TOP Odšťavňovače

Rady a recepty

Rady a recepty k odšťavňování Recepty, čerstvé šťávy 

JAK VYBÍRAT OVOCE A ZELENINU   PROČ PÍT ČERSTVÉ ŠŤÁVY?, PROČ ODŠŤAVŇOVAT?  

Rozdíly?    Jak pracují?     Zelené potraviny    Nevybrané, vyřazené  Tělo jako odšťavňovač    

Jídelníček v kombinaci s čerstvými šťávami zde  Zelené potraviny, nápoje, šťávy 

 JAK JE TO S VÝŽIVOU? ŽIVÉ POTRAVINY

Zdravá šťáva každý den? kvalitní odšťavňovače vám ji připraví!

Možná je i pro Vás obtížné sníst denně pět doporučených porcí zeleniny a ovoce, které doporučují výživoví poradci. Proto již řadu let provádíme výběr kvalitních odšťavňovačů, které jsou prostředkem nikoliv cílem k Vašemu zdraví. Většinou a bohužel někdy i později než by bylo zdrávo si uvědomíme, že mnoho našich snů již není reálných, pokud nám chybí zdraví. Pak zbývá již jeden jediný sen - BÝT ZDRAVÝ!

Nabízíme Vám naplnění snu: Život se šťávou a zdravím!

Život a výživa spolu úzce souvisí. Zelenina a ovoce obsahují výživné látky! (Jedlé byliny, rostliny)

 Oproti čerstvým šťávám nám běžné české jídlo nedodá dostatek živin. Může za to skladba potravin. Náš jídelníček je málo pestrý a sestává se z „prázdných kalorií“, tedy jídel, která mají vysokou energetickou hodnotu, ale skoro žádné živiny. Také proto se projevuje nadváha u řady z nás. Svoji roli také hrají způsoby úpravy a konzumace.

Smažením, pečením a dlouhým vařením se obsah živin ve stravě snižuje. Když navíc jíme jídlo ve spěchu, snižujeme schopnost těla dobře ho strávit. V neposlední řadě se na nedostatku živin projevuje kvalita jídel, u kterých jde především o cenu, nikoliv o nutriční hodnotu. Průmyslově vyráběné potraviny s vysokým obsahem aditiv a konzervantů jsou bohužel nedílnou součástí dnešní doby. Proto odšťavňování ovoce a zeleniny řeší mnoho nedostatků naší často nesprávné stravy a životosprávy. Přečtěte si celý článek: PROČ PÍT ČERSTVÉ ŠŤÁVY?, PROČ ODŠŤAVŇOVAT?   Nespěchejte do rakve -Tomáš Kašpar - PDF

koš         kniha

Čerstvé - ovocné a zeleninové šťávy, smoothies (je používaný výraz pro mixované koktejly*), koktejly  Recepty, čerstvé šťávy 

Pozor na zeleninu ze zkumavky viz článek…

 Možných receptur a kombinací je velké množství a záleží jen na vaší chuti a možnostech, které suroviny použijete. Kromě jednodruhových šťáv z ovoce a zeleniny doporučujeme zejména směsi uváděné v dostupné literatuře (viz knihy Dr. Normana Walkera, které jsou na naší úvodní stránce v sekci Novinky - ke stažení ) Další receptury níže uvedené jsou jen přehlídkou možností využití odšťavňovačů (někdy ve spojení s mixérem, který bývá běžnou součástí každé kuchyně) pro gurmány, kteří chtějí poskytnout zážitek i svým chutím. Častější využití šťáv je pro léčebné účely a prevenci vůči velké řadě zdravotních obtíží. Kombinace těchto receptur uvádí právě Dr. Norman Walker, ale i jiná literatura dnes dostupná. Základní nabídka kombinací šťáv a receptů je uvedena i v přiložených českých návodech k použití, k jednotlivým odšťavňovačům, které jsou běžnou součástí kompletu vybavení ke každému odšťavňovači. 

Mixy - např. jablečná čerstvá šťáva, maliny, banán, skořice

Mražené dřeně a ovocné pasty, zmrzliny a sorbety, oříšková a jiná "másla"

Vzhledem k množství možných receptur uvádíme pouze princip pracovního postupu. Výběr surovin je pak dle libosti a chuti na každém uživateli.

