní lékaři jsou zřejmě nejvíce podvádění lidé na této planetě. Ochotně budou předepisovat lék, který ublíží více lidem, než kterým prospěje – a jde tu o milióny pacientů – protože tito mohou být téměř bez námahy ovládáni. Lidé pak polykají jedovaté tabletky, protože je k tomu vyzývá mj. i „vědecké blábolení“, za kterým se skrývají farmaceutické společnosti.

Lékaři dnes doslova míří do slepé uličky, když se domnívají, že S jsou zázračnými zachránci života a najdou se mezi nimi i tací, kteří otevřeně mluví o vhodnosti přidávat tento lék do pitné vody! To je jen důkaz toho, jak slepě jsou přesvědčeni o přínosech těchto „léků“. Naivně si myslí, že každý by měl užívat statin – ať už to jeho zdravotní stav vyžaduje nebo ne!

Je to naprosté bláznovství. Ale to je přímo charakteristické u západní medicíny, že ano? Prohlašovat, že váš jed je „zázračným lékem“, zatímco je naprosto ignorována skutečnost, že tyto chemikálie ubližují většímu počtu lidí, než by mohly pomoci (a současně vůbec nepůsobí na více než 90% všech lidí, kteří je budou užívat).

Statinový podvod
Statinové „léky“ jsou podvodem – řečeno prostě a na rovinu. A lékaři, kteří je předepisují, jsou loutkami v rukou velkých výrobců, snažících se prodávat vysoce ziskové „léky“ lidem, kteří z nich nebudou mít z velké většiny žádný užitek. Malým zázrakem je však to, že se informace o výzkumu, který doložil takovou skutečnost o S, mohly objevit v odborném lékařském časopise. To by mohlo snad i nasvědčovat tomu, že zeď ze lží, kterou obestavěli výrobci léků kolem statinů, se počíná hroutit.

Pokud by byla celá pravda o S všeobecně známá, nebyly by tyto „léky“ již nikdy předepisovány  a výrobci léků by mohli být žalováni o miliardy dolarů kvůli jejich lživým reklamám a marketingovým manipulacím.

A dokud se tak nestane, pamatujte na toto: kterýkoliv lékař, jenž doporučuje užívání „léků“ obsahující  statiny, je podvodník. Pokud v sobě nenalezne poctivost, aby pátral po pravdě o těchto „lécích“ a přestal je předepisovat, nelze mu věřit, že pečuje v prvé řadě o vaše zdraví.

 

Lékaři, kteří vám vnucují statiny, ve skutečnosti pracují pro výrobce těchto chemikálií a nikoliv pro vás, nemají zájem o skutečnou vědu a nezajímá je reálné působení léků na pacienty

To vše přináší velmi důležitou otázku pro oficiální medicínu: proč lékaři nepochybuji o mylných domněnkách svého vlastního oboru? Možná už sami tušíte odpověď, ale to už je námět pro úplně jiný příběh…

 

Zdroj: Naturalnews.com

 

Exklusivní rozhovor M. Adamse s Dr. Batmanghelidjem

Mike: A farmaceutické firmy vědí, že léčení cholesterolu je obrovský průmysl…

Dr. B.: Je to desetimiliardový průmysl. Existuje zpráva, že statiny, léky snižující hladinu cholesterolu, ve skutečnosti způsobují amnézii. Jinými slovy: mozek zcela ztratí představu o tom, co se děje. Tato zpráva byla zveřejněna vynikajícím lékařem. Byl lékařem u letectva a je výzkumníkem v NASA. Ví, o čem mluví. Sám měl tento problém.

Zjištění vědců z Východofinské univerzity – univerzitní nemocnice v Kuopiu

Finská šestiletá studie odhalila, že u lidí užívajících statiny, je pravděpodobnost vzniku cukrovky II. typu vyšší o 46%.

Do této studio bylo zapojeno 8746 mužů ve věku 45 až 73 let, z nichž necelá čvrtina užívala pravidelně statiny, přičemž na začátku studie nikdo z nich neměl diagnostikovanou cukrovku. Po šesti letech byla zjištěna cukrovka II. typu u 625 mužů. Když vědci zakalkulovali vliv všech rizikových faktorů pro vznik cukrovky, jako je tělesná hmotnost, věk, strava, výskyt cukrovky v rodině, kouření, konzumace alkoholu a cvičení, vyšla jim překvapující skutečnost:

pravidelné užívání statinů zvyšuje hrozbu vzniku cukrovky II. typu o 46 procent

Finové konstatovali, že farmalék podle všeho mění citlivost lidského organismu na inzulin a tím omezuje vylučování tohoto důležitého hormonu. Tím se zhoršuje schopnost těla regulovat hladinu cukrů v krvi.

 

Statiny

Účinná látka     Firemní název léku

fluvastatin          Lescol
pravastatin         Pravastatin
lovastatin           Lovastatin, Mevacor, Holetar, Apolovastatin
simvastatin        Zocor, Simvor, Simgal, Vasilip, Inegy (v kombinaci s ezetimibem)
atorvastatin       Sortis, Tulip, Atoris, Torvacard, Caduet (v kombinace s amlodipinem)

 

Farmaceutické korporace systematicky maří prevenci a likvidaci chorob

MUDr. Matthias Rath

Farmaceutický průmysl poskytuje produkty, které pouze mírní symptomy zatímco podporují chorobu v pozadí jako předpoklad pokračujícího obchodu. K zakrytí tohoto podvodu tento průmysl používá dvakrát více peněz, než vynakládá na výzkum příštích léčebných terapií.

Drogy snižující hladinu cholesterolu, obzvlášť statiny a fibráty, jsou ve velkém prodávány pod záminkou prevence kardiovaskulárních chorob. Je známo, že tyto léky, v dávkách běžně podávaných miliónům pacientů na celém světě, indukují rakovinu.

 

Statiny a riziko nově vzniklého diabetu

Oddělení farmakovigilance Státního ústavu pro kontrolu léčiv
5. 4. 2012

Diabettes mellitus
Některé důkazy naznačují, že statiny zvyšují hladinu glukózy v krvi a u některých pacientů s rizikem vzniku diabetu, mohou vyvolat hyperglykemii, která již vyžaduje diabetologisckou péči. Toto riziko však nepřevažuje nad prospěchem léčby statiny – redukcí kardiovaskulárního rizika a není proto důvod pro ukončení léčby statiny. (A když zohledníme další vedlejší účinky?)

Skupinové účinky některých statinů :

Atorvastatin

 • sexuální dysfunkce
 • deprese
 • vyjímečné případy intersticiálního onemocnění plic, především při dlouhodobé terapii
 • cukrovka: frekvence výskytu bude záviset na přítomnosti nebo absenci rizikových faktorů (glukóza na lačno – vyšší nebo rovna 5,6 mmol/l, BMI vyšší než 30 kg/m2, zvýšení trygliceridů v krvi, hypertenze v anamnéze

Simvastatin

 • poruchy spánku (včetně nespavosti a nočních můr)
 • ztráta paměti
 • sexuální dysfunkce
 • cukrovka: frekvence výskytu bude záviset na přítomnosti nebo absenci rizikových faktorů (glukóza na lačno – vyšší nebo rovna 5,6 mmol/l, BMI vyšší než 30 kg/m2, zvýšení trygliceridů v krvi, hypertenze v anamnéze

Fluvastatin

 • poruchy spánku (včetně nespavosti a nočních můr)
 • ztráta paměti
 • sexuální dysfunkce
 • deprese
 • vyjímečné případy intersticiálního onemocnění plic, především při dlouhodobé terapii
 • cukrovka: frekvence výskytu bude záviset na přítomnosti nebo absenci rizikových faktorů (glukóza na lačno – vyšší nebo rovna 5,6 mmol/l, BMI vyšší než 30 kg/m2, zvýšení trygliceridů v krvi, hypertenze v anamnéze

Lovastatin

 • ztráta paměti
 • sexuální dysfunkce
 • cukrovka: frekvence výskytu bude záviset na přítomnosti nebo absenci rizikových faktorů (glukóza na lačno – vyšší nebo rovna 5,6 mmol/l, BMI vyšší než 30 kg/m2, zvýšení trygliceridů v krvi, hypertenze v anamnéze

Pravastatin

 • noční můry
 • ztráta paměti
 • deprese
 • vyjímečné případy intersticiálního onemocnění plic, především při dlouhodobé terapii
 • cukrovka: frekvence výskytu bude záviset na přítomnosti nebo absenci rizikových faktorů (glukóza na lačno – vyšší nebo rovna 5,6 mmol/l, BMI vyšší než 30 kg/m2, zvýšení trygliceridů v krvi, hypertenze v anamnéze

Pitavastin

 • poruchy spánku (včetně nočních můr)
 • ztráta paměti
 • sexuální dysfunkce
 • deprese
 • vyjímečné případy intersticiálního onemocnění plic, především při dlouhodobé terapii
 • cukrovka: frekvence výskytu bude záviset na přítomnosti nebo absenci rizikových faktorů (glukóza na lačno – vyšší nebo rovna 5,6 mmol/l, BMI vyšší než 30 kg/m2, zvýšení trygliceridů v krvi, hypertenze v anamnéze

 

Zdroj: Státní ústav pro kontrolu léčiv – Oddělení farmakovigilance

 

Nejvíce jsou zdravotně ohroženi lidé užívající statiny ve věku od 65 let, přičemž nejčastějším vedlejším účinkem statinů je u nich bolest dolních končetin. V souvislosti s tím dochází někdy i k poškození a úbytku svalů. Dále se objevují nevolnosti, průjmy, zácpy, poruchy činnosti jater, slinivky, selhání ledvin, otoky kloubů, symptomy chřipky, únavnost a vyvolání šedého zákalu.

V ČR užívá statiny necelý milion osob (přibližně stejný počet diabetiků, náhoda?), což řadí statiny s velkým náskokem na první místo v nejužívanějších lécích.

V některých britských a amerických lékařských časopisech se radí nahradit statiny kvalitní čokoládou a to 10 gramů denně nebo jedním jablkem.

 

Statiny versus Celadrin

MUDr. Ladislav Šafránek

Nejúčinnější kloubní výživa Celadrin je schopna dokonce v některých případech plně obnovit kloubní chrupavku i když byla již v kloubu „kost na kost“. Každopádně dosahuje nejlepších výsledků ze všech potravinových doplňků v pomoci kloubům. Nicméně byly zjištěny případy, kdy nedošlo k požadovaným pozitivním změnám (pod 30%). Na jedné straně to byla enormní fyzická zátěž, na druhé straně užívání statinů, případně dalších chemických léků, jednalo se například o chemikálie užívané za účelem potlačení zánětů a bolestí. Chemické léky utlumují přirozené regenerační pochody.

A kruh se uzavírá

Vysoká hladina cholesterolu znamená delší život

Ethan A. Huff

Pokud si stále myslíte, že zvýšený cholesterol je nebezpečný pro vaše zdraví, pak zřejmě nevěnujete dostatečnou pozornost posledním potvrzeným výsledkům vědy. Japonští vědci potvrdili, jakož i výsledky z posledních let, že vysoká hladina cholesterolu nepatří mezi rizikové faktory srdečních onemocnění nebo úmrtí, jak všichni běžně věříme. Skutečnost je přesně opačná. Vysoký cholesterol má spojitost s delší dobou života, zatímco jeho snížené hladiny souvisí s dřívějším vznikem chorob a s úmrtími.

Výsledky tohoto výzkumu byly publikovány v magazínu The Annals of Nutrition & Metabolism a plné znění jeho závěrů naleznete v odkazech na konci článku. Tyto jsou v naprostém protikladu s obvyklým mýtem, že vysoký cholesterol patří k hlavním příčinám aterosklerózy. Vědci totiž prostřednictvím tzv. kohortové studie odhalili analýzou velkého množství epidemiologických dat, že tato široce rozšířená hypotéza nemá prakticky žádnou vědeckou oporu.

Všeobecnou zaujatost proti cholesterolu označili autoři studie za „cholesterolovou teorii“ a domnívají se, že největším faktorem, který za ní zůstává ještě stále skrytý, jsou peníze. Kdyby bylo veřejnosti vysvětleno, jak bývá cholesterol ve skutečnosti prospěšný, výrobci léků by přišli o svůj multimiliardový byznys! Trh s léky na bázi statinu by totiž mohl následně zkolabovat a výrobci by pak museli hledat jiný podvodný lék ke své falešné propagaci.

Japonsko, jako země s velmi dlouhou délkou života, bylo dlouho obcházeno ve výzkumu potvrzujících domněnky, že cholesterol je škodlivý. Vědecká pozorování nám však stále častěji ukazují, že populace Japonců i se svou vysokou průměrnou hladinou cholesterolu vykazuje vůbec nejnižší úmrtnost na všechny nemoci. Jinými slovy, věda dokládá, že vysoká hladina cholesterolu znamená delší život.

Tyto závěry zaujaly čtyři autory zmiňované studie natolik, že při svém vyhodnocování dat zašli ještě o něco dále a dospěli k obdobnému výsledku:

 

vysoký cholesterol není škodlivý a dokonce ti, kteří mají jeho hladinu sníženou, ve skutečnosti vykazují zvýšené riziko vzniku chronických chorob nebo úmrtí

„Souvislosti mezi úmrtností a hladinami cholesterolu v krvi v Japonsku jsou velmi překvapivé: úmrtnosti ubývá mezi lidmi s vyššími hladinami cholesterolu LDL a je to doloženo velkým množstvím japonských studií, prováděných mezi širokou populací,“ píší autoři v závěru své studie.

„Teorie, že čím nižší je hladina cholesterolu, tím lepší je tak v případě Japonců postavena úplně na hlavu – ve skutečnosti je přesný opak pravdou …  Na základě údajů z Japonska musíme nyní navrhnout nový směr v používání medikací proti cholesterolu, pokud chceme přispět k celkovému zlepšení zdraví populace: konkrétně je potřeba si uvědomit, že vyšší cholesterol nezvyšuje všeobecnou úmrtnost a v souvislosti s tímto poznáním je nutné změnit náš přístup k tomuto druhu léčiv.“

Podívejte se na poučný dokumentární film „The Cholesterol Myth: Dietary Villains“ – „Cholesterolový mýtus: dietní darebáci“

Vyvrátit cholesterolovou teorii, která v západním způsobu myšlení dominuje už několik desetiletí, není snadný úkol. Studie, jako je výše zmiňovaná, však pomáhají odhalovat pravdu. Stejnou službu nyní konají též natočené dokumentární snímky, mezi které patří i The Cholesterol Myth: Dietary Villains. Tomuto se dostalo uznání jako jednomu z nejlepších,

 

přinášejících informace o masovém podvodu se statinem.

Autoři tohoto dokumentu jsou z ABC Australia a tento dokument byl zakázán na You Tube a dalších servrech, ale je na serveru Vimeo. Části 1 a 2, které jsou obě asi 30 minut na délku, můžete prohlédnout zde a zde v tomto pořadí.

Dr.Malcom Kendrick, autor knížky The Great Cholesterol Con k tomuto tématu napsal tato slova: „Opravdu si nemyslím, že bych měl říkat ještě něco jiného, než jen opakovat tento fakt:

 

pokud máte vyšší hladinu cholesterolu LDL, budete žít déle. A to platí především u starších jedinců.“

 

Použité zdroje:

http://healthimpactnews.com
http://www.karger.com[PDF]
https://vimeo.com
https://vimeo.com
http://drmalcolmkendrick.org
http://drmalcolmkendrick.org

Originál: http://www.naturalnews.com/049918_high_cholesterol_nutrition_dietary_health.html

 

Dokumentární film „The Cholesterol Myth: Dietary Villains“ – „Cholesterolový mýtus: dietní darebáci“ byl ze servru Vimeo 6.září 2015 odstraněn. Zatím je na You Tube.

Zeleninové šťávy

Zelené potraviny, nápoje, šťávy

       zelene potraviny

juiceČerstvé, za studena pomalu lisované zeleninové šťávy jsou obrovským zdrojem, pro tělo vysoce příznivých, látek. Těžko sníte denně kilo mrkve, ovšem vypít ji není problém. Pokud šťávu vylisujete, podstatným způsobem zvyšuje využitelnost trávicím organizmem a rychlost působení na lidský organizmus.

Při lisování obilných tráv, které se ještě v padesátých letech prodávaly v lékárnách, je využitelnost obilních džusů pro lidské tělo zásadní. Víte, jaký je nejoblíbenější džus v Japonsku ? Mladý ječmen. Po sklenici čistě přírodní šťávy se budete rychle cítit skvěle. A není to ani drahé. Vždyť například kilo mrkve je v ceně kolem 15 Kč.

V čerstvých za studena pomalu lisovaných šťávách jsou obrovským přínosem enzymy. Nyní se ale podívejme na fytochemikálie.

Fytochemikálie

Jsou látky, které si vytvářejí rostliny. Pro člověka mají velký vliv jako látky pro omlazování, detoxikaci, a antioxidační účinky. Pokud jíte ovoce a zeleninu, vstřebatelnost látek je kolem 17 %, navíc trávení trvá 3 – 6 hodin. Pijete – li vylisované šťávy, využitelnost se zvyšuje na 65 % a dobra trávení se snižuje na 10 až 15 minut. Jde tedy o „rychlé nakopnutí organizmu“.

Polyfenoly

Nejznámější vlastností polyfenolů je antioxidace. Snižují cholesterol, který se jinak usazuje na stěnách cév a podněcuje rozvoj aterosklerózy. Polyfenoly obsahují například červená vinná šťáva i červené víno. Jak se říká: „Ve víně je pravda“, a pokud se navíc budeme řídit výrokem ….. „ Všechny látky jsou jedy, záleží na dávce “ ….. jak kdysi vyslovil Paracelsus, střídmá konzumace červeného vína našemu zdraví může jen prospět.

Lykopen

Lykopen je nedávno objevená látka. Pigment, který dává rajčatům červenou barvu. Patří do skupiny karotenoidů, které mají antioxidační vlastnosti. Dokáže zneškodnit volné radikály a pomoci vyplavení z těla. Lidské tělo si ji neumí Lykopen samo vyrobit. Snižuje riziko výskytu rakoviny, , kardiovaskulárních a degenerativních onemocnění, cholesterolu v krvi, zabraňuje stárnutí kůže a slouží jako ochrana před UV zářením.

Betakarotén

Má vliv na zdravý zrak a pokožku a vlasy. Jde o provitamín, který se v těle mění na vitamín A. Říká se mu taktéž mrkvové barvivo. Užívá se na začátku opalovací sezony. Je dobré přidat citrónovou šťávu a tuk. Přebytečné zásoby se uloží v kůži, poznáte to ve změně barvy kůže. U přírodního zdroje nehrozí předávkování. S mrkvovou šťávou mám perfektní zkušenosti. Do týdne dokáže změnit krevní obraz výrazně k lepšímu stavu. Pokud pijete 3 týdny, budete vypadat jako ze solárka.

Kyselina listová

Je jedním z vitamínů skupiny B. Má velký vliv na tvorbu nových buněk, měla by se užívat v těhotenství. Ve stravě, pokud nepijeme zeleninové šťávy, je příjem kyseliny listové, zvláště v těhotenství, nedostatečný. Bohaté na kyselinu listovou jsou především následující potraviny:

Fazole, hrách, pomeranč, ananas, rajčata, zelenina – listová zelenina, zejména špenát, brokolice, růžičková kapusta, chřest.

Protože většina těhotenství je neplánových, měla by se kyselina listová užívat pravidelně v produktivním věku.

Vitamín C

Byl objeven v roce 1928. Jednou dobu byl používán jako lék na všechno. Od nachlazení po rakovinu. Jeho nedostatek i přebytek je pro lidské tělo problém. Je nezbytný k životu a udržení zdraví. Je citlivý na teplo a vysoce citlivý na oxidaci. Zpracováním se snižuje obsah vitamínu C o 10 % každých 5 minut vaření. Sušením se snižuje o 50 %. Velká ztráty způsobuje konzervace a blanšírování. Za pokojové teploty se ztrácí do měsíce, včetně džusů. Nejlepší je zdroj vitamínu zmrazit, či zabránit oxidaci uchováním v suchém místě v tabletách. Nedostatek se projevuje snížením pevnosti cévní stěny, vypadáváním zubů, snížením vazivového aparátu zubu, snížením odolnosti organizmu k nemocem apod.

Flavonoidy

Flavonoidy, jinak nazývané vitamín P, se nacházejí v ovoci, v květech, v zelenině, i v čaji a v dalších potravinách. Chrání buňky uvnitř těla před škodlivými látkami přicházejícími zvenčí i zevnitř organismu. Dobře působí proti zánětům, ničí viry a mají antioxidační účinek.

Katechiny

Katechiny jsou podobné jako flavonoidy a nacházejí se především ve vyšších rostlinách, jejich nejvýznamnějším zdrojem je čajovník čínský (Camellia sinensis), který působí jako prevence před onemocněním cév a srdce, vývojem žaludečních vředů a rakoviny tlustého střeva.

Antokyany

Antokyany můžeme najít, jako barviva rozpustná ve vodě, ve zralých plodech ovoce, v květech (např. růže, vlčí mák) a v některé zelenině (červené zelí). Jsou červené až modrofialové.

Indol

Indoly jsou látky, které umí přetransformovat hormony škodlivé v hormony pozitivně působící. Pomáhá jako prevence onemocnění spojených zrovna s hormony – nádory vaječníků, prostaty, varlat, dělohy, prsou,…

Isoflavony

Jde o fytoestrogeny, podobné ženským hormonům. Používají se při léčbě potíží v klimakteriu a jako prvence proto osteoporóze. Vyskytují se v sóji a v červeném jeteli, čočce a lnu.

Jak vidíte, zdraví může být zábavné a chutné. Pití šťáv má v praxi velký dopad na redukci váhy. Prostě nemáte hlad a na sladké ani chuť. Jsou i lidé, kteří svoji „nutriční spokojenost“ posunuli ještě dál. Nejen pití čerstvých zeleninových, za studena pomalu lisovaných šťáv, ale stali se z nich vitariáni. Počet veget barů v ČR v poslední době prudce roste. Zkuste ochutnat, třeba vám bude tato strava vyhovovat. Současná probíhající společenská změna prochází i změnou stravování. Společnost se mění. Změna však je i opačným směrem k tradiční výživě nebo podle metabolických typů.

Zelené potraviny pro miminka

 

Zelené potraviny

Jak mnozí z vás vědí, zelené potraviny mají na náš organizmus komplexní účinek. Mezi základní vlastnosti Mladého ječmene patří adaptogenní účinek, což je harmonizující vliv zelených potravin jak na fyzický, tak i psychický stav těla. Ten přispívá k tomu, aby se upravily utlumené či zvýšené hormonální funkce nejen ženských pohlavních orgánů, ale i všech spolupodílejících se systémů, např. štítné žlázy a hypofýzy. V praxi to znamená především pravidelný menstruační cyklus, který je i předpokladem správné ovulace. Dalším významným účinkem je protizánětlivé působení Mladého ječmene, které napomáhá zlikvidovat záněty adnex, tedy vaječníků a vejcovodů. Stejný účinek se uplatní i u chronických zánětů dělohy a pochvy. Důležité je odstranit nejen tyto záněty, ale všechna zánětlivá ložiska v těle, protože se tak významně zvýší jeho obranyschopnost a vše začíná fungovat tak, jak by mělo, tedy normálně. Mohutný antioxidační účinek chrání vznikající a rostoucí vajíčko před degenerativními změnami a napomáhá tak jeho zdravému vývoji a dozrání. Stejně tak příznivě působí i na děložní sliznici a tím připravuje místo budoucího zahnízdění oplodněného vajíčka. Živiny, které s sebou Mladý ječmen do organismu přináší, jsou pak důležitým předpokladem všech předchozích dějů, protože jsou nezbytné pro správnou funkci imunitního systému a jednotlivých metabolických dějů.

Neméně významný je i očistný účinek Mladého ječmene. Odstranění jedovatých látek z těla nejen znamená mnohdy zásadní předpoklad spěšného oplodnění vajíčka a následného donošení plodu, ale zároveň chrání i plod samotný před budoucími zdravotními komplikacemi. Je totiž zjištěno, že během vývoje plodu dokáží jedovaté látky a těžké kovy obsažené v těle matky prostupovat přes placentu do vyvíjejícího se plodu. Takže po narození dítěte má sice maminka o 50 % těchto látek méně, jenže těch zbývajících 50% se neztratilo, má je v sobě právě narozené miminko. Proto je velmi důležité tyto látky odstranit ještě dříve, než dojde k početí, a to právě zelené potraviny při dlouhodobém a pravidelném užívání velmi dobře umějí.

Abychom však nenechávali vše jen na ženách - i mužská neplodnost se významně na tomto problému podílí. Nejčastějším problémem u mužů je malé množství ejakulátu, snížená pohyblivost spermií či vývojová degenerace spermií nebo jejich následné poškození vlivem chronických zánětů prostaty a močových cest. Negativně na spermie působí i všudypřítomná oxidační činidla, jedovaté látky a vysoká koncentrace těžkých kovů v organizmu. Navíc většina mužů trpí nedostatkem živin (především zinek a selen), které jsou základním předpokladem vzniku dostatečného množství kvalitního spermatu. Zelené potraviny dokáží tyto nepříznivé okolnosti zvrátit. Navíc jsou výborným zdrojem energie a vitality, která mnohým mužům schází, takže podstata jejich neplodnosti nemusí být ani tak ve výše uvedených problémech, ale v přirozené
lidské vlastnosti - lenivosti.

A tak, chceme-li zabránit vymření vodníků v Čechách a na Slovensku po meči či po přeslici, sáhněme po zelených potravinách, ať máme sílu Zelená miminka nejen stvořit, ale i řádně vychovat. Nejdůležitější je však to, že zelené potraviny nám zaručí, že miminka i my budeme kypět zdravím a dobrou náladou.

Neplodnost a zelené potraviny

Jakmile zelená miminka povyrostou a jsou postupně přikrmována, je možnost začít jim podávat i zelené potraviny. Je to totiž do nejlepší, co po mateřském mléku mohou dostat. Na rozdíl od mateřského mléka, které může obsahovat škodliviny, zelené potraviny škodliviny neobsahují žádné. Je dokázáno, že v ženském těle (stejně tak jako v mužském) je vysoký obsah nejrůznějších škodlivin. Jejich počet a množství se dá stanovit například pomocí rozboru vlasu. Ten tělu slouží jako jedna z možností, kde tyto látky skladovat a zároveň z těla vyloučit. Množství těchto škodlivin před početím můžeme stanovit jako 100%. Nechá-li si tatáž žena udělat rozbor vlasu nějaký čas po porodu, zjišťuje se, že došlo k významnému poklesu těchto látek v odrůstajících vlasech a to téměř na 50% původních hodnot. A kampak si myslíte, že se těch 50% ztratilo? Hádáte správně, jsou v těle právě narozeného miminka. Zřejmě proto, aby pro něj přechod z matčina lůna do zevního životního prostředí nebyl takovým šokem a už vědělo, že v dalším životě nebude vše tak príma jako v předchozích devíti měsících. Co všechno mohou zelené potraviny pro malé hastrmánky udělat dobrého? 

Především ihned eliminují škodliviny, které již jsou v jejich tělíčkách. Těm škodlivinám, které jsou přijímány s potravou, nápoji a vdechovaným vzduchem, případně i přes jemnou pokožku, zabraňují v jejich ukládaní do kostí, lymfatického systému, podkoží, jater a vůbec do všech systémů a orgánů. Vláknina řasy vyvazuje těžké kovy a odvádí je pryž z organismu. Podporou vylučovacích funkcí jak trávicího systému, tak i vylučovací funkce ledvin se daří odstraňovat ty škodliviny, které se na vlákninu řasy nenavazují. Zelené potraviny dodávají rozvíjejícímu se imunitnímu systému, do něhož každou chvíli těžce zasahují neustále přibývající pravidelná očkování, sílu rychleji dozrát a tak se snadněji vypořádat s reakcemi na očkování a okolní podněty virové, bakteriální, plísňové i parazitární. Navíc dodávají i nezbytné živiny, které v přirozené stravě chybí a které jsou nesmírně důležité pro správný vývoj a růst. V období růstu, zejména pak v těch rychlých periodách, kdy nám vodníčci doslova rostou před očima, až o několik centimetrů během několika málo týdnů, jsou na jejich organismus kladeny obrovské nároky na přívod živin, aby tělo mělo z čeho růst. Pokud tomu tak není, dochází často k poruchám růstu, k různým poškozením především obratlů páteře, objevují se noční bolesti dlouhých kostí, občas i křeče z nedostatku základních minerálů. Zelené potraviny podporují i takzvaný psychomotorický vývoj. To znamená rozvoj koordinace pohybů a zároveň i abstraktních funkcí mozku odpovědných za vývoj logického myšlení, představivosti, paměti, mluvení. Ochranou vnitřního prostředí jednotlivých buněk i systémů zelené potraviny předchází či významně zpomalují projevy některých geneticky podmíněných onemocnění, která se projeví až během významného oslabení organismu, což může způsobit i již zmiňovaný rychlý růst. Udržováním pořádku v trávicím traktu (správného složení střevní mikroflóry) a v játrech mírní až odstraňují projevy alergií, ať již dětského ekzému (taky, co by to bylo za hastrmánka s rudými ekzematickými plochami), či projevy slizničních alergií dýchacích cest. Pochopitelně i předchází vzniku všech infekčních onemocnění. A když náhodou se nějaké objeví, pak je jeho průběh kratší a mírnější a nemusí se nasazovat antibiotika. Může se však stát, že takto zdravý a energií překypující zelený neposeda se poraní. Zelené potraviny mu pomohou urychlit hojení těchto úrazů a zabrání jejich případným komplikacím. Jak vidíte, zelené potraviny přináší do života našich dětí kvalitu. Dávkování zelených potravin u dětí do 3 let je individuální a je zde důležité zohlednit jejich zdravotní problém a hlavně formu podání, aby nedošlo například k zastrčení tabletky řasy do nosu či zvukovodu. Proto je lepší je nadrtit a podat třeba s nápojem. Snazší je dětem podávat ječmen. Preventivní dávka u batolat je 2-3x1 tabletka řasy denně či 1 lžička ječmene rozdělená do 2-3 denních dávek. U dětí nad 3 roky až do 12ti let, či do hmotnosti 40 kilogramů, se podávají dávky zpravidla poloviční, než jsou dávky pro dospělé. Pokud však devítileté či desetileté děcko dosáhne či překročí hmotnost 40 kilogramů, může již mít dávky jako dospělý člověk. Předávkování zelenými potravinami prakticky není možné. Občas se mohou vyskytnout nadměrné reakce na jejich užívání, které je vhodné zkonzultovat s lékařem. Výjimečně se objevují reakce alergické. V takových případech je vždy vhodný individuální přístup k řešení tohoto problému. Ale dosti teorie, nyní je čas zelená miminka naučit, že to, co již ochutnala během nitroděložního života a v mateřském mléku je dostupné i nadále a že jim to náramně svědčí. A tak se z nich stanou zdraví, veselí, roztomilí a energií nabití hastrmánci.

Autor článků: MUDr. Lacina 

O zelených i jiných příkladech zdravé výživy a životního stylu zde...   PROČ PÍT ČERSTVÉ ŠŤÁVY?, PROČ ODŠŤAVŇOVAT?      Nejčastější dotazy k zeleným potravinám zde     ŠEST KLÍČOVÝCH VLASTNOSTÍ ZELENÝCH ŠŤÁV, NÁPOJŮ   JAK JE TO S VÝŽIVOU? ŽIVÉ POTRAVINY 

titulní obr. s popisem           image004  

Proč pít čerstvé šťávy ???

 

Zelené potraviny  

Recepty, čerstvé šťávy 

Zdravá šťáva každý den? kvalitní odšťavňovače vám ji připraví!

Možná je i pro Vás obtížné sníst denně pět doporučených porcí zeleniny a ovoce, které doporučují výživoví poradci. Proto již řadu let provádíme výběr kvalitních odšťavňovačů, které jsou prostředkem nikoliv cílem k Vašemu zdraví. Většinou a bohužel někdy i později než by bylo zdrávo si uvědomíme, že mnoho našich snů již není reálných, pokud nám chybí zdraví. Pak zbývá již jeden jediný sen - BÝT ZDRAVÝ!

Nabízíme Vám naplnění snu: Život se šťávou a zdravím!

Život a výživa spolu úzce souvisí. Zelenina a ovoce obsahují výživné látky! (Jedlé byliny, rostliny)

 Oproti čerstvým šťávám nám běžné české jídlo nedodá dostatek živin. Může za to skladba potravin. Náš jídelníček je málo pestrý a sestává se z „prázdných kalorií“, tedy jídel, která mají vysokou energetickou hodnotu, ale skoro žádné živiny. Také proto se projevuje nadváha u řady z nás. Svoji roli také hrají způsoby úpravy a konzumace.

Smažením, pečením a dlouhým vařením se obsah živin ve stravě snižuje. Když navíc jíme jídlo ve spěchu, snižujeme schopnost těla dobře ho strávit. V neposlední řadě se na nedostatku živin projevuje kvalita jídel, u kterých jde především o cenu, nikoliv o nutriční hodnotu. Průmyslově vyráběné potraviny s vysokým obsahem aditiv a konzervantů jsou bohužel nedílnou součástí dnešní doby. Proto odšťavňování ovoce a zeleniny řeší mnoho nedostatků naší často nesprávné stravy a životosprávy.     Nespěchejte do rakve -Tomáš Kašpar - PDF

Fruit_Juice

1. Tělo si vezme ze šťáv 4x více vitamínů a vstřebá je do 15 minut

Jíst ovoce a zeleninu v celku je samozřejmě přínosné, ale pokud zařadíte do svého jídelníčku také čerstvé šťávy, brzy na sobě pocítíte úžasné změny. Šťáva je totiž nejlépe stravitelnou podobou vitamínů, jakou do sebe můžete dostat.

Je to proto, že při odšťavňování se od šťávy oddělí nerozpustná vláknina, která brzdí a omezuje vstřebávání vitamínů. A proto si tělo dokáže vzít ze šťávy až 4x více vitamínů, než když sníte ovoce a zeleninu v celku – jinými slovy ze šťávy získáte až 68 % vitamínů, zatímco z celých plodů jen 17 %.

Vstřebávání zároveň proběhne velmi rychle. Toho se dá využít, pokud například potřebujete zahnat počínající nachlazení. Místo obvyklých prostředků v podobě léků vypijete pár sklenic šťávy a váš imunitní systém zabojuje proti bacilům už za 15 minut.

Sklenice pomerančového džusu je zas skvělým nakopnutím do nového pracovního dne a probudí vás víc než káva nebo energy drink.

Nemusíte se ale bát, že byste přišli o všechnu prospěšnou vlákninu – ve šťávě totiž zůstane její rozpustná forma, která má také pozitivní vliv na zdraví, ale na rozdíl od nerozpustné vstřebávání vitamínů neomezuje.

Dokonce je studiemi dokázáno, že se člověku snáze hubne, pokud do jídelníčku přidá víc potravin s obsahem rozpustné vlákniny. S pravidelným pitím šťáv si proto můžete po čase všimnout, že jste štíhlejší, aniž byste se o to nějak zvlášť snažili.

