TOP Odšťavňovače

Jak odšťavňovače pracují ?

Jak odšťavňovače pracují ?

 

 

Každý z odšťavňovačů odděluje šťávu od drtě trochu odlišným způsobem. Podle druhu použité technologie je již částečně předurčeno použití samotného přístroje. Naše nabídka je soustředěna pouze na specielní odšťavňovače, které neničí při zpracování ovoce a zeleniny biologicky nejcenější obsah šťávy. Proto neprodáváme nekvalitní komerční přístroje, které tuto garanci kvality neposkytují. Zde srovnáváme i starší typy, ale nové kvalitnější jsou zřejmé z naší současné nabídky.

     image032  Sana 808   image020 Sana 808

                                                                    400x300 70   Sana  EUJ707 (Nejprodávanější odšťavňovač)

  HYDRAULICKÁ TECHNOLOGIE – Champion, Omega 8004, Omega 8006, Omega VRT 352, Omega VRT 402 Hurom slow 500, Sana 707, Sana 808, Kuvings Whole Slow Juicer 6000W


                                                              image034

                            Sana%20808              8004pic          image030

Přístroje odšťavňující produkty pomocí tlaku nejprve veškeré suroviny naporcují (nakrouhají, rozdrtí) a následně tuto drť protlačují přes nerezové síto, které oddělí šťávu od drtě. Oproti odstředivým odšťavovačům dokáží tyto přístroje snadno vyrobit i povidla, zmrzlinu, dětské kaše, ořechová másla, ledové tříště, omáčky nápoje nebo krémy. Přístroje často obsahují různě jemná síta pro nejefektivnější odšťavnění konkrétních surovin.

a) rozmělnění krouháním (Champion, …)

champ-foto3                                      image034

Tyto přístroje používají k rozmělnění otočný nůž, který nejprve veškeré suroviny nakrouhá na malé části a poté tlakem vylisuje z takto připravených surovin šťávu. Díky většímu počtu otáček 1400 ot./minutu si tato technologie snadno poradí i s větším množství surovin. Bohužel vývoj této technologie se zastavil a proto ve srovnání dlouhodobým trendem všech ostatních specializovaných výrobců kteří směřují již dlouhodobě k nízkootáčkovým odšťavňovačům je ve srovnání Champion stále stejný jako před více jak 50-ti lety... 

  výhody  Vyšší otáčky zajišťují potřebné chlazení motoru, takže není zapotřebí dělat přestávky během odšťavňování. Rozmělnění krouháním je ideální pro tvrdou kořenovou zeleninu.

nevýhody  Náročnější příprava při odšťavňování listové zeleniny a bylin. Nižší výtěžnost při zpracovávání těchto surovin.

Champion video v angličtině . :

Champion video v angličtině r. :  

b) rozmělnění drcením,  šnekové odšťavňovače - horizontální Sana Juicer EUJ-707, vertikální Sana EUJ-808, Omega 8004 a Omega 8006, vertikální Omega VRT 352, 402 a Huromy 400, 500, 600.

Zde je nutno poznamenat, že horizontální provedení je dosud osvědčenější, vyrábí se již delší dobu, (a to zejména inovací Omegy 8224/8226 vznikl nový typ tj. SANA 707 s původním nízkootáčkovým osvědčeným motorem).

Šnekové odšťavňovače jsou vybaveny otočným šnekem, který posouvá všechny suroviny hlavním dílem k nerezovému sítu. Při tomto posunu dochází k neustále většímu drcení surovin a zároveň ke zvyšování působícího tlaku, který získává z rozdrcených surovin šťávu. Odšťavňovač šnekový SANA EUJ, Kuvings, Omega VRT 350, 402, 352FR, Sana EUJ-808  a Hurom slow využívá  na rozdíl od klasických šnekových odšťavňovačů vertikální patentovaný šnek a jeho plnění je tak snazší. Otočný šnek je stejně jako u odšťavňovače Omega 8004 a 8006 vyroben z tvrzeného plastu, který je 8x tvrdší než u běžných šnekových odšťavňovačů, (které však neprodáváme...).

Nejnovější odšťavňovače, ale ve svém vývoji ještě zlepšili kvalitu plastů jako např. u značky SANA (kde navíc je nyní šnek se dvěma krájecími noži) vyroben z vysoce odolného materiálu GE-ULTEM a všechny části odšťavňovačů SANA jsou v kvalitě BPA free!

Video naleznete u odšťavňovače Kuvings zdeimage018 Kuvings 

8004pic  Omega 8004 600_omega-8006 (1)Omega 8006 

image003  SANA EUJ 707 by Omega

Sana Juicer - z nové produkce vyrobené ve spolupráci s americkou firmou OMEGA

Video SANA EUJ 808 zdes českým textem  

image032Citron

 

S příchodem nízkootáčkových odšťavňovačů, které díky systému pomalého odšťavňování zachovává šťávám přírodní chuť a narozdíl od běžně dostupných odstředivých odšťavňovačů také většinu živin a vitamínů, odpadá někdy pracné a fyzicky namáhavé pěchování surovin do přístroje.