Postupy jsou použitelné u odšťavňovačů: ChampionAngel, SANAOmega, Kuvings a pro přípravu mixovaných nápojů v různých mixérech. 


Mražené dřeně a ovocné pasty:
- namísto odšťavňování čerstvých surovin nechejte vybrané (na menší kousky) naporcované ovoce zmrazit (banány, jahody, ananas, broskve apod.) a sestavte odšťavňovač s homogenizační záslepkou namísto sítka. Kousky mraženého ovoce pak jednoduše vkládejte do přístroje, který je zhomogenizuje do podoby mražené ovocné dřeně, "zmrzliny" apod. (Pokud je ovoce příliš hluboko zmražené, homogenizace je obtížnější. Je proto vhodné nechat ovoce trochu "povolit" (nikoliv ale zcela rozmrazit)). 

Zmrzliny a sorbety: (Méně zdravé, ale prý dobré :-))
- pro změnu a doplnění chuti je možné do mražených dření přidávat například sušené mléko, jogurt, nejlépe čerstvé (ale i běžné mléko), med(cukr, sladidla), vanilku apod. (tyto suroviny ale přidávejte do homogenizovaného ovoce před jeho zmražením! Tj. nejprve zhomogenizujte čerstvé vybrané ovoce a přidejte např. sušené mléko. Promíchejte vše dohromady a ponechejte zmrznout v dávkovači na led (kostky apod., které se vejdou do plnícího otvoru Championu - nikoliv v jednom velkém kusu). Tato mražená směs je pak připravena k dalšímu pozdějšímu použití. Při použití tyto zmrzlé kousky opět zhomogenizujte a bez prodlevy servírujte. (Ideální a nejhladší homogenní strukturu přidá do různých kombinací zejména banán.) (V originálních návodech někdy výrobci doporučují do zmrzlin také vajíčka. Vzhledem k tomu, že neprocházejí tepelnou úpravou a hrozí nebezpečí nákazy apod. používejte vajíčka pouze za důkladných hygienických opatření a na vlastní riziko.)
(Příklad poměru surovin: Banánová zmrzlina: 4 homogenizované banány, 1,5 šálku mléka, 1/4 šálku cukru, lžička vanilky. Ostatní recepty se liší v podstatě jen ovocným základem, případně přidávají vajíčko.) 


Oříšková a jiná "másla":
- Pro snadnější plnění použijte násypku na plnící otvor. Při pomalejším plnění surovinami (ořechy) bude "máslo" krémovější a naopak při rychlém postupu "křupavější" (s většími kousky). V řadě receptur se doporučuje ořechy (případně jiná olejnatá semena) předem na několik hodin namáčet ve vodě. Některé ořechy neobsahují dostatek oleje nebo vody, aby vytvořili máslovou konzistenci. V takovém případě je nutné olej nebo vodu dodat. Množství se liší v závislosti na použitých surovinách. Pro nejlepší výsledky použijte olej s neutrální chutí! (Vhodnější jsou "salátové", za studena lisované oleje.) V případě přípravy ořechových másel může díky vyššímu tření docházet k výraznějšímu nárůstu teploty odšťavňovače. Kontrolujte proto průběžně teplotu přístroje a v případě nutnosti dělejte častější přestávky apod. U ořechů spíše než doporučená maximální doba provozu odšťavňovače rozhoduje skutečná teplota při procesu.
Do receptur lze přidávat další suroviny a příchutě jako jsou například slunečnicová semínka (doporučuje se několik hodin před použitím semena namočit ve vodě), rozinky, vypeckované datle, fíky, obilné nebo jiné kličky, med, případně "slané" příchutě apod.
Pozor: Ořechová másla lze většinou připravovat pouze v rozumném množství pro běžnou spotřebu, nikoliv ve velkých dávkách.
(Doporučení: Nejlepší chuti dosahují másla ze solených ořechů - například arašídů.) 