       Šťáva                  Jídlo             Šťáva   
 

2. V ovoci a zelenině je čím dál méně vitamínů

Poměrně šokující informace přinesl výzkum, který provedl institut ve Švýcarsku. V tomto výzkumu bylo porovnáváno množství vitaminů a minerálů u několika druhů ovoce a zeleniny v roce 1985, 1996 a 2002. Výsledky jsou uvedeny v tabulce níže:

vitaminy a minerály

Zdroj: Geigy Pharmakonzern, Switzerland (1985), Lebensmittellarbor Karlsruhe (1996), Sanatorium Oberthal (2002)

Hladina vitamínů a minerálů v čerstvých plodech se během 17 let razantně snížila. Na vině je hlavně zhoršující se životní prostředí. Znamená to, že dnes musíme pro splnění denních doporučených dávek vitamínů sníst daleko více ovoce a zeleniny než v roce 1985.

I to představuje další důvod k odšťavňování. Jen málokdo totiž zvládne den co den sníst orientačně cca 1 kg čerstvých plodů (ovoce a zelenina by měly tvořit asi polovinu našeho celkového denního příjmu potravin).

Proč si již vaši přátelé pořídili odšťavňovač?

Protože v ovoci a zelenině už dávno není tolik vitamínů, jako v roce 1985, a bez odšťavňovače by jich museli sníst vagon!

3. Vitamíny jsou stěžejní pro udržení psychické pohody

Téměř každý je denně v menším či větším stresu, sem tam spěchá, nebo je úzkostný, rozčílený či smutný, protože ho potkala nepříjemná událost. Kdykoli se tělo ocitne ve stresu, začnou se rychleji spotřebovávat zásoby vitamínů A, B, C, E, ale i zinku, hořčíku, selenu nebo betakarotenu.

Například už jen 15 minut silného napětí stačí k tomu, aby se v těle úplně spotřeboval vitamín C. I proto se někteří odborníci kloní k tomu, abychom denně přijímali cca 250 mg vitamínu C namísto oficiálně doporučovaných 60 mg. 60 mg totiž nemůže pokrýt potřeby člověka, který denně chodí do práce nebo do školy, stále někam spěchá, řeší problémy, stará se o děti, nebo třeba i více sportuje.

Co se stane, když tělu trvale chybí vitamíny? Nejenže jste více ohroženi nemocemi, ale kromě únavy na sobě v první řadě pocítíte psychickou nepohodu. Budete více podráždění a i běžné starosti vás snáze rozhodí. Například tvorba serotoninu je přímo závislá na přítomnosti vitamínu C.

Člověk, který jí málo ovoce a zeleniny, se vlastně ocitá v bludném kruhu. Přichází o zásoby vitamínů a minerálů, protože se stresuje a je stresovaný stále více, protože nemá dost vitamínů a minerálů. Proto ti, kteří začali s čerstvými šťávami, často brzy zaregistrují, že se cítí o poznání lépe.

4. Vitamíny předcházejí nemocem a dokonce je léčí

Když navážeme na předchozí bod, psychická nepohoda společně s únavou jsou jedněmi z prvních příznaků, že tělu chybí vitamíny. Pocit stresu ale není problémem jen proto, že nejste v pohodě. Je problémem hlavně pro imunitní systém, který se kvůli stresu postupně vyčerpává.

Naše obranyschopnost zkrátka není konstruována na tak silný a každodenní stres, jaký v současném světě zažíváme, a jednoho dne se to zákonitě projeví – najednou trpíte vysokým krevním tlakem, různými záněty, bolestmi kloubů, nebo vás na stará kolena potká rakovina. Vlastně není vůbec náhodou, že zrovna rakovina je tak častým onemocněním.

Asi pro vás nebude žádným tajemstvím, že vitamíny představují naprostý základ zdraví. Pokud jich má tělo dostatek, snáze odolá nejen obyčejnému nachlazení, ale právě i civilizačním a dalším vážnějším nemocem.

Jestliže vás začínají zlobit jakékoli zdravotní potíže, nebo už nějaký ten rok berete různé léky, podívejte se na svůj talíř. Ovoce a zelenina by měly tvořit polovinu denního příjmu potravin. Spousta lidí si dá za den třeba jen jedno jablko a zeleninovou oblohu k obědu, někdy ani to ne.

Jak jste na tom vy? Pokud se vám nechce jíst ovoce a zeleninu s každým jídlem, odšťavňování je ideální cestou, jak pokrýt denní potřebu vitamínů snáze.

Máme spoustu ohlasů od lidí, kteří pravidelně pijí šťávy, a tak víme, jak zázračně mohou zapůsobit.

A podobných příběhů jsou stovky. Proto někteří nečekají a uzdravují se sami "Uzdrav se sám /Markus Rothkranz/"

 

5. Díky šťávám do sebe dostanou vitamíny i odpůrci ovoce a zeleniny

Pomeranč je moc kyselý, mrkev hořká, jablko mdlé… Patříte mezi ty, kteří si v pojídání ovoce a zeleniny zrovna moc nelibují? Nebo vaše děti? Pak zkuste odšťavňovat.

Vymačkaná šťáva často chutná i těm nejzatvrzelejším odpůrcům ovoce a zeleniny, protože z ní mizí kyselost i hořkost a hlavně – vypít dvě sklenice je jednodušší, než se nutit do konzumace ovoce a zeleniny s každým jídlem.

Skvělé je, že se šťávami do sebe dostanete i méně oblíbené (zato ultrazdravé) suroviny, jako je špenát, salát nebo třeba červená řepa – stačí je smíchat s jablečnou nebo hruškovou šťávou a hned se pro spoustu lidí stanou poživatelnými.

6. Šťávy pro každý den

Kromě prevence nemocí a psychické nepohody jsou šťávy skvělou zásobárnou energie pro úspěšné zvládnutí každého dne, protože dokáží celkově revitalizovat. Je to nejen díky vitamínům, ale i díky tomu, že šťávy šetrně čistí organismus (detoxikují), a to už při pouhých dvou deci denně. Mají očistný účinek i na vaše střeva.

Přitom nemusíte hned odšťavňovat zelené listí, pokud na něj nemáte chuť – začněte třeba s jablky a mrkví, zkoušejte různé kombinace, experimentujte, objevujte nové chutě. Klidně se může stát, že plodina, kterou normálně nestrčíte do pusy, vám ve šťávě velmi zachutná.

Odměnou pravidelného pití šťáv vám bude větší pohoda i rostoucí energie – práce i další činnosti vám půjdou lépe od ruky, dokonce vám to bude lépe myslet. Spousta příznivců šťáv také uvádí, že jim stačí méně hodin spánku, nebo že se cítí docela svěží, i když v noci skoro nespali. Tím vás samozřejmě nenabádáme, abyste šidili spánek :), ale je to další důkaz toho, že šťávy skutečně velmi navyšují energii. Dejte proto šťávám šanci a uvidíte sami! 

Pravidla pro správnou konzumaci ovocných a zeleninových šťáv 

 • Konzumujte je vždy na lačný žaludek - min. 3h po jídle, max. 30min. před jídlem
 • Léčivé s obsahem dobře vstřebatelných vitamínů, minerálů a enzymů jsou pouze čerstvé šťávy bez pasterizace a jakékoli další úpravy
 • Šťávy nikdy nevypijte naráz, ale po malých doušcích a v ústech chvíli nechte promísit se slinami
 • Šťávy pijte čerstvé a neuchovávejte je déle jak 12h. Po odšťavnění probíhají oxidační procesy a snižuje se obsah vitálních látek. U citrusů už po 15 minutách je výrazně snížen obsah vitamínu C.
 • Jednotlivé druhy šťáv můžete pít samostatně nebo také míchat, ve fantazii se meze nekladou, ale je třeba si vyzkoušet co moje trávení unese. Kombinace šťáv z ovoce a zeleniny má svá omezení.

Proč pít šťávy  s odstupem od obvyklé stravy a na lačný žaludek? Pokud bude ve vašem žaludku zrovna zpracováván nedělní oběd a vy ho zalijete čerstvou ovocnou šťávou, veškerý užitek bude ta tam. Šťáva nemůže přes masu potravy projít a cukry v ní obsažené začnou kvasit, což naopak způsobí nepříjemností v podobně krkání, pálení žáhy či plynatosti a vitální látky přijdou na zmar.
Nepleťte si také ovocnou šťávu s takzvaným "smoothie", tedy koktejlem z rozmixovaného ovoce. Tyto koktejly jsou také zdraví prospěšné a užitečné, ale neplatí o nich to samé jako o ovocných šťávách, jelikož stále obsahují vlákninu ve stejném poměru jako v celistvých plodech.

 

Proč 100% krabicový džus není totéž, co čerstvé ovocné a zeleninové šťávy?

Možná si říkáte, proč odšťavňovat ovoce a zeleninu doma, když si mohu téměř v každém obchodě koupit 100% krabicový džus. Srovnáváte nesrovnatelné! Pouze čerstvě vylisovaná šťáva nám dodá potřebné živiny, které naše tělo potřebuje. Šťávy prodávané v obchodech jsou pasterovány, čímž jsou dokonale zničeny živiny, které jsou důvodem, proč šťávu vlastně konzumujeme.

Podívejte se, jak výroba 100% džusu probíhá:

džusy                       

Proč vlastně pít čerstvé ovocné a zeleninové šťávy? Proč odšťavňovat?

Detoxikace organismu zní jako radikální pojem, ale představte si, že začínáte svůj den se sklenkou čerstvé šťávy nebo výborným ovocným koktejlem. Nezáleží na tom, zda-li si vychutnáte svěží ovocný fresh ještě v posteli nebo si po ranní rozcvičce dopřejete revitalizující zeleninovou šťávu.

Zkuste si představit sobotní večer s vašimi přáteli – zábava a pití úžasných exotických koktejlů, které připravíte z čerstvě vylisované ovocné šťávy a třeba i špetky alkoholu (od tohoto zlozvyku se můžete odprostit později =). Způsobů jak zařadit čerstvé šťávy do Vašeho života je mnoho a není nutné se hned logovat na veganská fóra. Všechno má svůj čas a ani radikální změna není to ideální pro Vaše tělo.

Důvodu proč udělat změnu a začít se šťávami je mnoho, který z nich je pro Vás tím nejsilnějším necháme už na Vás. Doporučujeme však shlédnout následující dokumenty a zamyslet se nad fakty, která podle nás mají větší váhu než tisíc slov. /převzato z Youtube./

Chcete vědět víc? Podívejte se na oblíbené dokumenty!

První vynikající dokument Hungry For Change odhaluje mnohá šokující tajemství o stravování, hubnutí a potravinářském průmyslu. Dozvíte se, co příště v supermarketu koupit a čemu se naopak vyhnout, jaké přídatné látky jsou nebezpečné, jak číst etikety nebo jak krotit svou závislost na některých potravinách. Dále zjistíte skutečnou pravdu o light potravinách a co se skrývá za označením "bez cukru". Co je vlastně tuk a jak se ho zbavit nadobro? Jaké detoxikační metody jsou nejúčinnější a jak při nich postupovat? Jak jíst, abyste měli zářivé oči, zdravou pleť i vlasy? Dokument ukazuje také reálné proměny životů reálných osob na základě změny jídelníčku. Na film (v AJ) se můžete podívat zde.

Trailer: Hungry for change (Hlad po změně)

                                                                       **********

Druhým dokumentem, který doporučujeme ke zhlédnutí, je Food Matters (Na jídle záleží). Dokument popisuje, jaká souvislost je mezi stravou a konkrétními nemocemi a na spoustě příkladů dokazuje, jak moc je správná výživa důležitá pro naše zdraví. Dále se otevřeně zabývá otázkou, proč jsou v dnešním světě účelově potlačovány informace o léčení nemocí prostřednictvím hodnotné stravy - jak jinak než z důvodu zisku, který vynáší klasická léčba léky. Celý film můžete zhlédnout online zde (v AJ).

Trailer: Food Matters (Na jídle záleží)

                                                                       **********

Film Fat, Sick and Nearly Dead (Tlustý, nemocný a téměř mrtvý) je dokument o Joe Crossovi, který se rozhodl radikálně změnit svůj životní styl a chystá se na mnohadenní džusový půst. Během půstu cestuje po Americe, potkává různé lidi a šťávy si připravuje v kufru vlastního auta. Celý film je ke zhlédnutí zde (v AJ).

Trailer: Fat, Sick and Nearly Dead (Tlustý, nemocný a téměř mrtvý)

                                                                       **********

Následující ukázka z dokumentu FOOD, Inc. (Potraviny a.s.) otevřeně ukazuje, jak funguje dnešní potravinářský průmysl. Uvidíte poněkud frustrující cestu potravin z polí a stájí až ke spotřebiteli. Dokument se zároveň zamýšlí nad tím, proč je hamburger levnější než brokolice a kam to logicky vede. Na celý dokument v češtině se můžete podívat zde.

Věděli jste, že na světě jsou neziskové organizace, které léčí rakovinu a mnoho dalších nemocí, jako je například cukrovka, lupus, atd. pomocí ovocných a zeleninových šťáv? Věděli jste, že ozařování, chemoterapie a polykání prášků není jediným možným řešením léčby nemocí? Pokud se chcete dozvědět více, pak si rozhodně pusťte ukázku níže (v AJ).

Dokument předkládá historii léčby rakoviny i fakta, jak "rakovinový průmysl" důsledně potíral a potírá jakékoliv způsoby léčby, které by mohly být alternativou k chemoterapiím, ozařování a operacím. Ve druhé části dokument ukazuje, jak může být rakovina vyléčena s pomocí správné výživy a přírodních doplňků. Celý film je možné zhlédnout s CZ titulky zde.

Trailer: Healing Cancer From Inside Out (Léčba rakoviny zevnitř ven)

Pro další informace ohledně alternativní léčby rakoviny doporučujeme web Gersonova institutu.

                                                                       **********

Acid vs. Alkaline (Kyselost vs. zásaditost)

Poslední video Acid vs. Alkaline (v AJ) pojednává o hodně diskutovaném tématu - zakyselení orgamismu. V několika minutách vám ukáže, jak hodnota pH u jednotlivých potravin ovlivňuje fungování našeho těla. Několik změn ve vašem jídelníčku může rozhodnout o zdraví nebo nemoci, či dokonce o životě nebo smrti.

Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, recepty

RECEPTY OVOCNÝCH A ZELENINOVÝCH ŠŤÁV NAJDETE V KNIHÁCH DR.NORMANA WALKERA, KE STAŽENÍ ZDE JAK JE TO S VÝŽIVOU? ŽIVÉ POTRAVINY

JAK VYUŽÍT ODPAD Z ODŠŤAVŇOVAČE - RECEPTY

ovoce_organy

Zázračný len - návrat ke zdraví a pohodě Jídelníček v kombinaci s čerstvými šťávami zde Proč pít čerstvé šťávy a jíst zelené potraviny? Proč pít čerstvé šťávy?, Proč odšťavňovat? Recepty zdravé výživy zde co jí a pije maminka pijí její miminka... Tělo jako odšťavňovač Nadváha Recepty živé stravy : Vitakucharka_28_04_09[1].pdf (2,5 MB)

*****************************************************************************************************************************************************************************************

Pravidla pro správnou konzumaci ovocných a zeleninových šťáv

 • Konzumujte je vždy na lačný žaludek - min. 3h po jídle, max. 30min. před jídlem
 • Léčivé s obsahem dobře vstřebatelných vitamínů, minerálů a enzymů jsou pouze čerstvé šťávy bez pasterizace a jakékoli další úpravy
 • Šťávy nikdy nevypijte naráz, ale po malých doušcích a v ústech chvíli nechte promísit se slinami
 • Šťávy pijte čerstvé a neuchovávejte je déle jak 12h. Po odšťavnění probíhají oxidační procesy a snižuje se obsah vitálních látek. U citrusů už po 15 minutách je výrazně snížen obsah vitamínu C.
 • Jednotlivé druhy šťáv můžete pít samostatně nebo také míchat, ve fantazii se meze nekladou, ale je třeba si vyzkoušet co moje trávení unese. Kombinace šťáv z ovoce a zeleniny má svá omezení.

Proč pít šťávy s odstupem od obvyklé stravy a na lačný žaludek? Pokud bude ve vašem žaludku zrovna zpracováván nedělní oběd a vy ho zalijete čerstvou ovocnou šťávou, veškerý užitek bude ta tam. Šťáva nemůže přes masu potravy projít a cukry v ní obsažené začnou kvasit, což naopak způsobí nepříjemností v podobně krkání, pálení žáhy či plynatosti a vitální látky přijdou na zmar.
Nepleťte si také ovocnou šťávu s takzvaným "smoothie", tedy koktejlem z rozmixovaného ovoce. Tyto koktejly jsou také zdraví prospěšné a užitečné, ale neplatí o nich to samé jako o ovocných šťávách, jelikož stále obsahují vlákninu ve stejném poměru jako v celistvých plodech.

Recepty z čerstvých šťáv, smoothie, mléka z ořechů a další nápady.

DŽUSOVÁ INSPIRACE NA SNÍDANI

Potřebujete se ráno rychle probudit? Vyzkoušejte tohle.

Ke správnému probuzení a nastartování do nového dne vám pomůžou 2 pomeranče, čtvrtka žlutého melounu, čtvrtka ananasu a 1 kiwi.

Tato zajímavá směs chutná skvěle a představuje výborný snídaňový džus. A jak na to? Pomeranče zbavte slupky a rozdělte je na měsíčky. Kiwi oloupejte, ananasovou dužinu oddělte od kůry. Odstraňte jádra melounu a odkrojte slupku. Postupně ovoce odšťavněte, zamíchejte ve sklenici a skvělá snídaně je na světě.

NĚCO PROTI ÚNAVĚ

Padáte už dnes tak zvaně na pusu? Tenhle koktejl vás postaví na nohy.

AVOKÁDOVÝ ENERGIZÉR

K tomuto proti únavovému nápoji budete potřebovat 3 mrkve, 5-7 špenátových listů a polovinu avokáda.

Mrkve vydrhněte a odkrojte konce. Špenátové listy omyjte a odšťavněte, totéž učiňte s mrkví. Výborně vám k tomu poslouží odšťavňovač Sana EUJ 707. Avokádo rozkrojte na polovinu a vyjměte pecku. Šťávy nalijte do mixéru, vložte pokrájené avokádo a rozmixujte dohladka. Výslednou šťávu přelijte do sklenice a výborný nápoj je na světě.

JAK NEJLÉPE PŘEMĚNIT ČERSTVÝ ŠPENÁT NA LAHODNÝ NÁPOJ?

Pro někoho nejedlá zelená tráva, pro jiné výborná chutná zelenina. Seznamte se s prastarou vitamínovou bombou a jejím současným moderním zpracováním.

ZÁZRAK JMÉNEM ŠPENÁT

Léto je pro mnohé z nás obdobím zasloužené dovolené. Velká většina obyvatel České republiky vyráží k moři a často vybírá zájezdy s programem „all inclusive“. Co to pro náš organismus znamená? U drtivé většiny z nás nějaké to kilo navíc, které dokáže prázdninovou pohodu nepěkně narušit. Co s tím?

Rozhodně zapomeňte na drastické diety a „zázračné hubnoucí přípravky“. Raději nalaďte své tělo a metabolismus na správnou, a především zdravou vlnu. K tomu vám mohou pomoci ovocné a zeleninové šťávy, které dodají organismu pořádnou dávku energie, vitamínů, stopových prvků a dalších nezbytných živin.

Ovocné a zeleninové šťávy podrobí naše tělo kompletní detoxikací a pomohou odbourat typická „all inclusive kila“.

Špenát je zástupcem listové zeleniny, která v sobě ukrývá pořádnou vitaminovou bombu. Spojení se svalnatým Pepkem Námořníkem nebylo jen tak čistě náhodné. I když dle nejnovějších průzkumů neobsahuje tolik železa, jak se vědci původně domnívali (zmatky ve výpočtech má na svědomí desetinná čárka), kromě nezanedbatelného množství tohoto prvku jeho šťavnaté lístky ukrývají také bohatou zásobu karotenoidů, luteinu, draslíku a vlákniny.

Špenát působí preventivně proti rakovinotvorným buňkám, slepotě, anémii a zácpě. Jeho konzumace je také doporučována osobám trpícím vysokým krevním tlakem.

JAK SI PŘIPRAVIT CHUTNOU VITAMINOVOU BOMBU?

Chcete-li vyzkoušet netradiční úpravu špenátových lístků, sáhněte po kvalitním přístroji) a vyrobte si svůj domácí špenátový džus.

Na tuto vitaminovou bombu, která vaše tělo očistí od všech nežádoucích vlivů, budete potřebovat:

 • dostatečné množství čerstvého špenátu,
 • citronovou šťávu,
 • kousek na jemno nastrouhaného zázvoru
 • a ovocnou šťávu nebo kvalitní džus dle chuti.

Chutě jednotlivých surovin propojte v mixéru, nalejte do vyšších sklenic a ozdobte například plátky citronu nebo jiného ovoce. Tento koktejl je nejen velmi chutný, ale také dietní a zdravý. I přes tyto vlastnosti dokáže rychle zasytit a zahnat chuť na sladké kalorické bomby.

DIETNÍ BANÁNOVÝ KOKTEJL PRO ZDRAVÍ

Trápí vás nějaké to kilo navíc, které jste si přivezli z letní all inclusive dovolené? Rozhodli jste se zapracovat na přebytečných kilogramech a vytvarovat postavu dle svých představ? Pak jste zřejmě nasadili některá dietní opatření, která by vám měla v cestě za vysněným cílem pomoci. Pokud jste vsadili na ovocné a zeleninové šťávy, vydali jste se správným směrem!

BANÁNŮ SE NEMUSÍTE VZDÁVAT ANI PŘI DIETĚ

Dostatek vitamínů a dalších pro tělo nezbytných látek je základem úspěchu. Kromě toho můžete prostřednictvím ovocných koktejlů maličko zhřešit a dopřát si něco sladkého.

V případě, že se i v rámci „mlsání“ chcete držet dietních zásad, určitě se nemusíte vzdávat ani své oblíbené pochoutky – banánu, který mnoho z nás považuje za jedno z nejkaloričtějších druhů ovoce. Ve skutečnosti tomu tak není. Banány totiž obsahují ze 75 % pouze vodu, bílkoviny a důležité vitamíny.

Na druhou stranu je zde nezanedbatelné množství cukru, což řadí banány mezi potraviny se středním glykemickým indexem. I přesto o nich však můžeme tvrdit, že patří mezi dietní druhy ovoce, jen je potřeba vědět, jak je upravit. Lákavou a chutnou úpravou může představovat například lahodný banánový koktejl, který zvládnete připravit během několika málo minut.

JAK SI PŘIPRAVÍTE DIETNÍ BANÁNOVÝ KOKTEJL?

Pro přípravu dietního koktejlu z banánu budete pochopitelně potřebovat banán (nejlépe ten v bio kvalitě), 250 ml sójového mléka, lžičku medu na případné doslazení a mandle na dozdobení nebo ochucení. Vše důkladně promixujte a dochuťte dle potřeby.

Vyhněte se přezrálým banánům a klasickému cukru, který by z dietního koktejlu udělal pravou a nefalšovanou kalorickou bombu. Pár mandliček můžete buďto rozmixovat spolu s banánem nebo jimi sklenici pouze jemně dozdobit.

Pokud do svého denního plánu zařadíte trochu pohybu navíc, s touto dietní pochoutkou nemusíte mít žádné výčitky svědomí.

PROSPĚŠNÉ ÚČINKY BANÁNU

Nejrůznější a na sobě nezávislé vědecké studie totiž prokázaly, že látka tryptofan, která je v banánech přítomná, se v těle člověka přeměňuje na známý serotonin a dodává mu tak na elánu a zbavuje jej depresí, či úzkostlivých stavů.

Kromě tryptofanu banány obsahují také značné množství železa a draslíku. Železo hraje důležitou roli u osob trpících chudokrevností, draslík by měly naopak ve větší míře přijímat osoby s vysokým krevním tlakem nebo kardiovaskulárními onemocněními v rodině.

Banány jsou také bohaté na vlákninu a příznivě tak působí na střevní mikroflóru. Kromě jiného zbavují nepříjemného pálení žáhy, premenstruačního syndromu nebo těhotenských nevolností.

A jedno praktické využití na závěr: Pokud jste se vrátili z bujaré oslavy a ráno vám zrovna není dvakrát do skoku, přinuťte se vypít banánový koktejl oslazený medem, který bude mít na vaše zažívání i bolest hlavy doslova zázračný účinek.

ODŠŤAVŇUJEME DÝNI: 3 RECEPTY PRO ZDRAVÍ A KRÁSU

Dýňová sezóna právě vrcholí. Jestliže se i vám urodil oranžový obr, se kterým tak docela nevíte, co si počít, rozhodně neobětujte tuto okrasnou a vitamíny nabitou zeleninu pouze podzimní výzdobě. Vyřezávané dýně s poblikávající svíčkou sice působí velmi efektně a tajemně, ovšem jejich blahodárné účinky na organismus člověka jsou o mnoho zajímavější a prospěšnější. I když je dýně z celých 90 % tvořena pouze vodou, zbylých 10 % představuje koktejl plný vitamínů, antioxidantů a dalších tělu prospěšných látek. Jaké neduhy nám může pomoci dýně odstranit a pro jaké účinky je hojně využívaná také v kosmetickém průmyslu? Odpovědi naleznete o pár řádků níže. Kromě toho pro vás máme tři lahodné dýňové recepty, které si zaručeně oblíbíte.

PŘÍRODNÍ LÉKÁRNA I KOSMETICKÝ SALÓN

O dýni se traduje, že je přírodní lékárnou a kosmetickým pomocníkem v jednom. Pro svůj nízký podíl sacharidů je skvělou dietní potravinou, která by rozhodně neměla chybět ve vašem „light“ jídelníčku.

Tato zázračná zelenina obsahuje vysoký podíl vlákniny přispívající ke správnému fungování trávicího traktu. Málokdo ví, že právě zde je uloženo až 80 % imunitního systému. Z logiky věci lze tedy vyvodit informaci o tom, že dýně posiluje přirozenou obranyschopnost člověka, což je právě v podzimním období velké plus.

OMLAZUJÍCÍ ÚČINKY I PREVENCE RAKOVINY

Vláknina je však pouze jednou, nikoli jedinou tělu prospěšnou látkou, kterou tato zázračná zelenina obsahuje. Kromě jiného zde naleznete bohatou zásobu draslíku, selenu, sodíku, železa, zinku, luteinu, fosforu, kyseliny nukleové nebo vitamínu A. Tyto látky příznivě působí na nervový systém, srdce a krevní oběh, obnovu a regeneraci buněk, vypínání vrásek, zrak, kvalitu zubů, vlasů a nehtů nebo na léčbu nejrůznějších kožních neduhů.

Vědecké studie navíc potvrdily, že pravidelná konzumace oleje z dýňových semínek je také výbornou protinádorovou prevencí.

VYZKOUŠEJTE ZÁZRAČNÉ ÚČINKY DÝNĚ I VY

Máme pro vás tři lahodné recepty, díky kterým se můžete přesvědčit o přednostech dýně na vlastní kůži i žaludek:

Domácí dýňový džus

Dužinu dýně rozřezejte na kousky, které se vejdou do vašeho odšťavňovače. Nic nezkazíte ani tehdy, pokud k dužině přidáte nějaká ta semínka. Po odšťavnění dostatečného množství zeleniny můžete domácí dýňový džus osladit dle chuti nebo jej smíchat se skořicí, muškátovým oříškem, či kořením do perníku.


Teplý dýňový koktejl

Pro podzimní večery je tento recept doslova jako stvořený. K jeho přípravě budete potřebovat šťávu z dýně, mléko, rozpuštěnou bílou čokoládu, skořici, mletý zázvor, muškátový oříšek a vanilkový cukr. Dýňovou šťávu smíchejte s mlékem a čokoládou a nechte vařit na mírném ohni. Dle chuti přidávejte skořici, zázvor a muškátový oříšek. Na závěr koktejl oslaďte nebo přidejte vanilková semínka.


Dýňová šťáva s citronem

K přípravě lahodné dýňové šťávy budete potřebovat odšťavněnou dužinu, několik pomerančů, citron a na dochucení cukr. Šťávu z dýně smíchejte se šťávou z pomeranče a citronu. Dochuťte klasickým nebo třtinovým cukrem dle chuti. Na ozdobení můžete přidat lístečky máty nebo kostičky dýně. Nápoj chutná nejlépe vychlazený s kostkami ledu.

Všechny výše uvedené recepty jsou nenáročné jak na čas, tak na množství surovin. Chuťový výsledek a dopad na váš organismus však bude rozhodně stát za to!

BOJUJEME S PODZIMNÍ ÚNAVOU ODŠŤAVŇOVÁNÍM

Barevné listí se přesunulo ze stromů na zem, jsou čtyři hodiny odpoledne a za okny už je tma, předpověď počasí hlásí mlhy a déšť. Do sychravého podzimu se vám ráno nechce příliš vstávat, večerní tma vás zase láká zpátky do postele.

NAMÍCHEJTE SI PŘÍRODNÍ ENERGETICKÝ NÁPOJ

I když byste určitě nejraději trávili celé dny pod peřinou s velkým hrnkem čaje a dobrou knížkou, povinnosti do jara nepočkají a únavu musíte překonat. S tím vám nejvíce pomohou zdravé dobroty, které si doma snadno odšťavníte.

Ze studentských let si možná ještě pamatujete nejrůznější recepty, jak rychle získat spoustu energie na celonoční učení. Nejobvyklejší je spořádat spoustu cukru, ať už ve formě čokolády nebo slazeného kofeinového nápoje. Po nadměrném příjmu energie v podobě bílého cukru ale rychle následuje zase pokles, tedy únava.

Mnohem účinnější jsou přírodní látky obsažené v ovoci, ale i v zelenině nebo v semínkách. Nezpracované cukry jsou pro vaše tělo přirozenější než ty průmyslově získávané, proto je dokáže využít efektivněji.

VSAĎTE NA VITAMINY

Co tedy konkrétně vhodit do odšťavňovače na podzim? Určitě by nemělo chybět ovoce nabité vitaminy – pomeranče, jablka, mandarinky nebo ananas. Svěží chuť ovoce vám připomene léto, vitaminy se pak budou hodit v boji proti podzimnímu nachlazení. Nezapomínejte ale ani na zeleninu, taková mrkev obsahuje spoustu vitaminu A, a navíc chutná skvěle.

OVOCE OSVĚŽÍ, ZÁZVOR ZAHŘEJE, SEMÍNKA POVZBUDÍ

Inspirujte se několika oblíbenými recepty na podzimní přírodní šťávy plné života:

 • Každodenní vzpruha - 2 jablka, 1 pomeranč, kousek zázvoru
 • Citrusový koktejl – 2 pomeranče, 2 mandarinky, 1 citron, 1 grep
 • Mrkvová svačinka - 8 mrkví, 1 jablko, 1 citron, kousek zázvoru

Do odšťavňovače se nebojte nasypat i trochu slunečnicových semínek, obsahují hodně hořčíku, který je spolu s vitaminy jedním z nejsilnějších bojovníků s únavou.

ZÁZRAK, KTERÝ U NÁS ROSTE V KAŽDÉM SADU

Znáte ten čas: začíná podzim, ráno se už musíme pořádně oblékat a odpoledne se stmívá nějak podezřele rychle. Nejlepší připomínku horkých letních dnů přitom najdeme doslova na každém rohu v nepřeberných variantách: právě dozrálé jablko nabité vitamíny.

JEZTE (NEBO PIJTE) JEDNO JABLKO KAŽDÝ DEN

Jablka paří mezi neoblíbenější ovoce a nakrájeným šťavnatým měsíčkům plných zdraví odolá jen málokdo. A co teprve čerstvě vylisovaná jablečná šťáva!

Říká se, že jedno jablko denně dokáže ochránit před řadou nemocí. Jablka totiž obsahují spoustu důležitých látek, jako jsou antioxidanty, vitaminy, minerály nebo vláknina. Díky nim dokážou:

 • posílit imunitu
 • snížit hladinu cholesterolu
 • zlepšit trávení
 • posílit srdce
 • snížit riziko vzniku cukrovky
 • pomoci při hubnutí
 • detoxikovat játra

Zároveň přispívají k prevenci onemocnění Alzheimerovou nebo Parkinsonovou chorobou nebo některých druhů rakoviny.

NÁPADY PRO ODŠŤAVŇOVAČ

Když nemáte čas nebo se vám nechce jablka krájet a kousat, odšťavněte je! Ovoce se lépe tráví v tekutém stavu, vaše tělo si tedy z čerstvě vymačkané jablečné šťávy vezme úplné maximum.

Výhodou jablek je, že je v odšťavňovači můžete kombinovat takřka s každým ovocem nebo zeleninou. Čerstvé šťávě vždy dodají tu správnou sladce lahodnou chuť, ať už její základ tvoří mrkev nebo citron.

 • Nejčastěji se k jablkům přidávají hrušky nebo různé citrusy.
 • Když se v zimě chcete zahřát, přihoďte k jablkům kousek zázvoru.
 • Malé děti pak milují kombinaci jablek s mrkví a s citronem.

Vyzkoušejte recept na šťávu na imunitu. Potřebovat budete:

 • tři jablka
 • jeden citron
 • jeden pomeranč
 • čtyři mrkve
 • půl okurky a červené zelí

Množství surovin měňte podle aktuální chuti.

PROPAŠUJTE DO JÍDELNÍČKU ČERVENOU ŘEPU

Když se řekne červená řepa, možná vás napadne školní jídelna a otlučená skleněná miska plná podivné sterilizované fialové hmoty. Školní kuchařky se z nějakého důvodu rozhodly všem lidem řepu znechutit. Už jste ale ochutnali řepovou polévku, řepové špagety nebo čerstvý řepový džus? Věřte, že nic z toho nemá se školní jídelnou nic společného.

PROČ JÍST ČERVENOU ŘEPU?

Červená řepa obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek, jako je vápník, sodík, selen, draslík, hořčík, vitamin C a několik vitaminů typu B.

Její červené barvivo je důležitý antioxidant, který zabraňuje kornatění cév. A jaké další účinky bude mít zařazení červené řepy do vašeho jídelníčku na vaše zdraví?

 • posílení imunity
 • detoxikace těla
 • podpora činnosti žaludku, žlučníku a jater
 • prevence rakoviny
 • posílení vlasů a nehtů, zpevnění pleti
 • lepší nálada

PŘIPRAVTE SI NÁPOJ PLNÝ ZDRAVÍ

Červenou řepu můžete vařit, péct i nakrájet do salátu. Nejjednodušší způsob, jak řepu připravit, je však odšťavnění.

Čerstvě připravená řepová šťáva je hodně koncentrovaná, doporučujeme vám ji proto zředit vodou nebo v odšťavňovači namíchat s jinou zeleninou či ovocem. Řepu můžete přidat ke všem vašim oblíbeným šťávám, dodá jim krásně nafialovělou barvu. Pokud mají fialovou rády vaše děti, máte vyhráno!

Z červené řepy po odšťavnění zbude dužina, která je stejně jako šťáva plná zdravých látek. Nevyhazujte ji! Připravit z ní můžete třeba krásně růžové řepové sušenky (s nimi zabodujete hlavně u malých princezen).

