Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, recepty 3.části

 Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, recepty  

první část článku zde      DRUHÁ ČÁST ČLÁNKU ZDE      TŘETÍ ČÁST ČLÁNKU ZDE

Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy

 
  V současném hektickém světě plném informací, při kterých je někdy složité určit, zda jsou správné či nikoli, si můžeme připadat více méně ztraceni. To stejné platí i u stravy. Na trhu existuje taková spousta potravin, u kterých jednoduše nevíme, zda po nich sáhnout či je obloukem obejít. Během své práce Nutriční terapeutky jsem měla možnost vysledovat, kde mí „pacienti“ dělávají největší dietní chyby. Jedním z neduhů českého národa je nedostatečná konzumace ovoce a zeleniny. Pojďme se společně podívat na pravidlo 5P – pravidlo pěti porcí, kdy bychom se měli snažit během celého dne zkonzumovat alespoň tři porce čerstvé zeleniny a dvě porce čerstvého ovoce. Kompoty a kečupy teď, prosím, nechme stranou, účinné látky zde byly téměř zničeny a bavme se tedy o skutečně čerstvých potravinách obsahujících vitamíny, minerály a zároveň tolik důležité enzymy…

Co to vlastně je, onen zmiňovaný enzym?

Jedná se o tzv. proteinový biokatalyzátor, který je vytvářen jak rostlinnými, tak živočišnými buňkami. V těle se pak podílí na veškerých činnostech nezbytných k udržení života, pro zajímavost zmiňme syntézu a rozklad, přepravu, vyměšování, detoxikaci či tvorbu zásob energie. Žádný z živých tvorů by bez těchto malých pomocníků nebyl schopen existence. Mnohé z nich navíc pomáhají budovat a napravovat imunitu, tlumit zánět a předcházet tak vzniku dnes bohužel tolik častých autoimunitních poruch.

 

Nutno podotknout, že většina těchto enzymů zaniká při teplotě vyšší než 42 °C. To znamená, ruku na srdce, kolik nám jich v jídelníčku, který u většiny bývá založen na principech vařené stravy, asi zůstane? Pokud nepatříme mezi milovníky čerstvého ovoce a zeleniny, někdy právě i díky tomu, že náš gastrointestinální trakt velice těžce snáší vlákninu, můžeme si adekvátní příjem enzymů pojistit také užíváním čerstvých zeleninových či ovocných šťáv.

 

Na trhu jich najdeme nepřeberné množství, vybírejme si však pečlivě, mezi jednotlivými typy bývají propastné rozdíly. Především se vyhýbejme levným slazeným džusům a nektarům, protože při této volbě platíme více méně za cukr a vodu.

 

Jednou z možností, jak si po celý rok užívat čerstvých ovocných a zeleninových šťáv, je domácí odšťavňování. V současné době existuje již široká škála kvalitních přístrojů, majících vysokou výtěžnost a my si tak můžeme dopřát čerstvou porci enzymů a vitamínů, kdy se nám skutečně zamane.

 

Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy – příprava

Pamatujme na to, že čím dříve hotovou šťávu vypijeme, tím vyšší užitnou hodnotu z ní získáme. Po odšťavnění, kdy ovoce a zelenina ztrácejí svou slupku a vlákninu, dochází k tzv. vzdušné oxidaci a my tak přicházíme o tolik důležité vitamíny a enzymy. Malou pomůckou nám může být přidání několika kapek citrónové šťávy, která vzdušnou oxidaci zpomalí. Ovocné a zeleninové šťávy jsou velmi lehce stravitelné, lze je tedy konzumovat na lačný žaludek a právě před snídaní si z nich naše tělo, po několikahodinovém lačnění, dokáže vzít nejvíce. Pozor však, pokud trpíme nadměrnou tvorbou žaludečních kyselin, popřípadě vředovou chorobou žaludku či dvanáctníku, šťávy produkci kyseliny chlorovodíkové podporují. Také diabetický pacient, ať už 1. či 2. typu, by se měl mít na pozoru, protože odšťavněním přicházíme o vlákninu a zvyšujeme tak glykemický index výsledné šťávy (ovocná šťáva obsahuje v průměru 10 g sacharidů na 100 ml, tedy asi jako půlka krajíčku chleba). Zde pak může být vhodnou alternativou šťáva zeleninová, popřípadě šťáva z ovoce a zeleniny, kterou účelně vyvážíme pohybem.

image011

 

Většina šťáv náš organismus ochlazuje, proto bych na zimu do výsledné šťávy doporučila přimíchat zahřívající koření, jako je skořice či kurkuma. Nebraňme se ani kouskům čerstvého zázvoru, který můžeme během přípravy nápoje do odšťavňovače bez obav přidat.

 

Ingredience vybírejme podle chuti, čerpejme z toho, co nám přináší každé z ročních období, nyní se snažme využít jablka, hrušky, mrkev, nebojme se řepy, celeru. Ani zde se fantazii meze nekladou, vytvořme si šťávu dle své vlastní chuti.

 

Celkové množství čistě ovocné šťávy by se mělo pohybovat kolem 200 ml, zeleninové, vzhledem k nižšímu glykemickému indexu pak o něco více, 400 ml.

 

Nezapomínejme ani na fakt, že šťávy jsou lékem, proto, aby si z nich naše tělo vzalo nejvíce, vychutnejme si je pomalu.

 

Odšťavňovač, Juicer

Na trhu existuje celá řada různých odšťavňovačů, nebo-li juicerů. Aby sloužil k naší největší spokojenosti, je velmi dobré uvědomit si, jaké ovoce, zeleninu, popřípadě bylinky upřednostňujeme. Dle toho si pak můžeme vybrat mezi několika typy odšťavňovačů: podívejte se zde

 

 

Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy - recepty

Dopřejte si svou denní dávku minerálních látek prostřednictvím čerstvých šťáv:

 • Draslíková směs na podporu využití energie ze sacharidů
  (60 % karotka, 20 % celer, 10 % petržel, 10 % špenát)
  (50 % pomeranč, 30 % grapefruit, 20 % ananas)
 • Hořčíková směs na podporu energetického metabolismu
  (100 % pomeranč) 
  (60 % pomeranč, 40 % jablko)
 • Železitá směs na podporu tvorby hemoglobinu
  (50 % jablko, 20 % červená řepa, 20 % karotka, 10 % špenát)
 • Vápníková směs pro správnou funkci svalů, stavbu zubů a kostí
  (90 % karotka, 10 % zázvor)
  (50 % karotka, 25 % pomeranč, 25 % ananas)
 • Očista organismu
  (50 % okurka, 40 % ananas, 10 % zázvor)
  (60 % mrkev, 30 % řepa, 10 % petržel)
 • Demineralizovaný organismus
  (40 % řepa, 30 % špenát, 30 % karotka)
 • Vyčerpaný organismus
  (50 % karotka, 30 % okurka, 20 % červená řepa)
 • Nachlazení
  (80 % karotka, 10 % limeta, 10 % zázvor)
 • Bolavá záda
  (60 % karotka, 20 % červená řepa, 20 % okurka)
 • Dobrá nálada
  (50 % karotka, 30 % pomeranč, 20 % jablko

 

Mnoho receptů najdete ZDE:    první část článku zde      DRUHÁ ČÁST ČLÁNKU ZDE      TŘETÍ ČÁST ČLÁNKU ZDE