Pozn.: Vhodnost každého z přístrojů nabízených na 
www.odstavnovace.info  nebo  pro odšťavňování jednotlivých skupin surovin, popisujeme zvlášť v komentáři ke každému modelu. Mléčné a jiné koktejly
Nic nového pod sluncem. Do nejlépe čerstvého mléka přidejte mražené nebo čerstvé ovoce a rozmixujte do požadované konzistence. Kromě této "natural" varianty bez dalších přísad lze doporučit ochucení medem, "zahuštění" lžičkou rostlinné smetany nebo šlehačky, případně "okořenění" špetkou skořice nebo třeba vanilky apod.
Koktejlem lehce nahradíte také vydatnou svačinku.

Jako speciální drink "pro sportovce" je vyzkoušený PROTEIN shake: Mléko, proteiny (ideální ze syrovátky), banán, vanilka nebo jakékoliv smíšené nápoje, které vám budou chutnat. Jako "základy" pro míchané nápoje doporučujeme zejména jablečnou, pomerančovou nebo mrkvovou šťávu.
Na závěr upozornění: Zeleninové šťávy mají obecně "výraznější chuť" - přidávejte přiměřeně. Totéž platí o jiných výrazně aromatických surovinách a třeba i o citronech a limetách, které svou kyselostí spolehlivě "přerazí" ostatní chuti. Proto je raději dávkujte nejprve méně a v případě potřeby přidávejte. 

Ovocné a zeleninové šťávy
Jablečná čerstvá šťáva - ideální chuť má odrůda Golden Delicius, ale lze použít jakákoliv jablka
Pomerančová čerstvá šťáva  - skladováním hořkne! Ideální odrůda Valencia (u Navelu pozor na hořký "konec")
Krepová  čerstvá šťáva - červený a růžový grep bývá sladší než bílý
Karotka - fantasticky sladkou chuť má odrůda Barcelona (dlouho skladovaná mrkev někdy hořkne)
Červená řepa - výrazně barví a má specifickou chuť
Hlávkový salát - jedna z nejpřijatelnějších chutí "zelených šťáv"
Mladá pšenice (wheatgrass) - detoxikační a ozdravný nápoj (lze nahradit produktem Mladý ječmen )


Dva speciály:
IMUNITY  čerstvá šťáva - z grepu, pomeranče a ananasu
Čerstvé šťávy NA HUBNUTÍ - z ananasu (velmi dobrý také v kombinaci s jablečnou šťávou) Smoothies a mixované nápoje
Princip přípravy je jednoduchý. Do základu z čerstvé ovocné nebo zeleninové šťávy rozmixujte čerstvé nebo mražené ovoce (Výhodné je mixovat zejména druhy, které se obtížně odšťavňují. Mražené ovoce se prodává i v zajímavých kombinacích jako "lesní směs", "exotická směs" apod.). Množství neuvádíme - experimentujte dle chuti. (Pozor: mražených bobulovin méně, jinak vám "zamrzne" mixér)

Malinová mixjablečná, čerstvá šťáva,      maliny, vanilka
Jahodová mixjablečná čerstvá šťáva,     jahody, vanilka
Banánová mixjablečná čerstvá šťáva,    banány, vanilka
Borůvková mixjablečn čerstvá šťáva,   borůvky, vanilka
Černý rybíz mixjablečná čerstvá šťáva,  černý rybíz, vanilka
Lesní směs mixjablečná čerstvá šťáva,  lesní směs, vanilka


Speciály:
ENERGY mix    pomerančováčerstvá šťáva, banány, jahody
HERBAL mix     jablečná čerstvá šťáva, lesní směs, bylinky
FITNESS mix   pomerančová čerstvá šťáva, jahody, černý rybíz
DETOX mix       jablečná čerstvá šťáva, borůvky, chlorella (u nás k dispozici          

 

*obrazovka níže je bez překladu z angličtiny 

*Smoothies jsou osvěžující ledové nápoje pro horké letní dny. Název Smothie je odvozen od anglického slova smooth, což znamená hladký, jemný, hebký. A stejně tak má chutnat nápoj. K jeho přípravě potřebujete nožový mixer a kvalitní led.

Zde hodně receptů zdravé výživy v češtině 

Odpad z odšťavňovače recepty

Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, recepty