Potřebovat budete:

 • 350 g drtě z odšťavněné červené řepy, mrkve a jablek
 • 80 g kokosu, 100 g hrozinek a 100 g brusinek
 • šťávu z půlky citrónu
 • lžičku skořice
 • 3 vrchovaté lžíce medu

Vše důkladně smíchejte, ze směsi vytvořte placičky a ty sušte několik hodin na plechu buď v sušičce, nebo v pootevřené troubě. Dobrou chuť!

Posilněte svoji imunitu zázrakem v podobě vitamínu C

BOJUJEME PROTI CHŘIPCE S ČERSTVÝMI ŠŤÁVAMI

V zimním období se chřipka nebo nachlazení vyhne jen pár šťastlivcům. Všechny ostatní čeká ucpaný nos, bolest v krku a únava. Chřipce však můžete účinně předcházet, případně alespoň výrazně zmírnit její příznaky. Stačí do svého jídelníčku zařadit hodně ovoce a zeleniny. A jak ho do sebe nejsnáze dostat? Přece v podobě čerstvé šťávy!

POSILNĚTE SVOJI IMUNITU

Imunitní systém má za úkol bojovat se všemi viry a bakteriemi, se kterými naše tělo přijde do kontaktu. Pomozte mu s tím! Konzumujte zdravé potraviny, a vaše tělo jejich cenné látky využije v boji s různými nemocemi.

Nejcennější jsou pro vás vitaminy, ale i minerální látky, jako je hořčík, zinek, selen, železo a další. Uvidíte, že i za drobné změny ve stravování se vám tělo brzy odvděčí.

ZÁZRAK JMÉNEM VITAMIN C

V zimě pamatujte především na vitamin C! Je to jeden z nejúčinnějších vitaminů, má neocenitelný význam v tradiční i moderní medicíně. Doporučená denní dávka vitaminu C se pohybuje mezi 60 a 100 mg, v období chřipek ale naše tělo potřebuje i 500 mg. Céčka se navíc nejde předávkovat, je totiž rozpustné ve vodě, proto se tělo případného nadbytku snadno zbaví.

Nejpřirozenější je příjem vitaminu C v potravinách spolu s podpůrnými živinami, pilulkám totiž naše tělo stále příliš nerozumí, a neumí je proto plně využívat. Podívejte se, kolik je vitaminu C v zelenině a ovoci, které si můžete doma odšťavnit. V posledním sloupečku tabulky zjistíte, kolik gramů příslušné potraviny byste museli sníst, abyste do sebe dostali doporučených 500 mg pro období zimy.

 

Nebo to všechno můžete naházet do odšťavňovače a připravit si lahodnou čerstvou šťávu! 500 mg vitamínu C obsahuje tento recept:

 • dva pomeranče
 • tři citróny
 • hrst černého rybízu
 • dvě kiwi
 • několik jahod Tak na zdraví!

 

Jahody v zimě? Přejděte na sezónní ovoce a zeleninu - je to zdravější!

Maruška z pohádky o dvanácti Měsíčcích by to dnes měla mnohem jednodušší. Pro čerstvé jahody si i v únoru stačí zajít do supermarketu. Od ovoce a zeleniny, které strávilo několik týdnů na cestě (mnohdy přes půl zeměkoule), ale nemůžete očekávat žádné zázraky. Cenných látek v něm zbylo jen minimum a s chutí to také není příliš valné.

PROČ JE SEZÓNNÍ ZELENINA A OVOCE ZDRAVĚJŠÍ A CHUTNĚJŠÍ

Když máte na výběr, vždy volte potraviny, které zemědělci sklidili poblíž a nedávno. I když je výběr v některých období omezenější, vyplatí se to!

Ovoce a zelenina z druhého konce světa urazí dlouhou a náročnou cestu, než se dostane na pulty našich obchodů. Aby banány zůstaly žluté a rajčata červená, musí jim pěstitelé trochu pomoci, na řadu proto přichází pesticidy, barviva a konzervanty – nic, co by našemu tělu prospívalo.

Sezónní produkty od místních farmářů naopak k zákazníkovi cestují jen pár hodin, díky tomu si zachovávají cenné látky i chuť. Jedna mrkev z Moravy tedy v sobě může mít daleko více vitaminů než pět pomerančů z Kolumbie.

VÝHODY SEZÓNNÍCH POTRAVIN

 • Jsou plné vitaminů, minerálů a dalších cenných látek.
 • Obvykle nejsou chemicky ošetřené.
 • Jsou levnější než potraviny dovážené z jiných podnebných pásů.
 • Mají více chuti.

SEZNAMTE SE, SEZÓNNÍ POTRAVINY

V každém ročním období se sklízí jiné druhy plodin. Prohlédněte si stručný kalendář sezónních potravin, který jsme pro vás připravili:

Jaro – ředkvičky, hlávkový salát, jahody, květák, kedlubna, ledový salát
Léto – mrkev, rajčata, broskve, hrášek, brokolice, cuketa, jablka, okurky
Podzim – cibule, hroznové víno, petržel, ořechy, hrušky, dýně
Zima – růžičková kapusta, pórek, polníček, řeřicha

Seznam samozřejmě není kompletní, většina potravin navíc patří do několika období (například jablka se sklízí od července do října, patří tedy do léta i podzimu).

ZÁLEŽÍ I NA SKLADOVÁNÍ

Některé druhy ovoce a zeleniny se musí zkonzumovat nebo zpracovat do několika týdnů od sklizně (meruňky, borůvky, švestky), jiné můžete skladovat několik měsíců i déle. Potraviny, které vydrží po celý rok, jsou například:

 • cibule
 • celer
 • mrkev
 • brambory
 • červená řepa
 • česnek
 • pórek
 • ořechy

RECEPTY PRO ODŠŤAVŇOVAČ OD JARA DO ZIMY

Připravujte si ze sezónních plodů zdravé a chutné šťávy! Poradíme vám, co se hodí do odšťavňovače uprostřed horkého léta a čím svému tělu prospějete v zimním období chřipek.

Detoxikační jarní šťáva – mix zelené listové zeleniny (špenát, hlávkový salát, mangold, ledový salát)
Svěží ovocná letní šťáva – hrst jahod, 2 jablka, 3 mrkve, 2 broskve
Podzimní šťáva na imunitu – 4 hrušky, 2 jablka, dva trsy hroznového vína
Zahřívací zimní šťáva – 4 jablka, červená řepa, zázvor

V zimě si tedy na rozdíl od zlé Maruščiny macechy dejte na jahody zajít chuť, uvidíte, že na jaře vám pak budou chutnat o to více.

VYZKOUŠEJTE ŠŤÁVU ZE SYROVÝCH BRAMBOR

Milujete bramboračku, bramborovou kaši nebo bramboráky? A už jste někdy ochutnali syrové brambory? Někdo je miluje od malička, jinému vůbec nechutnají. Syrové brambory jsou ovšem zdravější než vařené, obsahují totiž mnohem více cenných látek. Zkuste si je hodit do odšťavňovače, možná vám bramborová šťáva zachutná!

BRAMBORY JSOU PLNÉ DŮLEŽITÝCH MINERÁLŮ

V Evropě se brambory objevily až v 18. století, rychle si ale získaly oblibu a dodnes jsou součástí většiny evropských kuchyní. Nejsou totiž náročné na pěstování, ale mají vysokou výživovou hodnotu. Ze zdravotního hlediska jsou hodnotné, protože obsahují draslík, hořčík, vápník, zinek, fosfor, železo a další. Z vitaminů v bramborách najdete vitamin C a B (ve slupce).


Minerály a vitaminy jsou důležité pro fungování celého našeho těla. Když budete brambory pravidelně zařazovat do vašeho jídelníčku, můžete se těšit na tyto zdravotní účinky:

 • zdravé srdce a cévní systém
 • hormonální rovnováha
 • fungování metabolismu
 • zdravější kosti a klouby
 • lepší imunita
 • odolnost proti stresu

Proces vaření však velkou část důležitých látek ničí, z vitaminu C například v uvařených bramborách nezbude nic. To ale neznamená, že byste na vařené brambory měli zapomenout, stále obsahují hodně zdravých sacharidů. Odpusťte si spíše smažené brambory (hlavně hranolky), ty už toho mají se zdravím společného jen málo.

PRAVIDLA PRO KONZUMACI SYROVÝCH BRAMBOR

Pozor na zelené brambory! Nikdy nejezte brambory, které jsou byť z malé části zelené. Syrové zelené brambory jsou dokonce jedovaté, a mohly by vám způsobit vážné potíže.

Stačí jedna brambora týdně! I když jsou syrové brambory zdravé, nejezte je moc často. Hrozí vám bakteriální onemocnění a trávicí potíže, naše tělo totiž není na syrové brambory příliš zvyklé.

Odšťavněte si je! Šťáva z brambor vám zachutná, můžete ji kombinovat třeba s mrkvovou nebo jablečnou šťávou, navíc se brambory v tekutém stavu snadněji tráví.

RECEPTY PRO ZDRAVÍ

 • samotná šťáva z brambor pomáhá ke snížení krevního tlaku, je to lék na podráždění žaludek, nechutenství i únavu
 • když k ní do odšťavňovače přidáte lněné semínko, získáte přírodní projímadlo
 • šťáva z brambor v kombinaci s citronovou šťávou snižuje překyselení organismu
 • k bramborám přihoďte červenou řepu, posílíte imunitu

Nebo ochutnejte bramborovou šťávu jen tak!

OVOCE A ZELENINA LÉČÍ

Jste zvyklí chodit s každým problémem k lékaři? Užíváte hodně léků, ale máte pocit, že vám to nijak nepomáhá? A co zkusit přírodní léky, které se ukrývají v zelenině a ovoci? Přečtete si, jaké nemoci můžete léčit pomocí ovocných a zeleninových šťáv a inspirujte se našimi recepty.

DBEJTE NA PREVENCI

Nikdo nechce být nemocný. Jen málokdo si však uvědomuje, že velkou část svého zdraví má v rukou sám. Správnou životosprávou můžete předejít celé řadě nemocí, a dokonce je i léčit. Kromě dostatečného pohybu svému zdraví prospějete i hodnotnou výživou, která je bohatá na ovoce a zeleninu.


Ideální způsob, jak ovoce a zeleninu konzumovat, je pití čerstvých šťáv. Potraviny se totiž lépe tráví v tekutém stavu, vaše tělo si tedy ze šťávy vezme úplné maximum živin.

CITRUSY NA CHŘIPKU, RAJČATA PROTI RAKOVINĚ

Každá potravina má jiný obsah živin, minerálů i vitaminů. Přinášíme seznam častých zdravotních problémů a potravin, které si s nimi poradí.

 • bolest hlavy – mrkev, špenát, červená řepa
 • chřipka – citrusové plody, mrkev, ředkvičky, zázvor
 • kašel – citron, křen, mrkev, červená řepa
 • křečové žíly – červená řepa, okurka, mrkev, špenát
 • rýma – citrusy, jablka, mrkev, okurka
 • vysoký tlak – červená řepa, mrkev, špenát
 • rakovina – teplá šťáva z rajčat, červená řepa

Všimněte si, že červená řepa se v našem seznamu vyskytuje několikrát. Patří totiž mezi nejhodnotnější zeleninu, kterou se vyplatí pít, i když žádné zdravotní potíže nemáte.

RECEPTY NA LÉČIVÉ ŠŤÁVY

Šťáva pro období chřipek a nachlazení

 • 2 pomeranče
 • 2 citrony
 • 1 jablko
 • 2 mrkve
 • kousek zázvoru

Šťáva pro zdravější cévy

 • červená řepa
 • 3 mrkve
 • hrst špenátu
 • jablko

Menu pro prevenci rakoviny

 • salát z červené řepy
 • tomatová polévka
 • spaghetti aglio olio s rajčátky
 • sušenky z dužiny červené řepy

Nebo si namixujte vlastní zdravou šťávu. Zkazit ji nemůžete. Co se ovoce a zeleniny týče, nemusíte se držet žádných předpisů. Jezte a pijte, na co máte chuť a neomezujte se ani v množství!

ZELENÉ ŠŤÁVY JSOU CHUTNĚJŠÍ, NEŽ SI MYSLÍTE

Patříte mezi ty, kterým nechutná nic, co je zelené? Pokud ne, určitě někoho takového alespoň znáte. Zelená barva totiž obvykle v lidech evokuje, že jídlo je sice zdravé, ale ne příliš chutné. Vyzkoušejte zelené šťávy, které jsou velmi zdravé a při správné kombinaci surovin mohou být i nečekaně chutné!

DENNÍ DÁVKA ZDRAVÍ V JEDNÉ SKLENICI

Zelené potraviny mají především detoxikační účinky na náš organismus. To znamená, že obsahují látky, které odvádí škodliviny z našeho těla, zároveň dostatečně hydratují a podporují látkovou výměnu.

A JAKÉ JSOU DALŠÍ DŮVODY, PROČ PÍT ZELENÉ ŠŤÁVY?

 • příjem vitaminů a minerálů, které jsou důležité pro naše tělo a pro prevenci nejrůznějších onemocnění
 • potraviny se snadněji tráví v tekutém stavu
 • snadnější a rychlejší konzumace než „chroupání“
 • dodržování pitného režimu
 • dobrý pocit a dobrá nálada

Je to málo? Tak si připočtěte ještě více energie, zdravé trávení, silné srdce, bystřejší mozek, pružnou pleť nebo krásné vlasy. A tak bychom mohli pokračovat ještě dlouho.

KOMBINUJTE ZELENINU A OVOCE PODLE VAŠÍ CHUTI

I když sklenici šťávy vypijete během chvíle, nedělejte to z donucení nebo se sebezapřením. Když z toho nebudete mít radost, požadované účinky se dost možná vůbec nedostaví. Najděte si svůj recept, který vám bude chutnat!

ZÁKLAD ZELENÝCH ŠŤÁV OBVYKLE TVOŘÍ TYTO SUROVINY:

 • okurka
 • špenát
 • kapusta
 • mangold
 • cuketa
 • brokolice
 • stonky celeru

PRO LEPŠÍ CHUŤ MŮŽETE DO ODŠŤAVŇOVAČE PŘIDAT:

 • jablko
 • ananas
 • hrušku
 • limetku nebo citrón
 • meloun
 • mátu

Vyberte si tedy několik surovin z první skupiny a vyzkoušejte je pokaždé ochutit něčím jiným. Neomezujte se ale jen našimi tipy, chuti se meze nekladou! Kupte si na trhu nebo ve vaší prodejně, co vás láká nejvíce.

CELEROVÝ DRYÁK

S blížící se sezónou můžete vyzkoušet například celerový dryák, který, navzdory svému názvu, chutná velmi dobře a svěže. Do odšťavňovače vložte:

 • 1 jablko
 • 5 stonků řapíkatého celeru
 • 1/2 neoloupaného bio citrónu
 • 2 kostky ledu

VYZKOUŠEJTE ŠŤÁVU ZE ZELENÉHO JEČMENE

Zelený ječmen je v podstatě velmi mladý ječmen, který si můžete vypěstovat i sami na balkóně v truhlíku. Stačí zasadit semínka, nechat na slunci a zalévat, ječmen můžete sklízet a odšťavňovat už po deseti dnech.

Šťáva z mladého ječmene zvyšuje obranyschopnost organismu a pomáhá v boji proti civilizačním chorobám, protože mimo jiné snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Je vhodná i při překyselení žaludku, migrénách nebo nespavosti.

Experimentujte, kombinujte, ochutnávejte a nezapomeňte mít z pití zelených šťáv radost!

Víte, jaký je rozdíl mezi tuřínem a řepou?

Červenou řepu jste možná ochutnali ve školní jídelně, ale jedli jste někdy tuřín? A víte, jak vlastně tuřín vypadá? Na první pohled bývá hodně podobný červené řepě, jen uvnitř není červený, ale je světlý jako brambora. Seznamte se s oběma plodinami a s jejich léčivými účinky!

VYPADAJÍ PODOBNĚ, CHUTNAJÍ PODOBNĚ

Tuřín i červená řepa je kořenová zelenina, která není náročná na pěstování. Z obou plodin se konzumuje hlavně kořen, který má tvar koule. Červená řepa je na povrchu i uvnitř vždy zabarvená do fialova, tuřín má však několik odrůd různých barev.

Chuť tuřínu i řepy je nasládlá, mírně pikantní. Pokud jste ještě nejedli ani jedno z nich, podobá se třeba kedlubně. Obě zeleniny se hodí i do podobných receptů, můžete je třeba nakrájet na plátky a upéct na plechu v troubě. Přidávají se ale i do salátů nebo do polévek.

TUŘÍN PRO LEPŠÍ TRÁVENÍ, ŘEPU PROTI RAKOVINĚ

Tuřín ani řepa nepatří mezi nijak zvlášť oblíbenou zeleninu. Obě plodiny mají totiž pověst levných surovin, které se jedly hlavně v chudých časech. Je to ale velká škoda, protože co se cenných látek týče, tuřín i řepa jsou mnohem hodnotnější než dražší druhy zeleniny!

TABULKA ZÁZRAČNÝCH VLASTNOSTÍ

 

PŘIPRAVTE SI ČERSTVOU ŠŤÁVU PLNOU ZDRAVÍ

A jak si z řepy nebo tuřínu udělat chutnou šťávu? V první řadě potřebujete výkonný odšťavňovač. Doporučujeme vám šnekový odšťavňovač, který si poradí i s velmi tvrdou kořenovou zeleninou. Bulvy nakrájejte na menší kousky, a postupně vložte do přístroje.

Čerstvou řepovou šťávu si napoprvé raději trochu zřeďte vodou, její detoxikační účinek by mohl být až příliš silný. Při pročištění organismu totiž všechny škodlivé látky nejdříve prochází krví, to mnohdy vede k nepříjemným stavům, jako jsou migrény nebo horečka.

Odšťavněný tuřín klidně vypijte jen tak, nebo vyzkoušejte tento chutný recept:

 • 2 střední tuříny
 • 1 červená řepa
 • 3 mrkve
 • hrníček borůvek

Vše naházejte do kvalitního odšťavňovače a získáte krásně fialový nápoj plný antioxidantů, vitaminů a minerálů, který můžete pít každý den.

5 osvěžujících nápojů z jahod

Právě teď nastává období, kdy se zahrádky, pulty obchodů a farmářské stánky plní krásnými zralými jahodami. Stačí se na ně jen podívat, a už je jasné, že jsou mnohem sladší, šťavnatější a zdravější než ty, které jste si mohli koupit v zimě v supermarketu. Co s úrodou jahod udělat? Zkuste jahody přihodit do odšťavňovače a vychutnejte si je v podobě lahodné šťávy!

JAHODY VÁM POMOHOU SHODIT KILA I ZLEPŠIT ZRAK

Znáte někoho, kdo nemá rád jahody? I odpůrci zdravé výživy si na míse jahod s chutí pochutnají! Je ale velký rozdíl, zda tu mísu jahod nasbíráte na své zahrádce nebo ji přinesete v únoru z obchodu.

Sezónní jahody jsou zkrátka mnohem zdravější, a budou vám í více chutnat! Proto neváhejte, a rychle si běžte pár kil nakoupit – než bude po sezóně.

A JAKÉ JSOU HLAVNÍ ZDRAVOTNÍ BENEFITY JAHOD?

 • červené barvivo zajišťuje rychlejší spalování tuků
 • zlepšují krátkodobou paměť
 • zlepšují trávení díky obsahu vlákniny
 • mají protizánětlivé účinky
 • flavonoidy snižují riziko kardiovaskulárního onemocnění
 • posilují kosti
 • zlepšují zrak
 • biotin posiluje vlasy a nehty a zpomaluje stárnutí
 • snižují krevní tlak

Jahody jsou plné vitaminů, minerálů a antioxidantů. Patří mezi nejzdravější ovoce, v jejich konzumaci se tedy rozhodně nemusíte omezovat!

VYZKOUŠEJTE ČERSTVOU JAHODOVOU ŠŤÁVU

Ovoce i zelenina v tekutém stavu je lépe stravitelná a snáze se konzumuje. Z čerstvé šťávy si navíc tělo vezme mnohem více prospěšných látek, než kdyby mělo ovoce trávit jen rozkousané. Inspirujte se našimi recepty na čerstvé šťávy s jahodami!

JAHODOVÁ DUHA

 • spousta jahod
 • řapíkatý celer
 • jablko
 • trochu špenátu

JAHODOVÁ OKURKA

 • spousta jahod
 • jedna nebo dvě okurky
 • jablko
 • dvě mrkve

JAHODOVÝ CITRUS

 • spousta jahod
 • limetka
 • citrón

JAHODOVÝ BANÁN

 • spousta jahod
 • dva banány
 • mléko

(je lepší použít mixér)

JAHODOVÉ KIWI

 • spousta jahod
 • dvě nebo tři kiwi
 • jablko
 • mrkev

 

Tak na jaký z těchto nápojů máte největší chuť? Přidali byste si do odšťavňovače ještě něco dalšího? Udělejte to! Jahodová šťáva zajistí sladkou chuť při jakékoliv kombinaci.

CHCETE SE DOŽÍT VYSOKÉHO VĚKU? PIJTE RAJČATOVOU ŠŤÁVU (A POKUD MOŽNO, TAK MÍSTNÍ)

Milujete chuť čerstvých rajčat ze zahrádky? Máte rádi rajčatové saláty, omáčky a polévky? A už jste vyzkoušeli šťávu z rajčat? Sezona rajčat právě začíná. Zkuste letos jejich úrodu spotřebovat jinak než jste zvyklí. Rajčatová šťáva je chutná a osvěžující, ale hlavně bohatá na lykopen, přírodní antioxidant, který chrání před řadou vážných onemocnění.

POZNEJTE SÍLU LYKOPENU

Lykopen je barvivo, díky kterému mají rajčata červenou barvu. Zároveň ale působí jako antioxidant, který bojuje proti volným radikálům ve vašem těle. Co všechno díky tomu zvládá?

 • Pomáhá předcházet rakovině (prostaty, plic, žaludku, prsu a dalším).
 • Snižujte vysoký krevní tlak a hladinu cholesterolu.
 • Chrání před onemocněním cév a srdce.

Kardiovaskulární onemocnění a rakovina jsou přitom nejčastější příčiny úmrtí. Britští vědci už proto dokonce vyvinuli rajčatovou pilulku s vysokým obsahem lykopenu, která se brzy může stát součástí prevence i léčby zmíněných onemocnění.

Ve 100 ml čerstvé rajčatové šťávy najdete asi 10 mg lykopenu. Dobrým zdrojem jsou pak i tepelně upravená rajčata, ať už v tomatových polévkách nebo omáčkách na těstoviny.

ZAHRÁDKA VERSUS „SUPERPLANTÁŽ“

"Dobře, jdu do toho, ale kde vzít rajčata,“ na první pohled směšná otázka, na druhý už méně. Pokud nemáte dobře zásobený domácí zdroj, musíte se totiž vydat na nákup. A v supermarketech bohužel ještě stále často narazíte jen na rajčata vypěstovaná mimo Českou republiku – nejčastěji ve Španělsku.

Vypadají krásně, ale chuťově? Kulantně řečeno, čerstvou šťávu bychom si z nich nedali. Čím to?

 • Jsou to speciálně vyšlechtěné druhy rajčat s vysokým výnosem, které se sklízí před plným dozráním.
 • Nepěstují se v půdě, ale v obřích sklenících zavěšené na speciálních konzolích – vyživuje je speciální kapková závlaha dávkovaná počítačem.
 • Výsledkem jsou velké a trvanlivé plody, které ale postrádají to nejdůležitější – úžasnou rajčatovou vůni a chuť.

Zkuste tedy pro letošek místo do supermarketu vyrazit pro rajčata na čerstvou šťávu na některé z mnoha farmářských tržišť. Rychle jich přibývá a jistě najdete nějaké i blízko vašeho domova.

PŘIPRAVTE SI LETNÍ RAJČATOVÝ DRINK!

Pro přípravu osvěžujících drinků jsou vhodnější cherry rajčata, z nichž získáte méně hustou šťávu, která se k těmto nápojům více hodí.

Rajčata už máte? Výborně. Rajčatová šťáva je součástí oblíbeného koktejlu Bloody Mary, který se tradičně podává s ledem a ozdobený celerovou natí. Vyzkoušejte jeho zdravější verzi!

DO ODŠŤAVŇOVAČE PŘIDEJTE:

 • cca 500g cherry rajčat (nebo 10 běžných rajčat)
 • jednu mrkev
 • tři celerové natě

NÁPOJ DOCHUŤTE:

 • špetkou soli a pepře
 • trochou chilli nebo omáčkou Tabasco
 • citronovou šťávou

Nebo ochutnejte samotnou rajčatovou šťávu bez dalších ingrediencí. Možná vám zachutná natolik, že už si do ní nic dalšího nepřidáte. Místo chilli a pepře vás pak bude hřát dobrý pocit z toho, že děláte něco pro své zdraví.

PODÍVEJTE SE MU POD SLUPKU A OCHUTNEJTE JEJ JAKO NIKDY PŘEDTÍM

Když na pultech uvidíme první rozesmáté červené půlměsíce se sprškou černých peciček, máme jasno. Léto je opravdu tady! Zkuste to s nimi ale letos trochu jinak. Přidejte si je do svých oblíbených receptů na čerstvé šťávy nebo si je rovnou odšťavněte samotné. Vychlazená šťáva z melounu je ideální letní drink. Přečtěte si, proč se ji vyplatí pít, a s čím si ji můžete namíchat.

MELOUN JE SLADKÉ OVOCE I ZDRAVÁ ZELENINA

Meloun je tykvovitá rostlina, stejně jako třeba dýně nebo okurka. Podle některých odborníků jde o ovoce, podle jiných o zeleninu. U nás se největší oblibě těší vodní meloun s červenou dužinou a cukrový meloun, který je na povrchu i uvnitř žlutý.

Oba obsahují velké množství vody (v průměru 90%), minimum kalorií, přírodní cukry a spoustu vitaminů a minerálů.

CO VŠECHNO MELOUN OBSAHUJE?

Jedna porce melounu (asi 150 g) pokryje 21% doporučené denní dávky vitaminu C a 17% vitaminu A. Dále je to dobrý zdroj draslíku, lykopenu, vitamínů skupiny B, zinku, hořčíku a dalších minerálů. A jaké jsou díky tomu jeho zdravotní účinky?

 • zlepšuje zažívání, pomáhá při zácpě nebo proti pálení žáhy
 • působí příznivě při zánětlivých onemocněních
 • posiluje ledviny
 • snižuje krevní tlak a chrání srdce
 • pomáhá předcházet nádorům
 • zpevňuje pokožku

V létě vám pak meloun pomůže s hydratací organismu, na kterou možná někdy zapomínáte. Nedostatek tekutin přitom způsobuje bolesti hlavy, únavu a nesoustředěnost. Klidně si tedy ukrojte pořádně velký kus melounu. O svou postavu se bát nemusíte.

OSVĚŽTE SE MELOUNOVOU ŠŤÁVOU S MELOUNOVÝM LEDEM!

Zapomeňte v létě na přeslazené limonády, které nehasí žízeň, a navíc jsou plné chemie. Dopřejte si šťávu z čerstvého melounu a dalšího ovoce a zeleniny. Stačí vše, co máte rádi, naházet i s kousky melounu do odšťavňovače.

INSPIRUJTE SE TĚMITO LETNÍMI RECEPTY:

 • dva velké kusy vodního melounu, hrst hroznového vína, půl limetky, led
 • velký kus vodního melounu, pět mrkví, pět jablek, citrón, led
 • půlka cukrového melounu, velká hrst špenátu, třetina okurky, petržel

Místo ledu vyzkoušejte ledové kousky melounu. Stačí je vykrájet z melounu a zmrazit. K tomu vám poslouží speciální vykrajovátko na meloun, ale i obyčejná vykrajovátka na cukroví.

Věřte, že orosené sklenici sladké narůžovělé šťávy z melounu v tropických dnech neodolá ani zarytý odpůrce ovoce a zeleniny!

POZNEJTE, JAK VYUŽÍT SUPERPOTRAVINY I – MALINY

Už jste někdy slyšeli výraz superpotraviny? Přemýšlíte, co je asi na obyčejných potravinách tak super? Tento měsíc vám v minisérii článků představíme hned tři z nich. Jsou to jídla významně prospěšná našemu zdraví, která zároveň v ničem neškodí. První z nich jsou maliny. Milujete je čerstvě natrhané ze zahrádky? Tak si jich klidně dopřejte, kolik chcete! Přečtěte si, jaký mají vliv na naše zdraví, a v jakých podobách si je můžete vychutnat.

PRODLUŽTE SI MLÁDÍ A UPEVNĚTE SVÉ ZDRAVÍ

Maliny patří k nejzdravějším plodinám na světě. Obsahují totiž velké množství antioxidantů, které zpomalují stárnutí a pomáhají bojovat s nejrůznějšími nemocemi. Kromě nich v malinách najdete i železo, hořčík, draslík, zinek, vitamin C, několik vitaminů B i vlákninu.

A JAKÉ MAJÍ MALINY KONKRÉTNÍ DOPADY NA ZDRAVÍ?

 • zlepšují imunitu
 • zostřují zrak
 • působí jako prevence rakoviny
 • zlepšují stavy cukrovky
 • spalují tuky
 • podporují tvorbu červených krvinek
 • posilují srdce a cévy
 • přispívají k hormonální rovnováze

Nejzdravější jsou maliny, které si sami natrháte nedaleko svého bydliště. Ty, které se k nám dováží přes půl zeměkoule, v sobě po tak dlouhé cestě mnoho prospěšných látek už nemají, a navíc ani nejsou tak sladké.

PŘIPRAVTE SI RŮŽOVÝ NÁPOJ PLNÝ ZDRAVÍ!

Skvělý způsob, jak do sebe rychle a chutně dostat spoustu zdravých látek, je odšťavňování. Drobné bobulovité plody se nejvíce hodí jako doplněk ke šťávám z tvrdšího ovoce a zeleniny. Nápoje vždy příjemně osvěží a dodají jim nezaměnitelnou chuť.

K přípravě čerstvých šťáv s obsahem drobných lesních plodů potom použijte šnekový odšťavňovač či mixér, dosáhnete tak optimální konzistence vašich originálních drinků.

Maliny, stejně jako všechno ostatní ovoce a zeleninu, před konzumací vždy umyjte, i když jste je natrhali přímo u vás za domem.

Přidejte si je do své oblíbené čerstvé šťávy nebo se inspirujte jedním z našich receptů:

RŮŽOVÉ OSVĚŽENÍ

 • čtvrtka melounu
 • velká hrst malin
 • půlka citronu
 • spousta ledu
 • kousky máty na ozdobu

ZDRAVÁ SVAČINA

 • tři jablka
 • čtyři mrkve
 • červená řepa
 • velká hrst malin
 • půlka citronu

A když budete mít chuť místo jedné hrsti malin do odšťavňovače přidat hrsti dvě, klidně to udělejte! Pamatujte, že superpotravin si můžete dopřát, kolik chcete.

POZNEJTE, JAK VYUŽÍT SUPERPOTRAVINY II – BORŮVKY

Chodí se na ně hromadně do lesa, zbožňujeme je v koláčích, knedlících i jen tak samotné a mají mimořádné zdravotní účinky. Borůvky patří mezi nejzdravější potraviny na světě a my vás z nich navíc naučíme připravovat chutný nápoj.

DOPŘEJTE SI ŠTÍHLOU POSTAVU I LEPŠÍ NÁLADU

Borůvky, podobně jako další příbuzné drobné bobuloviny, obsahují hodně antioxidantů, které mají v našem těle téměř zázračné účinky. Díky neustávajícímu boji s volnými radikály a dalšími škodlivinami zpomalují stárnutí a pomáhají předcházet vážným chorobám, především rakovině.

V borůvkách ale najdete i vitaminy A, B, C, E, selen, zinek, hořčík nebo železo.

KDYŽ DO JÍDELNÍČKU ZAŘADÍTE DOSTATEK BORŮVEK, MŮŽETE SE TĚŠIT NA:

 • lepší zrak
 • zdravé močové cesty
 • bystřejší mozek
 • zdravé srdce
 • štíhlou linii
 • bezproblémové zažívání
 • veselejší náladu
 • silnější imunitu

Ne vždy máte možnost si borůvky nasbírat sami. Jak ve stánku nebo v obchodě poznáte, které borůvky jsou plné zdraví? Vybírejte spíše menší a tvrdší kuličky s hladkým povrchem, při zaštěrchání s krabičkou by měly samostatně poskakovat.

S CHUTÍ BORŮVEK EXPERIMENTUJTE!

Borůvky mají velmi specifickou chuť, jídlům navíc dodávají zajímavou barvu. Přidávat borůvky do sladkých jídel, jako jsou buchty nebo knedlíky je ale škoda. Už proto, že při tepelné úpravě přijdou o velkou část cenných látek. Pochutnejte si na nich bez přidaného cukru.

Vyzkoušejte čerstvou borůvkovou šťávu. V ní všechny antioxidanty, vitaminy i minerály zůstanou, a tělo si s ní navíc poradí ještě lépe než s kuličkami. Borůvky přidávejte jako doplněk ke svým oblíbeným odšťavňovacím receptům! Pro zpracování bobulovin je ideální vertikální odšťavňovač Sana EUJ-808.

Nebo vyzkoušejte jednu z těchto kombinací:

 • borůvky, několik listů špenátu, okurka
 • borůvky, červená řepa, hrst jahod, citron
 • borůvky, dvě jablka, dvě mrkve
 • borůvky, brokolice, celerové stonky, tři mrkve

Záměrně neuvádíme, kolik borůvek do receptů patří. Čím více jich do koktejlu přidáte, tím lépe!

Dopřejte si osvěžení, které umí víc, než jen zahnat žízeň!

Jak využít superpotraviny III: Ostružiny | EUJUICERS.COM

POZNEJTE, JAK VYUŽÍT SUPERPOTRAVINY III – OSTRUŽINY

Konec léta se pomalu blíží, s ním i konec sezony čerstvého ovoce a zeleniny. V posledním díle našeho letního speciálu o superpotravinách si ho ale ještě užijeme. Tentokrát vám představíme ostružiny. Ty dozrávají v půlce srpna, takže ještě máte šanci natrhat si je čerstvé. Čtěte, proč si ostružin dopřát pořádný kbelík, a jak si z nich připravit luxusní elixír.

PROMLSEJTE SE S OSTRUŽINAMI KE ZDRAVÍ

Ostružiny jsou přímo nabité zdravými látkami. Jejich tmavá barva je znakem toho, že obsahují hodně antioxidantů. Díky tomu vás ochrání před nemocemi, které souvisí se stárnutím. Největší roli hrají antioxidanty v boji s rakovinou.

V jedné hrsti ostružin najdete 50 % doporučené denní dávky vitaminu C a 36 % denní dávky vitaminu K. Ostružiny jsou dále bohaté na hořčík, draslík, vápník, kyselinu listovou nebo vitamin A.