Odšťavňovač šnekový dokáže získat šťávu snad ze všech dostupných surovin - od citrusů přes kořenovou a listovou zeleninu, ale i bobuloviny. Při správné obsluze si pomocí odšťavňovače hravě připravíte také ovocnou zmrzlinu nebo lahodné sorbety. Vertikální šnek si suroviny jakoby sám "ujídá".

V čem byl tedy HUROM nebo OMEGA VRT tehdy revoluční?

Tuto novinku roku 2010 již později inovovanou výrobcem ocenili nejen milovníci tvrdé kořenové zeleniny jako je mrkev, celer nebo červená řepa. Pro různorodé suroviny, které může HUROM zpracovávat, je s přístrojem po inovaci výrobce  v červnu 2010 dodáváno jedno síto, které je posazeno do samočisticího kartáče. Tím je dosaženo vynikající výtěžnosti a jednoduchosti při mytí přístroje po dokončení odšťavňování. Celou inovaci zkvalitnění Huromu Vám představujeme i v obrazové podobě.  Další významnou inovaci roku 2011 vložil výrobce vertikálního šneku do nového typu Hurom 400 a později HUROM HU - 500 a Hurom HU - 600, který byl v roce 2013 nahrazen v naší nabídce Omegou VRT 352 a Omegou VRT 402 amerického výrobce.

Současné novinky již opět jsou o generace dále jako je vertikální SANA 808! a také KUVINGS, který  si ale ponechal starší generaci pohonu ozubeným kolečkem v prostoru šneku, což už nová generace Sany 808 vyřešila! Navíc současné modely SANY mají kompletní vybavení, tzn. že již je součástí příslušenství druhé hrubé síto a u horizontálů je také homogenizační pouzdro, mimo jiné příslušenství v základní ceně.

Omega 8004/6 video v angličtině :playbutton  Omega 8006 video v angl.: playbutton

Hurom slow video v angl. :

TWIN GEAR TECHNOLOGIE – LISY - Green Star,  Omega TWN 32, Angel Juicer

Odšťavňovače dvouhřídelové většinou používají technologii "twin gear". Lisovací soukolí je složeno ze dvou samostatných ozubených částí, které do sebe vzájemně zapadají. Pomocí nízkých otáček u dvouhřídelových odšťavňovačů dochází k přímému lisování vložených surovin bez jakéhokoliv tepelného nebo mechanického poškození šťávy.

  Green Star 3000

Omega velký

                                                                                                 

největší

 výhody  ANGEL JUICER Maximální výtěžnost a kvalita šťávy. Dokonalé zpracování vybraných surovin. 

image036 

 nevýhody  Odšťavňování ve 30 ti minutových intervalech /u tvrdší vlákniny/ (i když to je doba, která postačí plně na potřebné množství šťávy v rodině). Menší plnící otvor u Green Staru (byl již nahrazen Angelem a Omegou TWN 32).  

Angel mini malý  Profesionální dvouhřídelový komerční odšťavňovač Angel Mini váží 61 kg!

 

 

ODSTŘEDIVÁ TECHNOLOGIE -   odšťavňovač, dřívější vítěz testu  Test 10ti odstředivek  mezi 10 odstředivými odšťavňovači, který používá mikrosíto a kvalitní hroty ( běžné komerční nekvalitní odstředivé odšťavňovače nemáme v nabídce), přesto odstředivou technologii nedoporučujeme z hlediska malé univerzálnosti, která neumí zpracovat např. listovou zeleninu, ale zejména z důvodu menší kvality šťávy - při vysokých otáčkách rychle oxiduje a tím se šťáva znehodnocuje.

U těchto přístrojů jsou všechny produkty nejprve nakrouhány a poté rozprostřeny po otočném sítu. Přístroje se vyznačují především vyššími otáčkami, které umožní využití odstředivé energie. Štáva z produktů je protlačována přes otočné síto a zbylá drť je automaticky odhazována do sběrného koše. Přístroje pracující na bázi odstředivé technologie jsou využívány ve většině gastronomických zařízeních. 

      Catler JE 4010          catler mytí        catler displej - kopie      catler logo        

výhody  Pravděpodobně největší výhodou je rychlost odšťavňování a snadné čištění. 
nevýhody Díky rychlým otáčkám a převáženě tupým hrotům u nekvalitních odstředivek, se zvyšuje teplota (přes 40 °C) v místě strouhání a tím se ničí nejcenější enzymy ve šťávě a tím se snižuje trvanlivost a především kvalita šťávy. Tato technologie je nevhodná pro odšťavňování listové zeleniny a bylin. Nedoporučujeme odstředivou technologii... 

 

 

CITRUSOVAČE
Neprodáváme komerční odšťavňovače, ale jsou běžně na trhu ke koupi

Většinou rozkrojené citrusy jsou vkládány na hrot a šťáva je získávána pomocí tlaku nebo rotace (případně kombinací obou). Ať už se jedná o mechanické či elektrické citrusovače, způsob oddělení šťávy je obdobný.