DÍKY VŠEM TĚMTO A DALŠÍM LÁTKÁM MAJÍ OSTRUŽINY TYTO ZDRAVOTNÍ ÚČINKY:

 • starají se o zdravé srdce a kardiovaskulární systém
 • zvyšují imunitu, a tak vás chrání před rakovinou i obyčejným nachlazením
 • chrání zdraví pokožky po opalování
 • pomáhají oddálit chvíli, kdy budete potřebovat dioptrické brýle
 • přirozeně bojují se symptomy PMS
 • díky vysokému obsahu vlákniny příznivě působí na zažívání
 • vitamin K se postará o lepší vstřebávání vápníku, který zajistí zdravější kosti

Kromě plodů ostružiníku můžete konzumovat i jeho listy. Přimíchejte si je do salátu nebo si z nich uvařte čaj, který pomáhá například proti zánětu dásní nebo při průjmu.

PŘIPRAVTE SI ČERSTVOU SUPERŠŤÁVU!

Kromě výše zmíněných důvodů, proč jíst ostružiny, je zde ještě jejich výborná chuť. Hodí se do jakékoliv šťávy, ke sladkému ovoci i k zelené zelenině. Posilněte se před obdobím chřipek a nachlazení našim posledním prázdninovým receptem.

Superšťáva plná antioxidantů:

 • miska jahod
 • 1 mango
 • miska ostružin
 • miska borůvek

Dobrou chuť a na zdraví!

PŘIPIJTE SI NA ZDRAVÍ ČERSTVOU ŠŤÁVOU Z HROZNOVÉHO VÍNA!

Milujete hroznové víno, ať už v podobě zelených kuliček nebo zlatavého suchého vína? A už jste někdy ochutnali čerstvou šťávu z hroznů? Pokud ne, teď je nejvyšší čas to udělat! Hrozny už dozrály a vy si můžete vychutnat jejich sladkou chuť, kterou si v zimě v supermarketu zkrátka nekoupíte.

7 DŮVODŮ, PROČ SI DOPŘÁT HROZNOVÉ VÍNO

Réva vinná patří mezi ušlechtilé druhy ovoce. Pěstuje se především na výrobu vína, její plody přitom patří k nejzdravějším druhům ovoce. Obsahují spoustu důležitých vitaminů a minerálů, ale i velmi účinný antioxidant resveratrol.

A jaké mají hrozny zdravotní účinky?

 • bojují s rakovinotvornými látkami
 • podporují správnou činnost srdce
 • snižují krevní tlak
 • posilují zdraví tlustého střeva
 • chrání zrak
 • podporují mozkovou činnost
 • pomáhají předcházet onemocněním prostaty

Cenné látky se po zpracování hroznů na víno z velké části ztratí. Podle mnohých vědců má i víno spoustu zdraví prospěšných vlastností, obsahuje ovšem alkohol, který zbytečně zatěžuje játra i další orgány a může mít na zdraví naopak zhoubné účinky.

ZKUSTE TO BEZ ALKOHOLU!

Zralé hrozny mají výraznou sladkou chuť. Neředěná šťáva z hroznů je tedy velmi chutná a navíc stoprocentně zdravá. Připravte ji dětem místo slazené limonády! Pochutnají si stejně a navíc si posílí imunitu.

Hroznovým vínem ale můžete dochutit i zeleninové šťávy, nebo si ho přidat do jakéhokoliv oblíbeného receptu pro odšťavňovač. Nechte se inspirovat!

POSLEDNÍ LETNÍ OSVĚŽENÍ

dva velké kusy melounu
hrst hroznového vína
půlka limetky nebo citronu
led

ZELENÁ ŠŤÁVA NA IMUNITU

celá okurka
ledový salát
hrst špenátu
dvě hrsti hroznového vína

SLADKÁ SVAČINA

tři mrkve
dvě jablka
hrst hroznů

Šťáva z hroznů zachutná každému. Podávejte ji klidně ve skleničkách na víno – možná zjistíte, že nealkoholické víno z odšťavňovače vám chutná více než to z vinných sklípků.

UŽ SE VÁM PŘEJEDLY ŠVESTKOVÉ KNEDLÍKY? PŘIPRAVTE SI ŠVESTKOVOU ŠŤÁVU!

Nevíte si rady, co s letošní úrodou švestek? Pokud už vám švestky nechutnají v koláčích ani v knedlících, natož jen tak samotné, odšťavněte si je! Čerstvá šťáva ze švestek je skvělý způsob, jak do sebe dostat všechny prospěšné látky bez nutnosti přidávat cukr nebo alkohol. Přečtěte si o švestkách něco více a inspirujte se našimi recepty.

ŠVESTKY ZLEPŠUJÍ TRÁVENÍ A CHRÁNÍ PŘED RAKOVINOU

Švestky jsou příbuzné s broskvemi a nektarinkami, mají malý obsah kalorií a tuku i nízký glykemický index. To znamená, že byste je měli zařadit do jídelníčku, pokud se snažíte snížit svoji váhu. Díky obsahu důležitých vitaminů a minerálů navíc prospívají vašemu zdraví.

JAKÉ JSOU JEJICH NEJDŮLEŽITĚJŠÍ ÚČINKY?

 • úleva od zažívacích problémů
 • ochrana před infarktem
 • ničení rakovinotvorných buněk
 • prevence cukrovky
 • silnější kosti
 • zlepšení paměti

Pokud si švestky kupujete na trhu nebo v obchodě, vyberte si takové, které nejsou ani příliš tvrdé, ani příliš měkké. Na barvě tolik nezáleží, některé odrůdy jsou totiž více modré, jiné spíše do červena.

NECHTE SE PŘEKVAPIT CHUTÍ ŠVESTKOVÉ ŠŤÁVY!

Šťáva ze švestek v sobě obsahuje všechny důležité látky, a navíc má lahodnou chuť. Hodí se do ovocných receptů, ale klidně ji můžete zkusit zkombinovat i se zeleninovou šťávou!

Ranní budíček

5-10 švestek
3 jablka
2 grepy

Odpolední svačina

hrst švestek
červená řepa
5 mrkví
1/2 citronu

Večerní koktejl

5 švestek
hrst lesních plodů
hrst třešní
led

Poznejte chuť švestek v podobě, jak ji ještě neznáte! Uvidíte, že po knedlících ani koláčích plných nezdravých tuků a cukrů se vám stýskat nebude. Odšťavňování je totiž nejchutnější a zároveň nejzdravější cestou konzumace ovoce a zeleniny.

JE VENKU CHLADNO? ZESILTE PŘÍSUN VITAMÍNŮ!

Vytáhli jste už ze skříně podzimní kabát a pod nohama vám na ulici zašustilo první barevné listí? Nastupující podzim má krásnou barvu, s klesajícími venkovními teplotami ale roste riziko prochladnutí. To pak často vede k nachlazení, rýmě nebo dokonce zánětu močových cest. Braňte své tělo před nízkými teplotami a posilněte ho vitaminy.

TEPLÉ OBLEČENÍ NENÍ VŠECHNO

Na začátku října se tradičně začínají plnit lékařské ordinace. Na pracovištích, ve školách i ve školkách začíná řádit rýma, kašel a chřipka. Pokud máte oslabenou imunitu, a zapomenete si na cestu do práce vzít šálu, můžete si být jisti, že do druhého dne vás začne bolet v krku.

V chladném počasí se viry a bakterie navíc rychleji šíří. V místech, kde proudí hodně lidí, jako je metro nebo supermarkety, je tedy riziko nákazy ještě vyšší. Jak se proti onemocnění bránit?

 • oblékejte si několik vrstev oblečení
 • často si umývejte ruce
 • jezte hodně ovoce a zeleniny
 • pijte bylinkové čaje
 • přidávejte si do jídla cibuli a česnek

Zkrátka - posilněte svůj imunitní systém natolik, abyste se na něj mohli spolehnout i ve chvílích, kdy přijdete do kontaktu s nemocí.

ZAJDĚTE SI RADĚJI PRO OVOCE NEŽ DO LÉKÁRNY

V zimě se kromě ordinací obvodních lékařů plní i lékárny. Spousta lidí sází na doplňky stravy, které slibují účinný boj s nachlazením nebo posílení obranyschopnosti. Vaše tělo ale mnohem raději přijímá vitaminy a minerály z přirozených zdrojů, tedy především z potravin.

A jak do sebe snadno dostat hodně cenných látek, když nemáte čas celý den chroupat jablka a mrkve? Vypijte si je! Ovoce se v tekutém stavu navíc lépe tráví. Inspirujte se našimi vitaminovými recepty pro odšťavňovač.

 

RECEPTY PRO SILNĚJŠÍ IMUNITU

CITRUSOVÉ OSVĚŽENÍ

 • dva pomeranče
 • citron
 • grep

VYDATNÁ SVAČINKA

 • tři jablka
 • pět mrkví
 • červená řepa

NĚCO NA ZAHŘÁTÍ

 • dvě jablka
 • dvě hrušky
 • kousek zázvoru

Dopřejte si tolik ovoce, kolik chcete! Pomůžete svému tělu vzdorovat nachlazení, a ještě si navíc pochutnáte.

PŘIPRAVTE SI ZDRAVOU OŘECHOVOU SVAČINU

Vlašáky? Mandle? Nebo kešu? Jaké jsou vaše nejoblíbenější ořechy? Víte, že patří k nejzdravějším plodinám na světě? Hrst ořechů denně pokryje denní potřebu hned několika důležitých minerálů. Jsou ovšem hodně kalorické, proto si raději nutkavou chuť na další várku nechte zajít. Přečtěte si, jaké zdravotní účinky mají různé druhy ořechů, a jak si z nich připravit zdravé pochoutky!

VLAŠSKÉ OŘECHY POSILUJÍ SRDCE, ARAŠÍDY ZASE PROSPÍVAJÍ MOZKU

Každý druh ořechů má trochu odlišný obsah živin. Mandle například obsahují hodně vápníku, pistácie jsou bohaté na vitamin B6 a lískové ořechy zase na kyselinu listovou. Podívejte se na přehled zdravotních účinků jednotlivých ořechů:

 • mandle – posilují kosti (vápník) a zlepšují stav pokožky (vitamin E)
 • vlašské ořechy – prospívají srdeční činnosti (omega-3 kyseliny) a pomáhají předcházet rakovině (antioxidanty)

 • para ořechy – zvyšují imunitu a urychlují hojení (selen)

 • kešu – hodí se pro vegetariánskou dietu (vysoký obsah bílkovin, železa a zinku) a zlepšují paměť (hořčík)

 • pekanové ořechy – snižují hladinu cholesterolu a pomáhají bojovat s únavou (vitamin B3)

 • arašídy – mají příznivý vliv na mozek (vitamin E)

 • lískové ořechy – pomáhají předcházet srdečním onemocněním a Parkinsonově chorobě (homocystein)

 • pistácie – přispívají k hormonální rovnováze (vitamin B6) a chrání zrak (lutein)

 

ZKUSTE TO BEZ SOLI I BEZ CUKRU!

Pokud chcete udělat něco pro své zdraví, kupte si přírodní ořechy. Přesolené pražené arašídy nebo mandle obalené ve sladké čokoládě vašemu tělu mnoho dobrého nepřinesou. Ořechy ale nemusíte jen chroupat v celku. Připravte si z nich lahodné ořechové máslo, kterým uděláte radost především svým ratolestem.

Jak na to?

 • příprava je velmi jednoduchá a postačí vám váš odšťavňovač s homogenizačním pouzdrem, zejména vhodná je Sana EUJ-707
 • z odšťavňovače vyndejte síto a vložte místo něj homogenizační pouzdro (záslepku)
 • ořechy postupně vhazujte do odšťavňovače
 • do misky vám bude padat téměř hotové máslo, které je potřeba už jen promíchat
 • jestli preferujete krémovější konzistenci, můžete do hotového másla přimíchat trochu oleje

NĚKOLIK DALŠÍCH TIPŮ

Napadlo vás, že vám odšťavňovač usnadní také přípravu mandlového mléka? Oproti často užívanému mixéru vám připraví mléko jemné, bez potřeby jej cedit. Sana EUJ-808 je ideálním pomocníkem. Názornou ukázku, jak snadné je mléko připravit, najdete v 31. minutě tohoto videa.

Vyzkoušejte také tento recept na zdravý ořechový dort:

 • do mixéru vsypte jakékoliv ořechy a rozinky s trochou ovesných vloček a slunečnicových semínek
 • ke konci mixování přidejte lžíci medu nebo javorového sirupu a z výsledné směsi vytvořte korpus dortu (hmotu natlačte do formy)
 • v mixéru rozmixujte ještě banán s kakaem, ten vytvoří vrchní vrstvu dortu
 • dejte na hodinu do ledničky nebo do mrazáku

Dobrou chuť!

JAK PŘEŽÍT VÁNOCE A SILVESTRA?

Tuny jídla, alkohol, nevlídné počasí. To vše způsobí, že je nám mezi svátky občas těžko a pochmurno. Vlastníte-li odšťavňovač, pak máte skvělou příležitost si tento čas i se všemi jeho nesnázemi zpříjemnit!

LÉK NA KOCOVINU

Většina z nás si na Silvestra alespoň připije. Někteří si ale připijí trochu víc… a podle toho to pak ráno vypadá. Při opilosti vaše tělo volá hlavně po tekutinách, cukrech a pořádné dávce vitamínu C (500 – 3000 mg). To vše vám dodá náš vyprošťovák!

 • 4 pomeranče
 • 1 grep
 • 2 kiwi

Všechny plody oloupejte (nebo si je nechte oloupat způsobilejším/střízlivějším členem domácnosti), pomeranče a grepy rozdělte na menší kousky, kiwi se může odšťavňovat celé. Střídavě vkládejte do plnící trubice a hotovou šťávu po troškách upíjejte třeba půl hodiny. Při silnější kocovině si udělejte koktejl ještě jednou. :-)

NÁPOJ PRO JÍDLEM ZMOŽENÉ

Máte-li po vydatném vánočním hodování pocit, že snad umřete, vezměte si na pomoc mrkev a zázvor. Zázvor se odjakživa používá k léčbě nevolností a uklidnění podrážděného žaludku.

 • 4 mrkve
 • 2 cm kousek zázvoru

Mrkve i zázvor oloupejte nebo pořádně vydrhněte. Střídavě vhazujte do odšťavňovače a poté pomalu popíjejte.

Tip: Mrkev můžete nahradit žlutým melounem.

Ať už na Vánoce nasněží nebo ne, po procházce vám tak jako tak určitě přijde vhod pořádný zahřívací koktejl. Povolejte do služby zázvor a skořici, které mají silné hřejivé účinky.

 • 2 jablka
 • 1 hruška
 • 2cm kousek zázvoru
 • ½ lžičky skořice

Pro odšťavňování si vyberte tak akorát zralá, pevná jablka a hrušky – ze starších změklých byste totiž získali spíše pyré. Nakrájejte je na čtvrtky a odšťavněte. Přidejte také oloupaný nebo pořádně očištěný kousek zázvoru a do hotového koktejlu zamíchejte trochu skořice.

NOVOROČNÍ DETOX CHUTNĚ A NENÁROČNĚ - VYZKOUŠEJTE OČISTU SE ŠŤÁVAMI Z OVOCE A ZELENINY!

Odlehčíte žaludku po vánočním přejídání, ulevíte játrům a vaše tělo nabere novou energii. Začne se totiž zbavovat toxinů, které zatěžují celý organismus a brzdí činnost imunitního systému. Současně se vám bude lépe hubnout. Nezní to skvěle? Můžete začít třeba jen dvěma deci šťávy denně, už to vám pomůže.

PROČ PŘISTOUPIT K OČISTĚ?

Bramborový salát, kapr, cukroví, sváteční přípitky a tak dále. Nikdo nemusí být výživový specialista, aby ho napadlo, že tahle strava není úplně ideální. Tělo na to ostatně samo upozorní bolestmi břicha, únavou a také ukládáním všeho toho tuku na horší časy.

Nový rok je proto ideální dobou na zahájení detoxu, tedy celkové očisty organismu.

NEBOJTE SE DETOXU

Mnoho lidí si pod pojmem detox představí litry hořkých bylinných čajů a okusování kořínků. To je chyba. Detoxikace organismu sice spočívá v omezení příjmu škodlivin a dodávání antioxidantů a živin, toho však snadno docílíte i mnohem chutnější cestou.

Častou chybou je také drsný začátek detoxu ze dne na den. Jako vždy, i tady je lepší jít na to postupně. Máte tak větší šanci, že si na zdravý životní styl zvyknete a k tomu nezdravému se nebudete chtít vrátit.

DETOXIKACE POMOCÍ OVOCE A ZELENINY JE FUNKČNÍ A CHUTNÁ

Nejlepším zdrojem antioxidantů a živin je ovoce a zelenina. Žádné výživové doplňky ji nenahradí a s jejím výběrem nemůžete udělat chybu. Jedno základní pravidlo tu ale přeci jen je:

Čím má ovoce a zelenina tmavší barvu, tím má silnější antioxidační účinek.

 • červené zelí
 • řepa
 • hroznové víno
 • kapustové listy
 • řapíkatý celer
 • brokolice
 • rajčata

Antioxidační účinek mají ale veškeré plody ovoce a zeleniny, takže pokud vás výše jmenované nelákají, začněte klidně odšťavňováním mrkve a jablek.

A proč vlastně odšťavňováním? Nestačí ovoce a zeleninu prostě jen jíst? Pravda je taková, že detoxikace pomocí pití šťáv má daleko vyšší účinky, než když jíte celé plody. Důvodem je, že odstraněním vlákniny organismus vstřebává důležité látky bez zatížení trávicího ústrojí. Tělo tak soustředí veškerou energii na očistu a posílení imunity.

Místo několika hodin trávení neodšťavněných plodů strávíte šťávu do 15 minut a navíc z ní vstřebáte až 68 % živin. Z celých plodů oproti tomu získáte jen 17 %.

S OVOCNÝMI A ZELENINOVÝMI ŠŤÁVAMI VYTĚŽÍTE Z DETOXU MAXIMUM

Pro začátek úplně postačí, když každý den nahradíte jednu svačinu dvěma deci šťávy. Efekt se ale samozřejmě sníží, pokud si pak dáte k obědu řízek s hranolky a tatarkou.V období detoxikace byste obecně měli jíst lehčí jídla, která organismus příliš nezatíží.

Časem můžete vyzkoušet jeden celý šťávový den v týdnu. Taková jednodenní očista už má výrazné účinky a budete přímo sršet energií. Opět vám ale příliš nepomůže, pokud se dva dny předem budete ládovat čokoládou a chlebíčky. Naopak je vhodné den předtím pamatovat na jejich úplné vyřazení, stravovat se odlehčeně a upnout pozornost na řádný pitný režim.

V rámci detoxikace máte na výběr z nekonečného množství kombinací ovoce a zeleniny, které si můžete odšťavnit a popíjet místo svačiny, ale třeba i večeře. Namíchejte si třeba tyhle antioxidační koktejly:

 • Jablko a mrkev
 • Zelí, červená řepa a jablko
 • Listová kapusta, řapíkatý celer, okurka, hruška a trocha citronu

Ve skutečnosti máte neomezené pole působnosti. Zkoušejte různé kombinace, hledejte nové recepty a najděte ty, které vám budou nejvíce vyhovovat.

KVALITNÍ ODŠŤAVŇOVAČ JE ZÁKLAD

Abyste získali opravdu hodnotnou šťávu z co nejširší škály plodů ovoce a zeleniny včetně té kořenové a listové, je vhodné vybrat si odšťavňovač, který to zvládne.

Nejlepší volbou jsou v tomto případě nízkootáčkové šnekové odšťavňovače, protože jsou nejvíce univerzální a odšťavní téměř vše, na co si vzpomenete. Díky pomalým otáčkám se navíc zachová maximum živých látek, které jsou pro detoxikaci klíčové. Zároveň se tyto modely snadno čistí a jejich údržba vás tak nebude od pravidelného pití šťáv odrazovat.

NEJEZTE MRAVENCE A RADŠI SI SVÁTEK ZAMILOVANÝCH OKOŘEŇTE AFRODIZIAKÁLNÍMI DRINKY

Láska prochází žaludkem, ale některé jídlo a pití probouzí vášeň více než jiné. Připravte si na Valentýna koktejl podle našich receptů a užijte si dokonalý večer!

ZAŘIĎTE SE JAKO AFRODITA

Afrodiziaka jako první používala bohyně Afrodita (podle ní se také jmenují) a údajně díky nim svedla každého muže. Své znalosti předala i dalším ženám a časem se z plodin, které zvyšují sexuální touhu, stala celá věda. Staří Římané například přísahali na účinky tekutiny z dělohy klisen, Kolumbijci zase preferovali mravence. V nás by ale sexuální touhu nevyvolal asi ani roh z nosorožce, navíc by se určitě špatně odšťavňoval.

Proč také zacházet do extrémů, když povzbudivé účinky má spousta ovoce a zeleniny!

OVOCE A ZELENINU VYBÍREJTE PODLE VLASTNOSTÍ

Názory na afrodiziakální účinky jednotlivých druhů ovoce a zeleniny se různí. Všichni se ale shodují na vlastnostech, které by tyto plodiny měly mít:

 • Připomínají pohlavní orgány. Koneckonců jíme a pijeme také očima. Při odšťavnění sice jejich tvar zanikne, budete ale vědět, že tam jsou.
  Ideální ovoce a zelenina: jahody, broskve, banán, mrkev
 • Obsahují selen, zinek a vitamín E. Tyto látky podporují správnou činnost pohlavních orgánů a prokazatelně zvyšují chuť na sex.
  Ideální ovoce a zelenina: citrón, borůvky, hrušky, špenát
 • Zlepšují prokrvení sliznic. Zejména ostré potraviny a koření vyplavují endorfiny a tím napomáhají zvýšení srdeční činnosti.
  Ideální ovoce a zelenina: chilli, skořice, zázvor
 • Odbourávají stres. Hoďte na svátek zamilovaných všechny starosti za hlavu. Pomůžou vám s tím hlavně vybrané druhy ovoce a zeleniny.
  Ideální ovoce a zelenina: celer, ostružiny
 • Mají močopudný účinek. Takové potraviny nepřímo dráždí i pohlavní orgány. Abyste si ale večer pořádně užili, nepřehánějte to s nimi.
  Ideální ovoce a zelenina: třešně, hrozny
 • Jsou zdrojem rychlého cukru. Abyste měli na večer dost sil, přihoďte do odšťavňovače pár sladkých pomocníků.
  Ideální ovoce a zelenina: datle, fíky

Vyberte si suroviny alespoň ze tří kategorií, odšťavněte je, ochuťte kořením a medem a podávejte dozdobené čerstvými jahodami. Na takového Valentýna určitě nezapomenete!

3 TIPY NA KOKTEJLY PLNÉ VÁŠNĚ

Už víte, co si 14. února odšťavníte? Jestli ne, máme pro vás inspiraci v podobě receptů na tři afrodiziakální drinky.

VALENTÝNSKÁ ZÁZVOROVKA

Oblíbená kombinace dostane na Valentýna úplně nový rozměr. Nezapomeňte totiž na sílu placebo efektu. Pokud budete odšťavňovat s myšlenkou, že připravujete šťávu plnou vášně, tak taková skutečně bude!

 • 1/2 ananasu
 • 2 stonky řapíkatého celeru
 • 2 hrnky čerstvých nebo rozmražených borůvek, malin či ostružin
 • malý kousek zázvoru dle chuti

DRINK PRO EXPERIMENTÁTORY

Kombinace špenátu, malin a datlí je neobvyklá, ale překvapivě lahodná! Šťávu dochuťte mandlovým mlékem a můžete přidat i lžíci nepraženého kakaa

 • 2 hrnky čerstvých špenátových listů
 • 1 banán
 • 2 šálky mražených malin
 • 5 datlí

NĚKDO TO RÁD OSTRÉ

Máte-li rádi pálivé chutě, přihoďte do odšťavňovače chilli papričku. Raději ale průběžně ochutnávejte, ať toho prokrvování sliznic není až moc!

 • 4 mrkve
 • 1 hruška
 • 1/2 citrón
 • 1/2 chilli papričky
 • špetka skořice

Vyzkoušíte nějaký z našich receptů, nebo popustíte uzdu fantazii? Napište nám tipy na své vlastní drinky!

Cibulová, česneková nebo bramborová šťáva. Proč si ji dát?

POUŽÍVÁTE JE JEN NA VAŘENÍ? CIBULI, ČESNEK A BRAMBORY MŮŽETE HODIT I DO ODŠŤAVŇOVAČE

Letos nemá chřipka šanci! Vyzkoušejte neobvyklé šťávy z cibule a česneku a všechny nemoci se vám vyhnou obloukem.

LETOS NEMÁ CHŘIPKA ŠANCI!

Čím častěji se setkáte s milovníky odšťavňování pomerančů, tím méně narazíte na někoho, kdo si odšťavňuje cibuli. Netypická šťáva je přitom skvělým pomocníkem při boji s nemocemi.

Kromě cibule si váš odšťavňovač poradí i s česnekem a syrovými bramborami, ani s jednou šťávou byste to ale neměli přehánět.

ŠŤÁVA ZE SYROVÝCH BRAMBOR SNÍŽÍ TLAK I ZAŽENE ÚNAVU

Věděli jste, že jsou syrové brambory zdravější než vařené? Obsahují cenné minerály a vitamíny, rozhodně je ale nejezte každý den. Náš organismus na ně totiž není zvyklý, a tak vám hrozí zažívací potíže.

Brambora týdně vám ale neuškodí, dokonce naopak! Pokud si ji odšťavníte, lépe ji strávíte a v kombinaci se šťávou z dalších plodů si i rychleji zvyknete na neobvyklou chuť.

Zaujalo vás odšťavňování brambor? Přečtěte si recept: Vyzkoušejte šťávu ze syrových brambor, který je uveden výše v těchto receptech.

S CIBULÍ TO NEPŘEŽEŇTE, JINAK VÁM ŽALUDEK NEPODĚKUJE

Multifunkční rostlinu můžete použít 120 různými způsoby a jedním z nich je právě odšťavnění. Cibulová šťáva je lék, a proto to s ní nepřehánějte. Ideální je jedna lžička denně, jinak byste si mohli ublížit!

Při správném dávkování cibule snižuje hladinu cukru v krvi, chrání proti rakovině žaludku a světová zdravotnická organizace ji doporučuje jako prevenci proti kornatění tepen. Široce známé jsou i její účinky při léčbě kašle a nachlazení.

PROČISTĚTE SI KREV I STŘEVA JEDNÍM STROUŽKEM ČESNEKU

Ani česneku se nevyplatí sníst hodně, sama rostlina před nadměrnou konzumací varuje štiplavým zápachem. V lékařství už se ale česnek používá více než 5 000 let, jelikož dezinfikuje střeva, chrání proti rakovině a rozkládá cholesterol v krvi.

I v případě česneku tedy méně znamená více a tak do odšťavňovače hoďte stroužek, maximálně dva. Abyste se po své zdravé šťávě zbavili nepříjemného zápachu z úst, žvýkejte čerstvou petržel.

3 RECEPTY NA ZABIJÁKY VŠECH VIRŮ A BAKTERIÍ

Jestli chcete vyzkoušet netradiční šťávy z cibule, česneku a brambor, třeba vám přijdou vhod naše recepty. Jako vždy můžete popustit uzdu své fantazii, rovnou vám ale prozradíme, že když smícháte všechny tři recepty dohromady, dobré to nebude. Máme to vyzkoušené.

MASKOVANÁ CIBULE

Cibulová šťáva není zrovna nejchutnější, a proto ji doporučujeme zkombinovat s jinou šťávou. Do odšťavňovače přihoďte pár jablek, a pokud vám šťáva stále nechutná, přidejte trochu medu.

 • 2 jablka
 • ½ cibule

VITAMÍNOVÁ BOMBA

Chřipku často doprovází nechutenství, zvýšený příjem vitamínů je přitom extrémně důležitý. Pokud tedy nemáte chuť k jídlu, připravte si šťávu plnou vitamínů a v průběhu dne ji upíjejte.

 • 2 hrníčky cherry rajčat
 • 1 stroužek česneku
 • 1 paprika

TEKUTÝ OBĚD

Do našeho oblíbeného bramborového receptu dáváme petržel, klidně ji ale dávejte všude tam, kde je česnek. Trochu tím zmírníte jeho nepříjemný zápach.

 • 1 brambora
 • 4 větší mrkve
 • 1 hruška
 • 1 malá hrst kadeřavé petržele

Jak se proti chřipce bráníte vy? S čím kombinujete cibuli a česnek? Podělte se s námi!

Těstoviny, sorbet a jídlo pro děti za méně než pár minut

PŘIPRAVTE SI TĚSTOVINY, SORBET A JÍDLO PRO DĚTI ZA MÉNĚ NEŽ PÁR MINUT

Sana Juicer EUJ-707 není jen odšťavňovač. V novém videu vám ukážeme řadu dalších možností, jak ho využít. Připravili jsme pro vás také přehledné shrnutí.

PODÍVEJTE SE NA VIDEO

Nejspíš už víte, že Sana Juicer EUJ-707 neslouží jen k výrobě ovocných a zeleninových šťáv. Podívejte se proto na naše video, kde uvidíte jednoduchý postup, jak si všechny zmíněné dobroty připravit.

Pokud se vám automaticky nezobrazí české titulky, můžete je aktivovat klepnutím na ikonu ve tvaru obálky, kterou najdete na liště pod videem. Níže v článku vás potom čeká malé shrnutí všech možností přípravy potravin s odšťavňovačem Sana EUJ 707.

DĚTSKÁ VÝŽIVA

Jednoduše vyměníte odšťavňovací síto za homogenizační pouzdro a poté naládujete plnicí trubici odšťavňovače předem uvařeným masem a zeleninou. Zhruba za minutu máte dětskou výživu v konzistenci šťouchaných brambor. Pokud byste chtěli docílit hladší konzistence, použijte také nástavec pro zmrzlinu a ořechová másla.

Zkuste kombinaci vařených brambor, mrkve, celeru a kuřecího nebo krůtího masa.

 

PŘESNÍDÁVKA

Při přechodu dítěte z tekuté stravy na pevnou využijete přístroj skutečně na maximum. Kromě příkrmů v něm stejně snadno připravíte i ovocné přesnídávky plné vitamínů. Nejlepší na tom je, že odšťavňovač je tak tichý, že ho můžete používat, i když dítě zrovna spí.

Vyzkoušejte přesnídávku z kiwi, jahod, banánu, jablka a hrušky.

OŘÍŠKOVÁ MÁSLA

Burákové i jiná oříšková másla jsou velmi dobrá a zároveň zdravá. Samozřejmě hlavně tehdy, když si ho připravíte doma bez přidaného cukru a “éček”. Stačí vám k tomu opražené arašídy a arašídový olej. Obejdete se i bez oleje, pak ale musíte buráky nechat projet přístrojem zhruba čtyřikrát.

Smíchejte v misce ořechy (máslo lze připravit nejen z arašídů, ale i z kešu nebo vlašských ořechů) s olejem a zbytek už nechte na přístroji. Je-li výsledná hmota příliš tuhá, přidejte ještě trochu oleje nebo projeďte pastu odšťavňovačem vícekrát, dokud nebude mít požadovanou konzistenci. Výsledné máslo můžete také ochutit medem.

LISOVÁNÍ OLEJE

Pro výrobu ořechových másel si ale snadno vyrobíte i vlastní olej. Je to možné díky novému nástavci pro lisování oleje, který zpracovává lněná, sezamová, dýňová a slunečnicová semínka. Do másla můžete ale přidat i klasický slunečnicový olej, nemusíte mít hned arašídový nebo vlašský. S domácím lisováním ovšem máte jistotu, že je váš olej čerstvý a plný vitamínů. Ten je potom vhodný pro rychlou spotřebu, protože právě tehdy má maximum nutričních hodnot.

Nelisujte olej do zásoby ani ho nepoužívejte na vaření - byla by ho škoda! Přidávejte ho do pokrmů až poté, co je sundáte ze sporáku.

TĚSTOVINY

K modelu Sana Juicer EUJ-707 dostanete tři nástavce, se kterými připravíte špagety, široké a vlasové nudle téměř lusknutím prstu - to je za méně než minutu!

Smíchejte 200 g mouky, 2 vejce a špetku soli. Uhnětené těsto rozdělte na tři malé válečky, vložte do přístroje a je to!

MANDLOVÉ MLÉKO

Příprava oblíbené veganské suroviny není vůbec složitá - zabere vám zhruba 5 minut. Neoloupané mandle musíte předem alespoň na 8 hodin namočit do vody. Při samotné výrobě mléka je nasypete do přístroje a výsledkem prvního zpracování bude trochu šťávy a více drti.

Ve druhé fázi smíchejte získanou drť s vodou, aby vznikla směs podobná ovesné kaši. Na 200 g mandlí použijte zhruba sklenici a půl vody. Směs znovu dejte do odšťavňovače a mandlové mléko je hotové!

Při výrobě mandlového mléka používáme běžné odšťavňovací síto, nikoli homogenizační pouzdro, jako je tomu v případě přípravy ostatních potravin.

SORBET

Nejlepší a nejzdravější letní osvěžení opět připravíte za méně než minutu. Stačí vytáhnout z mrazáku mražené ovoce (a musí být opravdu zmrzlé, jinak místo sorbetu získáte kaši) a hodit ho do přístroje.

Velké kusy zmrzlého ovoce (například celé jahody) vhazujte pomalu, jinak byste mohli přístroj zahltit. Hotový sorbet můžete dochutit medem.

I MRKVIČKA BUDE CHUTNAT. DOSTAŇTE DO DĚTÍ VITAMÍNY POMOCÍ ŠŤÁV

Banány nejím a brokolice je fuj. Kolikrát jste už něco podobného od budoucnosti národa slyšeli? S ovocem to ještě jakž takž jde, ale vyjednávání o zelenině často končí neúspěchem. Přitom stačí tak málo - barevné šťávy a mražené sorbety přilákají i nejzatvrzelejšího malého odpůrce vitamínů.

KOLIK OVOCE A ZELENINY DÁVAT DÍTĚTI?

Podle posledních výzkumů až 80 % českých dětí nejí dostatek zeleniny. Podívejte se, jaké jsou optimální dávky ovoce a zeleniny pro různé věkové kategorie dětí:

 • Miminka do 1 roku by měla sníst cca 100 g ovoce a stejné množství zeleniny v několika dávkách během dne.
 • Pro batolata od 1 roku do 3 let je ideální porce 100-120 g ovoce a 100-180 g zeleniny ve 2 dávkách.
 • Dětem od 3 let odborníci doporučují dvě porce ovoce a tři porce zeleniny na den.

Aby tedy dítě dostalo správné množství vitamínů, mělo by mít ke každému hlavnímu jídlu porci zeleniny a na svačinu ovoce. Jedno jablko za den tak rozhodně nestačí.

NEDĚLEJTE Z DĚTÍ HLUPÁKY

Zelenina je první věcí, kterou děti ochutnají po mateřském mléku. V podobě příkrmů většinou vypadá jako nevábná kaše bez jakéhokoli koření a není se co divit, že se dětem brzy omrzí.

Internet se proto hemží návody, jak ovoce a zeleninu před dítětem schovat do jídla tak, aby to nepoznalo. Když se tento podvod provalí (a někteří rodiče ho sami hrdě oznámí), dítě většinou získá k zelenině ještě větší odpor, a navíc rodičům přestane důvěřovat.

Právě chování rodičů přitom vztah dětí k ovoci a zelenině významně ovlivňuje. Do konzumace je nenuťte, nevymýšlejte na ně fígle a raději se snažte udělat ovoce a zeleninu zábavnější.

ODŠŤAVNĚNÉ VITAMÍNY JSOU ZKRÁTKA ZÁBAVNĚJŠÍ

Děti rády pomáhají v kuchyni a příprava ovocných a zeleninových koktejlů je pro ně mimořádně lákavá. Házení plodů do odšťavňovače milují a barevné šťávy jsou pro ně velmi atraktivní. V této formě do sebe bez mrknutí oka dostanou i pomeranč, se kterým se jinak nerady patlají.

Kromě toho kvalitní odšťavňovače jako třeba Sana Juicer EUJ-707 umí připravit i sorbety a zmrzlinu. Brokolicovo-květáková vám asi neprojde, ale spousta jiných kombinací ano. My pro vás máme tipy na tři výborné koktejly, které si s dětmi můžete připravit:

DĚTSKÁ PIŇA COLADA (2 PORCE)

 • polovina ananasu
 • 1 jablko
 • 2-3 lžíce kokosového mléka
 • 1 pomeranč
 • 1 banán

Ananas, pomeranč a banán oloupejte, jablko omyjte a vše nakrájejte na menší kusy. Střídavě vhazujte do odšťavňovače. Do hotového nápoje přidejte kokosové mléko a zamíchejte.

MRAŽENÝ MELOUN

 • polovina žlutého melounu
 • 1 porce pomerančové ledové tříště

Nejdříve si připravte ledovou tříšť – odšťavněte 1 velký pomeranč a v mělké nádobě smíchejte se 100 ml vody. Nádobu uložte do mrazáku, po hodině vyndejte a rozmíchejte. Vraťte do mrazáku na další půl hodinu a poté znovu promíchejte již hotovou tříšť. Dejte jednu naběračku tříště do sklenice a zalijte šťávou ze žlutého melounu.

ČOKOLÁDOVÉ BANÁNY

 • 2 vyzrálé banány
 • 1 pomeranč
 • 75 ml jogurtu nebo kopeček čokoládové zmrzliny s trochou mléka
 • nastrouhaná čokoláda

Kdo má odšťavňovač Sana Juicer EUJ-808, bude mít přípravu jednodušší. Do plnící trubice totiž můžete nalít jogurt i zmrzlinu a nechat je s pomerančovo-banánovou šťávou promíchat ještě předtím, než hotový drink vypustíte do sklenice.

Pokud máte jiný odšťavňovač, odšťavněte oloupané banány a pomeranč. Jogurt či zmrzlinu pak přimíchejte až ve sklenici nebo dejte spolu se šťávou na chvíli do mixéru. Nakonec nastrouhejte na hladinu čokoládu podle chuti.

DETOX PODLE MEDVĚDA: VYUŽIJTE JARNÍ ROSTLINY NA MAXIMUM

Pampeliškový med, kopřivový špenát, pesto z medvědího česneku - to známe všichni. Z volně rostoucích jarních rostlin si ale můžete připravit i výborné šťávy a koktejly. Poradíme proč a jak.

DETOX

Venku svítí tráva sytě žlutými pampeliškami a na každém rohu narazíte na prodejce medvědího česneku.

Doporučujeme se na ně spolehnout zejména těm, kteří si nejsou jistí, zda by medvědí česnek rozeznali od jedovatých konvalinek. Kopřivu si sice nespletete, ale chce to trochu opatrnosti při trhání.

V každém případě si s sebou na příští procházku vezměte košík nebo látkovou tašku a přineste si domů zásobu pampelišek, kopřiv a medvědího česneku.

PAMPELIŠKU ZUŽITKUJETE CELOU

Smetánku lékařskou zná většina lidí pod názvem pampeliška. Výrazná rostlina je v České republice plevel, a tak nehrozí, že byste ji na loukách museli složitě hledat. Zpracovat můžete kořen na mouku, květy na med a z listů odšťavníte šťávu plnou cenných látek:

 • vitamíny A, B, C, D
 • betakaroten
 • draslík, křemík a vápník
 • 2x vyšší obsah železa než špenát

Při odšťavňování počítejte s tím, že listy chutnají lehce nahořkle, zhruba jako čekanka. Nejvhodnější jsou proto ty mladé, které mají jen malý obsah “mléka”. Za pampeliškový džus vám poděkují zejména ledviny, játra i pleť. Vyhnout by se jí naopak měly těhotné ženy!

NENECHTE SE ODRADIT ŽAHNUTÍM

Kopřivu stejně jako pampelišku nepřehlédnete a pokud náhodou ano, upozorní na sebe sama žahavými listy. Když je s pomocí rukavic otrháte, můžete si připravit nejen populární špenát nebo čaj, ale i šťávu. Do těla tak dostanete spoustu prospěšných látek:

 • vitamíny B, C
 • karoten a chlorofyl
 • draslík, hořčík, železo
 • 2x více proteinů než mají sojové boby

Kopřiva je známá především pro své detoxikační a antiseptické účinky. Skvěle se tak hodí pro jarní očistu - čistí krev, podporuje trávení a činnost střev. Na jaře vás doslova nakopne a zároveň ochrání před viry.

S DETOXEM SE INSPIRUJTE U MEDVĚDŮ

Medvědí česnek najdete v lužních a listnatých lesích a svými listy nápadně připomíná konvalinku. Bezpečně ho poznáte podle česnekové vůně, která je pro něj typická stejně jako vysoký obsah zdraví prospěšných látek:

 • vitamíny A, B, C
 • železo, zinek, hořčík, vápník
 • vysoký obsah jódu

Svůj název dostal podle toho, že ho údajně po zimě pojídají medvědi, aby si pročistili žaludek, střeva a krev. A medvědi skutečně vědí, co dělají - kromě těchto účinků medvědí česnek chrání i před viry a bakteriemi a zabraňuje kornatění cév.

3 TIPY NA JARNÍ ŠŤÁVY

S detoxem se můžete inspirovat u medvěda, s tipy na jarní šťávy zase u nás. Fantazii se ale meze nekladou a proto se těšíme na vaše recepty.

Pro odšťavňování listové zeleniny a bylinek jsou nejlepší dvouhřídelové odšťavňovače, skvělých výsledků dosáhnete i se šnekovými.

ZELENO-ŽLUTÝ DETOX

 • 1 hrst mladých listů pampelišky
 • 2 stonky řapíkatého celeru
 • 1/2 okurky
 • 1 zelené jablko
 • 1/2 citronu

TROPICKÁ KOPŘIVA

 • 1 hrst listů kopřivy
 • 1 cm kousek zázvoru
 • 1/3 ananasu
 • 1 hruška

MEDVĚDÍ JARO

 • 2-3 listy medvědího česneku
 • 1 hrnek cherry rajčátek
 • 1 červené papriky kapie
 • 1 malá hrst kadeřavé petržele

 

Jak na chutnou rybízovou šťávu a marmeládu bez zrníček

KYSELÁ DOBROTA PRO VAŠE ZDRAVÍ: PŘIPRAVTE SI RYBÍZOVOU ŠŤÁVU A MARMELÁDU BEZ ZRNÍČEK

Červený rybíz není jen zdraví ale také velmi osvěžující, díky jeho kyselé chuti. A právě teď roste snad všude!

JAK NA RYBÍZ BEZ ZRNÍČEK

Jestli je pro vás kyselost červeného rybízu nepřekonatelnou překážkou, vyzkoušejte sladší bílý. Co se týče zpracování, jednoznačnými favority jsou domácí rybízová šťáva a rybízová marmeláda.


Možná máte skvělý recept na rybízovou marmeládu, ale neděláte ji, protože vás dopředu odrazuje odstraňování zrníček. V takovém případě pro vás máme skvělý tip. Zapomeňte na svařování a následné pasírování rybízu přes cedník – místo toho ho jednoduše odšťavněte s pomocí odšťavňovače Sana 808.


Tento nejlepší odšťavňovač rybízu, rakytníku a dalších bobulovin zrníčka zcela odstraní a z čisté šťávy si pak už snadno uděláte marmeládu bez nich. Odšťavňovač navíc zvládne rychle zpracovat i velké množství plodů, takže vám usnadní práci.

RYBÍZ A ZDRAVÍ

Na rozdíl od jahod, které miluje téměř každý, má rybíz celou řadu odpůrců. Může za to jeho kyselá chuť a také malá zrníčka. Právě ta snižují oblibu i jinak sladké rybízové marmelády.

Takový přístup si ale rybíz nezaslouží. V každé bobulce je totiž tolik vitamínů a dalších látek, že je s podivem, že se tam vůbec vejdou. Jen namátkou:

 • Vitamín C - jedna bobulka obsahuje až 2 mg, dejte si jich 40 a pokryjete doporučenou denní dávku.
 • Vitamín P (rutin) - podporuje cévní systém.
 • Vitamín B - posiluje nervy, vlasy i kůži.
 • Beta-karoten a antioxidanty - v těle se mění na vitamín A a posilují tak zrak a imunitu..

Suma sumárum, rybíz výrazně posiluje imunitu a v sezóně (která právě teď začíná) je rychlým a levným zdrojem cenných látek. Pokouší se o vás těsně před dovolenou nachlazení? Sezobejte pár hrstí rybízu a budete jako rybička.

RYBÍZOVÁ INSPIRACE PRO HORKÉ DNY

A jako vždy pro vás máme i recepty. Aby rybízová šťáva nebyla kyselá, a zároveň jste do ní nemuseli přidávat nezdravý cukr, zkombinujte rybíz s přirozeně sladkým ovocem. Vynikající mix vytvoří třeba s vodním melounem. Šťávu také můžete naředit sójovým či kokosovým mlékem a dosladit medem.

BOBULOVKA ZE ZAHRADY

 • hrnek červeného rybízu
 • hrnek malin
 • hrst máty

RYBÍZOVKA PRO POKROČILÉ

 • ½ hrnku červeného rybízu
 • 1 červená řepa

EXOTICKÉ RYPONGO

 • hrnek rybízu
 • půl manga
 • 2 pomeranče

 

JE VÁM V LÉTĚ HORKO? OCHLAĎTE SE ŠŤÁVOU S MÁTOU

Jestliže máte vůni bylinek spojenou jenom s horkými čaji v zimě, o hodně přicházíte. Právě v létě má máta i meduňka největší sílu. Využijte toho a připravte si z nich skvělé studené nápoje.

 

ČERSTVÉ BYLINKY

Například dobré mojito by se bez máty určitě neobešlo. Ale bylinky se skvěle hodí i do nealkoholických nápojů. Stále víc lidí si meduňku nebo mátu přidává do vody s citronem, dělá si z nich limonádu nebo si s nimi ochucuje ovocné šťávy.

3 DŮVODY, PROČ JSOU ŠŤÁVY S BYLINKAMI SKVĚLÉ:

 1. OSVĚŽÍ

Listy máty obsahují mentolovou silici, která dokáže ochlazovat. Umí skvěle vyvolat pocit svěžesti, a proto se přidává do ústních vod nebo žvýkaček.

 1. LÉČÍ

Když ještě neexistovaly průmyslové léky, lidé si vystačili s bylinkovým záhonem na zahradě. Máta například pomáhá proti křečím, je protizánětlivá a povzbuzuje vylučování trávicích šťáv. Meduňka zklidňuje a podporuje dobrý spánek.

 1. CHUTNAJÍ

Pokud se vám klasické ovocné šťávy už trochu omrzely, s bylinkami získají nový šmrnc. Obvykle i v restauracích servírují drinky s lístky máty nebo meduňky. Okoukejte tento jejich trik a připravte si skvělé nápoje i doma.

MĚJTE BYLINKY VŽDY PO RUCE

Kde bylinky sehnat:

 • v supermarketu
 • na zahradě
 • v truhlíku za oknem

Ne každý má vlastní zahradu, ale naštěstí už v dnešní době není problém sehnat čerstvé bylinky v každém supermarketu. Květináč si donesete domů a tam podle potřeby lístky otrháváte.

Tyto bylinky jsou však určeny na spotřebu v řádu několika týdnů. Nenechávejte si je s tím, že je budete pěstovat na balkoně. Rostliny ze supermarketu obvykle začnou po čase živořit a uhynou. Na pěstování za oknem je vhodnější koupit si sazenice ze zahradnictví.

Pokud máte vlastní pozemek, jasnou volbou je pěstování na záhonu. Zvolte slunné stanoviště a meduňka i máta porostou samy, protože žádnou zvláštní péči nepotřebují. Spíš si časem dejte pozor, aby nevytlačily ostatní rostliny.

JAK ODŠŤAVŇOVAT BYLINKY?

Pokud chcete odšťavňovat bylinky ve velkém a po celý rok, ideálním pomocníkem je dvouhřídelový odšťavňovač Angel Juicer. Kromě ovoce a zeleniny s ním zvládnete vylisovat nejen bylinky, ale i titěrné jehličí a různé výhonky.

Nebo chcete odšťavňovat vždycky jen pár lístků, aby vám ovoněly a osvěžily váš letní drink? Pak vám postačí jakýkoli šnekový odšťavňovač, ideálně horizontální.

RECEPTY NA OSVĚŽUJÍCÍ KOKTEJLY

S bylinkami můžete bez obav experimentovat. Pokud však nevíte, kde začít, připravili jsme pro vás 3 osvědčené recepty, které vás v létě příjemně osvěží.

OKURKOVO-JAHODOVÝ OCHLAZOVÁK

 • ½ okurky
 • 2 hrsti jahod
 • ½ limetky
 • 4 lístky máty

MELOUNOVÁ REBARBORA

 • 1 výřez vodního melounu
 • 1 stonek rebarbory
 • 3 - 4 lístky máty

ZELENÉ OSVĚŽENÍ

 • 2 zelená jablka
 • 1 kiwi
 • 4 lístků meduňky

 

ČAS ZAHRADNÍCH PÁRTY JE TADY! POJĎME SI VYLEPŠIT ŠŤÁVU NĚČÍM OSTŘEJŠÍM

Napadlo vás někdy, že s odšťavňovačem máte doma takový malý bar? A nemáme na mysli jen juice bar. Občas je potřeba si ten život taky trochu okořenit, něco oslavit… Zkrátka k čerstvým šťávám můžete bez obav přimíchat i nějakou tu kapku alkoholu. Horké letní večery s lehkým drinkem v ruce – to k sobě přece krásně pasuje!

JAK NA KOKTEJLY?

Pro výrobu míchaných koktejlů jsou ideální vertikální odšťavňovače, které jsou vybaveny uzavíratelnou nádobou. Takže pokud máte Sana Juicer EUJ-808, na přípravu drinků budete mít o to jednodušší. Zavřete výpusť, nahážete do odšťavňovače kousky ovoce nebo zeleniny, přilijete alkohol a ještě než výpusť otevřete, necháte tekutiny společně promíchat.

V případě horizontálních nebo odstředivých přístrojů smíchejte šťávu s alkoholem až ve sklenici.

2 TIPY NA LETNÍ ALKOHOLICKÉ KOKTEJLY

Pokud nemáte nápad, co byste si mohli umíchat, inspirujte se našimi recepty.

DÁMSKÁ JÍZDA

Přišla kamarádka? Nebo jste sama doma a chcete si pustit romantickou komedii? Umíchejte si k tomu tenhle osvěžující drink:

 • 2 cl ginu
 • ½ okurky
 • 100 ml toniku

Do hotového nápoje přihoďte několik plátků citrónu.

ODDECH PRO CHLAPY

Ananas i mango jsou trochu říznější chuti a kapka světlého rumu je skvěle doplní.

 • 2 cl světlého rumu
 • ½ ananasu
 • 1 mango

ABY TO DĚTEM NEBYLO LÍTO…

Při letních sešlostech se snadno najde příležitost k přípitku. Děti si ale taky chtějí připít! Umíchejte jim proto něco speciálního, aby si měly čím ťuknout.

DĚTSKÝ SEKT

 • 150 g hroznového vína
 • 2 pomeranče
 • ½ citronu
 • 100 ml perlivé vody

Recept je na 2 porce.

Máte taky nějaký super recept? Napište nám ho třeba na náš Facebook.

OSVĚŽTE SE BANÁNOVÝM SORBETEM A DOMÁCÍ ZMRZLINOU

Pokud už jste někdy odšťavňovali banány, pak už asi víte, že to moc nejde. Místo šťávy získáte spíš kaši, která odchází otvorem pro odpadní drť. S horizontálním odšťavňovačem ale můžete z banánů připravit úžasný sorbet nebo zmrzlinu. Právě teď v létě je nejvyšší čas to zkusit.

 

PROMĚŇTE KUCHYNI VE ZMRZLINÁŘSTVÍ

Zmrzlinu nebo sorbet zvládne většina horizontálních odšťavňovačů, protože v jejich vybavení je obvykle homogenizační pouzdro. Kdo má tedy doma Sanu 707 nebo třeba Omegu 8224, může je kromě odšťavňování využít právě na výrobu sorbetu a zmrzliny, nebo i dětských přesnídávek, oříškových másel a těstovin.

KDYŽ SE PUSTÍTE DO VÝROBY DOMÁCÍHO SORBETU A ZMRZLINY, MÁ TO HNED NĚKOLIK VÝHOD:

 • bude to rychlé,
 • bude to levné,
 • ve zmrzlině nebudou žádné nežádoucí přísady
 • a můžete sníst víc, než obvykle, protože domácí sorbet neobsahuje tolik kalorií.

LEHKÝ BANÁNOVÝ SORBET

I když si chcete udržet štíhlou postavu, neznamená to, že se musíte v létě vzdát zmrzliny. Nahraďte jí sorbetem, jehož jedinou surovinou je pouze ovoce. Na 1 porci banánového sorbetu postačí 1 hodně zralý banán. A bude chutnat i dětem.

Postup přípravy:

 1. Nakrájejte banán na kolečka a rozložte na talíř nebo menší plech vyložený pečicím papírem.
 2. Dejte do mrazáku na 2 až 3 hodiny.
 3. Vložte do odšťavňovače homogenizační pouzdro a postupně vkládejte zmrzlý banán.
 4. Vzniklý sorbet rozmělněte vidličkou.
 5. Kopečkovací lžící na zmrzlinu naservírujte sorbet do misky.

Tip: Příště s banánem zhomogenizujte i několik jahod nebo přidejte šťávu z půlky citronu.

POCTIVÁ SMETANOVÁ ZMRZLINA

Druhý recept už tak dietní není, ale určitě je lepší, než přeslazené nanuky nebo ošizené polárkové dorty z obchodu.

INGREDIENCE:

 1. 300 g banánů
 2. šťáva z 1 citronu
 3. med nebo javorový sirup
 4. ½ lžičky vanilkového cukru
 5. 50 ml plnotučného nebo polotučného mléka

POSTUP PŘÍPRAVY:

 1. Banány nakrájejte na silnější kolečka a rozložte na talíř nebo menší plech vyložený pečicím papírem.
 2. Dejte do mrazáku na 2 hodiny.
 3. Od chvíle, kdy jste vložili banán do mrazáku, vyčkejte 1 hodinu.
 4. Nyní smíchejte zbylé suroviny. Med nebo javorový sirup můžete přidat, pokud jsou banány málo sladké.
 5. Směs dejte na 1 hodinu do mrazáku.
 6. Po uplynutí předepsané doby vytáhnete banány i směs. Zmrzlou směs rozkrájejte na podélné pásky.
 7. Do odšťavňovače dejte homogenizační pouzdro a nasaďte nástavec na zmrzlinu.
 8. Střídavě vhazujte banány a pásky směsi.
 9. Výslednou směs můžete nechat ještě jednou projít přístrojem.
 10. Nyní můžete zmrzlinu podávat nebo jí ještě na chvíli uložit do mrazáku.

POVEDLO SE VÁM TO?

Hoďte nám fotku své zmrzliny z odšťavňovače třeba na náš Facebook.

JAK PŘEŽÍT NOVÝ ŠKOLNÍ ROK?

Nový školní rok je v plném proudu a začíná blázinec. Už teď se děsíte, kolik špatných známek (nebo poznámek) dítě zase přinese a jak dlouho ho budete každý den tahat z postele? Pokud máte odšťavňovač, můžete snadno využít síly z přírody a denně dopovat sebe i dítě tekutými vitamíny. Dostatek vitamínů v těle bystří mozek, dodává energii, zahání podrážděnost… a je zkrátka základem proto, abyste těch 10 měsíců všichni přežili ve větší pohodě!

ZKUSTE ČERSTVÉ ŠŤAVY

Abychom vám hned nepřidělávali starosti s vymýšlením posilujících a zároveň chutných receptů (aby děti nebyly podrážděné, přeci jen jim musí šťáva chutnat), připravili jsme 3 kombinace, které vás ráno nakopnou a dodají sílu i pro zbytek dne.

LÉK NA OSPALÉ RÁNO

Je až neuvěřitelné, jak vzpružující může být čerstvá ovocná šťáva. Využijte toho po ránu, kdy vám nebo vašemu dítěti strašně dlouho trvá, než vůbec rozlepíte oči. Po jedné sklenici tohoto mixu k snídani se budete cítit živější, lépe zvládnete ranní shon, i celý dlouhý den.

 • 2 pomeranče
 • ¼ žlutého melounu
 • ¼ ananasu
 • 1 kiwi

Uvedené množství vystačí pro cca 300-400 ml šťávy.

MOZKOVÝ AKCELERÁTOR

Čeká vaše dítě písemka? Nebo potřebujete být dneska v práci mimořádně kreativní? Vyzkoušejte koktejl, který rozpohybuje ospalé mozkové závity a je příslibem neobyčejně plodného dne.

 • 1 pomeranč
 • 1 hruška
 • 1 grep
 • 1 jablko

Uvedené množství vystačí pro cca 400 ml šťávy.

ÚLEVA PO DLOUHÉM DNI

Pro udržení celkové pohody je dobré doplnit vitamíny i večer. Stresu ve škole a v práci se vyhne jen málokdo, a jak známo, právě stres je největším žroutem vitamínových zásob. Na večer je ideální soustředit se na vitamíny skupiny B a železo. Proto nic nezkazíte, když do odšťavňovače přihodíte jakoukoli listovou zeleninu, případně hrušky.

Tenhle koktejl bude chutnat i dětem, protože mnohdy nenáviděný špenát v něm vůbec není cítit.

 • 1 hruška
 • ½ ananasu
 • 2 hrsti špenátových listů

Uvedené množství vystačí pro cca 300 ml šťávy.

KDE BRÁT POŘÁD INSPIRACI? ZAPOJTE DĚTI!

Je nám jasné, že se třemi recepty si celý školní rok nevystačíte. Už kvůli dětem experimentujte, míchejte do šťáv, co vás napadne a zapojte do procesu výroby šťáv i děti, budou z nich mít větší radost.

A že do dětí stejně žádné vitamíny nedostanete? Inspirujte se tipy v našem článku: I mrkvička bude chutnat. Dostaňte do dětí vitamíny pomocí šťáv

RYCHLÝ TIP: JAK VYUŽÍT MANDLOVÉ MLÉKO?

Máte šnekový odšťavňovač? A využíváte možnost přípravy mandlového mléka? Pokud ne, stojí za to o tom pouvažovat. Mandlové mléko je plné vitamínů a minerálních látek (vitamíny B, D, E, hořčík, fosfor, vápník, draslík, zinek, železo) a řadí se mezi zásadotvorné potraviny. Můžete jej s úspěchem používat jako daleko zdravější a méně kalorickou alternativu kravského mléka.

ČÍM SI MANDLOVÉ MLÉKO VYLEPŠIT?

Mandlové mléko se dá pít jen tak samotné, ale aby se vám hned nepřepilo, můžete si jeho konzumaci trochu zpestřit přimícháním dalších ingrediencí. Dá se přidat například:

 • vanilkový extrakt
 • med
 • skořice
 • javorový sirup
 • kokosový cukr
 • sirup z agáve
 • holandské kakao

Mandlové mléko se dá také rozmixovat s ovocem, ideální jsou borůvky, maliny, jahody, banán nebo broskev. Kdo je majitelem vertikálního odšťavňovače, bude mít práci o to jednodušší, protože se obejde bez mixéru. Při přípravě mléka stačí zavřít výpust šťávy a společně s namočenými mandlemi rovnou vhazovat i ovoce (jen ten banán je pořád lepší s mlékem rozmixovat).

A když už jsme u toho mixování, hotové mandlové mléko lze rozmixovat také s datlemi medjool (1 kus na jednu sklenici mléka) nebo kouskem vanilkového lusku.

DO ČEHO MŮŽETE MANDLOVÉ MLÉKO PŘIDAT?

Mandlové mléko můžete přidat do čehokoli, kam běžně dáváte kravské mléko – využijte ho při přípravě smoothie, ovesné nebo jakékoli jiné obilné kaše nebo při pečení koláče. Dokonce se dá nalít do kávy namísto smetany!

VIDEONÁVODY

Nevíte, jak si připravit mandlové mléko se svým odšťavňovačem? (je jedno, že máte jiný vertikální nebo horizontální odšťavňovač, postup je pro všechny stejný). V každém případě nezapomeňte mandle předem namočit na 6 hodin.

MANDLOVÉ MLÉKO S VERTIKÁLNÍM ODŠŤAVŇOVAČEM

Postup při přípravě mandlového mléka uvidíte od minuty 30:33 (CZ titulky).

MANDLOVÉ MLÉKO S HORIZONTÁLNÍM ODŠŤAVŇOVAČEM

Postup přípravy začíná v minutě 14:20 (CZ titulky).

MALÝ TIP NAVÍC

Kromě mandlí můžete použít prakticky jakékoli ořechy. Vyzkoušejte také lískové, kešu nebo arašídové mléko - příprava je stejná

Rychlý tip, jak se detoxikovat s červenou řepou

Unavují vás teď po Novém roce všudypřítomné návody na řádnou detoxikaci, která se často neobejde bez zásadního odlehčení jídelníčku a pití nejrůznějších „lektvarů“? Jestli se nechcete moc omezovat, ale přitom byste pro sebe rádi něco udělali, s odšťavňovačem v kuchyni máte v podstatě vyhráno.

 

Očistné účinky mají totiž naprosto všechny druhy čerstvě vylisovaných šťáv – a nejvíc ty, které byly připraveny z tmavých plodů. Čím tmavší ovoce nebo zelenina je, tím je na poli detoxikace silnější.

Královnou očisty je ale červená řepa. A protože jsou její detoxikační účinky opravdu silné, je třeba s ní zacházet spíše jako s lékem.

Pokud tedy nejste na šťávu z červené řepy zvyklí, začínejte pozvolna – denně si připravte jen 100 ml a určitě je smíchejte ideálně s mrkvovou šťávou, která musí ve směsi převládat (min. 300 ml).

Teprve později množství šťávy z červené řepy opatrně zvyšujte. Když to totiž přeženete, může se objevit očistná reakce v podobě nevolnosti, pálení kůže a točení hlavy. Pokud se ale objeví i přesto, že jste dodrželi stanovené množství, vydržte! Nepříjemné příznaky časem vymizí a byla by škoda se kvůli nim červené řepě vyhýbat.

Kromě očistných schopností vám červená řepa nabízí:

 • výrazné posílení imunity
 • silnou prevenci proti rakovině (doporučuje se i přímo při léčbě a rekonvalescenci, protože chrání tělo před poškozením způsobeným chemoterapií a radioterapií)
 • schopnost snížit krevní tlak, hlavně při užívání společně s kvalitním včelím medem
 • podporu krvetvorby
 • podporu dobrého psychického stavu, což se zvláště v zimě opravdu hodí!

Pozor! Při problémech s močovými kameny nebo metabolickými vadami je vhodné se šťávě z červené řepy raději vyhnout, případně se poradit s lékařem. Diabetici by si zas měli dopřávat jen menší množství (z důvodu velkého obsahu sacharózy).

Rychlý tip, jak na kašel

Náhle vás přepadl kašel nebo pokašláváte už delší dobu a nevíte, jak byste se z toho dostali, protože nic nezabírá? Zkuste ananas!

 

Studie ukázaly, že ananas je v boji proti kašli 5x efektivnější než léky dostupné bez lékařského předpisu a že se po jeho „užívání“ zbavíte potíží až 4,8x rychleji! Jak je to možné?

V ananasu najdete mocný enzym bromelain, který:

 • ředí hlen a usnadňuje vykašlávání
 • zmírňuje záněty a otoky sliznic
 • likviduje bakterie
 • uklidňuje podrážděný krk

Ananasová šťáva vám tak pomůže nejen při kašli, ale i při „obyčejném“ nachlazení, které je doprovázeno rýmou, ucpaným nosem a zimnicí – zmírní průběh a urychlí jeho léčbu. V ananasu najdete také spoustu vitamínu C a to je další významný pomocník v boji proti jakékoli nemoci.

Přihoďte tedy ananas do odšťavňovače společně s dalšími oblíbenými surovinami (a ideálně přidejte ještě špetku chilli, med, citron a trochu soli) nebo ho odšťavněte jen tak samotný a popíjejte každý den až do vymizení příznaků. Další podmínkou je samozřejmě řádný pitný režim a tělo v teple!

Pozor! Ananasové šťávě se raději vyhněte, pokud máte žaludeční vředy nebo jaterní a ledvinové potíže. Některé zdroje doporučují nekonzumovat ananas také během těhotenství.

Rychlý tip, jak se nadopovat energií a ještě omládnout

Sice to bude zelené, ale s našimi tipy to nebude ani trochu bolet.

Spousta z nás se takhle v předjaří už jen plouží a toužebně očekává první hřejivé sluneční paprsky. Ale na to, abyste začali zase zářit energií, nemusíte čekat až do jarní rovnodennosti.

Řešením je odšťavňovat listovou zeleninu. Říkáte, že to nedáte? Tak čtěte! Pravidelná konzumace šťávy z listové zeleniny:

 1. výrazně zvyšuje úroveň energie
 2. nabíjí optimismem a tím pomáhá zatočit se stresem, napětím a předjarní depresí
 3. zlepšuje soustředění a zvyšuje výkonnost
 4. podporuje snadné usínání a kvalitní spánek

…a pak je také účinnou prevencí rakoviny, významně chrání proti makulární degeneraci a dalším očním chorobám, likviduje zánět v těle... a prodlužuje život! Obsahuje totiž cenné látky, které tělo potřebuje jako sůl (chlorofyl, vitamíny a celé spektrum minerálů), a hlavně čistí a odkyseluje. Příjemným bonusem je i rozjasnění pleti a vyhlazení vrásek.

CO SI ODŠŤAVNIT, ABY SE TO DALO PÍT?

Ne každého láká popíjení nápoje v barvě žabince nebo bahna. Co s tím? Nepijte zelené šťávy samotné. Jakoukoli listovou zeleninu můžete bez problémů odšťavňovat společně s mrkví a jablkem, dobře chutná i s hruškou. Začněte pozvolna třeba takhle:

 • 1 větší mrkev
 • 2 hrušky
 • ½ citronu
 • 1 hrst polníčku

Až se přesvědčíte, že polníček není v koktejlu vůbec cítit (a to se určitě přesvědčíte!), druhý den přidejte druhou hrst, třetí den třetí – zkrátka přidávejte tak dlouho, dokud se vám šťáva bude zdát chuťově přijatelná.

CITRON JAKO POSLEDNÍ ZÁCHRANA

Pro první pokusy s listovkou záměrně doporučujeme polníček, protože jeho chuť je velmi jemná. Stejně nevýrazně chutná v koktejlech i špenát nebo ledový salát. Ani citron není v našem receptu náhodou – dokáže umírnit hořkost listové zeleniny a celkově s ním jakýkoli drink chutná o 100 % líp. Takže ho určitě nevynechávejte!

JAK SI PŘIPRAVIT SMOOTHIE?

Neexistuje snad univerzálnějšího, zábavnějšího, rychlejšího a zároveň zdravého jídla, než je smoothie. Nezáleží na tom, kolik vám je, čím se zabýváte, jak se stravujete a jestli sportujete nebo ne. Čerstvé revitalizující smoothie bodne každému!

 

Pokud je vám často těžko a býváte unavení už dopoledne, možná právě vy byste měli vyzkoušet smoothie místo snídaně nebo dopolední svačiny. Výhodou tohoto hustého nápoje je lehká stravitelnost, takže vám nebude hned zrána ubírat energii. Naopak vám jí ještě dodá! Nasytí vás totiž množstvím vitamínů a dalších živin, které mají prokazatelně velmi povzbuzující účinky.

CO VŠECHNO MŮŽU DÁT DO SMOOTHIE?

S pomocí mixéru můžete kombinovat libovolné ovoce nebo zeleninu, jak podle receptů, tak podle svých chutí. Zkoušejte, cokoli vás napadne – prospěšné to bude vždy! Nebojte se střídat sladké a slané recepty, dejte šanci jiné listové zelenině. Fantazii a chuti se meze nekladou.

 • Oblíbeným základem smoothie bývá banán, nebo jahody či mango.
 • Když začínáte s listovou zeleninou, vyzkoušejte nejdříve druhy s méně výraznou chutí (špenát, polníček, ledový salát) a do smoothie jí přihoďte jen pár listů. Přidávat můžete později podle vlastní chuti. A pokud smícháte listy s těmi správnými (sladkými) surovinami, věřte, že je ve smoothie ani neucítíte :) Stejně přistupujte i k jiným surovinám, z jejichž chutí máte obavy.
 • Tekutou složkou smoothie je nejčastěji jogurt nebo mléko. Vegani a další příznivci zdravého životního stylu, kteří se vyhýbají mléčným výrobkům, je mohou nahradit např. sójovým, kokosovým nebo mandlovým mlékem. Dobře poslouží i čerstvé šťávy nebo prostě jen voda.
 • Ovoce a zeleninu doplňte např. o bylinky, různé koření (skořice, kurkuma, chilli), kousky zázvoru, vanilkový extrakt, chia semínka, goji, naklíčená semena, trochu ořechového másla, kousek čokolády nebo kakao. Do smoothie se dá přidat i chlorella, proteinový prášek a jiné doplňky stravy.
 • Smoothie dle chuti doslaďte medem, javorovým či agávovým sirupem nebo přidáním jedné datle medjool. Do slaných receptů zase klidně přidejte sůl a pepř.
 • Jestli vám nechybí odvaha, vyběhněte na jaře na zahradu a natrhejte si do svého smoothie mladé listy pampelišky či kopřivy viz recept: Detox podle medvěda: využijte jarní rostliny na maximum, nebo si za oknem vypěstujte mladou pšenici a ječmen.

 

RECEPTY PRO KAŽDÝ PROBLÉM

Protože smoothie většinou obsahuje zdravé ingredience, má pochopitelně nejen preventivní, ale i léčebné účinky. Pokud tedy chcete svému tělu pomoci při uzdravovacích procesech, může se vám hodit kniha Smoothies podle nemocí, ve které najdete (nejen zelené) recepty pro konkrétní zdravotní problémy od akné po rakovinu. Následující recepty pocházejí právě odtud.

SMOOTHIE PROTI RÝMĚ

 • šálek malin (čerstvých nebo mražených)
 • šťáva z půlky citrónu
 • ½ grepu
 • ¼ červené řepy
 • kousek zázvoru (můžete nahradit hrstí černého rybízu)
 • 50 ml teplého mléka
 • 50 ml suchého červeného vína (pro děti vynechejte)

Vypijte každý den před spaním, pak se zavrtejte do postele a snažte se usnout.

JARNÍ ANTIDEPRESIVNÍ SMOOTHIE

 • 2 zelené hrušky
 • ½ červené řepy
 • 1 lžíce medu
 • voda

Pijte až 3x denně před jídlem. Drink uklidňuje nervovou soustavu a pomáhá při rychlé unavitelnosti.

Rychlý tip, jak se zbavit zápachu z úst

Zavánějící dech je delikátní problém, o kterém je nám vesměs trapné mluvit – maximálně tak za zády toho, kdo se s ním potýká. Ještě těžší obvykle bývá se této otravné záležitosti zbavit. Vyčištění zubů pomůže jen na chvíli a žvýkačky fungují spíš jen jako dočasný zastírací manévr.

 

„Páchnoucí dech je způsoben kvašením a zahníváním odpadu potravin, které zůstaly v těle,“ píše se v knize Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy od doktora Normana Walkera. Nelze se tedy vymlouvat na špatný stav zubů, dásní a další infekce tkání – to všechno jsou totiž jen doprovodné jevy způsobené nahromaděnými odpadními látkami.

JAKÉ JE ŘEŠENÍ?

Podle Walkera je základem pro zmírnění tohoto problému detoxikace, díky které se odpad z těla odstraní. Potřebné očištění nám zajistí každodenní pití koktejlu z odšťavněné mrkve a špenátu v tomto osvědčeném poměru:

 • 300 g mrkve
 • 200 g špenátu

Pro dosažení znatelných výsledků byste měli pít minimálně půl litru této směsi denně po dobu několika týdnů (ideálně nalačno nebo 2 hodiny po jídle).

MRKEV A ŠPENÁT NEJEN NA ZÁPACH Z ÚST!

Kombinace mrkve a špenátu je takovým malým svatým grálem mezi všemi ostatními recepty sestavenými doktorem Walkerem. Protože se jedná o duo se silnými očistnými účinky, můžete si během kúry všimnout, že se zmírňují nebo ustupují i vaše další zdravotní potíže. Pročištěné tělo totiž snáze nastartuje své samouzdravovací procesy.

TIP jak využít vlákninu, karbanátky zeleninové (zbytky po odšťavňování)

2 hrnečky nastrouhané mrkve, může být i jiná zelenina (já používám zbytky po odšťavňování) 2 plné lžíce namletých lněných semínek - zalijeme horkou vodou a necháme odstát 1,5 hrnku mouky (rýžové, špaldové, krupičky atd.) 2 malé cibule, chilli, zázvor, česnek, sojová omáčka, sezamová semínka, citron nebo česnek, majoránka, petržel, sojová omáčka, oregano, bazalka Jsou možné různé variace.

Postup:

Do velké mísy dáme zeleninu, nakrájíme cibulku nadrobno a přidáme do mísy. Zasypeme moukou a do ředíme vodou nebo rostlinným mlékem dle potřeby, aby vznikla hustější kaše. Přidáme semínka a všechny ostatní přísady dle vašeho výběru. Kouzlo je v dochucení, směs ochutnejte a přidejte podle jednoho z tipů z okýnka ingrediencí.

Dáme na pečící papír do vyhřáté trouby asi na 160 stupňů a pečeme asi 20 minut. Doporučuji nejdříve dát na zkoušku pouze 2 karbanátky a uvidíte, zda je konzistence oka a dobře se peče.

Ingredience : lněné semínko, mrkev, řepa

 

Jedlé byliny, rostliny

Jedlé byliny, rostliny - přehled všech jedlých bylinek vyskytujících se na území ČR

Napsal MUDr. Zbyněk Mlčoch

jedle-byliny-rostliny-prehled-vsech-jedlych-bylinek-vyskytujicich-se-na-uzemi-cr

Na území České republiky roste velké množství rostlin, které je možné jíst přímo. Jde např. o ptačinec, stvoly pampelišky, meduňku, bršlici, česnek medvědí, kokošku, rozmarýnu, řebříček, šťavel, šťovík, česnáček, jitrocel, kozí brada, kuklík, lopuch a různé druhy divokých mrkví. Bylinky, které je možné jíst přímo v přírodě jsou uvedené zde: jedle-rostliny-byliny-seznam-CR  - Léčivé-rostliny

Nejčastější jedlé byliny, rostliny (český a slovenský název): Andělika lékařská (Archangelika lekárska) Bedrník obecný Blatouch (Záružlie močiarne) Bolševník obecný Bršlice kozí noha (Kozonoha hostcová) Čekanka obecná Černohlávek obecný Česnáček lékařský Česnek medvědí Hluchavka nachová Hulevník lékařský Chmel otáčivý Jetel luční (Ďatelina lúčna) Jitrocel kopinatý (Skorocel Kopijovitý) Jitrocel větší (Skorocel Väčší) Kokoška pastuší tobolka Komonice lékařská Kontryhel žlutozelený Kopřiva dvoudomá Kostival lékařský Kotvice plovoucí Kozí brada východní Kozlíček polní Křen selský Kuklík městský Lebeda lesklá Lopuch větší Mařinka vonná Merlík všedobr Mochna husí Mrkev divoká Orobinec širokolistý Orsej jarní Pcháč zelinný Plicník lékařský Podběl lékařský Popenec břečťanovitý Potočnice lékařská Prvosenka jarní Ptačinec prostřední Pupalka dvouletá Pupava bezlodyžná Puškvorec obecný Rákos obecný Rdesno peprník Rozrazil potoční Řebříček obecný Ředkev ohnice Řepík lékařstký Řeřišnice luční Sedmikráska chudobka Sléz lesní Smetanka lékařská Šrucha zelná Šťavel kyselý Šťovík kyselý Violka vonná Vrbka úzkolistá Zblochan vzplývavý Zvonečník klasnatý 

O bylinách je na Internetu mnoho informací příkladem je např. kopřiva viz, jiný zdroj:

Kopřiva patří k léčivkám s nejširším využitím. Záznamů o jejím používání je celá řada, například staří evropští bylináři doporučovali kopřivový čaj při kašli a tuberkulóze. Domorodé americké ženy věřily, že pití kopřivového čaje v těhotenství posiluje plod a usnadňuje porod. Kopřiva je jedním z nejdůležitějších pro­středků pro mozek. Hodí se pro zmírnění cévního kornatění ve všech mozkových částech a k udržování elastičnosti těchto cév. Je význam­ným zdrojem železa a má silnou schopnost odstraňovat jedy z orga­nismu a mozku.  Kopřivový čaj je považován za jeden z nej- lepších prostředků proti revmatismu, artritidě a dně. Přispívá k upra­vení menstruace a k povzbuzení tvorby mateřského mléka. Je výbor­ný při zánětech močových cest, vysokém krevním tlaku, nezhoubném zvětšení prostaty a při senné rýmě. Kopřivový čaj je vynikající při zevním použití k léčbě ekzémů. Drobně pokrájené spařené kopřivy může­te přidávat do polévky místo petrželky. Usušené, jemně rozdrcené kopřivy můžete přidávat po celý rok do polévek, nádivek a jiných pokrmů. Kopřivový čaj - nápoj pro chytré hlavy 2 lžičky kopřivové natě, 250 ml vody Nať spaříte vařící vodou nebo krátce povaříte, odstavíte a necháte 10 minut louhovat. Čaj pijete vlažný, jeden šálek ráno a večer.                        Zdroj: Jarmila Mandžuková - Kniha pro váš mozek, nakladatelství Start

Využití kopřivy v lidovém léčitelství

Bylinky Léčivý účinek kopřivy byl znám již ve středověku: "Člověk, který je proti své vůli zapomnětlivý, nechť vezme kopřivu, rozemele ji na kaši a přidá do ní kapku olivového oleje. Než se pak večer odebere na lože, nechť si touto mastí potře prsa a spánky a činí tak pravidelně. Zapomnětlivosti bude postupně ubývat. Pálivý účinek kopřivy a teplo vycházející z olivového oleje rozšiřují stažené cévy v hrudi a na spáncích, jež při bdělém vědomí poněkud spí." Tuto neobvyklou, ale účinnou léčebnou kúru propagovala u svých pacientů Hildegard von Bingenová (1098-1179). Podobně vyznívají četné další předpisy z pozdějších dob. Švýcarského lékaře, přírodovědce, filozofa a alchymistu Paracelsa (1493-1541) svého času jedni (většinou urození pacienti z celé Evropy) velebili jako lékařského génia, a druzí (jeho kolegové) pomlouvali jako kverulanta. Také on si vážil skvělých vlastností kopřivy: "Když někdo vypije kopřivovou šťávu, krev se mu rozproudí a vyvolá silné pocení. Šťáva rovněž urychlí menstruaci, když se smíchá s myrhou a přiloží na dolní konec páteře. Kopřivový med se zhotoví tak, že se včelí med odpění a svaří s kopřivovými nažkami a kopřivovou šťávou nebo místo ní s dobrým vínem. Je to vynikající lék proti bolestem v krajině srdeční, zánětu pohrudnice a kašli." Farář Sebastian Kneipp (1821-1897) napsal o kopřivě asi tři sta let poté: "Je to nejopovrhovanější rostlina mezi všemi. Mnohou křehkou, nervózní dušičku začne pálit, sotva zaslechne její jméno. A zdaliž snad právem? Kopřiva má pro znalce vskutku nejvyšší hodnotu. Kdo má nečistou krev, nechť o letním čase pojídá velmi často kopřivy uvařené jako špenát. Zvláště v Itálii se těší oblibě bylinné polévky. Knedlíčky z kopřiv jsou nejen výživné, ale také léčivé. Kdo trpí revmatismem a nenachází prostředek, kterým by ho vyhnal z těla, nechť si šlehá denně několik minut bolavé místo čerstvě natrhanými kopřivami! Strach z této nezvyklé metly velmi brzy vystřídá radost z jejích skvělých léčivých účinků." Kneippovy předpisy na povzbuzení látkové výměny, pročišťování krve a tělních tekutin, jakož i na hubnutí, proto nezapomínají ani na kopřivu. Také rakouská bylinkářka Marie Trebenová ( 1908-1991 ) nedala na kopřivu dopustit. "Začněte s kopřivovou kúrou ještě dnes," doporučovala. "Sušenou bylinu dostanete v každé lékárně, v každém bylinářství. Naše léčivé rostliny nechť znovu vstoupí do vašich domácností! Na jaře si vezměte nůžky a rukavice a vyjděte si do volné Boží přírody! Přinese vám mnoho radosti, když si sami pod širým nebem natrháte vlastnoručně kopřivy. Čím čerstvější je použijete, tím silnější bude jejich účinek. Myslete při tom také na zimu. Nejlépe je natrhat si do zásoby kopřivy rostoucí v květnu. Bud'te rádi, že můžete sami udělat něco pro své zdraví!" Marie Trebenová doporučovala používat kopřivu a její kořínky proti ekzémům, ledvinovým potížím, bolestem hlavy, na pročištění krve, při onemocněních močových cest, jater, žlučníku a sleziny, při žaludečních a střevních vředech, stavech vyčerpání, vodnatelnosti, chudokrevnosti, alergiích, poruchách prokrvení, revmatických potížích (zevní použití) a k pročištění. Zdroj: Alternativní cesty ke zdraví - léčivá síla kopřivy - Eva Hankeová, Ernst Wegner

Výborné divoké byliny

Bylinky Poté, co jsme jedlé divoké rostliny po celá léta nechávali bez povšimnutí na okraji cest, těši se dnes velké oblibě. Podíváme-li se přesněji na látky v nich obsažené, je téměř k neuvěření, že tak dlouho rostly nepovšimnuté v naší blízkosti. Na základě výzkumů a srovnávání účinných látek kulturních a divoce rostoucích bylin dnes už hodnotu těchto divokých bylin známe a dokážeme ji ocenit. To ale neznamená, že jsou to univerzální léky na všechno, a už vůbec ne, že bychom je měli všude sklízet ve velkém nebo denně konzumovat větší množství. Právě naopak. Česnek medvědí, řeřichu, pampelišku atd. konzumujte raději v malém množství. Oblíbené jedlé divoké rostliny Sedmikráska chudobka (Bellis perennis): čerstvé listy a květy jako ozdoba na pečivo, na čerstvý sýr a listové saláty. Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria): jemně nasekané listy do salátů, bylinkového másla, pesta a polévek; čaj z bršlice kozí nohy (dva šálky denně) zmírňuje bolesti při revmatu, dně a artritidě Popenec obecný (Glechoma hederacea): mladé listy a výhonky (na jaře před květem) do salátů, zeleninových polévek, pokrmů z brambor a bylinkového másla. Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale): mladé listy jako salát, do bramborového salátu, zeleninových pokrmů nebo nadrobno nakrájené do míchaných vajec či čerstvého sýra. Šťovík kyselý (Rumex acetosa): mladé listy do jarních salátů. Vedle značného množství vitaminu C obsahuje šťovík i kyselinu šťavelovou, která může při nadměrné konzumaci vést k poškození ledvin. Proto šťovík nekonzumujte denně nebo ve velkém množství. Vařením se kyselina šťavelová odbourává. Ne všechny divoce rostoucí rostliny jsou jedlé Navzdory veškeré popularitě a pozitivním vlastnostem bychom divoce rostoucí byliny nikdy neměli svévolně konzumovat ve velkém. To by mohlo být fatální. Kromě toho je velmi důležité, abyste všechny divoké rostliny, které používáte na jídlo nebo na ochucování pokrmů, dokázali bezpečně identifikovat a abyste uměli poznat i ty, které jsou jedovaté. Například česnek medvědí je často zaměnitelný s listy konvalinky nebo s ocúnem (obě tyto rostliny jsou prudce jedovaté!). Ten, kdo si není jistý, nebo ještě nemá dostatek zkušeností, by se měl řídit nejen podle knih, ale měl by se rozhodně zúčastnit bylinkových vycházet s profesionály, které nabízejí některé instituce od jara do podzimu. Termíny takových akcí lze najít v místním tisku a řada institucí nabízí i příslušné kurzy - vzdělávacích instituce a regionální spolky, bylinkové akademie. Zdroj: Bylinková radost (ursula Braun-Bernhart), nakladatelství Grada

 

Jedlá zahrada, jedlý živý plot

„… procházet se krásnou zahradou, kochat se pohledem, současně si pochutnávat na nejrůznějším dozrávajícím ovoci a v poledne si uvařit oběd z čerstvě natrhané zeleniny…“   Původně jsem zakládala svoji přírodní zahradu bez ohledu na „jedlost“ rostlin, ale postupně, především s narozením dětí, se pěstování jedlých bylin, keřů a stromů stalo prioritou.   Tady je několik netradičních přístupů, jak pěstovat zeleninu, byliny, plodící keře a stromy v každé zahrádce:   Zeleninové záhonky trochu jinak Místo klasických zeleninových záhonů, lze pěstovat některé druhy zeleniny mezi ještě nevzrostlými keři nebo využít tzv. sluneční pasti a vytvořit záhony ve tvaru klíčové dírky.  Když nemáte na zahradu moc času, lze vybrat jen pár nenáročných druhů zeleniny, zaměřit se na vytrvalé zeleniny a naučit se využívat k obohacení jídelníčku rostliny plané, které mají větší množství minerálů a vitamínů a rostou si sami. Pár příkladů nenáročných rostlinek:   Jednoletá zelenina vypadající velmi dekorativně -          dýně hokkaido (ráda šplhá po stromě nebo keři) -          ačokča (taktéž ráda šplhá po stromech) -          divoké rajče -          tyčkové fazole -          cukety   Jedlé plané rostliny a trvalky (použitelné i jako podsadba keřů a stromů) -          merlík všedobr – používá se stejně jako špenát -          máty – je spoustu zajímavých příjemně vonících druhů - jahodová, pomerančová, mochito (pozor, velmi se rozrůstá) -          čechřice vonná – mladé listy do kompotů a salátů, nezralá semínka taktéž – chutná a voní po lékořici -          meduňka – z čerstvých i sušených listů je vynikající čaj -          různé vytrvalé cibule a pažitky – sklízí se nať (čínská pažitka, poschoďová cibule, zimní cibule…) -          medvědí česnek – listy do salátů, pomazánek, ke chlebu (velmi se rozrůstá) -          lesní jahody – aromatické plody, čerstvé i sušené listy na čaj (rozrůstá se) -          rebarbora – řapíky se sklízí do poloviny června - na koláče -          denivka – jedlé květy a poupata -          kostival – mladé listy tepelně zpracované, přitahuje užitečný hmyz, na zálivku -          ptačinec žabinec – výborný do salátů, pomazánek, pečeného chleba   Jedlý živý plot Místo klasického živého plotu (většinou stříhaného a tvořeného jedním druhem keřů) máme spoustu zajímavějších možností. Záleží na konkrétních podmínkách zahrady - velikosti, oslunění, vlhkosti a kvalitě půdy. Pokud máte na zahradě málo místa, lze udělat plot pouze z pnoucích rostlin. V případě větší zahrady můžete vytvořit širší plot z plodících keřů a menších stromů s podsadbou jedlých bylin. V živém plotě se dobře uplatní například tyto keře:   Muchovníky (Amelanchier) – muchovníkový sad a prodej sazenic www.bormato.cz Rakytníky  (Hippophae rhamnoides) -  velký výběr www.rakytnik.com Hlošiny (Elaeagnus) Temnoplodec černý (Aronie melanocarpa) Kdoulovec (Chaenomeles) Dříny (Corpus) Zimolez kamčatský (Lonicera kamtschatica) Lísky (Corylus) Moruše (Morus) Mišpule (Mespilus) Hlohy (Crataegus) Černý bez (Sambucus nigra) Rybízy (Ribes) Angrešty (Ribes) Josta (Ribes nidigrolaria)   Ostatní se dá zakoupit například (www.stareodrudy.org)   Jedlé liány Pro většinu vytrvalých pnoucích rostlin platí, že kořeny by měli být zastíněné a zbytek rostliny jde za sluníčkem. Liány jsou různě vzrůstné (2-15 m), tomu by měla odpovídat i případná konstrukce. Z plodících popínavek si můžeme vybrat (vždy s ohledem na stanoviště):   Minikiwi arguta (Actinidia arguta) – až 7 m, velmi chutné plody Minikiwi kolomikta (Actinidia kolomikta) – až 5 m, velmi chutné plody Klanopraška čínská (Schisandra chinensis) – 6 m, povzbuzující účinky, krásně voní, jedlé listy i plody Ostružiníky (Rubus) – až 3 m, divoké bývají chutnější Groundnut (Apios Americana) – až 3 m, dodává půdě dusík, jedlé hlízy, vonné květy Akebie Pětičetná (Akebia quinata) – až 10 m, jedlé plody (aby plodila, musí být dvě různé rostliny), vonné květy. Réva vinná (Vitis vinifera) – až 20 m, existují i rezistentní odrůdy Mučenka pletní (Passiflora incarnata) – až 5 m, jedlé plody (aby plodila musí být dvě různé rostliny), krásné květy, podzemní část přezimuje (na zimu dobré zahrnout hlínou a zamulčovat)  Fazol pnoucí (jednoletka) – až 2,5 m, kvete, některých odrůdy vhodnější na zelené lusky jiné na semeno, půdu obohacuje dusíkem Pro zpestření lze doplnit pnoucími růžemi (Rosa), plaménky (Clematis) nebo pnoucími zimolezy (Lonifera).   Jedlý prales Je tvořen jednotlivými „patry“: 1. patro – cibuloviny, trvalky, zelenina 2. patro – nižší keře (temnoplodec, kdoulovec, rybíz, angrešt…) 3. patro – vyšší keře (rakytník, hlošina, černý bez…) 4. patro – nižší stromy (meruňka, mišpule, líska…) 5. patro – vyšší stromy (třešeň, moruše, jedlý kaštanovník, ořešák…) 6. patro – liány   Cílem je vytvořit vhodné kombinace výše zmíněných keřů a rostlin a ovocných stromů, ořešáků, , buků apod. Vhodné je sázet různé kultivary keřů a odrůdy stromů, jejichž ovoce dozrává postupně za sebou, aby vždy bylo co utrhnout.   V jedlé přírodní zahradě je celý rok co sklízet a ochutnávat, zároveň vypadá harmonicky a krásně. A co nestačíte sklidit, to za Vás rádi udělají ptáci a hmyz.   Těžko popsat, čím vším se vlastní ovoce a zelenina, pěstovaná bez chemie a s láskou, liší od té koupené. Doporučuji vyzkoušet, zvlášť pokud máte malé děti.

 Další­ zdroj: http://www.prirodnizahrada.cz/Jedla.htm

Jarní vitamíny a divoké jedlé byliny

Náš jídelníček můžeme bezpracně obohatit o planné rostliny, které natrháme na zahradě, na louce, v sadu, v lese. Pro začátek stačí malé množství rostlin, které použijeme ve směsi s petrželkou. Bežně rostou téměř všude a bezpečně je poznáte. Zde na fotce jsou: mladé kopřivy, smetánka lékařská (pampeliška), krvavec menší, řebříček obecný a jarní petrželka. Tyto plané rostliny se snažíme zařadit do půdních pokryvů a společenstev v ekozahradách a rodinných zahradách. Kromě zdroje „zeleného do salátu“ zvyšují biodiverzitu zahrady a jsou pěkné.

Byliny

Plané byliny a zelené natě 

Bylinky Zelené natě jsou důležitým doplňkem zdravé výživy. Jsou ceněné pro vysoký obsah železa, vápníku a vitamínu C. Neměly by chybět v žádném pokrmu. Zejména v zimě a na začátku jara jsou zelené natě důležitým zdrojem vitamínu C, proto by za našimi okny v tomto ročním období vždy měly stát květináče a misky s tzv. zelenými citrusy severu. Do polévek, bramborových a zeleninových pokrmů přidáváme pažit­ku, nať petržele, řeřichu, vojtěšku alfalfa, mrkvovou a celerovou nať, drobné mladé lístky ředkviček, kedlubny, květáku a červené řepy. Plané byliny Na jaře můžeme pro nedostatek jiných zelených natí můžeme použit mladé lístky kopřiv, sedmikrásky, violky vonné, jitrocele a řebříčku. V přírodě sbíráme plané rostliny jen na biologicky čistých místech. Ni­kdy nesbíráme rostliny k jídlu u silnic, na sídlištích, v městských pe­cích, v blízkosti polí, kde se používají umělá hnojiva a chemické postřiky- Sbíráme jen v čistých zahradách nebo volné neporušené přírodě. Jak pěstujeme natě doma za oknem? V zimě, a pokud nemáme zahrádku i na jaře a v létě, si můžeme doma za oknem vypěstovat řeřichu, vojtěšku alfalfa, pažitku a nať petrze   Pěstování řeřichy seté a vojtěšky alfalfa Na tácek nebo na talířek dáme vrstvu vaty a navlhčíme ji vodou. Na mokrou vatu nasypeme semínka a dbáme na to, aby vata byla stále vlh­ká. Za čtyři až pět dní můžeme řeřichu sestříhávat. Rostlinky vojtěšky rostou déle, a tak jsou vhodné k použití o pár dnů později. Po sestříhání nasypeme na novou vatu nová semínka. Talířek s řeřichou je také hez­kou ozdobou naší kuchyně. Petrželová nať Můžeme ji rovněž celoročně sklízet doma za oknem. Zakoupíme si „petrželák“ - květináč s kulatými otvory po obvodu, do kterých nastr­káme kořen petržele tak, aby širší část z otvoru lehce vyčnívala. Zasype­me hlínou a za týden se nám petrželák zazelená. Jiný způsob: Při čištění kořenové petržele odkrojíme širší okraj koře­ne asi 5 mm až 1 cm od horního okraje a řeznou plochou dáme na talí­řek s vodou, aby skrojek kořene byl ponořen asi dva až tři milimetry ve vodě. Vodu stále pečlivě doléváme. Za pět až šest dnů nám vyraší petr­želová nať, kterou spotřebujeme do polévky. Zbytek kořene vyhodíme, protože by začal zahnívat. Petrželovou nať si můžeme na zimu nasušit. Omyjeme ji, nakrájíme nadrobno, sušíme na plechu a uskladníme ve sklenicích v temnu, aby nať nežloutla. Do polévek ji rozemneme a již nevaříme. V těhotenství se nedoporučuje používat větší množství petržele, nej­výše 1-2 PL na den. Petrželová nať často bývá nazývána nejlepším jídlem na světě. Má vysoký obsah železa a vápníku, proto dbáme na její časté přidávání do pokrmů zejména těhotným, kojícím a dětem. Mimo to obsahuje ještě hořčík, draslík, provitamin A, vitamín C a vitamíny skupiny B, D, K. Pažitka Je velmi praktická zelenina, kterou můžeme mít po celý rok. Má vy­soký obsah vápníku, i když poloviční než stejné množství petrželové natě či řeřichy. Z uvedených natí však obsahuje nejvíce železa. Jitrocel kopinatý Je vytrvalá bylina. Vytváří přízemní růžice dlouze kopinatých listů, z nichž vyrůstá bezlistý stonek s květenstvím na vrcholu. Je to prastará léčivá rostlina. Listy obsahují glykosidy a saponiny, dále slizy, flavonoi- dy, provitamin A, vitamín C, enzymy, kyselinu křemičitou, hořčiny, soli draslíku a vápníku, třísloviny, organické kyseliny. Používáme čerstvé listy do polévek. Několik listů jitrocele (nejlépe s dalšími bylinami) nakrájíme nadrobno, dáme do hotové polévky a necháme 10 minut stát. Kopřiva dvoudomá Používá se jako jarní zelenina v kuchyni. Na jaře sbíráme první vý­honky, později jen nej mladší vrcholky. Nesbíráme kopřivy z přebujelých, tmavě zelených porostů na místech s nadměrným množstvím dusíku v půdě. Kopřivu nikdy nesbíráme ráno a dopoledne, kdy obsahuje vel­ké množství dusičnanů. Listy obsahují mnoho chlorofylu, tříslovin, or­ganické kyseliny, acetylcholin, histamin, celulózu, hojně minerálních látek - zvláště draslík, cín, železo, vitamín C, provitamin A a vitamíny skupiny B. Lístky dobře propereme, můžeme a nemusíme spařit hor­kou vodou, nakrájíme nadrobno a přidáváme do polévek. Výborný je kopřivový špenát. Smetanka lékařská neboli pampeliška Na jaře se na lukách rozsvítí tisíce sluníček pampelišek. Jejich listy obsahují významné množství vitamínu C, vitamíny skupiny B a témer tolik provitaminu A jako mrkev. V kuchyni brzo na jaře využijeme mladé vybělené části listů. Nejsnadněji je získáme vyrýpnutím rašících pampeliškových trsů z ještě neosazených záhonů. Ve zkypřené půdě zůstává část listů v zemi. Ty jsou bílé, křehké a nejsou hořké jako zelené listy. Dobře omyté listy nakrájíme nadrobno a připravujeme z nich výborné saláty. Sedmikráska chudobka Ve středověku patřila mezi univerzální léky, už tehdy se z mladých listů připravoval salát. Obsahuje saponiny, hořčiny, slizy, třísloviny, or­ganické kyseliny, flavonoidy a vitamín C. Působí protizánětlivě, čaj z květů se užívá při zahlenění dýchacích cest. Pro kuchyňskou úpravu jsou nejvhodnější listové růžice s poupátky sebrané brzy z jara. V té době je sedmikráska významným zdrojem vitamínu C. Přidáváme ji do polé­vek, salátů nebo pomazánek. Violka vonná Když se na jaře zazelenají srdčité lístky violky nebo-li fialky, rovněž můžeme dva až tři lístky přidávat dětem do polévek.

Zdroj: Zdraví pro ženu a dítě přírodními prostředky, nakladatelství Alternativa

 

Jako příklad léčivých schopností bylinek uvádíme jednu z nich včetně dávkování při odšťavnění, které zejména u bylin je nutno znát, protože známé je pravidlo:  "v malém množství lék ve velkém jed"!!!

Co obsahuje ptačinec

Ptačinec žabinec (alsinula media) je drobný plevel, který najdeme na zahradách, záhonech i ve volné přírodě. Vyskytuje se ve vlhčích místech.

Málo se ví, že dříve se používal jako zelenina.

Tato bylina je bohatá na slizy, tanin, hořčiny, třísloviny, saponiny, organické kyseliny, kysličník draselný, kysličník křemičitý, vitamíny C, E, karotin a další.

Z žabince sbíráme kvetoucí nať, ale i lístky. Na zimu si ho můžeme zamrazit.

Léčivé účinky žabince

Tato rostlina má silné detoxikační působení a používá se jak vnitřně, tak i zevně při léčbě nejrůznějších kožních chorob (lupénka, ekzémy, mmykózy, kopřivka, akné). Dále je účinným diuretikem neboli močopudným prostředkem. Rovněž zastavuje krvácení, zmírňuje revmatické potíže a výborně rozpouští hleny. Při zevním použití je vynikající jako obklad na zanícenou kůži, kožní neduhy, bolavé klouby a svaly.

Tady je několik tipů:

Čerstvá žabincová šťáva zatočí s rýmou a kašlem

Tento přípravek výborně rozpouští hleny. Šťávu si připravíme tak, že tuto léčivku odšťavníme v odšťavňovači nebo ji rozmixujeme s troškou vody. Užíváme 3× denně 1 čajovou lžičku po dobu sedmi dní.

Koktejl pro posílení krvetvorby

Potřebujeme: 2 lžíce ptačince, 2 lžíce kopřivových špiček a lístků, 3 dl vody
Postup: Všechny uvedené přísady smícháme a následně rozmixujeme. Hotový nápoj podáváme ve vysokých sklenicích, popíjíme ho 1× denně po dobu čtrnácti dní.

 

Koupele a obklady z ptačince

Celkové nebo jen místní koupele z této byliny jsou výborným podpůrným prostředkem při léčbě atopických ekzémů, lupénky, akné.

Při ekzémech, lupénce nebo bolavých kloubech jsou velmi účinné ptačincové obklady.

Jak je připravit?

 

Koupel z ptačince

Potřebujeme: 5 hrstí ptačince, 3 litry vroucí vody
Postup: Léčivku přelijeme vroucí vodou a vše necháme 3 hodiny louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme k vodě do vany. Koupel by měla trvat 15 minut. Po té se už neoplachujeme. Koupel doporučuji provádět denně po dobu 15 dní.

Obklady z ptačince

Čerstvý žabinec rozsekáme paličkou na maso a vzniklou směs nasypeme na utěrku, přiložíme na postižené místo, zavážeme a necháme 1 hodinu působit.

Žabincová kosmetika

Stejně jako řada bylin nejen z tohoto seriálu o divokém koření, ptačinec žabinec se skvěle hodí pro výrobu domácí kosmetiky. Vyzkoušejte:

Regenerující pleťová maska

Potřebujeme: 1 lžíci žabince, 2 lžíce zakysané smetany
Postup: Léčivku rozmixujeme se smetanou, vzniklou směs naneseme na obličej i dekolt a vše necháme 20 minut účinkovat. Poté dobře opláchneme.

Vyhlazující pleťové tonikum z ptačince

Potřebujeme: 1 lžíci ptačince, 1 dl 60% lihu
Postup: Léčivku přelijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme. Takto získáme koncentrát, který musíme následovně naředit. Na 2 dl destilované vody dáváme 1 lžičku základní tinktury.

Ptačinec v kuchyni

Ptačinec můžeme přidávat do salátů (skvěle nahradí listový salát), pomazánek, polévek, zeleninových směsí i k masu.

 

Jak je to s výživou? Živé potraviny

Zdravá výživa - zdravá potravina - zdravá strava = živé potraviny 

JAK VYBÍRAT OVOCE A ZELENINU   PROČ PÍT ČERSTVÉ ŠŤÁVY?, PROČ ODŠŤAVŇOVAT?   Rozdíly?    Jak pracují?   Rady a recepty    Recepty, čerstvé šťávy   Zelené potraviny    Nevybrané, vyřazené  Tělo jako odšťavňovač  

Úvodem si porovnáme, jak to bylo se stravou dříve a jak dnes. Důležitost výživy roste zejména v posledních sto letech, zjednodušeně řečeno dříve bylo důležité mít co k jídlu. Člověk musel o potravu s přírodou bojovat a získával jí výhradně svojí svalovou prací (lovem, polními pracemi, sběrem,...) K tomu musel vydávat většinu vlastní energie! Toto se vývojem lidstva a novými technologiemi zpracování a skladování potravin změnilo a mění od konce 20. století a tak nyní mají průmyslově vyspělé státy potravy přebytek. Bohužel přebytek není z velké části strava čerstvá, ale protože je průmyslově upravená lze ji lépe skladovat, což významně snižuje její kvalitu! Podstatné je, že velká část lidstva vyspělých států nemusí k získání potravy vynaložit svojí fyzickou sílu, což má své negativní důsledky.

Nadváha a obezita jsou strašáky současnosti číslo jedna, které jsou důsledkem nerovnováhy ve výživě. Zjednodušeně řečeno, sníme více, než spotřebujeme a náš organismus si nedokáže poradit s nadbytkem jídla jinak, než že jej uloží do tukových zásob. Tento princip měl svou logiku v období lovců a sběračů, stejně tak ve středověku, kdy v zimě nebo v období válek, nebylo dostatek potravy a tak organismus čerpal energii právě z takto vytvořených zásob. Ostatně zvířata uplatňují tento princip dodnes. Náš organismus se z historického pohledu naučil šetřit energií a uschovávat si její nadbytek na horší časy. Ovšem dnes horší časy nepřichází a tak trpíme nadváhou a obezitou, dříve vnímanou jako symbol blahobytu, dnes se děsíme jejích zdravotních dopadů. Tedy souvislost mezi výživou tj. množstvím stravy a nadváhou a zdravotními komplikacemi můžeme považovat za jednoznačně prokázanou.

pyramidaa

Nespěchejte do rakve - Tomáš Kašpar - PDF 

Obezita narušuje naše zdraví, a přispívá ke vzniku vážných onemocnění, která lidem znepříjemňují, ba dokonce ukončují předčasně život. Mezi nejčastější onemocnění spojené s obezitou řadíme kardiovaskulární a nádorové onemocnění. Naše tělo je schopno se dlouho přizpůsobovat, než reaguje nemocí. Každý jedinec je však jinak vnímavý a někteří se i přes svůj nezdravý způsob života dožívají vysokého věku. Takových lidí však rapidně ubývá. 

Laicky řečeno dříve byla strava založena na sádle, jídlo bylo málo rozmanité, neboť lidé jedli jen to, co si sami vypěstovali a přesto byli relativně zdraví. Proč tomu tak bylo? Odpověď je prostá. Bylo jiné životní prostředí, potrava nebyla upravována a nahrazována chemickými prostředky a hlavně měli stále mnoho pohybu a to, co snědli, se jim nestačilo uložit. Dnes je naše zdraví vystaveno špatnému životnímu prostředí, stresům, kouření, nemáme skoro žádný pohyb, stravujeme se nezdravě a hlavně nepravidelně. 

I zdraví jedinci, kteří nemají k obezitě a vážným nemocem genetické dispozice, by se nad sebou měli alespoň zamyslet, neboť negativní faktory dnešního světa (ekologie, stres, výživa...) jsou velkou příčinou různých onemocnění. Některé faktory ovlivnit nemůžeme, ale na 70 % příčin máme velký vliv. 

Možná je i pro Vás obtížné sníst denně pět doporučených porcí zeleniny a ovoce, které doporučují výživoví poradci.

Oproti čerstvým šťávám nám běžné české jídlo nedodá dostatek živin. Může za to skladba potravin. Náš jídelníček je málo pestrý a sestává se z „prázdných kalorií“, tedy jídel, která mají vysokou energetickou hodnotu, ale skoro žádné živiny. Také proto se projevuje nadváha u řady z nás. Svoji roli také hrají způsoby úpravy a konzumace.

Smažením, pečením a dlouhým vařením se obsah živin ve stravě snižuje. Když navíc jíme jídlo ve spěchu, snižujeme schopnost těla dobře ho strávit. V neposlední řadě se na nedostatku živin projevuje kvalita jídel, u kterých jde především o cenu, nikoliv o nutriční hodnotu. Průmyslově vyráběné potraviny s vysokým obsahem aditiv a konzervantů jsou bohužel nedílnou součástí dnešní doby. Proto odšťavňování ovoce a zeleniny řeší mnoho nedostatků naší často nesprávné stravy a životosprávy. 

Základem správného životního stylu je fyzická aktivita a vyvážená strava, která je upravena nejlépe podle jídelníčku sestaveného odborníkem, kde je soustředěno na pravidlo, že energie přijatá musí být v rovnováze s energií vydanou. Proto se zamysleme nad tím, co pro své zdraví vlastně děláme a uvědomme si, že tělo nám vše co do něj vložíme ve stáří, možná i dříve vrátí. Mějme na mysli, že stravovací návyky si člověk utváří již po narození díky vlivu rodiny. A tak, čím dříve začneme se změnou, tím lépe pro nás. Změna by však neměla vést k člověku s kelímkem s Coca-colou, jak názorně zobrazuje obrázek níže. Nevede to jak patrno níže k optimálním výsledkům při vývoji člověka do současnosti. 

vyvoj-cloveka

Někteří z nás obětují zdraví, aby vydělali peníze. Pak obětují peníze, aby získali zpět zdraví. Jsou tak úzkostliví ohledně budoucnosti, že si neužívají přítomnost; následkem čehož nežijí v přítomnosti, ani v budoucnosti; žijí, jakoby neměli umřít a pak umírají, aniž by kdy skutečně žili…

Život a výživa spolu úzce souvisí. Zejména zelenina a ovoce obsahují nezbytné výživné látky!

Výběr stravy

Hlavním důvodem příjmu potravy je pocit nasycení!!! Konzumace potravy By však neměla přinášet pouze energii, ale současně i další nezbytné nutriční a fyziologické látky. Z tohoto hlediska je tedy výběr a skladba stravy zásadním faktorem ovlivňujícím lidské zdraví.

Dalšími faktory při výběru potravin jsou jejich senzorické vlastnosti – chuť, vůně a vzhled.

Velkou roli při plnění nákupního košíku hraje cena potravin! 

vitaminy     SYMBOL     koš400x300 70

Zdravá šťáva každý den? jen kvalitní odšťavňovače vám ji připraví...

MAKROŽIVINY A MIKROŽIVINY

V ůvodu článku jsme nahlédli na rozdíl mezi příjmem energie dříve a dnes. V této části se seznámíme s makroživinami, mikroživinami a jejich významem.

Živiny organismus využívá pro normální tělesný i duševní vývoj. Dělíme je na 2 skupiny: 

Makroživiny

Do této skupiny řadíme bílkoviny, sacharidy a tuky. Tělo díky nim získá dostatek energie k zajištění nezbytných životních funkcí. Nedostatek energie totiž vede k snížení obranyschopnosti a výkonnosti organismu, ale naopak dlouhodobý nadbytek způsobí, že si tělo tvoří tukové zásoby a vytváří tak obezitu nebo již zmiňovaná různá onemocnění (diabetes mellitus, metabolický syndrom X, kardiovaskulární, nádorové onemocnění aj.) Mezi makroživiny řadíme také vodu, protože je pro fungování organismu nepostradatelná. Protože ale tělu nedodává žádnou energii ani živiny, často se mezi živiny nepočítá.

makronutrienty:

 • sacharidy (cukry),
 • proteiny (bílkoviny) a jejich stavební kameny aminokyseliny (AMK),
 • lipidy (tuky) 

Sacharidy a lipidy poskytují tělu energii, proteiny jsou stavebním materiálem pro následnou syntézu a lipidy jsou zásobárnou energie. Obsah energie v tucích je 37,7 kJ/g, v sacharidech a v bílkovinách pak shodně 16,7 kJ/g.

Mikroživiny

Do mikroživin spadají vitamíny, minerální látky, stopové prvky a enzymy. Na rozdíl od makroživin nedodávají organismu žádnou energii. I když se ve stravě nevyskytují ve velkém množství, nefungovalo by bez nich spousta procesů např. růst. Vlivem znečištění zemědělských půd a průmyslového zpracování potravin máme v našem těle mikroživin čím dál méně. Přitom jejich potřeba neustále roste. To má za následek pokles obranyschopnosti lidí, obzvláště dětí. Další velmi důležitou součástí potravy je vláknina, která povzbuzuje k činnosti a působí také jako ,,kartáč“ střev. Váže na sebe cholesterol a tím snižuje jeho hladinu v krvi.

mikronutrienty:

 • minerální látky (makroelementy) a stopové prvky (mikroelementy),
 • vitamíny a jiné bioaktivní látky (např. hormony),

 výživa

Lidské zdraví je závislé na optimálním příjmu makroživin a mikroživin. Nedostatečný nebo nadbytečný příjem živin může způsobit vážné zdravotní problémy. V současné době je problém v nadměrném příjmu makroživin a nedostatečném příjmu mikroživin. Přijímat potraviny s kvalitními živinami v dnešní době průmyslově vyráběných potravin není jednoduché. Proto je nejlepší, pokud má někdo možnost mít všechno vypěstováno doma. Vyhne se tak podezření, že jeho potravina neobsahuje složky, které by měla mít. Stravujme se proto vyváženě s co nejpestřejším jídelníčkem a zpestřujme výživu o její patřičné doplňky, které našemu tělu chybí.

ovoce_organy

 

Živé potraviny

Energie živých potravin

Živé, syrové potraviny oplývají vysokou životní silou či energií. Životní síla, také známá v Indii jako prána nebo v Číně jako chi, je nejjednodušší a základní výživnou látkou, kterou naše tělo potřebuje k životu. Mezi substance, které zvyšují naši životní sílu patří kyslík, sluneční záření a živé potraviny. Životní sílu určité potraviny lze zachytit díky technologii zvané Kirlianova fotografie. Z obrázků můžete vidět, že čerstvé, syrové potraviny jsou obklopeny polem o velké životní síle, zatímco po uvaření toto pole slábne, ztrací se. 

kirlian-tomatos

kirlian

Řadíme mezi ně veškerou syrovou zeleninu a ovoce, syrové ořechy a semínka a dále pak klíčky (z luštěnin například naklíčená mungo fazole nebo čočka, z obilovin pšenice, pohanka a další).

V živých potravinách jsou zachovány veškeré účinné látky. U jakkoliv zpracovaných potravin jsou již tyto látky v různé míře znehodnoceny. Jedná se především o enzymy, vitamíny a minerální látky. Podstatné pro nezpracované potraviny ovšem je, že je v nich stále život – vitalita, kterou nám mohou předat. Uvědomuji si, že je to značně nevědecky podáno. Je však věda schopná život popsat nebo dokonce vysvětlit? Jsem toho názoru, že nikoliv. I když nám již několik teorií poskytla. Jedna z nich říká, že neustálá „hra“ subatomárních částeček uvnitř atomu produkuje energii, která emituje ven. Vznikají tak specifické, velmi rozdílné vibrace. Tyto vibrace působí velmi jemné vlny s nepatrnou délkou. Ty se pak následně dají měřit za pomoci přístroje spektrometru. A tak bylo zjištěno, že každá živá i neživá strukturu produkuje určité vibrace či energii.V kontextu emitované energie se pak mluví o radiovitalitě či radiaci. Spektrometrem je tedy možno změřit, že lidský organismus emituje vlny v rozsahu 6200 Å až 7000 Å (Å je označení pro jednotku nazývanou Angström). Bylo zjištěno, že má-li tělo radiaci okolo 6500 Å, cítí se člověk v pohodě a je zdráv. Při nemocech byla ale naměřena radiace mnohem nižší. Výzkumníci tedy začali pátrat, které okolnosti a které potraviny mohou člověku vysokou radiaci předávat.

Abychom si blíže představili jednotku 1 Angström, k tomu nám poslouží následující tabulka:

jednotky délky

A tak například francouzský vědec Simoneton rozdělil potraviny do několika kategorií podle délky vln, které potraviny emitují.

Do první kategorie zařadil potraviny se zářením vyšším, než je vyzařování člověka, tedy od 6500 do 10000 Å. Jsou to:

 • dužiny zralých plodů a jejich čerstvě vylisovaná šťáva
 • zeleniny syrové, nebo šetrně tepelně upravované
 • obilí a potraviny z něj připravené, i čerstvě namletá mouka
 • olejnaté plodiny a z nich za studena vylisované oleje: mandle, ořechy, olivy, sója, seznam,…
 • ze živočišných potravin to jsou čerstvé mořské ryby a korýši, čerstvá smetana a máslo, zcela čerstvá vejce.

Druhou kategorii tvoří potraviny s radiací 3000 – 6500 Å:

 • čerstvé mléko (za 12 hodin klesá jeho radiace na 40 %, za 24 hodin na 10%)
 • kokosový a arašídový olej
 • zelenina vařená nad 15 minut a s vyšší teplotou
 • vařené mořské ryby.

Do třetí kategorie, pod 3000 Å, patří např. vařené maso, uzeniny, fermentované sýry, vejce po 15 dnech, vařené (pasterizované) mléko, káva, čaj, čokoláda, průmyslové zavařeniny.

Čtvrtou kategorii, jejíž záření je téměř nulové, tvoří konzervy, margaríny, alkohol, cukr, průmyslové těstoviny, konzumní pečivo a chléb.

Potraviny s velmi vysokou hodnotou záření jsou následující:

Ovoce v době nejvyšší zralosti, konzumované při sklízení má hodnotu 9 – 10000 Å. Pro zeleninu platí tytéž hodnoty jako u ovoce. Syrová a šetrně upravená má 9000 Å. Brambory mají syrové 2000 Å, pečené 9000 Å a vařené 6 – 7000 Å.

Čerstvé luštěniny a boby mají 7 – 8000 Å, po měsíci už skoro nezáří, ale namočením se v nich opět probudí život. Pšenice má hodnotu 8 – 9000 Å, pohanka, oves, kukuřice 8500 Å. Vařením obilí jeho radiace stoupá až na 9 – 10000 Å. Čerstvě namleté obilí září jako zrní a kváskový chléb z čerstvě namletého obilí má 9200 Å.

Olivový olej s radiací 8500 Å měl ještě po 6 letech jen o tisíc Å méně. Řepkový olej má záření 5000 Å. To platí pro oleje z prvního lisování za studena. Konzumně prodávané stolní oleje měly vesměs pod 4000 Å. Stářím radiace olejů klesá, pouze olivový si ji mnoho let uchovává.

Sladkovodní ryby z bystřin měly 5 – 6000 Å, ale ryby z řek okolo Paříže dosahovaly sotva 600 Å. Čerstvé kravské mléko změnilo za 24 hodin svou radiaci ze 6000 na 2000 Å.

Víno a pivo dosahovaly 4000 Å, některé druhy jen 2000 Å, mošty měly jen 2000 Å. Čerstvě vytlačená šťáva z nastrouhaných jablek ovšem měla 8500 Å.

Zajímavé jsou i hodnoty odvarů z čerstvých bylinek. Heřmánek, máta, dubová kůra a jasan vykazovaly 8000 Å, ořešák měl 8500 Å a meduňka dokonce 9000 Å.

Voda vykazovala hodnotu blízkou nule, ale minerálky nabrané přímo u pramene měly 8800 – 14000 Å.

Jelikož nám tedy potraviny kromě výživných látek předávají i svůj energetický potenciál, pak se domnívám, že je vhodné konzumovat co nejvíce takové potraviny, které mají minimálně stejný energetický potenciál, jako vyzařuje zdravý lidský organismus.

Pro představu přikládám fotografie pořízené technologií zachycující energetické pole živých organismů (tzv. Kirliánova fotografie), vlevo BIO houba a vpravo houba pěstovaná konvenčními (chemickými) postupy. Jistě si dle tohoto obrázku dokážete představit rozdíl mezi vařenou a čerstvou stravou.

kirlianmushroom

Jednou z nejčastějších mylných představ o živé stravě je, že se skládá jenom ze syrového ovoce a zeleniny. Čerstvé ovoce a zelenina by ideálně měly tvořit základ jakékoliv stravy!!! Důraz na vyváženost všech živin je velmi dobře patrný i poučný např. ve vitariánské stravě, kde je stejně důležitý, ne-li důležitější než ve stravě běžné z důvodu, že vitariáni vylučují ze své stravy např. živočišné bílkoviny, sacharidy a tuky. Jejich přístup k vyvážené stravě je uveden níže.


Tuky v živé stravě

Místo rafinovaných rostlinných (margaríny, hydrogenované rostlinné oleje) nebo živočišných tuků (máslo, sádlo, smetana, mléko a maso) dodává živá strava tělu přímo esenciální mastné kyseliny obsažené v potravinách jako jsou avokádo, ořechy a semínka, a za studena lisované oleje nebo másla z ořechů a semínek. Bohatým zdrojem nejcennějších omega 3 kyselin jsou zejména lněná, slunečnicová a chia semínka, a z nich lisované oleje. Esenciální mastné kyseliny jsou naprosto nezbytné pro správné fungování organismu, růst a regeneraci všech buněk, a účastní se celé řady klíčových procesů: mají prokazatelně pozitivní vliv na zdraví srdce a cév, zmírňují všechny chronická zánětlivá onemocnění, harmonizují hormonální a imunitní systém, u dětí podporují správný vývoj mozkových funkcí a pomáhají předcházet atopickým ekzémům a astmatu, v dospělém věku pak zpomalují stárnutí mozku spojené s rizikem vzniku Alzheimerovy choroby. 

Bílkoviny v živé stravě

Místo složitých a na trávení náročných živočišných bílkovin jako je maso, mléko a mléčné výrobky (které si tělo za pomoci enzymů musí nejdříve rozložit na jednotlivé aminokyseliny, ze kterých si následně skládá potřebné bílkoviny), dodává živá strava našemu organismu bílkoviny formou esenciálních aminokyselin. Tyto mohou sloužit jako okamžité stavební jednotky pro celou řadu důležitých fyziologických procesů. Navzdory tomu, že v živé stravě nacházíme celou řadu kompletních bílkovin (konopné semínko, spirulina, quinoa, vyvážené proteinové směsi z hráškového a rýžového proteinu), představa, že v rámci každého jídla musíme tělu dodat všechny esenciální aminokyseliny již neplatí. Dnes již víme, že tělo je schopné složit si bílkoviny, které potřebuje pro své fungování a regeneraci z aminokyselin, které mu dodáváme v průběhu dne nebo dokonce několik dnů. Nejcennějším zdrojem bílkovin se tak pro mnohé lidi stávají nečekaně potraviny jako jsou ořechy, semínka, naklíčené obiloviny a luštěniny, listová zelenina, či superpotraviny jako je kakao, quinoa, spirulina a chia semínka.

Sacharidy v živé stravě

Jedním z největších zdravotních přínosů živé stravy je vyloučení rafinovaného cukru, vysoce-fruktózového kukuřičného sirupu neboli glukózovo-fruktózového sirupu a umělých sladidel z jídelníčku. Protože živá strava se vyznačuje hojnou konzumací čerstvého ovoce bohatého na přirozené cukry, potřeba sladidel při přípravě každodenní stravy je minimální a omezuje se na výrobu sladkých svačinek nebo dezertů. Tady pak využívame přirozené sladidla jako je sušené ovoce, stéviu, kokosový cukr nebo javorový sirup.

V následující tabulce najdete detailní přehled nejpoužívanějších živých potravin, který nemusí sloužit jenom vitariánům, a umožňuje porozumět, které potraviny považujeme za živé, a zařadit tak zdravější varianty běžných potravin do svého jídelníčku.

Přehled živých potravin

     Kromě čerstvého a sušeného ovoce, zeleniny, ořechů, semínek, naklíčených obilovin a luštěnin, a různých zdravých ochucovadel, koření a bylinek, je součástí živé stravy celá řada dalších superpotravin, které proměňují živou stravu v plnohodnotný a vysoce nutriční způsob výživy. V neposlední řadě umožňují vytvářet jedinečná a komplexní jídla včetně vynikajících dezertů, které jsou skutečným lékem pro tělo i duši.

 1. Kakao

      Nepražené kakao je jedna z nejkomplexnějších a nejzdravějších potravin na světě a kvůli své výjimečné výživové hodnotě se řadí k tzv. superpotravinám. Jeho antioxidační kapacita několikanásobně převyšuje zelený čaj nebo červené hrozny a je bohatým zdrojem minerálů jako je hořčík, draslík a vápník. Kakao je známé jako přírodní antidepresivum. Obsahuje vysoké množství aminokyseliny tryptofan i prekurzorů pro neurostransmitery serotonin a dopamin, které hrají důležitou roli při prevenci a léčbě deprese. Nepražené kakao je bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin, které chrání náš imunitní, cévní i nervový systém. Tyto vlastnosti je možné najít jenom v nepražených kakaových produktech; většina kakaových prášků v supermarketech je totiž průmyslově zprocesovaná a tepelně upravená, to znamená, že nemá již žádné z těchto účinků. V přípravě živé stravy mají nenahraditelnou roli i další produkty kakaa jako je kakaové máslo při přípravě živých dezertů, nebo kakaová hmota (vznikající mletím celých kakaových bobů) při přípravě živé čokolády.

 1. Karob

     Karobový prášek je známý jako zdravější alternativa kakaa, která se získává z plodů rostliny Ceratonia Ciliqua rostoucí ve Středomoří a je známá také jako svatojánský chléb. Sušený karob je tradičně konzumován v židovské i muslimské kultuře jako součást náboženských svátků. Karob se vyznačuje podobným bohatstvím minerálů a vitamínů jako kakao, má však jenom poloviční kalorickou hodnotu. Zatímco 100g kakaa obsahuje 14g tuků, 100g karobového prášku jenom necelý gram. Karobový prášek obsahuje ale více přirozených cukrů, proto není potřeba ho přislazovat. Na rozdíl od kakaa karob neobsahuje kofein, methylxanthiny ani theobromin, nevyvolává zrychlený tep, poruchy spánku nebo hyperaktvitu, a je tedy jeho zdravější variantou. V karobu jsou bohatě zastoupeny minerály hořčík, železo a nikl, přičemž obsahuje dokonce trojnásobné množství vápniku než kakao. Kromě toho je přírodním zdrojem aminokyselin alaninu, prolinu a valinu, a vlákniny. Karob zlepšuje trávení, snižuje hladinu cholersterolu a krevního tlaku, a má silné antibakteriální, antivirové a antiseptické účinky. Většina karobového prášku v České republice není raw (svůj obsah minerálů i využití v kuchyni si však zachovává), není problém ho však v živé kvalitě objednat ze zahraničí. Jeho využití v živé kuchyni je stejné jako u kakaa, a je možné ho přidávat jako alternativu do všech receptů obsahujících kakaový prášek, přičemž ho není potřeba doslazovat.

 1. Kokosový olej

     Panenský kokosový olej není jenom nejzdravějším a nejuniverzálnějším olejem na světe. Je to skutečné zázračné superjídlo s mimořádnými účinky na zdraví a jedinečným využitím v kuchyni, dokonce i v kosmetice. Pochází z ostrovů v Pacifickém oceánu, kde jsou kokosové ořechy primárním zdrojem obživy, sbírají se ručně a zpracovávají tradičními postupy. Syrová dužina se naseká, suší na slunci a pak se z ní lisuje vysoce kvalitní olej se širokým spektrem využití. Jeho typickou vlastností je tuhá konzistence, která se nad 24 stupňů Celzia mění na tekutou. Kokosový olej byl dlouho neprávem řazený mezi nezdravé potraviny kvůli vysokému obsahu nasycených tuků. Zatímco převážná většina nasycených mastných kyselin, pocházejících z masa, mléka, vajec a rostlinných olejů, se skládá z dlouhých uhlíkových řetězců, a navíc  často obsahují cholesterol a nebezpečné transmastné kysliny, kokosový olej je tvořen středně dlouhými mastnými kyselinami známými jako MCFA (ang. medium chain fatty acids), přičemž neobsahuje žádny cholesterol a transmastné kyseliny. Středně dlouhé řetězce mastných kyselin se v těle zpracovávají velice odlišným způsobem než řetězce dlouhé, a jsou hlavním důvodem jedinečných účinků kokosového oleje. Na rozdíl od běžných tuků se kokosový olej po požití okamžitě štěpí na jednodušší mastné kyseliny díky enzymům v slinách a žaludeční štávě, to znamená, že  není závislý na produkci pankreatické šťávy, nezatěžuje slinivku ani žlučník. Je proto velice lehce stravitelný, především pro lidi, kteří mají zhoršené trávení tuků nebo odstraněný žlučník. Z těchto středně dlouhých řetězců triglyceridů je nejdůležitější kyselina laurová. Mateřské mléko je jediným dalším zdrojem kyseliny laurové, která je zodpovědná za vybudování přirozené imunity dětí vůči bakteriím, parazitům, virům a plísním. Kokosový olej navíc obsahuje i kyselinu kaprylovou, která se v naturopatii považuje za jeden z nejúčinnějších přírodních léků na přemnožení kvasinky candida albicans.

     Středně dlouhé řetězce triglyceridů v lidském těle svým chováním připomínají více karbohydráty než tuky. Na rozdíl od běžných olejů, másla či sádla jsou vstřebané ze střev přímo do vrátnicové žíly, která je přivádí do jater, kde jsou okamžitě proměněné na zdroj energie podobně jako glukóza. Běžné tuky vytváří v stěnách střev sloučeniny lipoproteinů, které jsou vyloučené do krevního oběhu a rozváděné do různých části těla, kde vytváří tukové zásoby, případně můžou být využité jako zdroj energie při zvýšeném energetickém výdeji. Středně dlouhé řetězce mastných kyselin se neukládají jako tukové zásoby a jsou okamžitě využitelné jako zdroj energie bez nadměrného zatěžování trávicího systému. Protože zvyšují energetický metabolismus všech buněk, urychlují hubnutí, hojení a léčení. Klinickým výzkumům kokosového oleje a jeho příznivým účinkům na zdraví bylo věnováno mnoho vědecké pozornosti. Kokosový olej má prokázané antibakteriální a protiplísňové účinky, jeho vnější použití se také osvědčilo v léčbě akné a zánětlivých kožních onemocnění. Podle dalších studií se kokosový olej také osvědčil v léčbě Alzheimerové nemoci, cukrovky 2. typu, akutních virových i bakteriálních infekcí včetně zánětu plic, chronické únavy a zánětlivých onemocnění jako je Crohnova nemoc nebo ulcerativní kolitída. Nenahraditelnou roli pro orální zdraví a léčbu zánětů v ústní dutině má i prastará ayurvédická technika kloktání kokosovým olejem. Kokosový olej má vynikající využití v péči o vlasy a pleť, kde úspěšně nahradí chemické kondicionéry a hydratační krémy. Kokosový olej je možné užívat i vnitřně jako lék nebo prevenci 1 lžičku 2-3x denně. V běžné kuchyni je kokosový olej, který je stabilní při vysoké teplotě a nepřepaluje se, nejzdravějším olejem na pečení a smažení. V živé kuchyni má pak nezastupitelné místo v přípravě živých dezertů a čokolády.

 1. Chia Semínka

     Chia semínka jsou spolu s lněnými semínky nejbohatším přírodním zdrojem Omega 3 mastných kyselin. Jedná se o drobná semínka šalvěje hispánské pocházející z Latinské a Střední Ameriky, kde patřily k posvátním potravinám Aztéků a pro svou výživovou hodnotu a schopnost postupného uvolňování energie jsou známé jako "semínka běžců". Semínka Chia mají vynikající hydrofilní vlastnosti a vysoký obsah rozpustné vlákniny: jejich namočením získáme jemný gel, který výborně zasytí a má významné čistící účinky na naše střeva. Chia semínka jsou známé také svým nízkým glykemickým indexem a schopností stabilizovat hladinu glukózy v krvi. Jsou výborným zdrojem bílkovin a mají jeden z nejvyšších obsahů vápníku ze všech rostlinných zdrojů. Dvě lžíce semínek denně stačí, abyste využili všech jejich léčivých vlastností. V živé kuchyni je možné z nich vytvářet chutné snídaňové pudinky, přidávat je do ovocných a mléčných koktejlů, polévek, omáček, salátů a dresinků. Gel z chia semínek slouží jako vynikající pojivo při výrobě živého chleba, tyčinek, marmelád, krekrů a ovocných ruliček. 

 1. Lněná semínka

Navzdory tomu, že lněné semínko patří mezi naše tradiční hospodářské plodiny, většina lidí stále netuší, o jak výživově hodnotnou potravinu se jedná. Spolu s chia semínky jsou lněná semínka nejvýznamnějším zdrojem Omega 3 kyselin a plnohodnotnou náhradou živočišného tuku získaného z ryb. Lněná semínka obsahují i významnou Omega 6 kyselinu - kyselinu linoleovou, která je důležitá pro tvorbu hormonálních prostagladinů s protizánětlivým účinkem. Lněná semínka jsou zdrojem vysoké koncentrace lignanů, což jsou látky známé jako fytoestrogeny, které podporují vylučování škodlivého estrogenu z těla, a proto mají významný preventivní účinek proti rakovině prsu, a dalším zdravotním komplikacím vysoké hladiny estrogenu. Lněné semínko obsahuje celou řadu vitamínů a minerálů jako jsou vitamín E, hořčík a draslík. Lněná semínka jsou vyhledávaným zdrojem vlákniny a bílkovin (kterých obsahují 18g na 100g). Konzumace lněných semínek přispívá ke snižování cholesterolu v krvi, upravuje krevní tlak, stabilizuje cukr v krvi, upravuje metabolismus a podporuje hubnutí, a optimalizuje činnost střev a předchází zácpě. Lněná semínka mají také antivirové, antibakteriální a protiplísňové účinky. Lněné semínko je velice tvrdé a pro tělo nestravitelné, proto je potřebné ho nejdříve pomlít či namočit. Mezi nejhodnotnější zpracování lněného semínka patří jeho naklíčení a výroba lněného oleje. Lněná semínka by se kvůli své tepelné nestabilitě neměly vystavovat vysoké teplotě (lněný olej není vhodný na smažení). Pomleté lněné semínko je v živé kuchyni vynikající náhradou obilné mouky při výrobě živých sušenek, tyčinek a chlebů.

 1. Quinoa

     Quinoa neboli merlík chilský pochází z jihoamerických And, kde se pěstovala až do výše 4 000 metrů. Navzdory tomu, že v andských civilizacích byla známá jako "matka všech obilovin", quinoa nepatří mezi obilniny. Jedná se o semena rostliny chenopodium quinoa příbuzné amarantu, kterých hlavní předností je, že na rozdíl od obilovin jsou přirozeně bezlepkové. Quinoa může mít červenou, černou nebo žlutou barvu, a je skutečnou výživovou bombou s vysokou nutriční hodnotou. Je také málo kalorická a lehce stravitelná. Je dokonalým zdrojem kompletních bílkovin s vyrovnanou skladbou aminokyselin. Quinoa obsahuje řadu vitamínů a minerálů, především vápníku, železa, draslíku a hořčíku, a všech stopových prvků. V běžné kuchyni je vynikající a zdravší alternativou rýže, kuskusu, těstovin a obilovin, přičemž je vhodná na přípravu slaných i sladkých pokrmů. V živé kuchyni se využívá syrová quinoa v naklíčeném stavu, který ještě více zvýší a zpřístupní její nutriční hodnotu.

 1. Spirulina

      Spirulina je jedním z nejstarších rostlinných organismů na světě a její nutriční složení a koncentrace výživových látek z ní dělají jednu z nejcelostnějších superpotravin. Patří mezi spirálovité mikrořasy, které jso známe svou náročností na čisté prostředí, množství slunce a vysokou alkalinitu vody. Spirulina je ze 60% čistá a lehce zpracovatelná bílkovina, která obsahuje všech 8 esenciálních a 10 neesenciálních aminokyslin, a je proto významným zdrojem proteinů a železa pro vegany, vitariány a vegetariány. Spirulina je jediným rostlinným zdrojem glykogenu, který se v našem těle musí syntetizovat z glukózy a je primárním zdrojem okamžité i dlouhodobé energie. Je nenahraditelným potravinovým doplňkem pro sportovce (5g před tréninkem zvýší potenciál svalové aktivity), při chronické únavě, anémii, náročných činnostech či stresových období života. Spirulina je také bohatým zdrojem rostlinného zeleného barviva chlorofylu s významným detoxikačním účinkem, který napomáhá vyplavování škodlivých látek z těla. 100g spiruliny obsahuje 57g bílkovin, 2000mg nenasycených mastných kyselin, 28.5mg železa (158% doporučené denní dávky), několikadenní doporučenou dávku B vitamínů a většiny stopových prvků jako je měď a mangan, a vysokou hladinu draslíku a hořčíku. Důležitý je i obsah antioxidačně působícího betakarotenu a také vitamínu B12, zcela netypického pro rostlinnou říši. Pro vysoký obsah jódu a draslíku je její pravidelné užívání prospěšné při hypofunkci štítné žlázy. Spirulinu je možné užívat jako potravinový doplněk ve formě prášku nebo tablet, její využití při přípravě stravy je však neomezené. Díky nevýrazné chuti je možné ji přidávat do koktejlů, polévek, ale i živých dezertů, a docílit tak kromě významného nutričního obohacení i zajímavého zeleného zbarvení.

 Chlorella nebo Spirulina? - Zelené potraviny informace                                                      Recepty živé stravy: Vitakucharka_28_04_09[1]

Srovnání mladého ječmene, chlorelly, spiruliny a obdobných produktů včetně Green Ways.

Pro ty co nevědí, co pro kterou skupinu vegetariánů je typické, tady je krátké a možná i nepřesné a neúplné vysvětlení:

 • Vegetariáni – nejedí živočišné produkty, kvůli kterým se zabíjejí zvířata (maso, sádlo…)
 • Lakto-ovo vegetariáni (někdy laktoovovegetariáni nebo lakto ovo vegetariáni) jsou vegetariáni, kteří sice nejedí maso ani ryby, ale jedí vejce i mléčné výrobky (například mléko, sýr, máslo nebo jogurt). Název pochází z latiny, kde lacto znamená mléko a ovo vejce.
 • Vegani – nejedí žádné živočišné produkty (ani vejce, mléko, med..)
 • Frutariáni- strava zahrnuje pouze ovoce, ořechy, semena, a jiné plody. (jedná se o striktní formu veganství) Běžně jedí fazole, rajčata, okurky, dýně, ale vyhýbají se bramborům nebo špenátu
 • Vitariáni – zastánci syrové neboli raw stravy.
 • Pescatariáni – jedí ryby a plody moře, ale nejedí jiné maso.
 • Omnivorové – jedí všechno.

   

  Syrová strava (RAW) je životní styl postavený na příjmu nevařených a průmyslově neupravovaných potravin. Konzumace striktně syrové stravy vychází ze zjištění, že se výživová hodnota potravin zahříváním nad 42-45°C snižuje, že tepelně upravené potraviny nejsou zdravé, dokonce že poškozují organismus. V dalších zdrojích informací např. o enzymech se lze přesvědčit, že Enzymy skutečně se poškozují tepelnou úpravou nad uvedenou mez.

  Jiné zdroje zase uvádí, že např. u některých druhů zeleniny po teplené úpravě získáte více než bez úpravy. Uvádí, že rajčata obsahují prospěšný beta karoten (vybarvuje plody dožluta) a především lykopen (vybarvuje plody dočervena), který je obsažen těsně pod slupkou. Tepelná úprava nesnižuje prospěšné účinky lykopenu na lidský organismus, ale naopak zvyšuje (je prokázán jeho protirakovinný účinek). Účinek lykopenu v syrových rajčatech zvýšíme také tím, že je zakapeme olivovým olejem.

  Někteří ze zastánců syrové stravy jedí pouze rostlinné zdroje potravin a jsou nazýváni rawvegany. V závislosti na životním stylu a pravidlech každého jednotlivce může syrová strava znamenat příjem tepelně neupravovaného ovoce, zeleniny, ořechů, semínek, naklíčených obilovin, vajec, ryb, masa a syrového mléka a mléčných produktů.„Raw foodism“ je dnes populárním směrem a jeho představitelé uvádějí celou řadu pozitiv, která z konzumace syrové stravy vyplývají, na příklad zlepšení zdraví, více energie a snížení hmotnosti. Raw neznamená být veganem. Vitariáni, čili vyznavači raw stravy, jsou často označovány za vegany, což je mýtus. Vede k tomu předpoklad, že vitariáni konzumují jen syrovou stravu. To je samozřejmě pravda, ale mezi tu se řadí i syrové maso, ryby, vejce a nepasterizované mléko. Můžete být tedy vitariánem a zároveň mít jídelníček velmi pestrý. 

Poznámka: Přístupů k vyváženosti ve stravě je mnoho a jeden z významných přístupů je uveden např. v knize Metabolické typy. Všichni nejsme stejní a tak každý z nás by neměl jen kopírovat jakýkoliv směr sebezdravější výživy, který se mu zrovna líbí z hlediska jemu současně dostupných informací, ale měl by sám nebo s pomocí odborníků i praktiků zjišťovat co je pro něj osobně nejlepší! Řadu přístupů si lze nejlépe s pomocí zkušenějších lidí v této oblasti sám opatrně i postupně vyzkoušet a pak se rozhodnout jakou výživu si dopřát. Obecné zásady zdravé výživy co se týče pestrosti stravy co nejvíce čerstvé, s využitím zeleniny a ovoce jsou vcelku jednoduché. Zdravý rozum by měl každému stačit, navíc Internet je již značně rozšířen a tak si lze informace porovnat. Někdy to zase nebývá jen neznalost správného přístupu, ale často je to nedostatek vůle, důslednosti a duševní zralosti na cestě ke svému zdraví. Jindy je obtížné překonat nesprávné návyky stravování a životního stylu v rodinách, kde "osvícený přístup" k vyváženosti je velmi vzdálen od zdravé výživy, ale může to být ještě složitější...,jídlo bývá droga, změna cesty je obtížná. Proto nabízíme naši cestu zařazení čerstvých šťáv do Vašeho jídelníčku, lze tak vhodně a významně zlepšit kvalitu naší výživy a naučit se žít: Život se šťávou a zdravím! Admin

Informace jsou částečně čerpány ze serveru http://www.zdravi-az.cz - doplněno Admin 

Proč pít čerstvé šťávy?, Proč odšťavňovat?

 

Proč si již Vaši přátelé pořídili odšťavňovač?
 

Protože v ovoci a zelenině už dávno není tolik vitamínů, jako v roce 1985, a bez odšťavňovače by jich museli sníst vagon!

Vitamíny jsou stěžejní pro udržení psychické pohody

Téměř každý je denně v menším či větším stresu, sem tam spěchá, nebo je úzkostný, rozčílený či smutný, protože ho potkala nepříjemná událost. Kdykoli se tělo ocitne ve stresu, začnou se rychleji spotřebovávat zásoby vitamínů A, B, C, E, ale i zinku, hořčíku, selenu nebo betakarotenu.

Například už jen 15 minut silného napětí stačí k tomu, aby se v těle úplně spotřeboval vitamín C. I proto se někteří odborníci kloní k tomu, abychom denně přijímali cca 250 mg vitamínu C namísto oficiálně doporučovaných 60 mg. 60 mg totiž nemůže pokrýt potřeby člověka, který denně chodí do práce nebo do školy, stále někam spěchá, řeší problémy, stará se o děti, nebo třeba i více sportuje.

Co se stane, když tělu trvale chybí vitamíny? Nejenže jste více ohroženi nemocemi, ale kromě únavy na sobě v první řadě pocítíte psychickou nepohodu. Budete více podráždění a i běžné starosti vás snáze rozhodí. Například tvorba serotoninu je přímo závislá na přítomnosti vitamínu C.

Člověk, který jí málo ovoce a zeleniny, se vlastně ocitá v bludném kruhu. Přichází o zásoby vitamínů a minerálů, protože se stresuje a je stresovaný stále více, protože nemá dost vitamínů a minerálů. Proto ti, kteří začali s čerstvými šťávami, často brzy zaregistrují, že se cítí o poznání lépe.

Vitamíny předcházejí nemocem a dokonce je léčí

Když navážeme na předchozí bod, psychická nepohoda společně s únavou jsou jedněmi z prvních příznaků, že tělu chybí vitamíny. Pocit stresu ale není problémem jen proto, že nejste v pohodě. Je problémem hlavně pro imunitní systém, který se kvůli stresu postupně vyčerpává.

Naše obranyschopnost zkrátka není konstruována na tak silný a každodenní stres, jaký v současném světě zažíváme, a jednoho dne se to zákonitě projeví – najednou trpíte vysokým krevním tlakem, různými záněty, bolestmi kloubů, nebo vás na stará kolena potká rakovina. Vlastně není vůbec náhodou, že zrovna rakovina je tak častým onemocněním.

Asi pro vás nebude žádným tajemstvím, že vitamíny představují naprostý základ zdraví. Pokud jich má tělo dostatek, snáze odolá nejen obyčejnému nachlazení, ale právě i civilizačním a dalším vážnějším nemocem.

Jestliže vás začínají zlobit jakékoli zdravotní potíže, nebo už nějaký ten rok berete různé léky, podívejte se na svůj talíř. Ovoce a zelenina by měly tvořit polovinu denního příjmu potravin. Spousta lidí si dá za den třeba jen jedno jablko a zeleninovou oblohu k obědu, někdy ani to ne.

Jak jste na tom vy? Pokud se vám nechce jíst ovoce a zeleninu s každým jídlem, odšťavňování je ideální cestou, jak pokrýt denní potřebu vitamínů snáze.

Máme spoustu ohlasů od lidí, kteří pravidelně pijí šťávy, a tak víme, jak zázračně mohou zapůsobit.

A podobných příběhů jsou stovky.

 

Díky šťávám do sebe dostanou vitamíny i odpůrci ovoce a zeleniny

Pomeranč je moc kyselý, mrkev hořká, jablko mdlé… Patříte mezi ty, kteří si v pojídání ovoce a zeleniny zrovna moc nelibují? Nebo vaše děti? Pak zkuste odšťavňovat.

Vymačkaná šťáva často chutná i těm nejzatvrzelejším odpůrcům ovoce a zeleniny, protože z ní mizí kyselost i hořkost a hlavně – vypít dvě sklenice je jednodušší, než se nutit do konzumace ovoce a zeleniny s každým jídlem.

Skvělé je, že se šťávami do sebe dostanete i méně oblíbené (zato ultrazdravé) suroviny, jako je špenát, salát nebo třeba červená řepa – stačí je smíchat s jablečnou nebo hruškovou šťávou a hned se pro spoustu lidí stanou poživatelnými.

Šťávy pro každý den

Kromě prevence nemocí a psychické nepohody jsou šťávy skvělou zásobárnou energie pro úspěšné zvládnutí každého dne, protože dokáží celkově revitalizovat. Je to nejen díky vitamínům, ale i díky tomu, že šťávy šetrně čistí organismus (detoxikují), a to už při pouhých dvou deci denně. Mají očistný účinek i na vaše střeva.

Přitom nemusíte hned odšťavňovat zelené listí, pokud na něj nemáte chuť – začněte třeba s jablky a mrkví, zkoušejte různé kombinace, experimentujte, objevujte nové chutě. Klidně se může stát, že plodina, kterou normálně nestrčíte do pusy, vám ve šťávě velmi zachutná.

Odměnou pravidelného pití šťáv vám bude větší pohoda i rostoucí energie – práce i další činnosti vám půjdou lépe od ruky, dokonce vám to bude lépe myslet. Spousta příznivců šťáv také uvádí, že jim stačí méně hodin spánku, nebo že se cítí docela svěží, i když v noci skoro nespali. Tím vás samozřejmě nenabádáme, abyste šidili spánek :), ale je to další důkaz toho, že šťávy skutečně velmi navyšují energii. Dejte proto šťávám šanci a uvidíte sami! 

Pravidla pro správnou konzumaci ovocných a zeleninových šťáv 

 • Konzumujte je vždy na lačný žaludek - min. 3h po jídle, max. 30min. před jídlem
 • Léčivé s obsahem dobře vstřebatelných vitamínů, minerálů a enzymů jsou pouze čerstvé šťávy bez pasterizace a jakékoli další úpravy
 • Šťávy nikdy nevypijte naráz, ale po malých doušcích a v ústech chvíli nechte promísit se slinami
 • Šťávy pijte čerstvé a neuchovávejte je déle jak 12h. Po odšťavnění probíhají oxidační procesy a snižuje se obsah vitálních látek. U citrusů už po 15 minutách je výrazně snížen obsah vitamínu C.
 • Jednotlivé druhy šťáv můžete pít samostatně nebo také míchat, ve fantazii se meze nekladou, ale je třeba si vyzkoušet co moje trávení unese. Kombinace šťáv z ovoce a zeleniny má svá omezení.

Proč pít šťávy  s odstupem od obvyklé stravy a na lačný žaludek? Pokud bude ve vašem žaludku zrovna zpracováván nedělní oběd a vy ho zalijete čerstvou ovocnou šťávou, veškerý užitek bude ta tam. Šťáva nemůže přes masu potravy projít a cukry v ní obsažené začnou kvasit, což naopak způsobí nepříjemností v podobně krkání, pálení žáhy či plynatosti a vitální látky přijdou na zmar.
Nepleťte si také ovocnou šťávu s takzvaným "smoothie", tedy koktejlem z rozmixovaného ovoce. Tyto koktejly jsou také zdraví prospěšné a užitečné, ale neplatí o nich to samé jako o ovocných šťávách, jelikož stále obsahují vlákninu ve stejném poměru jako v celistvých plodech.

 

Detoxikace organismu zní jako radikální pojem, ale představte si, že začínáte svůj den se sklenkou čerstvé šťávy nebo výborným ovocným koktejlem. Nezáleží na tom, zda-li si vychutnáte svěží ovocný fresh ještě v posteli nebo si po ranní rozcvičce dopřejete revitalizující zeleninovou šťávu.

 
 
 

Acid vs. Alkaline (Kyselost vs. zásaditost)

Poslední video Acid vs. Alkaline (v AJ) pojednává o hodně diskutovaném tématu - zakyselení orgamismu. V několika minutách vám ukáže, jak hodnota pH u jednotlivých potravin ovlivňuje fungování našeho těla. Několik změn ve vašem jídelníčku může rozhodnout o zdraví nebo nemoci, či dokonce o životě nebo smrti.

Jak vybrat odšťavňovač? - výběr odšťavňovače…

Největší část výběru jsme již zajistili za Vás, nabízíme Vám výběr světové produkce TOP odšťavňovačů!

help                  400x300                 image007

Možná je i pro Vás obtížné sníst denně pět doporučených porcí zeleniny a ovoce, které doporučují výživoví poradci? 

Proto nabízíme lepší cestu: Život se šťávou a zdravím!

Sana červená s lisem 702

Než začnete vybírat odšťavňovač v textu níže uvedeném, posuďte jak ke šťávám v zajímavých souvislostech přistupují odborníci, kteří tomu zasvětili celý život. Přitom vezměte v úvahu, že kvalitní šťáva je cílem a odšťavňovač jen prostředkem k tomuto cíli, proto se nejprve seznamte se šťávami, což Vám napomůže při výběru odšťavňovače..

Dnes již nestor Dr. Norman W. Walker (knihy o odšťavňování ke stažení) byl jeden z nejvýznamnějších lékařů zabývajících se zdravím a výzkumem výživy v USA. Jeho knihy byly vzorem mnohým lékařům, vědcům a autorům jako je Dr. John Heinerman.

image001Dr. Hainerman spolupracoval s tamními léčiteli, tak i se špičkovými lékaři a vědci. Publikoval stovky článků věnovaných lidovému léčitelství, léčivým rostlinám a zdravé výživě. Napsal více než dvacet knih, včetně úspěšné Heinermanovy encyklopedie ovoce, zeleniny a bylin. Svůj bakalářský titul získal na Brigham Young University v Utahu a v dalším studiu pokračoval v Indonésii, kde mu byl na Jakartské University of Indonesia a Surabayaské Airlangga University udělen magisterský a posléze doktorský titul. Tento známý americký antropolog-léčitel nahlédl do svých archivů a napsal ucelené dílo "Encyklopedie léčivých šťáv" pojednávající o přírodních šťávách, které mohou být lékem na stovky běžných zdravotních problémů světa. John Heinerman, Ph.D, se narodil v roce 1946 v Salt Lake City, Utah, USA a během své odborné praxe poznal 33 zemí celého světa a navázal

Není šťáva jako šťáva
To že se nedá co do kvality šťávy srovnávat 100% krabicový džus z nejbližšího supermarketu a čerstvě vymačkaná šťáva je snad každému jasné. Znáte ale rozdíl mezi čerstvě vymačkanými šťávami?

                  dzus                 džusík

Mnozí z Vás si asi řeknou, že takový rozdíl snad ani nemůže být. Opak je pravdou. I čerstvě vymačkané šťávy se budou lišit v množství enzymů a vitamínů, které budou obsahovat. V čem je tedy rozdíl? To, co ovlivňuje kvalitu šťávy, je způsob její extrakce z vlákniny ovoce či zeleniny. Hlavní faktory, které mají vliv na kvalitu, je kyslík vháněný do šťávy, teplo a šetrnost přípravy šťávy. Kyslík z toho důvodu, že přestavuje činidlo oxidace, která ničí enzymy stejně tak jako teplo. Při zahřívaní dochází k odumírání lidskému organismu prospěšných enzymů. U některých přístrojů dochází při odšťavňování k většímu tření a díky tomu se může teplota šťávy z různých přístrojů lišit až o více ⁰C, navíc i v závislosti na použitých otáčkách a stáří či otupení hrotů na sítech, což platí především pro odstředivou technologii. Faktor, šetrnost přípravy šťávy, je ovlivněn způsobem naruší buněčné struktury vlákniny přístrojem. Zatímco odstředivý přístroj suroviny při několikatisícových otáčkách přímo rozseká na tisíc kousků, které pak odstředivou silou vymrští na síto, šnekový nebo dvou hřídelový odšťavňovač suroviny rozmělní a přes síto vylisuje jako mlýnek. Sami teď můžete říct, který způsob odšťavnění je šetrnější. Pro ty z vás, kteří stále váhají, odstředivka to určitě nebude. Šťáva z odstředivých přístrojů je hodně napěněná, více vodová a rychleji mění svoji barvu díky prudší oxidaci. Takový fresh si můžete bohužel dopřát ve většině juice barů v České republice, které odstředivky převážně používají.

Oproti tomu šnekové a dvou hřídelové odšťavňovače používají k surovinám šetrný "Low Speed Technology System" (LSTS). Tuto technologii najdete u přístrojů, které zpracovávají suroviny do 100 otáček za minuty. LSTS technologie umožňuje získat maximum nutričních hodnot, enzymů, vitamínů a chuti z ovoce, a zeleniny. Taková šťáva je na první pohled hustější a krémovější, než cokoli, co jste kdy pili z krabice, protože vláknina je jemně protlačena skrze síto. Čerstvá šťáva je jen vzácně čirá, často spíše matná a na povrchu jemně zpěněná. Co do obsahu enzymů a vitamínů tedy vyhrává šťáva ze šnekových a dvouhřídelových přístrojů. Na druhou stranu každá čerstvá šťáva, ať už je získána jedním nebo druhým způsobem, je pro lidské tělo prospěšná. Rozdíl už tedy znáte, záleží jenom na Vás, jakým šťávám dáte přednost.

            Šťáva                   Omega velký                  Šťáva

 

Šťávy s vlákninou nebo bez?

 (Jedlé byliny, rostliny)

image011

Vláknina čistí zažívací trakt, proto je dobré ji tělu naservírovat v dostatečném množství. Je to taková metla smetí, která vymete to, co v nás zůstane po kulinářských orgiích, které si dopřáváme. Můj současný odšťavňovač Sana juicer připravuje šťávy hodně čisté s občasnými kousky vlákniny. Za to můj první odšťavňovač Hurom mi připravoval šťávu s poměrně velkým množstvím vlákniny - můžu říct drti z ovoce a zeleniny. Ve šťávě z mixu pomerančů, limet, citronů nebo ananasu mi to nevadilo. Ovšem v mixu z mrkve, červené řepy, celeru a listové zeleniny mi to vadilo a šťávu jsem si pravidelně cedil. Každému ten nos narostl holt jinak a já zastávám ten názor, že vlákninu do těla můžeme dostat ve formě syrového ovoce a zeleniny nebo v různých formách salátů atd. Ve wikipedii jsem se dočetl, že vláknina vstřebává vodu, tím zvětšuje svůj objem a ulehčuje střevům. Také na sebe váže některé látky z potravy, jako například cholesterol. Americká potravní asociace doporučuje alespoň 20-35 g denně pro zdravého dospělého člověka v závislosti na příjmu energie (např. 8400 kJ strava by měla zahrnout 25 g vlákniny). Doporučení asociace pro dítě je, že počet gramů na den je číselně věk dítěte plus 5 (např. čtyřleté dítě má sníst alespoň 9 g vlákniny denně). Britská potravní asociace doporučila alespoň 12-24 g vlákniny denně pro zdravého dospělého člověka. Setkal jsem se i s názorem, že lidé s nádorovým onemocněním by měli pít čistou šťávu bez vlákniny, protože ta, na rozdíl od šťávy, nádor vyživuje. Také jsem se dočetl, že pesticidy, kterými jsou ovoce a zelenina ošetřeny se vážou ve vláknině, proto by se měla pít šťáva zbavená vlákniny.

Při konzumaci nadměrného množství samotné vlákniny, která Vám vznikne jako odpad při odšťavňování např. z mrkve, Vás může bolet žaludek natolik, že stejným směrem, kterým šla vláknina dovnitř, půjde i ven. Před konzumací je dobré vlákninu hodně podusit. Následným fantaziím na kuchyňské lince se meze nekladou. Cuketové bramboráky, zeleninové karbanátky, polévky, sladké placky a jiné, skoro z každé vlákniny se dá něco ukuchtit a ve finále je odpad z odšťavňování minimální.

Jak využít vlákninu?

Dužinu z ovoce nebo ze zeleniny lze v první řadě použít jako obklad při celé řadě zdravotních obtíží. Některé druhy dužiny s obsahem síry, které zbydou například po zpracování zelí, kadeřavé kapusty a cibule, se mohou uplatnit jako obklady na vážné formy popálenin a lze je vyměňovat vždy po několika hodinách. Síra ránu dezinfikuje, a pokud není zranění příliš rozsáhlé či hluboké, napomáhá též rychlé regeneraci poškozené tkáně.

Dužina z mrkve, okurky, tykve a dýně je výtečná při léčbě kožních zánětů, které byly způsobeny chorobnými ekzémy, vyrážkami nebo oparem či sluncem. Jsou báječně chladivé, a proto nacházejí uplatnění i při horečkách, kdy se přikládají na čelo, na prsa a na břicho.

Některé další druhy dužiny jsou schopny fantastickým způsobem odstranit lokální infekci. Jedná se zejména o ovoce a zeleninu s obsahem škrobu. Jestliže například dužinu z brambor, vodnice nebo tuřínu přiložíte na diabetické vřídky na nohou, na otevřené rány, gangrenózní boláčky, propíchnuté cysty nebo puchýře či jiná podobná kožní poranění, nebudete věřit svým očím. Některé kyselé dužiny mají též schopnost napnout uvolněnou kůži a odstraňovat vrásky. Zde nachází uplatnění převážně dužina z citrusových plodů. Dužinu lze použít na spoustu věci v kuchyni. Kniha Encyklopedie léčivých šťáv obsahuje mimo jiné i recepty obsahující právě dužinu, která vzniká jako odpad při odšťavňování (více knih si můžete stáhnout na našich stránkách přímo).

JAK VYBÍR

Výběr odšťavňovače*****

Mnozí z Vás jste při výběru odšťavňovače narazili na jeden problém. Jejich hodně a jsou úplně všude. A najít mezi takovým množství kvalitní přístroj už může být problém. Proto každoročně provádíme za Vás průzkum vývoje výrobců a testujeme v praxi různé novinky z nichž některé nejlepší zařazujeme do nabídky našeho specializovaného prodeje. Současně, ale vyřazujeme jiné odšťavňovače zveřejněné v rubrice: Vyřazené, nevybrané a testované odšťavňovače - doprodej výstavních odšťavňovačů

Základní otázky, které by si měl položit každý, kdo si chce pořídit kvalitní odšťavňovač, jsou následující:

„Jaké suroviny budu odšťavňovat?“

Fruit_JuiceOmega TWN 32 image015 

Mrkev, červená řepa, jiná kořenová zelenina, jablka, hrušky, citrusy, to všechno jsou suroviny, se kterými si poradí snad každý odstředivý odšťavňovač. Listovou zeleninu ovšem tyto přístroje nezvládnou, síto listy roztrhá na kusy a vyhodí ven do sběrné nádoby. A když už přece zvládnou tak se žalostnou výtěžností. Nejen proto odstředivou technologii odšťavňování nedoporučujeme. Univerzálními přístroji, které zvládají veškerou zeleninu i ovoce jsou jednohřídelové šnekové odšťavňovače. Ty ve své výtěžnosti ovšem zaostávají za dvou hřídelovým přístrojem Angel Juicer, který je jednička i ve zpracování listové zeleniny, bylin nebo jehličí.

„Jakým šťávám dávám přednost?“

Kuvingsimage018    sana-20808 Omega EUJ 808image021

Šťáva z odstředivých přístrojů je hodně napěněná, více vodová a rychleji mění svoji barvu díky prudké oxidaci, která je způsobená vysokými otáčkami okolo 15000 ot./min! Při těchto otáčkách štáva se rychle okysličí a to mimo jiné vlivy velmi snižuje kvalitu šťávy. Na kvalitu šťávy má vliv světlo, teplo a způsob zpracování a případně nevhodné skladování. Proto současný směr vývoje v oblasti kvalitních odšťavňovačů směřuje k nízkootáčkovým šnekovým nebo dvouhřídelovým odšťavňovačům, jejich technologie odšťavňování je na vrcholu kvality oproti levným odstředivým odšťavňovačům, které bohužel jsou ale nejvíce rozšířené. Šnekové a dvouhřídelové odšťavňovače pracují od 40-80 otáček za minutu a proto získávají maximum nutričních hodnot, enzymů, vitamínů a jejich šťáva je na první pohled hustější a krémovější, než cokoli, co jste kdy pili z krabice. Čerstvá šťáva je proto jen vzácně čirá, často spíše matná a na povrchu jemně zpěněná, což je závislé na druhu vlákniny ovoce nebo zeleniny.

odstavnovac-sana      800 newSana EUJ 707 horizontální - nejprodávanější!                                                                  S možností dalšího příslušensví tj. lis na olej Sana 702

„Vypiji připravenou šťávu ihned po odšťavnění nebo ji budu popíjet v průběhu dne?“

Catler JE 4010Catler JE 4010 microsíto

Pokud budu odšťavňovat menší množství šťáv, které budu okamžitě konzumovat, vystačím si i s odstředivkou. Pokud preferuji přípravu většího množství šťávy na jeden zátah, kterou budu mít v uzavřené nejlépe tmavé sklenici v lednici a budu ji popíjet v průběhu dne, šnekový nebo dvou hřídelový odšťavňovač je ta správná volba. Šťáva z těchto přístrojů se nekazí tak rychle jako z odstředivky (Catler) a enzymy Vám nikam neutečou.

„Jak často budu odšťavňovač používat?“

Sana chrom zmenšená                     sestava_angel_juicer

champ-foto3       catler mytí      catler displej - kopie

S touto otázkou souvisí snadnost čistění přístroje. U odstředivky se musí velké síto pořádně vydrhnout a hrozí, že se při čištění poraníte o ostří síta. U šnekových přístrojů stačí propláchnout jednotlivé díly pod proudem tekoucí vody a „přejet“ menší síto kartáčem na čištění. Dvou hřídelové přístroje se skládají z více dílů a jejich síto je dlouhé a tak čištění je o něco zdlouhavější v závislosti na odšťavňované vláknině, která je různorodá u mnoha druhů ovoce a zeleniny. Většinu dílů opět vyčistíte pod proudem tekoucí vody. Nejvíce námahy vám zabere čištění uzavřených sít.

„Co všechno můj budoucí odšťavňovač umí?“

je40101Odstředivka umí pěkně napěněnou šťávu a už vůbec ne listovou zeleninu a byliny. Champion juicer, který se vyrábí v téměř nezměněné podobě již více jak 50 let, umí kromě rychlé šťávy také výborné roztíratelné arašídové máslo a s nástavcem se promění v domácí mlýn na mouku což, ale v dnešní době nedoporučujeme, protože kvalitativně je mlýnek zastaralý oproti kvalitním současným kamenným mlýnkům, které jsou běžně na trhu k dostání. A pokud mají šnekové a dvou hřídelové odšťavňovače homogenizační pouzdro, tak dokážou dělat takové věci jako je ovocná zmrzlina, dětská kašička, sorbety nebo různé druhy těstovin. Např. na odšťavňovači Sana juicer lze připravit základ pro omáčku na těstoviny nebo opravdu jemné těsto na bramboráky.

„Kolik jsem ochotný do nového přístroje investovat, respektive na kolik si cením vlastního zdraví?“

největší

Cenové rozmezí mezi odšťavňovači je opravdu obrovské. Od několika stovkových odstředivek až po téměř čtyřicetisícový Angel 8500S. Otázkou je, kolik mokré drtě z odšťavňovače vyleze a jak dlouho Vám bude přístroj sloužit. Každý přístroj je vyroben z různě kvalitních komponentů a každý se liší ve výtěžnosti. V současné době se hodně řeší plastové materiály obsahující škodlivý bisphenol a bohužel ani odšťavňovač za 6000,- Kč není BPA free. Pokud si budu připravovat šťávy každý den tak se mi do dvou let vrátí investice do Angelu v nakupovaných surovinách. Je totiž rozdíl zda z kila mrkve dostanete přes 700 ml šťávy při použití nejvýkonnějšího dvou-hřídelového přístroje nebo do 580 ml šťávy při hodně výkonné odstředivce.

A navíc, každý správný specializovaný prodejce by vám měl být schopen na základě výše uvedených otázek vhodný odšťavňovač doporučit, ale i předvést jak se obsluhuje. Nelze doporučit prodejce, kteří prodávají od špendlíku po lokomotivu, často neví ani jak odšťavňovače pracují a všechny souvislosti s odšťavňováním vůbec neznají. Přitom změna jejich sortimentu je u takových obchodů velmi častá a servis či mnohaletá garance náhradních dílů nebývá zajištěna!

Horeca Sana - 909

 

Jak Tedy vybrat pro vás vhodný a kvalitní odšťavňovač?

Jak na výběr odšťavňovače – využijte naše zkušenosti!

Odšťavňováním se bavíme již mnoho let, porovnáváme klady i zápory odšťavňovačů, provedení, použité materiály, užitnost i originální nové technologie. Naše recenze i nabídky jsou založené na zkušenostech se specializovaným prodejem odšťavňovačů a výsledcích testování. Neprodáváme nekvalitní odšťavňovače, které nemají srovnatelné vlastnosti s těmi nejvhodnějšími od specializovaných výrobců. Do nabídky přidáváme odšťavňovače i když si konkurují. Cena není rozhodujícím parametrem, rozhodující je kvalita, tu srovnáváme s trendy vývoje výrobců a to i jak se osvědčují po létech používání. Než začnete vybírat odšťavňovač, zvažte co nejvíce budete odšťavňovat. Šťávu lze získat s většinou odšťavňovačů. V kvalitě šťávy i odšťavňovače jeho rychlosti a výtěžnosti budou velké rozdíly!

Pár tipů na úvod:

 • Neexistuje ideální odšťavňovač úplně na vše.
 • Existuje několik technologií odšťavňování, kde s různými druhy plodů (tvrdé/měkké/šťavnaté) budete mít různé výsledky.
 • Proto je nutné co nejpodrobněji definovat své požadavky a vybrat takový odšťavňovač, který se k ideálu co nejvíce přiblíží.

A teď už můžeme přejít k otázkám před výběrem odšťavňovače, na které byste si určitě měli odpovědět.

Co budete převážně odšťavňovat? Bohužel málokterý odšťavňovač si poradí úplně se všemi druhy ovoce a zeleniny na jedničku.
Běžně odšťavňované suroviny jako je mrkev, řepa, jablko a citrusy zvládá každý přístroj dobře, ovšem u surovin, jako je listová zelenina, bobuloviny a peckovice budou výsledky odlišné.
Některé suroviny jsou navíc tzv. „lépe odšťavnitelné“ než jiné a důležitá je i zralost. Je rozdíl, jestli odšťavňujete čerstvé šťavnaté jablko, nebo jablko, které již nějakou dobu leželo v regálu nebo sklepě a ztratilo většinu vody. Z čerstvých jablek získáte plno šťávy, z těch starších stěží pár kapek.

Tropické ovoceVšeobecně problematičtějšími surovinami u všech odšťavňovačů většinou bývá tropické ovoce, jako je ananas, kiwi nebo mango. Důvodem je velká šťavnatost plodu v kombinaci s velmi měkkou vlákninou, která rychle zanáší odšťavňovací sítko. Nejlépe si s nimi poradí jednohřídelové šnekové odšťavňovače. Konkrétně vertikální šnekové odšťavňovače, které mají širší, vertikálně postavený šnek, velké odšťavňovací síto a hlavně otočné stěrky, které čistí síto již během samotného odšťavňování.

Listová zelenina a bylinkyListovou zeleninu a bylinky nejlépe odšťavníte na dvouhřídelových odšťavňovačích, přesto i jednohřídelové šnekové si s nimi poradí velmi dobře, akorát budou mít o trochu menší výtěžnost. Odstředivé odšťavňovače jsou v tomto případě naprosto nevhodné.

BobulovinyBobuloviny, tedy hroznové víno nebo rybíz, je dobré odšťavňovat na šnekovém nebo dvouhřídelovém lisu. Odstředivky mají na těchto surovinách velmi malou výtěžnost. Nejlepší volbou na tyto suroviny je šnekový vertikální systém odšťavňování.

Lesní plodyTaké lesní plody, jako jsou maliny, jahody nebo borůvky, mohou být pro odšťavňovače výzvou. S oběma druhy si nejlépe poradí jednohřídelové šnekové odšťavňovače. Konkrétně ty vertikálně stavěné, které mají širší, vertikálně postavený šnek, velké síto a hlavně otočné stěrky, které čistí síto již během samotného odšťavňování.

PeckovicePeckovice se z důvodu měkčí vlákniny lisují hůře a tvoří hustší, spíše kašovitější šťávu. U většiny odšťavňovačů je lze použít spíše jako doplňkovou surovinu do jiných šťáv, protože jejich vláknina rychle zanáší sítko odšťavňovače a tím se stává lisování zdlouhavé a neefektivní. Pro odšťavňování většího množství těchto surovin je nejvhodnější vertikální šnekový odšťavňovač. To samé platí pro již zmíněné kiwi a mango.

MalviceMalvice, zejména jablka či hrušky, zvládají všechny odšťavňovače skvěle, pokud jsou plody čerstvé a ještě tvrdé. Na moučnatější a již přezrálá jablka je nejvhodnější odšťavňovač odstředivý.

Kořenová zeleninaKořenovou zeleninu zvládají všechny odšťavňovače bez problémů a jediné rozdíly budou ve výtěžnosti a čistotě šťávy. Výjimkou je většina ručních odšťavňovačů, na kterých může být odšťavňování fyzicky náročné nebo i nemožné.

CitrusyCitrusy jsou na šťávu jako dělané a zde asi není potřeba nic dodávat - všechny odšťavňovače zvládají lisovat citrusy bezvadně. Opět se bude lišit pouze výtěžnost a množství vlákniny ve šťávě.

Zvažte tedy, jaké druhy ovoce a zeleniny budete zpracovávat nejčastěji a jaké budou spíše výjimkou.

Jakému typu šťávy dáváte přednost? Oba základní typy odšťavňovačů (nízkootáčkové a vysokootáčkové) produkují jiný druh šťávy. Liší se nejen chutí, ale i vzhledem a možnostmi skladování.

Nízkootáčkové lisy

 • Lisují šťávu výraznější chuti, která může obsahovat drobné kousky vlákniny.
 • Šťáva se dá uchovávat v chladničce po celý den (platí pro lisy do 200 otáček za minutu).
 • Šťáva obsahuje minimum pěny.

Odstředivé odšťavňovače

 • Poskytují šťávu vodové konzistence i chuti.
 • Získaná šťáva je vhodná pro okamžitou spotřebu.
 • Šťáva má na hladině vrstvu pěny.

Kolik šťávy budete najednou připravovat?

I když se to na první pohled nemusí zdát, jedná se o podstatné kritérium.

 • Pokud plánujete najednou připravovat velké množství šťávy, budou vám lépe vyhovovat odstředivé odšťavňovače s velkými plnicími otvory. Suroviny zpracujete za méně času oproti nízkootáčkovým odšťavňovačům. Zde platí, že čím větší rychlost, tím nižší kvalita šťávy…!
 • Nízkootáčkové lisy jsou pomalejší a mívají omezený provoz na 30 minut v kuse. Za tu dobu zvládnou vyprodukovat kolem 4 litrů chutné kvalitní šťávy. To pro běžné rodinné použití většinou bohatě stačí.

Jak často budete odšťavňovač používat?

Prvotní nadšení z pořízení běžného odšťavňovače většinou rychle opadne z jednoho prostého důvodu – zdlouhavá a složitá údržba. Čištění je přitom nezbytné po každém použití.

Pokud tedy nepatříte mezi nadšence, kterým nevadí pro odšťavňování nějaký ten čas obětovat, ale přesto plánujete odšťavňovat pravidelně, třeba každý den u snídaně, hledejte takový přístroj, který jednoduše umyjete. Nejsnadněji se čistí šnekové horizontální odšťavňovače, které mají méně dílů a menší síto než vertikální.

Na kolik si ceníte své zdraví?

Sugestivní otázka. Jenže je na místě.

Odšťavňovače z běžné prodejní sítě většinou končí stejně – nikdo je kvůli komplikované údržbě nepoužívá a jejich výsledky jsou při odšťavňování žalostné. Většinu peněz za ovoce a zeleninu doslova vyhazujete do koše.

Jak vám pomůže kvalitní odšťavňovač

 • Jeho pořizovací cena je sice vyšší, ale díky daleko vyšší výtěžnosti se vám investice postupně vrací = nespotřebujete tolik surovin.
 • Snadno se udržuje a vydrží více než odšťavňovač z běžné prodejní sítě.
 • Odšťavňování vás bude bavit, ne trápit.
 • Nízkootáčkové odšťavňovače vám díky šetrnému zpracování dají tzv. živou šťávu plnou vitaminů, enzymů a minerálních látek.
 • Většina prodejen s kvalitními odšťavňovači nabízí záruční a pozáruční servis včetně možnosti nákupu náhradních dílů.

Základní přehled odšťavňovačů

Teď už byste měli mít ujasněné své preference. Víte, co chcete odšťavňovat, jak často a v jakém množství.

Nastává ten správný čas začít vybírat konkrétní typ odšťavňovače.

 • Odstředivé odšťavňovače– tady má hlavní slovo rychlost. Odšťavňovače rychle připraví šťávu z tvrdých plodů – jablek, mrkve či řepy. Výtěžnost je nižší a šťáva rychle podléhá oxidaci. Bohužel některé suroviny odstředěním téměř neodšťavníte. Údržba je náročnější.
 • Šnekové odšťavňovače– odšťavňovače s jednou hřídelí jsou univerzální, poradí si s velkou škálou surovin, čištění je velmi jednoduché a šťáva je vynikající. Odšťavňování je sice pomalejší, ale výsledek stojí za to. Často umí kromě odšťavňování i něco navíc. Rozlišujeme horizontální a vertikální odšťavňovače.
 • Dvouhřídelové odšťavňovače– jsou nejlepší na listovou a kořenovou zeleninu a běžně odšťavňované suroviny jako jsou jablka, citrusy či hrozny. Odšťavňování některých šťavnatých surovin může být zdlouhavé nebo nemožné, např. ananasu. Jejich výtěžnost a čistota šťávy je ohromující. Odrazujícím faktorem může být složitější čištění a potřeba vyvinout více síly při tlačení na pěchovací zátku.
 • Mechanické odšťavňovače– volba pro příležitostné odšťavňování nebo lisování surovin, ze kterých nepotřebujete litry šťávy. Pokud vám nevadí menší výtěžnost, získáte stejně kvalitní šťávu jako u nízkootáčkových lisů. Jen se připravte na více času i námahy.

Pro porovnání odšťavňovačů z naší nabídky si prohlédněte názornou tabulku:

Čištění - množství šťávy - měkké plody - tvrdá zelenina - listová; Odstředivé 1 2 3 3 1; Šnekové 5 4 4 4 4; Dvouhřídelové 3 5 4 5 5 (nejlepší hodnocení je 5)

Zde je patrné z některých parametrů tabulky, že vždy neplatí čím dražší, tím lepší!, ale další parametry rozdílů mezi technologiemi zpracování i jednotlivými odšťavňovači jsou rozhodující pro výběr. Pokud jste si přesto neporadili, neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám poradíme.

titulní obr. s popisem